Ірина Геращенко
Ірина Геращенко фото Європейська солідарність

Геращенко розкритикувала законопроєкт про мобілізацію: "Має бути справедливим щодо всіх громадян"

Читайте по-русски
Також ситуацію прокоментувала народна депутатка Софія Федина

Закон про посилення мобілізації має бути справедливим щодо всіх громадян і насамперед щодо військових, а поданий на розгляд законопроєкт не враховує пропозицій "Європейської Солідарності", зокрема щодо демобілізації, модернізації армії та обмеження броні від мобілізації для силових структур. Про це заявила співголова фракції "ЄС" Ірина Геращенко з трибуни парламенту.

"Військові запитують у нас щодо звільнення з військової служби. Ті люди – чоловіки і жінки – герої, як в першу хвилину війни, повномасштабної, або з 2014 року пішли до військкоматів, запитують: "Коли прийде нам заміна", – зауважила народна депутатка.

Вона наголосила: "В час, коли ми з вами обговорюємо посилення мобілізації, уряд робить броню для пропагандистського телеканалу, марафону олігархічного. Для каналу "Рада", який не показує зараз нашу з вами дискусію. Її можна побачити в депутатів "Європейської Солідарності", бо ми усвідомлюємо, які це ризики".

"Наша фракція подала поправки, які стосувалися справедливих термінів завершення військової служби. Мова йшла про 36 місяців – це вичищено зараз із закону. Ми говорили про те, що сьогодні війна має оборонний характер, треба посилити інженерні війська. Це вичищено із закону. А хто будуватиме фортифікації? Хто посилюватиме наші інженерні позиції і оборонні рубежі? Немає на це відповіді", – зауважила співголова фракції "ЄС".

Геращенко наголосила: "З цього законопроєкту вичищені інші наші поправки, які стосувалися модернізації армії. Вибачте, але людський ресурс країни-агресора російської федерації становить десятки мільйонів оцього "м'яса", яке вона кидає в бій. Ми не можемо змагатися тільки солдатами – це несправедливо. Ми повинні забезпечити наших військових, у них вкладати наші інвестиції– зброєю, технікою. Ми маємо посилювати наших солдатів дронами".

"А сьогодні тут немає уряду і ми не можемо спитати, де ж 42 млрд грн, де ж 200 млн дронів за минулий рік, якими обіцяли забезпечити підрозділи, і мільйон – за цей рік", – зазначила вона.

За її словами, також дуже багато запитань щодо броні для силових структур.

"Здається всі ці ДБР, БЕБ, які проходили спеціальні навчання, мають найкраще бути готовими до воїнської служби, але що відбувається в цьому законопроекті – вони всі отримали стовідсоткову броню. Уявіть собі. Молодь, з 25 років ми знижуємо мобілізаційний вік, вони підуть на фронт, а ДБР, БЕБ, прокурори, всі ці силові структури, які в лютому 2022 року втекли першими з Києва, вони мають стовідсоткову бронь. Так де тут справедливість?", – зауважила Геращенко.

Співголова фракції "ЄС" сказала: "Ми пропонували для силових структур 50% броні, так само, як і для держслужби. Хіба це було неправильне рішення? Воно не прийняте комітетом".

"Тому, звичайно, було б дуже правильно, аби цей законопроєкт, таблицю до якого роздали тільки зараз, відправили на повторне друге читання. Аби відбулася зустріч лідерів фракцій з президентом, верховним головнокомандувачем, який єдиний розуміє увесь наш стратегічний задум, знає нашу ситуацію на фронті і розуміє, які завдання ставляться щодо мобілізації. Аби тут був уряд, аби ми почули, де дрони? Аби ми дізналися, скільки грошей сьогодні виділяється на фортифікацію і чому солдати лопатами риють ці окопи, де техніка", – зазначила народна депутатка.

Геращенко підсумувала: "Тому ми вважаємо, що цей законопроєкт має бути відправлений на повторне друге читання і тут має бути врахована справедливість. А справедливість – це в першу чергу звільнення з військової служби тих, хто або з 2014 року, або з перших днів 2022 року на передовій".

Народна депутатка з фракції "Європейська Солідарність" Софія Федина під час виступу в парламенті сказала, що законопроєкт про мобілізацію лякає людей замість того, щоб мотивувати, підтримати і дати їм чіткі та зрозумілі правила.

Софія Федина
Софія Фединафото Європейська солідарність

"Насправді цей законопроєкт не про мобілізацію, він про деморалізацію і демотивацію тих людей, які мали б йти захищати українську державу. Тому що це законопроєкт, який абсолютно некомпетентно був поданий урядом України, на який президент Зеленський скинув відповідальність щодо розмови про мобілізацію. Він перш за все про те, як застрашити людей – замість того, щоб говорити, як людей мотивувати, підтримати і дати їм чіткі і зрозумілі правила", – сказала Федина.

Народна депутатка зауважила: "Я, чесно кажучи, не розумію, для чого такий законопроєкт про мобілізацію, якщо більшість питань можна б було вирішити підписанням тих законопроєктів, які президент дозволяє собі по десять місяців не підписувати і не накладати вето, як це було із зниженням мобілізаційного віку з 27 до 25 років. Але так само уряд у нас має можливість і користується цією можливістю про безвідповідальне і часто незаконне обмеження прав громадян України. Як це зокрема було щодо виїздів і інших питань".

"Якщо така ситуація, то давайте ухвалювати питання рішенням уряду і конкретно законопроєктами, за які свого часу Рада проголосувала", – додала Федина.

Народна депутатка наголосила: "Також можна сказати, що цей законопроєкт є хамським щодо армії. Тому що такі речі, які там описані, і ті речі, які вилучені, а це про демобілізацію, яка просто вилучена, хоча це пропонувалося безпосередньо урядом – норма про 36 місяців, потім про 48 місяців мобілізаційних. Бо насправді це є зневага до військовослужбовців, які дехто два роки, а багато хто і три, і чотири, і п'ять років поспіль перебуває на передовій і не має жодної можливості, щоб їх хтось замінив і вони могли відпочити і демобілізуватися".

Вона зазначила, що монобільшість дуже добре знає, на яких умовах йшла розмова про можливість "Європейської Солідарності" проголосувати за цей законопроєкт.

"Чи є в законопроєкті питання про відпустки і ротації? Звичайно, немає. Тому що знову це мало бути обговорено і прописано, мали бути ухвалені правки, але кому ж це потрібно, хай хлопці собі воюють і на передовій захищають усіх тих, хто не хоче воювати і палець об палець стукнути, щоб допомогти тим, хто на передовій", – наголосила Федина.

Нардепка сказала: "Було обдурено, по суті, щодо захисту місцевого самоврядування і керівників підприємств, їх хочуть зобов'язати вручати повістки, тобто людина приходить на робоче місце працювати, а їй директор несе повістку або міський голова вручає повістку. Перепрошую, але для цього є спеціальні органи комплектування і для цього мають бути спеціальні процедури. А таке враження, що ми будемо використовувати повістки і як спосіб покарання, і як спосіб знищення влади місцевого самоврядування до керівників підприємств".

Також, за її словами, абсолютно не було визначено питання про дозвіл жінкам – депутаткам на перетин кордону.

"Чесно кажучи, взагалі доходить до маразму, коли порушили Конституцію, порушили права людини, не обґрунтовуючи ніяким законодавчим актом, а в цьому законопроєкті давайте ми всіх людей посадимо під колективний замок, дуже часто позбавляючи жінок поїхати до свої дітей", – зауважила депутатка.

Федина підсумувала: "Насправді це відповідальність Володимира Зеленського – говорити, комунікувати і представляти проєкти про мобілізацію. Він скинув це на Шмигаля, Шмигаль скидає на парламент, але тут би мав сидіти президент України, керівництво МО, керівництво уряду і вони мали б з депутатами і головами фракцій прокомунікувати всі ці питання і мати відповідь. А насправді це скидається на маніпуляцію".

Нагадаємо, демобілізацію виключили із законопроєкту про мобілізацію – нардепи.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Шевченко: погрози за гроші в УАФ. Суперники на Євро-24! Військова ліга України. Закулісся 23-го туру – "Про футбол"
Наступний матеріал
Російські мільярдери Авен і Фрідман виграли суд проти ЄС щодо зняття санкцій
Loading...
Критично важливі: працівників українського цирку забронюють від мобілізації – Мінкульт

Критично важливі: працівників українського цирку забронюють від мобілізації – Мінкульт

Залізти в окоп і загинути? Мобілізація провалена. Офіцер розніс дії влади – "Хто з Мірошниченко?"

Залізти в окоп і загинути? Мобілізація провалена. Офіцер розніс дії влади – "Хто з Мірошниченко?"

Потреба в мобілізації дуже гостра: на фронті швидко сточуються військові без ротацій – Юрій Бутусов у "Рандеву"

Потреба в мобілізації дуже гостра: на фронті швидко сточуються військові без ротацій – Юрій Бутусов у "Рандеву"