Загроза військового вторгнення Росії в Україну – які настрої в американських політичних колах

"Час за Гринвічем" 5 канал
Путін поки що не чує застережень заходу і далі нарощує війська біля українських кордонів

Напруга зростає! Путін поки що не чує застережень Заходу і далі нарощує війська біля українських кордонів. Цього тижня росіяни проводять незаплановані спільні навчання з білорусами "Союзна рішучість-2022". Готуються відбивати можливу агресію. Але російська наступальна техніка чомусь не доїхала до полігонів і зупинилася на півдорозі під Гомелем. Це за 40 кілометрів від Чернігівської області та за 90 – від Київської. Таку відстань військова техніка може здолати за годину-півтори. Варто нагадати, що дальність стрільби російських "Градів" та "ураганів"  від 10 до 35 кілометрів. Але США знову грають на випередження. Раптові візити до Києва здійснили глави ЦРУ та Держдепу. Ймовірно, озвучили українській владі детальний план – як саме допомагатимуть у разі нової агресії Кремля. Це передусім санкції проти російських державних банків та виключення з платіжної системи. Красномовно попередив американський президент Джо Байден. У разі нового нападу Росія може забути про долари. А це великий удар по всьому російському бізнесу. Окрім того, у Вашингтоні обговорюють збільшення поставок американського озброєння для України, зокрема і летального. Про настрої в американських політичних колах щодо ймовірної нової агресії Росії – для "Часу за Гринвічем" ексклюзивно із Вашингтона розповість кореспондент української служби "Голосу Америки" Остап Яриш.

Останній тиждень був насичений на візити американських делегацій до Києва. Спочатку до України прибув голова ЦРУ Білл Бернс. Після того ми бачили двопартійну делегацію американських сенаторів: демократів та республіканців. Після них до Києва прибув державний секретар США Ентоні Блінкен, де зустрівся з українським міністром закордонних справ Дмитром Кулебою та президентом Володимиром Зеленським.

Блінкен ще раз наголосив на підтримці України і пояснив, якою буде відповідь Сполучених Штатів та союзників у разі можливого нового вторгнення Росії. Каже, що ціна для Росії буде великою, катастрофічною, небаченою, як тут говорять у Вашингтоні. Йдеться про санкції, до яких не вдавалися 2014 року. Економічні санкції, які матимуть нищівний, як кажуть тут, вплив і нищівні наслідки для Росії.

Другий пункт, про який говорить державний секретар – це збільшення військової допомоги Україні. Збільшення надання оборонного озброєння. Щоб збільшити також ціну, цього можливого вторгнення для Росії. І також обіцяють збільшити військову присутність НАТО та США на східному фланзі країн-членів НАТО. Ось, що говорили Ентоні Блінкен та Дмитро Кулеба у своєї заявах у Києві.

"Ми інтенсивно працюємо з урядом України та координуємо дії з європейськими союзниками та партнерами. Дуже важливо, щоб ми разом розробили широкий пакет санкцій, який включатиме те, чого ми не робили раніше, починаючи з 2014 року. Росія матиме великі наслідки, якщо виступить проти України", – сказав державний секретар США Ентоні Блінкен.

Ентоні Блінкен
Ентоні Блінкен5 канал

"У нас є сильна армія, у нас – нескромно скажу – є сильна дипломатія, у нас є сильні партнери", – наголосив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Після цього Ентоні Блінкен вирушив до Берліна, де зустрівся з очільниками МЗС Німеччини, Британії та Франції, щоб виробити скоординовану позицію і план дій, на випадок нового вторгнення Росії в Україну, якщо це станеться. І закінчив тиждень зустріччю у Женеві із російським головою МЗС Сергієм Лавровим.

Однак, що важливо тут додати, ще одна важлива подія і заява пролунала із Вашингтона, якщо ми говоримо про відносини з Україною та Росією, на пресконференції Джо Байдена присвяченій першій річниці його на посаді, багато питали про Україну. Про те – якими є плани Путіна і якою може бути відповідь США.

Джо Байден сказав, можливо Путін вторгнеться, однак він не знає точно, що у російського лідера є в голові, і сказав американський президент, що в нього склалося таке враження, що навіть радники Путіна не знають, що він зрештою вирішить. І що рішення про те, чи наступати на Україну, чи не наступати знову, Путін буде приймати одноосібно.

Однак в цьому разі, підкреслив Джо Байден – ціна і наслідки будуть величезними для Росії. Як у короткостроковій перспективі, так і в середньостроковій перспективі. І зрештою, у довготерміновому плані також.

"Думаю, що Путін не хоче повномасштабної війни, це по-перше. По друге, чи вважаю я, що Путін прагне перевірити реакцію Заходу, США і НАТО на можливу агресію? Так, думаю він перевірятиме нашу готовність. Але знаю, що він заплатить велику і серйозну ціну, якщо не змінить своїх намірів уже зараз. І я думаю, він усе ж шкодуватиме про таке рішення", – сказав президент США Джо Байден.

Джо Байден
Джо Байден5 канал

У Сполучених Штатах Америки лунають різні думки з того приводу, як саме і коли слід протидіяти Путіну. Деякі республіканці кажуть, що діяти потрібно вже зараз і не чекати на те, що буде потім, не чекати на можливе вторгнення Путіна в Україну. Демократи ж кажуть, що навпаки потрібно притримати пакет санкцій як важіль впливу на Росію і власне, таким чином стримати його від можливої агресії.

Так чи інакше, в Білому домі, Державному департаменті підсумовують, що сподіваються, що Росія все-таки піде шляхом дипломатії, шляхом деескалації ситуації. Однак у разі нового наступу, в разі нової ескалації будуть готові разом із союзниками дати чітку, негайну і скоординовану відповідь.

Читайте також: США розглядають можливість запровадження безпрецедентних технологічних санкцій проти Росії.

Остап Яриш для "Часу за Гринвічем"

Попередній матеріал
Рік президентства Джо Байдена: головні здобутки та невдачі
Наступний матеріал
Зібрати себе "з пазлів" після новорічно-різдвяних свят – поради дієтологів та психологів
Loading...