Леонід Кравчук

Кравчук про ядерне роззброєння України: "Виходу не було"

  Якби Україна не підписала документ, вона була б ізольована – таку позицію свого часу обрали Сполучені Штати та Європа

  Якби офіційний Київ 1994 року не підписав Будапештського меморандуму, наслідком стала би блокада України. Про таке заявив перший президент України Леонід Кравчук, передає "Українська правда".

  "Головними (на переговорах – ред.) були представники США, безпосередньо Клінтон і тодішній віце-президент Альберт Ґор. Я зустрічався і з тим, і з тим. Вони заявляли, що Україна повинна скласти ядерну зброю. Чому? Тому що цю зброю на нашу територію завіз Радянський Союз. Це – перше.

  Друге: Україна не мала змоги замінити ядерні боєголовки. Їх виготовили в Росії. Термін безпеки закінчувався в 1998 році, і після цього вони ставали небезпечними. Ми не мали не те що досвіду, а можливості розчленувати боєголовку. Щоб не сталося біди, ми повинні були все це вивезти, і Америка знала про це.

  Третє: всі без винятку ракети, які стояли в Україні, були спрямовані на США", – пригадав політик.

  Кравчук зазначив, що тоді "представники США сказали: "Якщо ви не виконаєте завдання вивезти боєголовки з України, почнеться не просто тиск, а блокада України". Європа їх підтримала в цьому плані".

  Читайте також: "Джерела підтверджують": Джемілєв розповів про ядерні боєголовки РФ у Криму

  Отже, якби Україна не підписала документ, вона була б ізольована. "Санкції, блокада – це було прямо сказано", – сказав перший президент України.

  На питання, чи жалкує нині Кравчук про згоду на цей документ, відповідає так: "Виходу не було. Я би підписав Будапештський меморандум так само, як і Кучма. Він не міг не підписати. Єдине, що би я додав – механізм застосування меморандуму. Там усе правильно написано. Тільки немає головного – як його застосувати, виконувати".   

  І зараз, переконаний політик, меморандум не є дієвим.

  Нагадаємо, раніше секретар РНБО Олександр Турчинов заявив: Україна не має військових засобів для протидії російській ядерній зброї – все через підписаний Будапештський меморандум і тотальне ядерне роззброєння. Крім того, саме через це Україна не може оголосити Росії війну

  Попередній матеріал
  РФ може добровільно повернути Крим Україні – Кравчук назвав причину
  Наступний матеріал
  Слон Майкла Джексона втік із вольєру