Верховна Рада України
Верховна Рада України Shutterstock

Історичне рішення чи початок диктатури – як ухвалювали закон про деолігархізацію та що думають про нього нардепи

Читайте по-русски
Правники критикують закон, бо той наділяє чималими повноваженнями президента й РНБО

Епохальний, визначний, історичний. Сьогодні всі ці епітети звучали як оцінка закону про боротьбу з олігархами, який монобільшість, разом із двома підконтрольними олігархам групами, ухвалила без проблем. Перед цим позбавивши опозицію можливості розглядати документ за парламентською процедурою, не кажучи вже про те, щоб дочекатися висновків Венеціанської комісії, якій на експертизу документ відправив спікер Дмитро Разумков. У "слуг народу" сьогодні стався черговий тріумф експрес-роботи заради самого процесу. Бо вже не раз після гарячкових голосувань у парламенті, коли приходили висновки міжнародних експертних організацій, доводилося вносити правки чи зміни до законів, аби вони відповідали вимогам щонайменше Конституції. Правники також критикували цей закон, бо він наділяє РНБО невластивими їй повноваженнями, даючи президенту безроздільну можливість призначати олігархів і звільняти з лав олігархів тільки на підставі висновків державного органу, який підпорядкований главі держави. Журналістка "5 каналу" Леся Головата у парламенті стежила за скандальним голосуванням і підготувала цей матеріал.  

За олігархів Рада береться без спікера. Дмитро Разумков волів дочекатися висновків Венеційської комісії щодо законопроєкту, але на самоізоляції через повторний COVID. Процесом керує його перший заступник.

"Я попрошу керівників політичних фракцій та груп зібратися в мене в кабінеті, а решту народних депутатів – не розходитися", – сказав Руслан Стефанчук.

Понад дві години спільно ламали голови, як пришвидшити розгляд ініціативи президента. Але згоди не дійшли. Тому монобільшість вирішує – замість розглядати 1200 правок, краще голосувати за кожну статтю. А їх небагато.

"Одинадцять статей, одинадцять голосувань, і після того – дванадцяте фінальне голосування", – оголошує Давид Арахамія, голова фракції "Слуга народу".

Те, що "слуги" хочуть переламати парламент через коліно – позбавити слова та права розглядати правки – обурює всі опозиційні фракції.

"Порушення правил законодавчої ініціативи ставить під сумнів конституційність ухвалення рішення. Я би хотів, щоби ви про це пам'ятали", – заявив Сергій Рахманінов з "Голосу".

"А пам'ятаєте, з чого в 2000-х розпочали свій політичний шлях Путін та Лукашенко? З боротьби з корупцією та олігархами, тільки вони це очолили, і насправді шляхом Путіна і Лукашенка йде ваша політична команда", – наголосила Ірина Геращенко, лідерка фракції "Європейська Солідарність".

"Дайте можливість висловитись, дайте можливість показати, в чому є переваги, в чому недоліки – і це буде відповідь, чи є в нас парламент, чи ні", – зазначив Сергій Соболєв з "Батьківщини".

Але Зе-більшість незворушна – кажуть, не відступили від букви регламенту.

"Проблема з поправчоним спамом – це проблема хронічна цього парламенту. Коли нас змушують щось робити, а щось не робити тільки тому, що в когось є бажання ставити свої правки на підтвердження і розказувати при цьому анекдоти", – заявив нардеп "Слуги народу" Данило Гетманцев.

Захищати парламентаризм опозиція спершу пробує блокуванням трибуни.

А потім "ЄС", "Голос" та "Батьківщина" намагаються відсторонити Стефанчука.

На табло – лише 61 голос, тому з трибуни права рука президента в Конституційному Суді – Федір Веніславський, запускає конвеєр голосувань. Під акомпанемент із президії.

Менше години – і на табло заповітні для "слуг" 279 голосів. Руку помочі монокоаліції простягнули не лише традиційно – мажоритарники з груп "Довіра" та "За майбутнє", а й половина депутатів із розколотої навпіл фракції – "Голос".

"Десять голосів за закон, який протирічить Конституції, який порушує парламент, який знищує парламентаризм. Колеги, які входять у групу "Справедливість" – зараз представляють фактично владу, які спокусилися на якісь плюшки від влади, якісь посади", – зазначив глава фракції "Голос" Ярослав Железняк.

"Ми бачимо єднання конструктивних сил, конструктивно налаштованих проти олігархів", – зазначив глава політсили "Слуга народу" Олександр Корнієнко.

Віднині – олігархи в законі, а через пів року будуть у реєстрі, який формуватиме РНБО. Усе, як хотів президент. Монобільшість каже – творять історію, а опозиція це називає фейковою деолігархізацією.

"Є чіткі кроки до узурпації влади, тому що підконтрольний президенту орган може визначити будь-кого винним і визначити, які будуть застосовуватися санкції. Це не відповідає демократичному розвитку країни", – зазначив Олег Синютка з "Європейської Солідарності". 

Олігархами нарікатимуть тих, хто є гравцем у великій політиці, впливає на медіа, є кінцевим бенефіціаром природних монополій або має активів на понад 2 мільярди 200 мільйонів гривень. Вони повинні будуть декларувати статки, а чиновники – мають декларувати всі контакти з такими багатіями. А каратимуть двома заборонами – не можна фінансувати політичні партії та купувати об'єкти великої приватизації.

Один із найбагатших людей у країні, нардеп Вадим Новинський, не хвилюється, що його разом із бізнес-партнером Рінатом Ахметовим можуть назвати олігархами, бо для них нічого не зміниться.

А от президента "слуги" втішили ще дорогою зі США, повідомивши, що деолігархізацію його авторства вже запустили. 

Леся Головата, Юрій Усік та Олексій Тищенко, "5 канал"

Нагадаємо, що сьогодні Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому ініційований Володимиром Зеленським законопроєкт "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)".

Опозиція такі дії провладної партії називає спотворенням регламенту та руйнуванням парламентаризму в країні.

Як пояснив депутат Олексій Гончаренко, цей законопроєкт має на меті встановити контроль над засобами масової інформації

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова спрямувала спікеру парламенту Дмитру Разумкову офіційний лист, в якому вказала на невідповідність законопроєкту Конституції. Політологи та аналітики також вважають, що у президентському законопроєкті про боротьбу з олігархами є серйозні ризики.

Попередній матеріал
За два роки кількість людей, які отримують субсидії, зменшилася всемеро – Розенко
Наступний матеріал
Луценко на прикладі Чернігова показав, наскільки під час опалювального сезону зростуть тарифи
Loading...
Україна отримує історичний шанс – Зеленський відреагував на ухвалення закону про деолігархізацію

Україна отримує історичний шанс – Зеленський відреагував на ухвалення закону про деолігархізацію

"Слуги помножили парламент на нуль, заблокувавши право опозиції на поправки": Геращенко про голосування за олігархічний закон

"Слуги помножили парламент на нуль, заблокувавши право опозиції на поправки": Геращенко про голосування за олігархічний закон

Закон про олігархів важливий для Зеленського, щоб посилити його диктаторські функції – Княжицький

Закон про олігархів важливий для Зеленського, щоб посилити його диктаторські функції – Княжицький

Поки "слуги" Зеленського показово боролися за закон про олігархів, Коломойський і Фірташ отримали нові преференції – журналіст

Поки "слуги" Зеленського показово боролися за закон про олігархів, Коломойський і Фірташ отримали нові преференції – журналіст

"Зеленський намагається встановити теледиктатуру" – Гончаренко про справжню мету закону про олігархів

"Зеленський намагається встановити теледиктатуру" – Гончаренко про справжню мету закону про олігархів

Якби влада хотіла, то за два роки вже могла б поставити олігархам певні рамки – депутат

Якби влада хотіла, то за два роки вже могла б поставити олігархам певні рамки – депутат