Що таке депутатська недоторканність та як вона працює в країнах Європи

Депутатська недоторканність nbuviap.gov.ua
В Україні гостро постало питання про скасування депутатської недоторканності. 17 жовтня 2017 року Президент України Петро Порошенко вніс до Верховної Ради невідкладний проект закону про внесення змін до статті 80 Конституції України, який скасовує недоторканність народних депутатів.

Депутатській недоторканності в Україні бути чи не бути? ось в чому питання!

В Україні депутатська недоторканність визначена в Конститутції України (ст. 80) та Законі України "Про статус народного депутата України" (ст.27), тлумаченнями Конституційного суду України.

Відповідно до чинного законодавства, народному депутату України гарантується депутатська недоторканність на весь строк здійснення депутатських повноважень. Він не може бути без згоди Верховної Ради України притягнутий до кримінальної відповідальності, затриманий чи заарештований. Обшук, затримання народного депутата чи огляд особистих речей і багажу, транспорту, жилого чи службового приміщення народного депутата, а також порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції та застосування інших заходів, що відповідно до закону обмежують права і свободи народного депутата, допускаються лише у разі, коли Верховною Радою України надано згоду на притягнення його до кримінальної відповідальності, якщо іншими способами одержати інформацію неможливо. Недоторканність може бути знята рішенням ВРУ за запитом Генерального Прокурора до Голови ВРУ. 

В Україні вкотре постало питання про скасування недоторканності народних депутатів.

Варто зазначити, що двома роками раніше Президент України Петро Порошенко, як суб’єкт права законодавчої ініціативи, вніс до Верховної Ради законопроект "Про внесення змін до Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України та суддів)" № 1776 від 16 січня 2015 року, визначивши його як невідкладний, що зобов’язує Верховну Раду розглянути цей документ позачергово.

19 червня 2015 року Венеціанська комісія надала висновок щодо запропонованих поправок до Конституції. Комісія вказала, що європейських стандартів щодо імунітету не існує. Отже, рішення щодо обмеження депутатського імунітету повинно ґрунтуватися на аналізі конкретної ситуації в країні, "зокрема, беручи до уваги ступінь розвиненості верховенства права у відповідній країні".

Комісія визнала, однак, що депутатський імунітет "може стати перепоною для боротьби з корупцією"

Комісія визнала, однак, що депутатський імунітет "може стати перепоною для боротьби з корупцією". Водночас вона дійшла висновку, що, з огляду на корумпованість судової системи та нестійкий демократичний лад в Україні, "цілковите скасування імунітету може становити загрозу для функціонування та незалежності Парламенту". Отже, рекомендовано встановити інші процесуальні запобіжники, "що могли б не допустити втручання в роботу Парламенту та водночас сприяти боротьбі з корупцією". Як приклад, Комісія навела ст. 68 (ІІ та ІІІ) конституції Італії, яка визначає, що без дозволу відповідної палати (Палати Сенату) "депутата не можна заарештувати, іншим чином позбавити особистої свободи, утримувати під арештом, окрім випадків набуття чинності остаточним обвинувачувальним вироком проти нього чи в разі затримання депутата під час скоєння злочину, для якого арешт на місці злочину є обов’язковим”.

Оскільки в питання скасування депутської недотрканності у 2015 році депутати не дійшли конкретного висновку, то двома роками пізніше Президент України Петро Порошенко 17 жовтня 2017 року вніс до Верховної Ради як невідкладний проект закону про внесення змін до статті 80 Конституції України, який скасовує недоторканність народних депутатів.

Згодом, 19 жовтня 2017 року, Верховна Рада України підтримала внесення до порядку денного сесії і направлення для висновків до Конституційного суду президентського законопроекту №7203 про внесення змін до ст.80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів. Відповідний проект постанови, який включає ці два питання, одним голосуванням підтримали 336 нардепів.

Крім того, народні обранці підтримали внесення до порядку денного сесії і направлення для висновків до КСУ депутатського законопроекту №6773 про внесення змін до Конституції України в частині скасування недоторканності народних депутатів. Відповідний проект постанови, який включає два ці питання, підтримали 328 народних депутатів.

А як справи із недоторканністю у Європі?

В Європі більшість національних правничих систем надають подвійний захист для членів парламенту:

Політичний - відсутність відповідальності за голосування, вираження поглядів, думок під час виконання своїх професійних обов’язків (non-liability). Ця категорія зазвичай називається "звільненням від відповідальності" та представляє різновид свободи висловлювань.

Кримінальний - заборона переслідування, арешту, проведення слідчих дій щодо члена парламенту без згоди парламенту (inviolability). Цей аспект імунітету є більш суперечливим, оскільки несе в собі ризик того, що посадовці можуть скористатися цим захистом для протизаконної діяльності.

Загалом в Європі недоторканність стосується переважно парламентарів. Однак у Бельгії, до прикладу, недоторканими також є міністри, члени місцевих рад. В Нідерландах члени парламенту не мають такого привілею.  

В переважній більшості розвинутих країн недоторканність закріплена конституційно, однак у кожній країні є свої особливості набуття недоторканності, її дії та зняття. Імунітет зазвичай діє протягом строку повноважень парламенту з дня обрання чи з дня складання присяги. В Австралії, Великобританії, Іспанії, Ірландії, Мальті та Канаді недоторканність розповсюджується лише на цивільні справи; в Австрії, Німеччині, Латвії та Словаччині на цивільні та адміністративні правопорушення; в Молдові на усі правопорушення, окрім спеціально визначених законом. Наприклад в Австрії, Грузії, Туреччині, Франції та Португалії недоторканним є не тільки депутат, а його будинок з офісом, в Бельгії імунітет мають депутати та міністри регіональних рад, в Німеччині імунітет діє лише на депутатів нижньої палати. Цікавим моментом є пункт, щодо того якщо на кандидата в депутати вже заведена кримінальна справа до отримання мандату, то в Польщі, Великобританії, Естонії та Фінляндії  кримінальне провадження не зупиняється, а в Данії, Греції, Німеччині, Угорщині та Чехії зупиняється після набуття статусу, однак може бути продовжене за рішенням парламенту.

Експерти зазначають, що будь-який вид імунітету порушує принцип єдності перед законом, як ключового компоненту верховенства права; мотивує осіб, що вчинили злочин бути обраними; дискредитує законодавчу гілку влади та сприяє політичній корупції.

Наразі в світовій спільноті йдуть дебати щодо парламентської недоторканності. Дехто називає її анахронізмом, застарілою та такою, що суперечить фундаментальним принципам конституційного права. Інші переконують, що причина, за якою недоторканість є в конституціях багатьох країн, досі існує.

На думку Венеціанської комісії Ради Європи у країнах, де дотримуються верховенства права та функціонують демократичні інституції імунітет не потрібен, тому що ризик втручання в діяльність законодавчого органу дуже низький, водночас у країнах перехідного типу, де демократія лише на етапі розбудови, депутатів варто убезпечувати від переслідування з політичних мотивів та послаблення законодавчої гілки влади, адже звинувачення висуває судова чи виконавча влада. Також недоторканність захищає опозицію від утисків з боку правлячої більшості, убезпечує членів парламенту від політичних переслідувань та судових рішень з політичних мотивів.

Натомість експерти зазначають, що будь-який вид імунітету порушує принцип єдності перед законом, як ключового компоненту верховенства права; мотивує осіб, що вчинили злочин бути обраними; дискредитує законодавчу гілку влади та сприяє політичній корупції.

Депутатська недоторканність в країнах ЄС та в США покликана захистити народних обранців від впливу на їхню професійну діяльність. Та зазвичай імунітет обмежений та знімається в разі кримінального провадження проти депутата або його затримання на місці злочину.

Попередній матеріал
"Заб'ю осинового кілка на кордоні і повішу в'язку часнику": Бійці з найгарячіших ділянок фронту
Наступний матеріал
VIP-аварії: підбірка найбільш резонансних ДТП в Україні
Loading...