США, Росія
США, Росія www.youtube.com

"Домовилися далі сваритися": як минули переговори США і Росії в Женеві і як їх оцінюють експерти

Читайте по-русски
У середу наступний раунд перемов – у форматі НАТО – Росія

Відмовитись від розширення НАТО на схід і не включати до Альянсу Україну – свій ультиматум Росія вперше обговорювала зі Сполученими Штатами. Женевська зустріч тривала майже 8 годин. Щодо скупчення військ на кордонах України та можливого вторгнення Кремль запевняв:

"Жодних планів напасти на Україну у нас немає і бути не може. Всі заходи з бойової підготовки військ здійснюються в межах нашої національної території".Водночас представники США не почули прямої відповіді, чи готова Москва до деескалації.

"Я не думаю, що ми знаємо відповідь на це питання. Вони можуть довести, що вони не мають намірів вдертися (до України – ред.), повернувши військових назад на місця дислокації", – сказала заступниця секретаря США Венді Шерман.

Штати прориву у цих перемовах не очікували, але намагалися, принаймні, дійти компромісу. Так заявляли до того, як сіли за стіл переговорів. На жодні компроміси російська делегація не готова. І вимагала гарантій, що Київ та Тбілісі не стануть членами НАТО.

"Ми хотіли б, щоб на мадридському саміті НАТО формула, прийнята Бухарестським самітом 2008 року, була б відкликана. Ні Україна, ні Грузія не повинні стати членами Північноатлантичного альянсу", – заявив голова МЗС Росії Сергій Рябков.

"Ми не дозволимо нікому суперечити політиці "відкритих дверей" НАТО, яка завжди була центральною для Альянсу. Ми не відмовимося від двосторонньої кооперації із суверенними державами, які хочуть співпрацювати з США. Для нас важливо побачити, чи дійсно Росія розуміє, що найкращий спосіб продовжити дипломатію – це зменшення напруги та деескалація", – наголосила Шерман.

Це шантаж, до якого держава-агресорка вдаватися звикла, акцентували аналітики.

"Росія висунула надзвичайно жорсткий ультиматум і триває накопичення військ біля кордонів. Украй небезпечна ситуація для України з одного боку. З іншого боку, ця ситуація продемонструвала, по-перше, колективну підтримку Заходу України. Ця ситуація спонукає Захід на ухвалення стратегічних рішень стосовно України, стосовно її європейського атлантичного майбутнього", – пояснює співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.

"Домовилися далі сваритися, але не виключено, що під час цієї сварки може виникнути якась формула, коли домовляться про щось, і от тут важливо нам тримати руку на пульсі, щоби розуміти, що наш інтерес врахований. Але для цього важливо і наш інтерес чітко артикулювати й проголошувати, починаючи з президента, міністра закордонних справ", – вважає керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

У середу наступний раунд перемов – у форматі НАТО – Росія. Напередодні цієї зустрічі до Брюсселя поїхала українська делегація, щоб узгодити позиції з Північноатлантичним Альянсом.

Перш ніж обговорювати гарантії безпеки, Кремлю варто відвести війська від українського кордону. Бо ж їх, попри обіцянки РФ, не меншає. Це позиція Києва на засіданні Комісії Україна – НАТО.

"Ми вважаємо неприйнятним, коли агресор висуває умови, підкріплюючи це танками. Це погрози нової війни без просування мирного вирішення в Мінському і "нормандському форматі". Росія намагається нав'язати порядок денний, замість того щоб повернутися до роботи", – зазначила віцепремʼєрка з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.

Переговори з Росією цього тижня повністю не вирішать кризових питань безпеки у Європі та Україні, заявив генсек НАТО. Однак є сподівання, що на цьому етапі вдасться розпочати процес запобігання війні. Однак треба бути готовим до того, що перемови з Москвою будуть невдалими.

"Ми зосередимося на питаннях безпеки, прозорості, зниженням ризиків та контролю над озброєнням. Ми будемо дослухатися до Росії, але будь-який змістовний діалог має враховувати і наші побоювання щодо дій Росії. Це все має відбуватися разом із консультаціями з Україною", – сказав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Аналітики вважають: питанням торгу під час перемов може стати відмова від навчань НАТО у чорноморському регіоні.

"Ця спрямованість безпекова в нашому регіоні більш активною буде або навпаки, вона може піти на спад, якщо Альянс піде на певні поступки Росії", – заявив керівник безпекових програм Центру глобалістики "Стратегія XXI" Павло Лакійчук.

"Якщо вдасться Сполученим Штатам Америки, Європейському Союзу, НАТО вернути Росію в рамки міжнародного права, а не тої системи координат і того права, яке вони малюють собі в Кремлі, то це вже буде дуже серйозним кроком по відновленню і стратегічної, і регіональної, і континентальної безпеки", – переконаний дипломат Роман Безсмертний.

За жодних умов не приступати на умови Кремля закликають тим часом українські активісти.

"Ми провели акцію з вимогою до західних партнерів не йти ні на які компроміси з терористом, убивцею, воєнним злочинцем Володимиром Путіним і його бандою", – заявив активіст "Руху опору капітуляції" Сергій Пархоменко.

"Я впевнений в тому, що цивілізований світ, Штати, Європа не дадуть задню, тому готуємося до війни. Чи буде це велика війна, чи буде можливо якесь нове загострення на сході, це уже залежить від того, наскільки в Кремлі партія війни переможе партію здорового глузду", – міркує ветеран АТО, голова Київської організації партії УНА-УНСО (1997-2019) Ігор Мазур.

Окрім зустрічі НАТО з росіянами, на цей тиждень заплановані ще й перемови кремлівської делегації з ОБСЄ у Відні.

Лідія Середюк, Мирослава Танська, "5 канал"

Нагадаємо, Кулеба заявив, що Україна веде переговори з Німеччиною про розблокування закупівлі зброї через НАТО. 

Sea Breeze-2021: як проходили масштабні навчання в Одесі – фотогалерея

Sea Breeze
/
Sea Breeze
Sea Breeze
/
Sea Breeze
Sea Breeze
/
Sea Breeze
Sea Breeze
/
Sea Breeze
Sea Breeze
/
Sea Breeze
Sea Breeze
/
Sea Breeze
Sea Breeze
/
Sea Breeze
Sea Breeze
/
Sea Breeze

Попередній матеріал
Застуда, що ледь не забрала життя дитини: чому лікарі Львова вдалися до трепанації черепа
Наступний матеріал
"Ви були нашим серійним ґвалтівником, спробуєте ще раз – отримаєте по яйцях" – ексголова МЗС Польщі до Росії
Loading...
"Історична відповідальність": посол заявив, що Німеччина має забезпечити Україну необхідним озброєнням через агресію РФ

"Історична відповідальність": посол заявив, що Німеччина має забезпечити Україну необхідним озброєнням через агресію РФ

Перед переговорами США з Росією відбудеться засідання комісії НАТО – Україна – що відомо

Перед переговорами США з Росією відбудеться засідання комісії НАТО – Україна – що відомо

Довга дорога до НАТО, політичні переслідування та чого чекати від цін на харчі у 2022 році – "Підсумки року"

Довга дорога до НАТО, політичні переслідування та чого чекати від цін на харчі у 2022 році – "Підсумки року"

Україна візьме участь в засіданні військових керівників НАТО

Україна візьме участь в засіданні військових керівників НАТО

У Росії немає права вето: Порошенко привітав чітку позицію НАТО щодо свого розширення

У Росії немає права вето: Порошенко привітав чітку позицію НАТО щодо свого розширення

Треба бути готовими, що перемовини з Росією можуть провалитися – генсек НАТО

Треба бути готовими, що перемовини з Росією можуть провалитися – генсек НАТО