5 канал

Афанасьєв: Під час захоплення Криму "закатовано, зґвалтовано безліч людей"

Геннадій Афанасьєв у програмі "За Чай.com" на "5 каналі" розповів проросійські пропаганди та важке життя політв'язнів Криму

369 КЕЙСІВ З ПОРУШЕНЬ ПРАВ ЛЮДИНИ В КРИМУ

– Сьогодні буду чаювати з кримчанином Геннадієм Афанасьєвим. Такий фотограф, правник по освіті. А фотограф за покликанням, я так розумію.

– Так.

А потім у його стрічці з’являються два написи. Перший – активіст громадянського спротиву російській окупації Криму, а за це – політв’язень російських тюрем і табору аж в Комі АССР. Потім – читаю, що спецпредставник Міністерства закордонних справ України, я дізнався напередодні, от зараз, то вже радник міністра закордонних справ саме з питань наших ув’язнених. А що входить в обов’язки?

– Була створена платформа, де було включено двома радниками мене як колишнього політв’язня і Юрія Яценка, і представників громадського сектору, різних громадських організацій. І для кожного з тих, хто є на цій платформі, були поставлені певні завдання.

Ну от твоє яке?

– Я займався останніх півроку створенням інтерактивної мапи правопорушень по Криму. Там є тайм-лайн, десь графік, де можна побачити, скільки правопорушень на місяць припадає, починаючи з 2014 року. Там є повністю доведені вже 269 кейсів з порушень прав людини в Криму.

Твоя справа теж є в Європейському суді справ людини, так? Цього року.

– Так, там є дві справи, багато справ готується, і якщо я не помиляюся, в п’ятницю в мене суд буде в СиктивкарІ.

Чого в Сиктивкарі?

– А я ж проходжу по всіх правопорушеннях, що до мене застосовувалися і досі інстанції ідуть.

То треба їхати туди?

– Ні, в мене є представники. Я собі подумав, я вирішив, що я не поїду на ці суди.

Тут наші хлопці з Франції приїжджають, їх хапають на рівному місці. Тому якось так виглядає страшно.

– Я був на одному суді, де подавав щодо того, що мене зачинили до єдиного приміщення камерного типу, але то був такий театр абсурду, що нема сенсу.

Фрагмент ролика дивимося, власне от це ролик, який, я розумію, "Напиши листа нашим політичним в’язням". Це яка зараз кампанія починається чи ні? Бо хочеться просто і людям розказати і самим долучитися.

– Остання кампанія, якраз я був там учора – ми почали новорічну кампанію, різдвяну з написання листів політв’язням, родинам політв’язнів та родинам сімей тих хлопців, які зараз боронять нашу державу на війні проти російського агресора.

Тобто і на фронт, і в каземати Росії, так?

– Скоріше, ми не можемо відправляти на фронт тим людям, які знаходяться в полоні, немає адрес – це проблематично. А підтримати батьків, родини ми можемо.

А наскільки це важливо? Ти сам сидів, реально важливо отримати листа, який невідомо хто тобі пише? Це важливо чи ні?

– Знаєте, от ми починали цю кампанію в школі-ліцеї №26 – це Кадетський корпус. І там вже виховуються молоді кадети, майбутні наші захисники держави, панянки, які теж були присутні, справжні берегині нашої України. І я казав дітям, що це дуже важливо, перш за все, що коли ти йдеш у бій і знаєш, що за тобою хтось є, то всі твої вчинки не даремні. І коли ти знаєш, що твоя держава підставить плече тобі у будь-який момент.

А коли ти сидиш у казематі в глибокій Росії, на Росії, ці листи доходять?

– Звісно, все залежить від адміністрації. Вони можуть не передавати.

5 канал

Тобі приходили листи з України?

– Мені приходили, не так багато, і не так довго, як хотілося б. Тому що вів таку боротьбу всередині системи. Але приходили. Найбільш такі листи, пам’ятаю, це від Маріупольського гаражного кооперативу, і це піднімало мені настрій, тому що воно було написано, що тут "кума, моя жінка, ми варимо борщик, всі тобі машемо, чекаємо, щоб ти приїхав і щось міняв". І були дуже такі надихаючі листи із Західної України. На кордоні з Польщею якась територія, і був росіянин, жінка писала – їй 70 років, її чоловік росіянин, він все життя боронив нашу територію, нашу державу від НАТО. І він був у ракетній частині, і тут напала Росія, окупувала Крим, і в чоловіка її був серцевий напад, він вижив, і коли він вижив, він сказав: "Все, більше я не росіянин, я українець".

А оце дуже цікавий момент, бо ці останні три роки когось не змінили, бо хто, як то кажуть, був упоротий русо-фашисто, він так їм і залишиться. Але дуже багато людей, які, у принципі, над тим ніколи не замислювалися, для них це був серйозний удар, я так розумію. Бо я от уважно слухав: вас двох звільнили тоді, тебе і Солошенка?

– Юрія Даниловича Солошенка.

От що він сказав буквально в перші дні на волі? Це дуже цікавий момент, згадаю.


"Каже, найбільше шокувала система. Колись його батько сидів у радянському таборі, куди потрапив після німецького.

– “Неужели это то, что отец мой пережил. Я знаю, как мама страдала с двумя маленькими детьми. И тут я попал. Но отцу было 30 лет тогда, а мне то, извините. Я туда ехал, мягко говоря, не был сторонником вступления Украины в НАТО, то сейчас я считаю, что это единственный путь защиты от этих…"


Ну от, уявляєш, яка має бути ломка стереотипів. Це покоління, яке взагалі виховувалося з ранку до ночі в люті і ненависті до НАТО – от такі зміни. А що в тобі змінилося в результаті от цього незаконного ув’язнення, всіх цих речей, які ти пережив,і головне – російської тюрми і табору. Що змінилося, ти аналізував до і після?

– Перш за все, зміни ще до в’язниці в мене були. Це коли я побував на Майдані.

На Київському? Ти приїжджав із Криму на Київський Майдан?

– Так, я не скажу, що я тут щось робив, але я просто зрозумів, у мене з’явилося розуміння того, що дійсно відбувається, за що бореться український народ на Майдані. І тоді в мене розплющилися очі. І коли я повернувся, і коли став учасником проукраїнських акцій протесту проти російської окупації, коли окупація була з російськими прапорами, я вперше відчув себе українцем, саме громадянином держави.

ЖИТТЯ ПОБРАТИМА, А ТИМ БІЛЬШЕ ЖИТТЯ УКРАЇНЦЯ, ВАРУТЄ БІЛЬШЕ НІЖ ВЛАСНЕ

А ув’язнення російські, от всі ці речі, які ти пережив, вони що змінили?

– Мабуть, найголовніше, що моє життя не вартує життя іншого мого побратима. Навпаки, життя побратима, життя українця більше, ніж моє. І це можна щось робити, і йти до бою.

А якісь речі, ось, наприклад, стосунок до тих людей, які тебе ув’язнювали, які тебе возили там в фсбешні каземати? Ми ще поговоримо про те. Ті, які проводили допити, весь цей суд і так далі, тобто ти як це контрактуєш – як російську систему окрему чи все таки це вся Росія? Я чому запитую, бо дивився дивні дослідження центру Разумкова. От більшість українців дуже сильно відрізняє Кремль, Путіна і решту росіян. А ти як на це все дивишся?

– Знаєте, це, як на мене, дуже велика російська пропаганда, казати, що є мова Пушкіна, є мова Путіна, є решта росіян. Якщо є решта росіян, то можна її на долонях своїх порахувати по пальцях усіх цих росіян. І казати за оту невеличку купу "решта" і відокремлювати – я б не став. Знаєте, от ці погляди ФСБ і звичайного населення майже однакові. Приклад: Республіка Комі, національність – комі, хлопець, йому 24 роки. На його території в Комі є золото, алмази, газ, нафта, все-все-все. Але в нього нема каналізації вдома. І в цей час він не мріє зробити незалежну республіку Комі чи якось так, а він мріє про Фінляндію і Босфорський пролив, і йому більше нічого не треба.

Загарбати Фінляндію?

– Так, повернути до 1917 року територію, яку…

Це при тому, що Комі є якраз загарбана територія Совєтським Союзом від Фінляндії, а в нього мислення – як загарбати Совєтську Фінляндію, як казав Лєнін, так?

– Так, саме такий діалог іде.

Скільки йому років?

– 24 роки.

І ти для себе пояснив, як це могло статися з людиною, яка, у принципі, ходить на вулицю з голою дупою без каналізації? І такими категоріями мислить, це ж що має статися з людиною?

– Ну як пояснити людям, які вважають, що "хахол" – це окрема національність? І ти не можеш їх переконати в цьому.

Я теж вважаю, українець – окрема національність…

5 канал

– Я вважаю, що "хохол" – це всі ці колабораціоністи…

– А, ти цих маєш на увазі. Тоді ще один такий важливий момент. Чи існує… Після цього ти маєш право про це говорити, ти багато пережив… Чи існує колективна відповідальність народу за те, що творить їхня армія, ФСБ, спецслужби і їхній Кремль?

– Звісно, якщо вони кажуть, що це зробив Путін, це політика Путіна. Путін робить це, тому що ви мовчите, тому що ви терпіли. Терпіли вже 300 чи більше років, ви терпіли зараз і ви нічого не міняєте в своєму житті. Ми – українці, ми знайшли в собі сили, як на Майдані читала дівчина вірш, так тими поняттями я зараз і живу: "Никогда мы не будем братьями, ни по Родине, ни по матери…" Тому що нема в них сили, нема в них духу. А ті одиниці, які виходять на вулиці, знаєте, я з багатьма зустрічався з цих людей, і їх риторика була така: "Так, ми проти Путіна, ми опозиція, але, слухайте, Крим же ваші захопили? Давайте будемо на сучасність дивитися, нам головне війну припинити і жити в мирі". І я не вірю: москаль завжди буде москалем.

Твоє рідне місто – Сімферополь?

– Так.

У мене там, на окупованій території, залишився дуже добрий друг – Ісхмед Шейх Заде, художник такий кримськотатарський, не знаю, чи ви з ним знайомі? Може, навіть по сусідству в Сімферополі…

– Не знаю його.

Просто момент: ну от ти поїхав у Київ, подивився на Майдан, повернувся "правосеком" і терористом. Так написано у твоїй судовій справі?

– Ну так, таке кажуть.

Так що, ти тут вступив у "Правий сектор" чи ні?

– Ну я на Майдані... Я повертався з Драгобрату, з Карпат. І один день у мене був вільний, я вирішив, звісно, подивитися, що ж тут відбувається. Я був художником, фотографував, мене політика там…

То ти випадково попав на Майдан? Не їхав цілеспрямовано?

– Ні. Я прийшов, в той день, це було 16 лютого, браму варили тоді біля спорткомплексу "Динамо". Я побачив цілу алею зі світлинами, і там був "Беркут" з "пляшками Молотова", з рушницями. Там ще були місця, які були квітами і лампадками огороджені, де вбили людей. Я бачив, що мирні люди ходять, і дорослі, і малі зовсім, вони якось живуть. Дивився на карикатури, я їх слухав, цілий день я проспілкувався, і зрозумів, що те телебачення з проросійською пропагандою, яке існувало у Криму все моє життя, воно мені постійно брехало.

І що ти зробив? Ти приїхав і почав розказувати своїм друзям про те, що в Києві? А вони крутити пальцем біля скроні і казали "ти що"?

– Я навіть не намагався це зробити. Я зайшов у соціальні мережі, почав шукати кримський Майдан і побачив акції протесту, які планувалися, і приєднався.

Вони маленькі, але були.

– Вони були величезні.

Серйозно?

– По 15 тисяч чоловік.

БАГАТО ЛЮДЕЙ, ЯКІ ЗАЛИШИЛИСЯ НА ОКУПОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ КРИМУ Є ПОЛІТИЧНИМИ В’ЯЗНЯМИ

Ух, і де ті люди тепер? Всі на материковій частині чи залишилися?

– Здебільшого це були кримські татари, тому що саме українців ми об’єднали вже під час окупації, коли в нас з’явився спільний ворог. Багато хто з тих людей є політичними в’язнями зараз.

А як виглядала у твоїх очах оця окупація? Світ жив у два етапи. Перший – це Адольфик Путін каже: "Зелениє человєчки – це невідомо хто, накупляли десь собі у "Воєнторзі" форму і їх водять", так? І був другий варіант: "Да, это мы обеспечили референдум". А от коли ти побачив ось цих людей вперше на рідних вулицях, от що було?

– Якраз у нас зараз і задача, як радника міністра, з цим завданням, яке мені було дано, із "Крим-SOS" де я залучений як експерт, з котрим і розробляємо карту правопорушень – це сказати світу, що Крим був захоплений не без крові, а саме з кров’ю. Що багато людей було закатовано, згвалтовано. Що були вбиті українські військові при штурмі військових частин. Що є багато ув’язнених, багато катували людей щодо референдуму, і що просто так це не минулося. Було дуже важко, тому що тільки 27-го зайшло біля 12-13 тисяч кубанських казаків саме в Сімферополь.

Саме в Сімферополь?

– Саме в Сімферополь тільки 12 тисяч.

Оці ряженые, бородатые, да?

– У папахах, як вони виглядають, так вони і зайшли. Ходили собі по вулицях, вони дали посвідчення і повноваження отим хлопцям, яких понавозили звідусіль, які ходили з російськими прапорами. Вони стали "кримською самообороною", виконували певні завдання. Тому що за 25 років я жодного разу не чув, щоб хтось кричав: "Крим – це Росія!". Ніколи. Люди були російськомовні, але вони ідентифікували себе як українці, все ж таки.

5 канал

Реально?

– Так.

А от коли ти тепер дивишся, тепер, відкручуючи ці всі події назад, на сьогоднішню так звану "крымскую власть", я маю на увазі – ті персонажі, які увійдуть у фольклор, і в міжнародний, той самий Аксьонов. Ну про нього ми знали, що він кримінальний авторитет "Гоблін", не більше, так? Це "чудо" ми взагалі не знали, ту "няш-мяш", поки з неї не зробили депутата Госдуми від "Єдиної Росії". От зараз, коли ти дивишся на цих от людей, вони що реально трактуються населенням Криму як "новая власть"?

– Ну Аксьонова я завжди знав, він заправляв "Русским единством" – це були відверті націоналісти, навіть нацисти. Займалися вони тим, що вони відбирали у кримських татар землю, на яких вони брали ділянки, хотіли будувати собі домівки. Вони відбирали у них землі і продавали її.

Але ж вони мали завжди дуже маленькі рейтинги, вони не проходили навіть у Кримський парламент малий, правильно? Вони програвали вибори.

– Так, зараз люди вимушені миритися з такою де-факто владою в окупованому Криму.

А вони миряться з цією владою чи вони вже її сприймають за нову федеральну владу, от на твою думку? Оце вже третій рік, тобто як?

– Звісно, час грає проти нас, тому що те, що три роки тому люди дуже зневажливо сприймали російські прапори на вулиці, зараз вони вже звиклися, що вони висять. І час грає проти нас. Але як ми бачимо по останніх подіях, що у нас зараз 37 політв’язнів по Криму. Раніше здебільшого це були кримські татари, але останнім часом десь 6 чи 7 чоловік це були саме українці. Ми бачимо, що невдоволення зростає, і зростає серед українського населення. Останнє затримання Балуха, який три роки поспіль вивішував український прапор…

...ми про нього розповідали в новинах…

– ...і мав декілька адміністративних штрафів, і вони від нього позбулися таким нахабним, ганебним чином для себе.

Ну за гратами сидить. А от працює оця система обшуків, залякування? Вона справді міняє психологію? Чи просто примушує людей бути обережними?

– Здебільшого в усіх кримчан є два паспорти: російський і український. Тому що по законодавству Росії ти просто не зможеш отримати якусь соціальну допомогу, наприклад, у лікарні. Якщо ти там залишаєшся, тобі треба жити. Але чому вони не вилучають українські? Тому що вони хочуть от таким пригніченням, тиском, обшуками, щоб кримські татари, українське населення, воно виїжджало з території окупованого Криму. І вони вже завезли біля 500-600 тисяч росіян на територію окупованого Криму. Вони його колонізують зараз, як їх вчив Макіавеллі колись.

Тобто колонізація, як Сталін робив колись з територіями, зачищеними Голодомором…?

– Крим же був колонізований, туди завозилися сім’ї російських офіцерів.

Так, воно почалося давно вже, ще від Кримської тої війни. Дивіться, але це одна справа, коли тебе анексували – це інший статус, і тепер це ніби "федеральная единица", ще й прилучили до іншого округу, розмазавши навіть ту автономію, яку мав Крим у складі України, так? А інша справа дивитися на ці території, на яких зараз от воюють, ці так звані "окуповані території – ДНР, ЛНР". Я зараз покажу те, що називається "глава" так званої “ЛНР”, щоб просто зрозуміти рівень оцього державного глобального мислення. Свіжачок за сьогоднішній день – Плотніцький.


У нас в городе, к сожалению, нет общественных бань.

Бани?

Здание, в реале, частные предприниматели поработали, более миллиона рублей долгов за электроэнергию, и сегодня, к сожалению, баня закрыта.

Значит долг - это долг, зафиксируйте его, не надо через Кабмин даже проводить. Зафиксируйте этот долг, что он есть, зафиксируйте как и с кого будем его погашать этот долг, а баню открыть.


І ось глава республіки відкрив баню, тобто це просто анекдот, так? Але це на окупованій території. А от "Гоблін" і оці всі з ним, вони теж сприймаються, як "фріки" отакі чи вже на них дивляться з острахом, бо за ними сила ФСБ і…

– Як ви можете казати, що це фрік, як каже пані Савченко – це гідна і дуже втомлена людина…

...розумна…

– ...розумна…

...І твереза…

– ...І твереза, яка от бані відкриває.

5 канал

НАДІЯ САВЧЕНКО У ВЯЗНИЦІ  ТА НА ВОЛІ – ДВІ РІЗНІ ЛЮДИНИ

А до речі, згадали ж Савченко, так? От ти за гратами, і вона за гратами, тільки тебе не показували по федеральних каналах – це єдина різниця. Тобто не було, щоб в кожному випуску новин.... І що з нею сталося?

– Я би дуже поділяв Надію Савченко, коли вона була за гратами і коли вона вже звільнилася. Тому що те, яка була Надія Савченко за гратами – це дійсно був герой, і вся її поведінка, вона була…

Так, і вона має звання Героя України. І ми слухаємо Героя України, який виходить в ефір на дуже специфічний носій такий, який 24 години на добу займається дуже специфічною антиукраїнською такою цікавою діяльністю, і ось що вона там каже.


Для вас вони є терористами?

Терористами вони не є, а вони воюють так, як воювали колись на Майдані проти влади. Просто ми проти влади Януковича, а вони проти влади Порошенка.


Чуєш, який "зашквар"? Тобто виходить, що ці пацани там у "ДНР", "ЛНР" воюють проти влади Порошенка, якої там немає. І порівнює це з Майданом, на який ти випадково приїхав з Драгобрату. А це що?

– Ну знаєте, мабуть доречно вже в наш Кримінальний Кодекс вводити статтю за колабораціонізм.

Так що, вона була Героєм, і стала колаборантом, коли вийшла на волю чи що? Як це зрозуміти?

– Я пам’ятаю, от в мене сьогодні невеличке свято, деякі делегації в ПАРЄ позбавили вже змоги виступати.

Ну от її зокрема.

– І я пам’ятаю, коли ми були з паном Жемчуговим, до речі, сьогодні подвійне свято, тому що людину, на котру обміняли пана Жемчугова, сьогодні отримала теж по заслузі.

А що саме?

– Ну пану Жемчугову відрізали руки, а потім Грем Філіпс з нього знущався, потім обміняли його на…

...британський виродок такий, руський нацист…

– ...обміняли його на сбушника, який зрадником був. І сьогодні сбушник підірвався теж на міні.

Ага.

– Так. І коли ми були в ПАРЄ з паном Жемчуговим, знаєте, всі країни Європи майже вставали, крім однієї, вставали і виступали…

...крім російської делегації?

– Ні, її ж там нема. Всі майже вставали і висловлювали величезну підтримку. Була величезна така міць, ми відчували, що ми не самі. Але лише дві людини вставали, як ви гадаєте, з нашої делегації, і відверто казали щось проти.

Хто?

– Здебільшого це була пані Льовочкіна, яка майже постійно... Мабуть вона, навпаки, прохала санкції ввести проти України. І пані Надія, яка встала і сказала, що "я їздила на окуповану територію, спілкувалася з людьми, які мене катували"…

Бачте, ми знали, вирваний з контексту просто цей виступ, а воно, виявляється, в такому ракурсі було. Я мушу вибачитися, бо я думав, що ми будемо мати синхрон Надії Савченко з "Ньюсван", а це з "Експресо", так що це трошки інакше. Просто вона любить сидіти з Мураєвим, весь час спілкуватися. І ти пояснив для себе, яким чином тепер все те, що говорить Герой України Надія Савченко – ну це тези, один в один, тези Лаврова, Чуркіна і Медведчука. просто, так якби, цитує. Що сталося?

– Я можу лише уявляти, я не можу…

Слухай, тебе пробували завербувати? Давай чесно, як це виглядає? Розкажи, як це виглядає по-сучасному? Ми знаємо тільки з книжок, як це робили в НКВД і КГБ.

– По-перше, вони півтора року до суду над Сенцовим, коли я був сам, вони вважали, що я повністю їх. І десь рік вони до мене підсаджували колишніх співробітників “Альфи”, ГРУ. Якось загалом за цей рік…

Це колишніх зрадників, так?

– Ні, це їх. Вони ж постійно…

5 канал

Вони своїх якихось фсбешників садили?

– Вони за перевищення повноважень всі сиділи. В цілому було так: "Тобі треба піти до слідчого, порозмовляти, запитати, запропонувати. Ми вважаємо, що…"

Тобто вони так, наратив такий, розказували?

– Поступово так: "і що Путін тебе звільнить, помилує, як бандерівця, який виправився”.

Бандерівець з Сімферополя?

– Так, що є надія, що українці будуть, вони зрозуміють, у чому правда. А потім ми тебе влаштуємо в “Нейшнл Джиографік”, ти будеш подорожувати по світу…

А навіть купували так? Як фотографа.

– ...фотографувати все, що потрібно, все буде в тебе добре.

Слухай, але ж покази твої “вибивали” катуванням, так? Наскільки я знаю, чи ти не любиш про це згадувати? Чи ми можемо про це хоча б декілька слів?

– Так. Я стільки про це розповідаю, що…

Ні, я зараз навіть не про це, я читав, це справді навіть перелічити це просто катування зі всіма садистськими штуками. А я просто, знаєш от, коли про це думав і читав з твоїх інтерв’ю, я згадав ось цього художника - це Владімір Куткін. Оце художник, який сидів теж в ГУЛАГу – це ВЯТЛАГ. Він просто малював катування, які проводили НКВД. Ми вибрали ті, що найменш жорстокі. І розумієш, ми потім читаємо з твоїх показів розповідь, а між тим здоровенна відстань. Ти можеш пояснити природу цих катувань? Реально ці люди “балдєють” від цього садизму чи що?

– Мене катували наші колишні СБУшники.

 2250 СБУШНИКІВ ЗРАДИЛО ДЕРЖАВІ

Наші?

– Так. Наші колишні СБУшники, колабораціоністи. Я здебільшого вважаю, що якщо 2250 СБУшників наших зрадило державі, то СБУ треба детально і ретельно перевіряти, яке ми маємо.

А з ФСБешниками, чисто рускими доводилося мати справу у фізичному розумінні? Тобто якесь насильство з їх боку?

– Вони, здебільшого, керували. Це були люди з Москви, їм бруднити руки свої недоречно. Але так, били мене ростовські ФСБешники після суду над Сенцовим.

За те, що ти сказав, що....

– Ну вони вимагали, щоб я зробив заяву, що адвокати Сенцова та Кольченка через в’язнів вийшли на мене, натиснули, і тому я... А так я підтверджую. От вони таку карту хотіли розіграти.

Слухай, а оце власне система правосуддя, яке точно, я знаю, з першої секунди і до останньої тобі просто брешуть, причому граються у процедуру. Яке відчуття, коли ти за гратами і розумієш, що з тебе зробили терориста, який ще й Лєніна не підірвав, але вже точно спалив усі будинки. Даже "Єдіной Росії" у Криму. І ти розумієш, що оцей весь вал брехні довкола тебе і нічого не можеш вдіяти. Яке це відчуття?

– Знаєте, півроку ми, може трохи менше, що ми боролися з окупантом в Криму, я ж увесь час…

Ну це ж були мирні акції?

– Ну так, але я ж увесь час розумів – нас, мирних людей, активістів, викрадали, катували, вбивали.

Ти ж не брав зброї проти окупантів?

– Ні, але це не заважало їм викрадати людей та катувати їх, вбивати, тому що це акції проти Російської Федерації. Вони знищують усіх, хто стає на їх шляху. Я ж знав, що це таке може трапитися, але до останнього не вірив, що таке може. Але коли це трапилось, і з такими звинуваченнями, навіть не знаю, просто... Знаєте, я тоді не знав, що Україна взагалі може бути такою, як сьогодні. Що Революція Гідності так змінить українців, що вони будуть ставати більше і більше небайдужими до чужого горя.

Але не всіх, от я просто хочу зрозуміти: одна справа, коли тут "диванна сотня" собі у Фейсбуку один одного обзиває, на чомусь ділиться. Інша справа – твоє відчуття. Я зараз просто тобі покажу. Дивися: уродженка Нового Роздолу, Львівщина, бандерівка, за фсбешними стандартами – Ольга Фреймут. Зараз йде московський такий русо-всеріальчик, от вона в ньому знялася. Тобто це в той час, коли твої друзі зараз сидять там, у застінках, у таких самих умовах, в яких ти сидів. От які в тебе відчуття? Московський серіал "Отель Елеон", Ольга Фреймут в головній ролі. На неї багато вже хто що сказав, написав, а от твоє відчуття, коли ти бачиш наших, які такі речі роблять? Ти їх як трактуєш?

– Соромно за деяких людей, і гидко, звісно. Як можна розважати росіян, коли останні доби нас обстрілюють, вбивають наших хлопців по…

...четверта доба йде…

– ...по країні хоронять українських Героїв, патріотів, а її так зневажають, що навіть голос змінили, але вона…

Ну там переначитували, ти ж розумієш, так? Як вони кажуть: "Хахлядские "шоканья" нам неинтересны". І ці люди кажуть: "Ні, мистецтво вище від всяких тих... Ви там собі придумали війну олігархів". Вони такі речі говорять.

– Я багато чув від людей, які займаються мистецькою діяльністю, що "наша мистецька діяльність поза політикою". Але, вибачайте, у нас зараз не політика, у нас зараз війна, і це зовсім уже інші речі. Коли йде війна, всі повинні бути разом. Коли таке трапляється…

5 канал

РОСІЯНАМИ ДУЖЕ ЛЕГКО МАНІПУЛЮЮВАТИ. ПРОСТО КИНУТИ ЇМ ЯКОГОСЬ СПІЛЬНОГО ВОРОГА

Коли, знову ж таки, згадую найстрашніше – не хочеться зараз повторяти, що ти ще раз знову пережив, розказуючи про це, як знущалися, крім суду над тобою. Але я просто собі сів, подивився різних русофобів, наприклад, Максим Горький "известный русофоб". От він казав, що "наиважнейшей приметой удачи русского народа есть его садисткая жестокость". Це не бандерівець сказав, це Максим Горький. От вони відрізняються від нас чи це просто стереотипне мислення через те, що у нас війна?

– Їм дуже погано, вони дуже погано почуваються, вони зневажають свою владу. Але росіянами дуже легко маніпулювати. Просто кинути їм якогось спільного ворога.

Естонця, грузина, а тепер наша черга?

–  І коли в них є когось гризти, окрім самого себе, вони можуть рухатися далі, і над ними можна знущатися далі.

Ми не змінимо свого сусіда, вони такими будуть весь час, я маю на увазі географічно, це завжди буде поряд з нами. І що у нас, так як ти і цитував оцей вірш "Никогда мы не будем братьями…", уже?

– Ми ніколи не будемо братами, і нас доволі вже, скільки нам треба років ще зрозуміти, що москаль завжди буде москалем.

Не знаю, скільки років.

– Треба завжди тепер готуватися. Ми тепер побачили, що ніхто нас не захистить, ніхто не допоможе, якщо це не будемо робити ми.

А от у твоєму рідному окупованому Криму, от ти уявляєш собі якийсь рух опору? Не знаю, партизанський чи це неможливо просто?

– Все можливо, над цим треба працювати. Але чи це потрібно? Як ми будемо це використовувати?

Я не знаю, чи це потрібно. Є такі речі, як ірраціональні, коли окупація дістає, то люди піднімалися на повстання навіть за часів Голодомору, їх було тисячі повстань. Воно неможливо, так? Просто ти знаєш своїх сусідів, тобто чи можливо, все ж таки?

– Це можливо, ми бачимо по тих людях, яких затримують. Це вже, можна сказати, той же самий Балух, це є маленьке повстання, яке тривало протягом двох із половиною років.

Нехай, це гандізм, як Ганді, так? Але це нон-стоп.

– Так.

Роман Чайка, "5 канал"

Читайте також: Афанасьєв: Те, що Савченко вже не делегат в ПАРЄ, це для мене свято – відео

Попередній матеріал
Дивіться наживо на 5.ua прес-конференцію голови ДПСУ та звіт Мінекономрозвитку за 2016 рік
Наступний матеріал
Двоє українських військових, які зайшли на територію "ЛНР", потрапили у полон – штаб АТО
Теги:
Loading...
Афанасьєв: Те, що Савченко вже не делегат в ПАРЄ, це для мене свято – відео

Афанасьєв: Те, що Савченко вже не делегат в ПАРЄ, це для мене свято – відео

До української делегації у ПАРЄ приєдналися Жемчугов і Афанасьєв

До української делегації у ПАРЄ приєдналися Жемчугов і Афанасьєв

У Росії оприлюднили список "терористів та екстремістів": серед них – Сенцов, Кольченко, Афанасьєв

У Росії оприлюднили список "терористів та екстремістів": серед них – Сенцов, Кольченко, Афанасьєв

ЄСПЛ прийняв скаргу на нелюдську умови конвоювання ув’язненого у Росії Афанасьєва

ЄСПЛ прийняв скаргу на нелюдську умови конвоювання ув’язненого у Росії Афанасьєва