У програмі "Час: Online" на "5 каналі" ведуча Марія Скібінська і народний депутат від "Європейської Солідарності", віцепрезидент Комітету з міграції, біженців та переміщених осіб ПАРЄ Олексій Гончаренко обговорили, чи зможе Литва вистояти перед тиском росії через Калінінград.
Гончаренко більш докладно розповів про блокаду вантажів з боку Литви і Норвегії, які виконують санкції ЄС щодо росії через вторгнення в Україну.
"Ця ситуація для росії дуже відчутна (блокування вантажів з боку Литви, – ред.), вона для них має і практичний ефект. Це цілий їхній регіон тепер значною мірою відрізаний. Бо під санкції потрапила десь половина транзиту до Калінінградської області, а краще називати її Кенігсберзьким регіоном. Це проблема для них. Це виклик для них однозначно", – каже Гончаренко.
Він також розповів, що щодо цієї ситуації говорив із президентом Литви на саміті НАТО в Мадриді.
"Я мав можливість спілкуватися з президентом Литви (Ґітанасом Науседою, – ред.). Він налаштований по-бойовому, це я можу сказати. Деяких подробиць я казати не можу, але тут не все залежить від Литви. Це рішення не Литви, щоб ви розуміли. Заблокований транзит, тому що є рішення Євросоюзу. Литва, як член Євросоюзу, його виконує. Тобто це спільне рішення – і Литва виконує його. Чи може іти Євросоюз на певні поступки? В медіа зараз з'являються відповідні повідомлення. На жаль, тут ми тільки можемо стежити за ситуацією. З мого особистого спілкування, Литва готова тримати цю оборону, Литва не боїться цих погроз путіна, але чим це завершиться, ми з вами побачимо. Дуже сподіваюся, що Євросоюз не відступить ув цьому питанні", – каже нардеп від "ЄС".
Також Гончаренко прокоментував те, що Норвегія не пропускає вантажі рф до Шпіцбергену.
"Тут треба розуміти, що це непорівнювані речі. Це неприємно для росії, так, але Шпіцберген – це не Калінінград (Кенігсберг). Шпіцберген – це невелике поселення, яке видобуває вугілля. Тут це більше момент іміджу росії, ніж серйозних проблем. Звичайно, нам приємно, коли росії неприємно, але казати, що це має якесь стратегічне значення – не треба перебільшувати".
Як повідомляв 5.UA, 21 червня 2022 року Литва заблокувала вантажний транзит з рф до Калінінграда – москву накрило істерикою.
Крім того, влада Норвегії на підставі санкцій не видала дозвіл російській гірничодобувній компанії "Арктиквугілля" перевезти товари на Шпіцберген через материкову частину країни. росія викликала тимчасову повірену Норвегії через відмову пропускати вантаж на Шпіцберген.