5 канал

Газовий хаб та альтернативна енергія: як світ долає залежність від "Газпрому"

Аби зменшити споживання російського газу, Європа модернізує виробництво й активно впроваджує альтернативні джерела енергії

Росія хоче відмовитися від транзиту газу через Україну, і це неабияк непокоїть Європу, адже такий крок може підірвати енергетичну стабільність. Експерти ринку та політики на польсько-українській газовій конференції у Варшаві дискутують, як убезпечити себе від агресивної енергетичної політики Росії.

Нині європейські країни намагаються зменшити залежність від російського газу. Одні з найбільших споживачів блакитного палива у регіоні – Польща та Україна – планують збудувати газовий хаб, який дозволить оперативно транспортувати блакитне паливо за різними напрямками від різних постачальників.

Україна з 2016 року змінила основного постачальника газу. Торік Київ не купив у "Газпрому" жодного кубометра газу. Натомість отримує блакитне паливо з Чехії, Польщі та Угорщини через так званий реверс, а минулого тижня Київ здобув ще одну перемогу. Стокгольмський арбітраж підтвердив, що ціни і умови російського монополіста, за яким Україна раніше купувала газ – необґрунтовані.

"Це рішення і цей позов говорить про відхід від політизації цього бізнесу і відхід від російської залежності. З 25 листопада 2015 року Україна жодного куба не купила у Російської Федерації на її кордоні. Тому, якщо говорити про суд Стокгольмський, скасування take or pay, скасування реекспорту – це у першу чергу втрата Росією політичного важеля впливу на життя України", – сказав представник української делегації Ігор Прокопів.

"Ми тішимося, що дії нашого партнера з України збігаються у тому, щоб зменшити залежність від постачальника-монополіста Росії. Ми разом пережили, коли "Газпром" використовував газ для політичного тиску. Відмова від монополії свідчить про те, що ми йдемо у правильному напрямку. Ми прагнемо, щоб газ не використовували у політичних цілях", – переконує заступник міністра енергетики Польщі Міхал Куртика.

5 канал

Зі свого боку Європа, щоб зменшити споживання російського газу, а відповідно і позбутися залежності від "Газпрому", модернізує виробництво й активно впроваджує альтернативні джерела енергії. Крім того, збільшує власний видобуток енергоносіїв.

"Є послідовна стратегія західних трейдерів, щоб захистити цей ринок передусім від зазіхання зі сходу. І вони хочуть перетягти цей ринок у бік Європи. Добре впроваджуються європейські інвестиційні проекти, а ще гравці хочуть, щоб Україна була в орбіті енергетичних пріоритетів Європи", – зазначає віце-президент польської PGNiG Мацей Возняк.

Європейці хочуть збудувати спільний газовий ринок, який би гарантував поставки від різних постачальників. На українсько-польському кордоні планують звести газовий вузол. Детальніше про такі плани – у сюжеті:

 

З Варшави, Михайло Прудник, "5 канал"

Попередній матеріал
Поліцейські Mitsubishi Outlander дісталися Запоріжжя: хто отримає нові авто
Наступний матеріал
Експерт розповів, які зміни передбачають нові законопроекти щодо медичної реформи
Loading...