rx.ua
rx.ua rx.ua

Довідник Rx index 2020: як обрати лікарський засіб із доведеною ефективністю

  Читайте по-русски
  У рецептах лікарі нерідко вказують лише діючу речовину, а засіб в аптеці пацієнт обирає сам, як правило, орієнтуючись на ціну чи назву. Та однаковий склад ліків не означає однакову ефективність і безпечність

  У травні 2020-го року з'явився оновлений довідник лікарських засобів Rx index - він містить дані про еквівалентність оригінальних і генеричних (відтворених) ліків.

  На понад 10 000 засобів, зареєстрованих в Україні, припадає приблизно 2000 активних речовин – тобто подекуди більше десятка ліків аналогічні за складом. У рецептах лікарі нерідко вказують лише діючу речовину, а засіб в аптеці пацієнт обирає сам, як правило, орієнтуючись на ціну чи назву. Та однаковий склад ліків не означає однакову ефективність і безпечність, впливати вони можуть по-різному.

  Діюча речовина в оригінальних ліках повинна бути такою, яка в клінічній практиці ще не застосовувалась. А при реєстрації мають бути наведені результати доклінічних і клінічних випробувань, які би підтвердили ефективність і безпечність препарату. До генеричних лікарських засобів, що лише відтворюють діючу речовину, настільки суворих вимог немає.

  Для реєстрації генеричних ліків в Україні має бути доведена їхня фармацевтична еквівалентність – наявність тієї ж діючої речовини, що й в оригінальному препараті, в аналогічній кількості. Та це не гарантує лікувальної дії та безпечності відтвореного засобу, бо також важливо враховувати допоміжні речовини, технологію виробництва, та якість сировини.

  Оригінальні і генеричні ліки можуть бути взаємозамінні лише за терапевтичної еквівалентності, яка доведена спеціальними методами, першою чергою, шляхом визначення їхньої біоеквівалентності. Доки терапевтичну еквівалентність не доведено, зарано заявляти, що відтворені ліки ефективні й безпечні, як це вказано в інструкції.

  Біоеквівалентність лікарських засобів для генеричних препаратів у розвинутих країнах має бути обов’язково підтверджена та оприлюднена. В Україні ж виробники ліків надають ці дані лише коли вважають за необхідне.

  Про еквівалентність ліків можна дізнатися в медичному довіднику лікарських препаратів Rx index 2020 за ред. проф. І. А. Зупанця та академіка НАН України, проф. В. П. Черних. Це єдине подібне джерело в Україні. Видання оновлюється щороку і містить такі дані про зареєстровані препарати:

  • показання,
  • спосіб застосування та дози,
  • протипоказання до призначення,
  • форма випуску,
  • еквівалентність,
  • умови відпуску з аптеки,
  • виробник.

  Ліки в Rx index класифіковані за еквівалентністю, відповідно до рекомендацій МОЗ України No 77.17/119.17. Класифікація дає змогу робити висновки про їхню клінічну ефективність.

  Минулого року вийшла онлайн-версія Rx index – довідник препаратів Rx.ua, а також зручний безкоштовний застосунок Rx.ua для смартфонів. Онлайн-версія має певні переваги: 

  1. Більше даних про ліки і їхню еквівалентність.
  2. Містить додаткові матеріали - статті, дослідження.
  3. Є швидкий пошук засобів за діючою речовиною або торговельною назвою.
  4. Майже щоденне оновлення відомостей через мережу інтернет.

  Rx index допомагає обрати препарат, еквівалентний до оригіналу, а не хімічну копію.

  Більше інформації про еквівалентність і ефективність ліків знаходьте на Rx.ua.

  Попередній матеріал
  ЗНО в Україні: у Міносвіти заявили, що тестування можуть перенести
  Наступний матеріал
  Активіст Стерненко не приїде до суду: йому повідомили про засідання за 50 хвилин до початку
  Теги:
  Loading...