Олексій Сухачов
Олексій Сухачов Державне бюро розслідувань (ДБР)

Новий очільник ДБР – що про нього відомо та як змінювали умови конкурсу

Читайте по-русски
Наказ про призначення голови ДБР став останнім указом, який Зеленський підписав у 2021 році

Останній минулорічний указ президента. Наприкінці 21-го Зеленський призначив директором Держбюро розслідувань Олексія Сухачова, який півтора року вже керував слідчим органом у статусі "в. о." Те, що саме Сухачов посяде крісло керівника, активісти прогнозували на початку конкурсу. Тому і сам відбір провели всього за два місяці, а умови конкурсу міняли в процесі. Не стало на заваді й те, що міжнародні експерти відмовились входити до комісії. Деталі про конкурс і його фінал збирала журналістка "5 каналу" Леся Головата.

ДБР називали українським ФБР лише перед запуском. На четвертому році діяльності Державного бюро розслідувань таке порівняння звучить радше як сарказм. Бо новий орган, який нині замість Генпрокуратури розслідує резонансні злочини нардепів, урядовців, суддів, військових та правоохоронців надто часто виглядає як зручний інструмент у руках влади.

Похвалитися розкритими справами, у яких фігурують  нинішні можновладці – ДБР навряд чи зможе. Адже слідчі майже пів року шукають відео, щоби з'ясувати, чи кермував нардеп від "Слуги народу" Олександр Трухін автівкою, яка спричинила ДТП із шістьма постраждалими. Навряд чи варто чекати сенсацій і в справі, про ймовірний провал спецоперації з "вагнерівцями". 

Про те, що в ДБР інші пріоритети – за вказівкою з Банкової шукати кримінал у діях п'ятого президента Петра Порошенка – дізналися восени 2019-го. Але відданість Банковій не допомогла Трубі втриматись на посаді. Два роки в ДБР не було постійного керівника. Перед тим, як стати оком государевим, встигла там попрацювати як в.о. Ірина Венедіктова. 

Найдовше порядок наводив у статусі в.о. – майже півтора року – Олексій Сухачов. Постійну комунікацію з Офісом президента, а точніше – Олегом Татаровим – він не приховує. 

"Із одним із заступників, який координує та співпрацює в рамках взаємодії з іншими правоохоронними органами, у тому числі з Державним бюро розслідувань", – заявляє Олексій Сухачов.

Наприкінці жовтня оголосили конкурс на чільника ДБР. Попри те, що кандидатів було 10, активіст Олександр Лємєнов ім'я переможця знав відразу. 

"Пан Сухачов має перемогти на конкурсі директора ДБР, тому що він виконав завдання Офісу президента стосовно політичних переслідувань одного з топ політиків. Маю на увазі Петра Порошенка", – каже засновник проєкту State Watch Олександр Лємєнов.

Замість 9-ти членів комісії, головного дебеерівця обирали 6-ро. За своїми квотами так звані трійки делегували президент та парламент, а от Кабмін – не мав кого, бо міжнародні експерти, яких уряд мав запропонувати, відмовилися від участі. 

"Не надавали їм жодного серйозного впливу. І щоби не легалізувати своєю присутністю цього псевдоконкурсу, міжнародних партнерів України в ньому не було. Було призначення, яке прикрили фіговим листком нібито конкурсу", – пояснює голова правління "Центру протидії корупції" Віталій Шабунін. 

П'ятьох із шести членів комісії активісти називають підконтрольними Банковій. Керує процесом із Банкової, вважають активісти, Олег Татаров. Той самий, який під час Революції Гідності розповідав, що в силовиків немає зброї, а майданівці самі в себе стріляють. І якого торік НАБУ запідозрило в причетності до махінацій із квартирами Нацгвардії. 

"Максимально спростили умови конкурсу. Замість тестів на знання законодавства, кандидатам достатньо було зробити презентацію, як покращити роботу в ДБР. Це так, якби при вступі до вишу абітурієнт замість балів із ЗНО мав би написати есей про майбутню професію", – каже Олександр Лємєнов. 

"У попередньому конкурсі, я нагадаю, було не лише знання законодавства, а було ще й дуже важливе, на мою думку, тестування на загальні здібності, тобто, фактично на IQ, на розумовий розвиток. Цих двох компонентів не стало", – розповідає член комісії з обрання директора ДБР, член вищої кваліфікаційної комісії суддів у 2016-2019 роках Андрій Козлов. 

І це зіграло на руку Олексію Сухачову. У 19-му році його звільнили з Генпрокуратури, бо не пройшов переатестацію, провалив тестування на знання законодавства. 

"Була застосована дискримінаційна норма, рішення несправедливе в частині, що не надали змогу перездачі", – виправдовувався Сухачов.

Єдиний із членів комісії, якого експерти називають  незаангажованим – Андрій Козлов – досі сумнівається, що автором презентації є сам Сухачов.

"Файл, який ми одержали, він був створений ще у 2010 році, він роздруковувався 16-го року. На мене це справило таке враження, що це була така болванка, шаблон, який використовувався багато разів для таких презентацій", – пояснює свою позицію Андрій Козлов.

Але інших членів комісії такі дрібниці не цікавили. Тому двох фіналістів – підлеглих Сухачова після співбесід відсіяли, а йому вручили пальму першості. Лише Андрій Козлов проголосував проти. Президент не барився – 31 грудня призначив Олексія Сухачова директором ДБР. На 5 років. 

Леся Головата, Олексій Іванченков та Орест Пона, "5 канал"

Як повідомляв 5.UA, 31 грудня президент України Володимир Зеленський призначив нового Голову Державного бюро розслідувань.

Попередній матеріал
Оксана Забужко про Ольгу Ільків: говорила, що нині, як і тоді, гасло – "воля або смерть"
Наступний матеріал
"Не бачу роботи": Забужко про відсутність законів про окуповані території та колаборацію
Loading...
ДБР скерувало до суду справу проти нардепа Лероса за образи Зеленського

ДБР скерувало до суду справу проти нардепа Лероса за образи Зеленського

ДБР де-факто зізналося в незаконному стеженні за Порошенком – адвокат

ДБР де-факто зізналося в незаконному стеженні за Порошенком – адвокат

Кандидатуру має затвердити Зеленський: конкурсна комісія обрала головою ДБР чинного в.о. Сухачова – журналіст

Кандидатуру має затвердити Зеленський: конкурсна комісія обрала головою ДБР чинного в.о. Сухачова – журналіст

Як глибокі декольте і скромні шуби знищують міністрів та розтоптані обіцянки – "Час Ч"

Як глибокі декольте і скромні шуби знищують міністрів та розтоптані обіцянки – "Час Ч"

ДБР почало розслідування щодо скандального ексзаступника голови МВС Гогілашвілі

ДБР почало розслідування щодо скандального ексзаступника голови МВС Гогілашвілі

Конкурс на голову САП та ДБР: кращі гумористичні номери 2021 року – "Час Ч"

Конкурс на голову САП та ДБР: кращі гумористичні номери 2021 року – "Час Ч"