Юрій Кондратюк - українець, розрахунки якого допомогли американцям висадитися на Місяць

юрій кондратюк uamodna.com
Сьогодні світ відзначає день народження відомого українського автора "траси Кондратюка", якою космічні кораблі "Аполло" подорожували до Місяця

21 червня 1897 року в Полтаві народився один із перших-вчених винахідників, який працював у галузі ракетної техніки та створив теорію космічних польотів. Справжнє ім'я Кондратюка – Олександр Шаргей. Змінити його був змушений через загрозу влади Радянського Союзу. Втім це не завадило йому стати одним із найвідоміших винахідників у світі.

Мати Кондратюка, Людмила Шаргей (Шліпенбах), була за походженням баронеса. Її предки − шведи, які після Полтавської битви залишилися в Російській імперії. Вона викладала французьку мову. Коли була вже при надії, вийшла на багатолюдний протест-демонстрацію, який виник після самоспалення Марії Вєтрової в Петропавлівській фортеці. За це Людмила Шаргей потрапила до в'язниці, але через вагітність незабаром вийшла звідти. Втім, за той час, коли мати Юрія Кондратюка була за ґратами, вона втратила розум. Народжувала сина вже душевнохворою. Коли Юрію було 12 років, Людмила померла в будинку для психічнохворих людей.

юрій кондратюк
юрій кондратюк http://na-skryzhalyah.blogspot.com

Батько Ігнатій Шаргей покинув родину незабаром після народження сина. Коли закінчив Київський університет, поїхав навчатися до Німецької імперії. 1906 року Ігнатій повертається до Російської імперії та забирає з собою сина до Санкт-Петербурга. Там він знаходить іншу дружину – Олександру Кареєву, і живе з нею в цивільному шлюбі. Ігнатій Шаргей помер того ж року, що й Людмила Шаргей. 12-річний Олександр залишився сиротою і повернувся до Полтави, де його виховували бабуся з названим дідусем.

Перші відкриття та служба

Після смерті батьків, дід із бабою віддали Олександра Шаргея до Полтавської чоловічої гімназій. Найкраще вдавалися йому фізика, математика та астрономія. Там майбутній винахідник прочитав книгу німецького письменника Бернгарда Каллермана "Тунель", у якій описувалися намагання інженера побудувати підземний коридор до центру Землі. Олександра зацікавила ця теорія, він взявся за розрахунки, і згодом дійшов висновку, що таке будівництво неможливе. Тоді в Шаргея виникла ідея – не пірнати під землю, а навпаки − відірватися від планети до космосу. Свої роздуми він описав на 104-х аркушах гімназійного зошита.

місяць, аполло, джон губолт, космос
місяць, аполло, джон губолт, космосNASA

У 1916 році вступив до Петроградського політехнічного інституту, але за 40 днів був призваний до армії та зарахований до школи прапорщиків при Петроградському юнкерському училищі. За кілька років був демобілізований на турецький фронт. Після жовтневої революції як офіцер потрапив до Білої армії, але дезертирував і оселився в містечку Сміла (Черкаської області), де став робітником націоналізованої олійниці.

Зміна імені та прізвища

Через дворянське походження та офіцерське минуле, Олександр Шаргей розумів, що його очікують арешт та репресії. Мачуха Олександра вмовила пасинка піти на авантюру і змінити ім'я та прізвище. Саме тоді один із знайомих Кареєвої помирає від туберкульозу. Одександр Шаргей погодився підробити документи і взяти його ім'я, по-батькові та прізвище – Юрій Васильович Кондратюк.

Юрій Кондратюк
Юрій Кондратюк http://na-skryzhalyah.blogspot.com

Винаходи Юрія Кондратюка

1929 рік – виходить його книга у 2 тис. примірників "Завоювання міжпланетних просторів", у якій Юрій описав "трасу равлика", або "трасу Кондратюка". За допомогою цих розрахунків американські астронавти космічних кораблів "Аполло" змогли подорожувати до Місяця.

місяць, аполло, джон губолт, космос
місяць, аполло, джон губолт, космосNASA

Джон Губолт, один із керівників космічної програми США "Аполло", написав в одному з місцевих журналів:

Коли я на світанку в березні 1968 року із завмиранням серця стежив на мисі Кеннеді за стартом ракети, що несла корабель "Аполло" в напрямку Місяця, я думав тоді про українця Юрія Кондратюка, який 50 років тому розробив ту саму трасу, по якій належало летіти нашим астронавтам. Боже мій!

місяць, аполло, джон губолт, космос
місяць, аполло, джон губолт, космосNASA

1930 рік – жив у Західному Сибірі, де працював над проектуванням і будівництвом зерносховищ. Там він побудував найбільший у світі елеватор без металу та цвяхів, який уміщував 10 тис. тонн. Сам Кондратюк назвав його "мастодонтом", порівнюючи з доісторичною твариною. Утім винахідця за це не нагородили, а посадили до в'язниці за звинувачення в шкідництві. Тоді подумали, що Юрій Кондратюк побудував зерносховище без цвяхів навмисно, аби все зерно розсипалося. Насправді ж елеватор простояв ще дуже довго і згорів наприкінці 80-х років.

юрій кондратюк
юрій кондратюк http://na-skryzhalyah.blogspot.com

Згодом в'язницю замінили на заслання. Та біда в тім, що він і так був у Сибірі – далі немає куди. Тому Юрій відбував строк у конструкторському бюро при Об'єднаному державному політичному управлінні – спецслужба при РНК СРСР. Там він разом із другом, Петром Горчаковим, взяв участь у всесоюзному конкурсі на кращий проект найпотужнішої вітроелектростанції. "Кримська вітроелектростанція" за розробкою Кондратюка і Горчакова визнана найкращим проектом у СРСР.

юрій кондратюк
юрій кондратюк http://na-skryzhalyah.blogspot.com

Смерть Юрія Кондратюка

Точної дати кінця життя українського вченого-винахідника невідомо. Під час Другої світової війни він добровольцем пішов на фронт і зник безвісти. Листи, які надходили від Кондратюка до Галини Плетньової (познайомилися незадовго до війни), свідчать про те, що ймовірно Юрій Кондратюк помер 1942 року.

Втім є кілька версій куди зник вчений та як помер:

1. Офіційна версія. 1942 року під час бою біля села Борсуки Калузької області пішов шукати розрив телефонного проводу і не повернувся. Похований нібито в братській могилі, втім жодних документів, які б підтвердили чи спростували це − немає.

2. Неофіційна версія. Міг потрапити в полон до нацистів. Мав при собі зошит із розрахунками та науковими записами, які стосувалися ракетно-космічної теми. Тоді вчений Вернер фон Браун змусив Юрія Кондратюка працювати на нацистів. Після завершення війни американці забрали вченого до США, де українець знову мусив змінити ім'я. Цікаво те, що у фондах музею авіації та космонавтики зберігається журнал "Life", де нібито є стаття про Юрія Кондратюка. Там говориться, що механік-самоук помер нікому не відомий 1952 року.

Цікаві факти з життя Юрія Кондратюка

  • На честь Кондратюка названо музей авіації та космонавтики в Полтаві.
  • Іменем українського винахідника названо астероїд − 3084 Кондратюк.
  • Також кратер на зворотному боці Місяця носить ім'я українського вченого.
  • У 2012 році пошукова система Google відзначив 115 років від дня народження Юрія Кондратюка тематичним дудлем.
  • Юрій Кондратюк занесений до Міжнародної космічної Зали Слави Музею історії космосу в Нью-Мексико.

Також можна переглянути фотогалерею за темою:

Історія, що твориться на наших очах: SpaceX вперше здійснила повторний запуск ракети у космос

Falcon 9 SpaceX
/
Falcon 9 SpaceX
Falcon 9 SpaceX
/
Falcon 9 SpaceX
SpaceX Falcon 9
/
SpaceX Falcon 9
Falcon 9 SpaceX
/
Falcon 9 SpaceX
Falcon 9 SpaceX
/
Falcon 9 SpaceX
Falcon 9 SpaceX
/
Falcon 9 SpaceX
Falcon 9 SpaceX
/
Falcon 9 SpaceX

Попередній матеріал
Зірка "Термінатора" та які ще актори зіграють в українському екшені "Захар Беркут"
Наступний матеріал
Що почитати влітку: книжки про подорожі, кохання і саморозвиток, а також детективи та жахи
Loading...