5 канал

Найдовший законопроект в історії України: як затверджували судову реформу

"Ми витрачали по 5 хвилин на правку, що треба замінити "і" на "та", "у" на "в", – розповів нардеп Денисенко

Ударний день у парламенті. Депутати ухвалили судову реформу. Відтепер змінюється Верховний суд, в який мають прийти нові кадри, ліквідовуються вищі спеціалізовані суди. Відбудеться перенабір служителів Феміди. Деталі – в сюжеті "5 каналу".

5 канал

Три сесійних тижні і майже 4,5 тис. правок. Так довго і так детально депутати розглядали пакет законів, необхідних для судової реформи. Станом на ранок вівторка, 3 жовтня, залишилося близько 500. Голова профільного комітету Руслан Князевич із коробкою, повною паперів, займає вже звичне для нього за три тижні обговорення місце за трибуною. Депутати з коаліції твердять – більшість правок були внесені для того, щоб затягнути розгляд змін у судочинстві.

"Ми витрачали по 5 хвилин на правку, що треба замінити "і" на "та", "у" на "в", переносили крапку з комою. Було дуже багато термінологічних правок, коли певні народні депутати вважали, що це термін не є питомо українським і його треба замінити на супер-український", – розповідає нардеп від БПП Вадим Денисенко.

Головні претензії не до мови закону, а до його змісту, – відповідають у "Батьківщині". "Було збільшено судовий збір вдвічі. По-друге, була запроваджена оплата за вчинення судами окремих дій – авансом, чого не було ніколи… Справа, яка менше 160 тис. грн – малозначуща. Відтак до неї застосовується особлива процедура: – слухання справи за відсутності сторін, неповідомлення сторін", – каже депутат Сергій Власенко.

Ще одна норма, проти якої виступали депутати – обмеження гласності і прозорості в роботі судів. "Суддя зможе закрити будь-яке засідання, не зачитувати повністю рішення суду, заборонити вам технічну фіксацію процесу. Таким чином суди перетворюються на закриту касту", – впевнена Олена Сотник із "Самопомочі".

Перед остаточним голосуванням голова профільного комітету Руслан Князевич з трибуни заспокоїв – не буде жодних обмежень: "Все , що стосується доступу – може бути необмежене. Наступне. Виключити речення "суд визначає місця в залі, з якого проводиться фото-, відеозапис". Нема питань. Хай кожен сам визначає, звідки це робити. Ми пропонуємо, щоб ніяких обмежень не було".

Ще одне питання, яке розділяє депутатів навіть усередині коаліції – зарплатня. "Максимальна "закрутка" – до 250 тис. грн. Висока зарплата не гарантія, що він не буде корупціонером. Але низька зарплата – при розгляді справ на мільйони доларів – є гарантією того, що він стане корупціонером", – впевнений нардеп від "Народного фронту" Леонід Ємець. А от БППшник Віктор Пинзеник каже: "Я ж не говорю, що треба судді платити мінімально заробітну плату. Але я не можу погодитися, щоб вона відрізнялася в сотні разів від середньої по Україні".

Після обміну аргументами в кулуарах і в сесійній залі депутати затверджують останні правки. Незгодні з пакетним голосуванням за них збираються біля трибуни і заявляють, що зафіксували кнопкодавів. Не дали голосів "Самопоміч", "Батьківщина" і Радикальна партія. А в "Опозиційному блоці", який дав за реформу 20 голосів із 33 присутніх, назріває розкол.

Наталія Жижко, Юрій Усік, Олексій Іванченков, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею:

"Почекун" у Верховній Раді чекає відвідування і роботи нардепів

"Почекун" у Раді
/
"Почекун" у Раді
"Почекун" у Раді
/
"Почекун" у Раді
"Почекун" у Раді
/
"Почекун" у Раді
"Почекун" у Раді
/
"Почекун" у Раді
"Почекун" у Раді
/
"Почекун" у Раді
"Почекун" у Раді
/
"Почекун" у Раді
/

Попередній матеріал
Суд визначився із термінами допиту потерпілих у справі розстрілів на Майдані
Наступний матеріал
АПУ не радиться з МінТОТ щодо законопроекту про деокупацію Донбасу – Тука
Loading...