Верещук
Верещук 5 канал

Фіаско "слуг", радість в ОПЗЖ та останні надії кандидатів: як у штабах реагували на результати екзитполів

Читайте по-русски
Влада організацію виборів – провалила, а масові фальсифікації – допустила, дорікають в "ЄС"

Кандидатка від "Слуги народу" Ірина Верещук сподівається потрапити до другого туру виборів очільника столиці. Про це нардепка повідомила під час брифінгу у партійному штабі. Не втрачає надії вийти у другий тур і Сергій Притула від "Голосу". "Опозиційна платформа – За життя" тим часом втішена результатами соціології. У партії "Європейська солідарність" екзитполи поки що не коментують. Реакції штабів головних політичних партій, що брали участь у виборах, збирали кореспонденти "5-го".

Стримано і без пишного святкування. Чи то карантин впливав, чи то розчарування від результатів, проте радості від місцевих виборів у "слуг народу" не вельми багато. Здебільшого дякують – виборцям, колегам, поліції і журналістам. Повторити тріумф парламентської кампанії на виборах місцевих президентська партія не змогла. Особливо показова ситуація в Києві. За попередніми даними, "слугам" не мати ані свого столичного очільника, а ні більшості в раді. 

Приїхав, але на люди так і не показався. У штабі під вечір з'явився президент. Однак до преси Володимир Зеленський не вийшов. Сама ж Ірина Верещук ще сподівається – до другого туру  виборів очільників столиці таки потрапить. Та й загалом, кажуть у партії, їхні результати – це далеко не провал.

З ким "слуги" єднатимуться у місцевих радах? Відповідають: за важливі запитання готові голосувати разом із конкурентами. Хоч з опоплатформою Медведчука, хоч з "ЄС". Байдуже з ким, втім до коаліції не підуть.

У трьох call-центрах "Європейської солідарності" збирають інформацію про порушення та явку під час голосування, а після того, як зачинять виборчі дільниці, почнуть проводити паралельний підрахунок голосів. Бо влада організацію виборів – провалила, а масові фальсифікації – допустила. Найбільше штабісти дорікають за те, що на дільниці повернулися гастролери часів Януковича.

"Повернення до масових фальсифікацій, як це було за часів Януковича", – зауважив голова штабу партії "ЄС" Олександр Турчинов.

Перші результати екзитполів – втішні для "ЄС" – тут не коментують, чекають на свої. Але соціологічним тенденціям – радіють.

"Тотальна недовіра до чинної влади, це навіть не результат, це повне фіаско. Ми можемо наголосити, що абсолютна більшість українських виборців, українського народу зробила висновок, що "зелена казка" закінчилася", – зауважив лідер "ЄС" Петро Порошенко.

В умовах рекордно низької явки кожен голос може бути вирішальним на місцевих виборах. Тому мобільні бригади навідуватимуться туди, де є ймовірність, що не важливо, як голосували, а як рахуватимуть.

У головному київському штабі ОПЗЖ легко зрозуміти, на яких засадах стоїть партія. Поруч із фотографіями з'їздів і їх лідерів – світлини Святогірської та Києво-Печерської лаври – стовпів російського православ'я в Україні. А в зведеннях штабу партії, які організовують щокілька годин, вісті з півдня та сходу країни – основної електоральної ниви ОПЗЖ. Тут нарікають на зафіксовані порушення та показують, як нардеп Нестор Шуфрич бореться із виконавцями президентського опитування.

На брифінг уже після закриття дільниць разом із чинними нардепами приходить Олександр Попов – кандидат від партії на посаду міського голови Києва. Після результатів екзит-полу він подумки уже в другому турі.

"На старті нашої кампанії в Києві, наприклад я, як кандидат на посаду міського голови, взагалі не був включений ні в один пул. І нас взагалі не розглядали як можливих претендентів на вихід у другий тур", – сказав Попов.

Тим часом Віталій Кличко вже приймає вітання у штабі. За даними екзитполу його політичної сили, другого туру не буде. А ось в інших екзитполах "Рейтингу" та "Савік Шустер Студії" спільно з телеканалу "Україна-24" у Кличка менше половини голосів виборців. Отже, інтрига зберігається. Сам Кличко, який напередодні повідомив про позитивний тест на COVID, подякував киянам за підтримку й анонсував своє одужання. 

"Якщо повернутись на 5 років, коли результат був майже на 10% менший, вдалось зберегти довіру. І очікування. Завтра я ще раз зроблю таку велику перевірку, і сподіваюсь, що тест буде негативним. Відчуваю себе добре, повний сил", зауважив Кличко.

У "Голосі" ж не втрачають надії на вихід їхнього кандидата у другий тур перегонів міських голів. Сергій Притула, за екзитполом "Рейтингу", третій. І відрив Попова мінімальний. У партії заявили: боротимуться за кожний голос виборців, бо він може вплинути на кінцевий результат.

"Ми маємо хороші показники. "Голос" стає фракцією у Київраді. Поки що мені дійсно переживати немає за що. Хоча ніде правди діти, вкрай низька явка дозволила представникам деяких проросійських сил значно наростити свою електоральну підтримку. І це вкрай сумно, що подібне відбувається у столиці України на сьомому році війни", наголосив кандидат на посаду міського голови Києва Сергій Притула.

Саме проросійські сили підсилили своє представництво в низці рад великих міст. Мова про партію Шарія, яка, за даними екзитполів, долає 5-відсотковий бар'єр, зокрема, в Харкові, Одесі, Маріуполі та Миколаєві.

Юрій Жупанов, Ганна Рибалка, Сергій Барбу, Леся Головата та Петро Троць, "5 канал"

Попередній матеріал
Зламані термометри, спецкабінки для всіх і черги на дільницях: як минули вибори в умовах пандемії
Наступний матеріал
Черги зі студентів, "телефонні мінери" та відсутність дистанції: як відбувалися вибори в Одесі
Loading...
Зламані термометри, спецкабінки для всіх і черги на дільницях: як минули вибори в умовах пандемії

Зламані термометри, спецкабінки для всіх і черги на дільницях: як минули вибори в умовах пандемії

Спостерігачі ОБСЄ стежили за місцевими виборами в Україні та опублікують звіт

Спостерігачі ОБСЄ стежили за місцевими виборами в Україні та опублікують звіт

Місцеві вибори-2020: у чому суть виборчої "каруселі" та в яких областях це явище зафіксували

Місцеві вибори-2020: у чому суть виборчої "каруселі" та в яких областях це явище зафіксували

Голова ЦВК заявляє, що виявлені порушення на виборах не вплинули на перебіг голосування – подробиці

Голова ЦВК заявляє, що виявлені порушення на виборах не вплинули на перебіг голосування – подробиці

Місцеві вибори-2020: 40% виборців було складно розібратися з бюлетенем – соцопитування

Місцеві вибори-2020: 40% виборців було складно розібратися з бюлетенем – соцопитування

Наскільки багато українців не пішли голосувати через стан здоров'я – соцопитування

Наскільки багато українців не пішли голосувати через стан здоров'я – соцопитування