Інститут нацпам'яті Польщі вирішив не залучати українських фахівців до розкопок пам’ятника воїнам УПА у Грушовичах – як реагуватиме українська сторона

Коли ми говоримо про довіру української сторони, то на таких розкопках мають бути українські фахівці, сказав історик

Інститут національної пам'яті Польщі 24–25 травня проведе розкопки на кладовищі села Грушовичі, щоб установити, чи є захоронення на місці знищеного пам'ятника воїнам Української повстанської армії. Цю інформацію в ефірі "5 каналу" прокоментував відповідальний секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті Святослав Шеремета, який нині є персоною нон-ґрата у Польщі.

Він сказав, як реагуватиме українська сторона на те, що розкопки хочуть проводити без українських фахівців: "Найперше, ми будемо наголошувати на тому, щоб такі дослідження треба проводити за згодою української сторони. Друге питання – треба узгодити, якщо буде згода української сторони, потрібно проводити спільну експедицію, де були б як польські, так і українські фахівці, які могли б ухвалювати рішення і відповідно до свого професійного досвіду оцінювати те, що відбуватиметься під час пошукових робіт. Ця модель регулярно працювала, а зараз перестала працювати… У мене складається таке враження, що вони можуть укотре закрити для себе питання. Якщо там нічого не знайдеться, то пам'ятки – нема і це їхня модель поведінки. Тобто спочатку поруйнувати, а потім знайти аргументи – чи правомірні були руйнування".

Шеремета додав: "Їхня позиція офіційна – якщо віднайдуть останки, тоді пам'ятник має право на існування, але вони чітко наголошують, що не в тій формі, в якій він був. Була арка, був хрест і були написи. За їхньою пропозицією, вони хочуть бачити тільки хрест, без арки і певні надписи".

Науковець також сказав, як ставиться до того, що Польща не запрошує на такі розкопки українських фахівців: "Така постановка питання для мене є прикрою, бо коли ми говоримо, що в Грушовичах почалася гаряча фаза протистояння... Хоча вона йшла й давніше, тому що протягом трьох років нищилися українські поховання на території Польщі. І було у восьми містах Польщі 15 актів вандалізму – і не було жодної реакції польської влади. Ну, і Грушовичі стали останньої краплею, коли українська сторона зробила відповідні заяви, і з того почалася "холодне" протистояння в сфері історичної пам'яті".

Нагадаємо, 26 квітня 2017 року на кладовищі села Грушовичі поблизу Перемишля розібрали надгробний пам'ятник воїнам УПА. У Міністерстві закордонних справ України руйнування пам'ятника воїнам Української повстанської армії поблизу Перемишля" назвали демонстративними і провокаційними". У червні українська сторона скасувала дозволи на проведення пошуку та ексгумації поляків, похованих в Україні. У квітні 2018 року посол Польщі в Україні Ян Пєкло заявив, що польська сторона пропонує спільно провести ексгумаційні роботи у Грушовичах – якщо на місці пам'ятника виявлять людські останки, могилу буде відновлено.

Дивіться також фотогалерею за темою:

У Польщі активісти знищили пам'ятник воїнам УПА – фоторепортаж

Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА
Пам'ятник УПА
/
Пам'ятник УПА

Попередній матеріал
Дивіться на "5 каналі" міжнародну конференцію "Штучні голодомори в Україні ХХ століття" – відео
Наступний матеріал
До кінця 2018 року на Одещині збудують сучасну базу морпіхів – із стадіоном та церквою

Україна отримає безвіз іще з двома країнами

В Україні започаткували свій театральний "Оскар": що це за премія, та коли її вручатимуть

Проламаний череп та численні крововиливи: у Польщі жорстоко побили українців

Скарби криївки: на Хмельниччині виявили заміновані артефакти підпільників ОУН

Синоптик розповіла, коли з України підуть дощі та "холод"

У МЗС РФ осоромились через заяву на адресу ветеранів АТО – реакція України