Ракета-носій середнього класу 'Циклон-4'
Ракета-носій середнього класу 'Циклон-4' Південмаш

Підніжка космічного масштабу: як Росія завадила Україні будувати з Бразилією стартовий майданчик

Читайте по-русски
Українська сторона через зрив космічного проєкту втратила багато коштів, оскільки бразильці повірили росіянам і в односторонньому порядку вийшли з договору

Президент України Володимир Зеленський обговорив із президентом Бразилії Жаїром Болсонару можливість перезапуску проєкту космічної співпраці. Едуард Кузнєцов, радник голови Державного космічного агентства України в студії "5 каналу" нагадав неприємний для України досвід із космічним проєктом у 2003 році і наголосив, яких помилок наша країна повинна уникнути в майбутньому.

"Я писав статті для бразильців "Туман над "Алкантара" ("Алкантака" – назва бразильського космодрому – ред.), я попереджав бразильську сторону, що вони (росіяни – ред.) будуть перешкоджати нам будувати космодром і підуть на зрив проєкту. Так воно і сталося", – прокоментував чиновник.

За його словами, Україна вже будувала наземне обладнання для майданчика.

"У нас тоді проявився такий цікавий проєкт – державне приватне партнерство, "Дніпротехсервіс" будував усе обладнання для космодрому. Було відвезено вже 30% обладнання туди. Уже був зроблений нульовий цикл. А Росія, мабуть, переконала в тому, що, об'єктивно кажучи, у нас дійсно не було досвіду будівництва стартових комплексів, а Росія мала цей досвід. Бразильці повірили їм і відмовилися від співпраці з Україною. Ми втратили багато коштів, тому що працювали за кредитні кошти", – пояснив Кузнєцов.

За його словами, прорахунком української сторони було те, що вчасно не прописали такі важливі небезпечні моменти в договорі.

За те, що Бразилія в односторонньому порядку вийшла з договору, вона не понесла жодних фінансових зобов'язань, зазначив Кузнєцов.

Він наголосив, що космічні проєкти можуть бути там, де президенти країн цим зацікавлені.

"Конкуренція на ринку космічних послуг надзвичайно потужна. Боротьба конкурентів, яка була в 90-х роках, змінилася, вона зараз гібридна. Зараз конкуренти намагаються скомпроментувати нашу техніку, наші підприємства, космічне агентство України, що це не та установа і вона мертва. Ні, це інноваційна потужна державна установа", – ідкреслив Кузнєцов.

Довідково:

"Алкантара" – бразильський космодром. Будівництво почалося 1982 року. Перший запуск – 21 лютого 1990 року. У 2003 році були підписані контракти про запуск українських "Циклонів-4" та ізраїльських "Шавітів". Однак так у стадії будівництва він і залишився через вищезгадану причину.

Повний запис програми з Едуардом Кузнєцовим дивіться тут:

Попередній матеріал
Ексзаступнику міністра економіки Бровченку обрали запобіжний захід – подробиці
Наступний матеріал
У "Слузі народу" прокоментували виступ однопартійця на росТБ – відео
Loading...