Андрій Єрмак
Андрій Єрмак 5 канал

"Новий Мінськ" або створення ради з ОРДЛО: що підписали у Тристоронній контактній групі

Читайте по-русски
Журналісти показали документ, в якому йдеться про перемовини із терористами, Єрмак – заперечує

Новий Мінський протокол – крок до миру чи зрада державних інтересів? "Дзеркало тижня" оприлюднило документ, який підписали у білоруській столиці в середу. Що в ньому? І чому він так збурив опозицію? Кореспондентка "5 каналу" Ірина Сисак розкаже.

Створити консультативну Раду домовилися в середу на засіданні Тристоронньої контактної групи у Мінську. Це повідомлення Офісу Президента одразу не спричинило резонансу на тлі новин коронавірусу.

"Заявлено про необхідність створення цієї ради як дорадчого органу", – каже Андрій Єрмак, керівник ОПУ.

Пояснювати довелося у п'ятницю. Коли авторитетне видання "Дзеркало тижня" оприлюднило повний текст домовленостей. Журналісти написали: за стіл перемов у консультативній раді сядуть представники України та представники терористичних ДНР та ЛНР. Від цього Київ категорично відмовлявся шість років.

До консультативної ради мали б увійти 10 представників України, стільки ж – окупованих Донецької та Луганської областей. Та по одному представнику ОБСЄ, Німеччини, Франції та Росії.

З критикою таких ініціатив виступили колишні переговірники від України у Мінську.

"Цей документ садить за стіл переговорів Зеленського із злочинцями, зрадниками, терористами Пушиліним і Пасічником", – говорить Роман Безсмертний, представник України у Тристоронній контактній групі у Мінську (2015-2016, 2019).

"Цим сценарієм прямого діалогу, який виводить Росію з-під санкцій, з-під того, що вона є країною-агресором, нас Москва шантажувала всі попередні роки", – каже Ірина Геращенко, уповноважена президента з мирного врегулювання конфлікту в Донецькій і Луганській областях (2014 - 2019).

Один з найбільш суперечливих – пункт, згідно з яким Кремль братиме участь у консультаціях у статусі гаранта-спостерігача, на рівні з іншими членами нормандської четвірки. Роман Безсмертний упевнений: у такий спосіб Україна визнає внутрішній конфлікт.

"З учорашнього дня Росія на ввесь світ розказує: Київ визнав, Луганськ і Донецьк стороною конфлікту, тобто визнав громадянський конфлікт, другий – Росія стала миротворцем. Немає значення, що вони понапідписували. Там, вони зробили пакость, і ця пакость тепер тиражується світом, в Парижі і Берліні перехрестилися", – каже Роман Безсмертний.

Позицію офісу Президента України оприлюднює його керівник. Андрій Єрмак брав участь у перемовах в Мінську в середу. Запевняє: із бойовиками ЛНР і ДНР переговори не вестимуть. А кого залучать до консультацій – уточнює.

"Правове поле для представників так званих ОРДЛО їх визнання не існує, ніяких прямих перемовин. Ми говоримо про створення платформи, де громадяни України, які проживають як на контрольованій, так і не контрольованій, можуть спілкуватися з приводу питань, узгоджених в пакеті мінських домовленостей", – каже Андрій Єрмак.

Створення консультативної ради Єрмак називає наслідком Мінських домовленостей. Там обговорюватимуть: "Насамперед конституційну реформу в частині децентралізації та питання, що стосується місцевих виборів, з представниками, наголошую, окремих районів Донецької та Луганської областей України в рамках Тристоронньої контактної групи", – говорить Єрмак.

А от єдиної позиції фракції "Слуга Народу" немає. Однак, із заявою виступили більше десятка депутатів монобільшості. Заявили, створення консультативної ради є неприйнятним.

Такий підхід може поставити під сумнів продовження санкцій наших західних партнерів. Крім того він жодним чином не вирішує безпекову складову конфлікту на Донбасі.

Проти й в "Європейській солідарності". У діях українських переговірників нардеп цієї фракції Володимир В'ятрович вбачає державну зраду. Він звернувся до СБУ, НАБУ і ДБР з вимогою відкрити кримінальне провадження. У "Голосі" вимагають пояснень у залі парламенту.

"У парламентів це питання не обговорювалося. Партія "Голос" вимагає позачергового засідання, де всі причетні мають відзвітувати, де є ті межі і ті кордони. Ми переконані, що це не внутрішній конфлікт, а агресія Росії, тому Зеленський має домовлятися про припинення вогню, потім все інше", – каже Інна Совсун, народна депутатка, "Голос".

Позаяк, остаточне рішення чи створювати консультативну раду сторони вирішать під час наступної зустрічі в Мінську 25 березня.

Ірина Сисак, Єва Ніколашвілі, "5 канал"

Попередній матеріал
Карантин через COVID-19: реакція дітей та батьків на закриття навчальних закладів в Києві
Наступний матеріал
Першими стали на захист: що розповідають добровольці про початок війни
Loading...

"Аплодисменти від Кремля Зеленський хоче набагато більше, ніж від мільйонів українців" – Безсмертний

У документах, підписаних у Мінську, Росія згадується як гарант, а представники ОРДЛО – як суб'єкти

"ЄС" вимагає від Офісу президента дати повну інформацію про домовленості Єрмака з Козаком у Мінську

ТКГ у Мінську обговорила чергове розведення на Донбасі та домовилася про підготовку обміну утримуваними

Коронавірус в ОРДЛО і порушення тиші – про що говорили на засіданні ТКГ

Україна передала уточнений список на звільнення полонених – подробиці з Мінська