Чергові непорозуміння щодо газу між Україною та Росією. Хроніка дня (РЕПОРТАЖ)

  Відтермінування газового боргу хоче Україна від Росії. Про це заявила прем`єр, коментуючи звинувачення "Газпрому". Ця компанія сьогодні зранку закинула Києву майже 2 з половиною мільярди доларів боргу і пообіцяла звернутися до Міжнародного суду, якщо свого не отримає до нового року.
  Юлія Тимошенко ситуацію назвала непорозумінням. Вона стверджує: за спожите "Нафтогаз" розрахувався повністю, але не сплатив за блакитне паливо, закачене до сховищ. Оскільки ним користуватимуться взимку, то й сплатити Київ зможе лише тоді, коли за нього розрахується населення. До Москви рушає українська делегація на переговори, а тим часом у Секретаріаті Президента  відповідальність за ситуацію в газовій царині цілковито покладають на прем`єра.

  ***

  Як може бути, що борг один, а суми різні. Розгадати цю головоломку спробує делегація компанії "Нафтогаз України", яка терміново вирушає до Москви. Головне питання: звідкіля взявся борг у розмірі 2,4 мрлд доларів. Саме таку суму наприкінці минулого тижня президент Медвєдєв наказав "Газпрому" стягнути з України. Якщо не вийде - росіяни підуть до суду. Відповідні документи уже готові.

  Україна нічого не винна Росії. В один голос заявляє і Уряд, і "Нафтогаз".  Борг є, але, по-перше, він у два рази менший, по-друге, це борг "Нафтогазу" перед посередником "РосУкрЕнерго". Росія ж захотіла одразу повного розрахунку за газ, який Україною ще не спожитий, але вже знаходиться у її сховищах, каже прем`єр Тимошенко. Завдання української делегації - відкласти оплату.

  В Секретаріаті Президента вимагають від Тимошенко персональної відповідальності за математичні газові казуси. Ющенко наполягає: переговори з Росією мають бути прозорими, а ціна на газ для України економічною, а не політичною.   

  На російські претензії відреагувало українське Міністерство закордонних. там застерігають: у газових стосунках між суб`єктами не місце політиці.   

  Нинішні суперечки про борг можуть вплинути на майбутню ціну блакитного палива для України. Вважає експерт Володимир Мельниченко. Тільки-но в Україні політична нестабільність - Росія одразу ж дістає свій козир. Це борги українців. 

  Цього місяця "Нафтогаз" має підписати з "Газпромом" контракт на поставку і вартість блакитного палива у наступному році. У білокамяній Тимошенко зі своїм російським колегою Путіним підписали меморандум, який гарантує Україні поступове збільшення ціни до європейського рівня протягом трьох років. Але після доручення президента Медвєдєва стягнути борг, у "Газпромі" натякнули: газ для України може коштувати у 2009-му - 400 доларів. Нині за тисячу кубометрів блакитного палива Україна платить майже 180 доларів.

  Ірина Герасимова, Андрій Поставець, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (10.8Мб)
  Попередній матеріал
  Курси валют. Що далі? (РЕПОРТАЖ)
  Наступний матеріал
  Обама назвав імена своїх майбутніх економічних радників (РЕПОРТАЖ)
  Теги:
  Loading...