Як врятувати водойми від забруднення нафтопродуктами – саме цим питанням переймається молодий український науковець Микола Іванченко. Він здобув перемогу на міжнародному конкурсі у Мексиці.
Другокурсник хіміко–технічного факультету Київської політехніки цікавиться хімією зі шкільних років –темою адсорбентів. Це речовини, які всмоктують та затримують рідину. Над способом ліквідування нафтових розливів на воді науковець працює вже три роки.
"Це достатньо небезпечна проблема, дуже гостра проблема. Тому щось через шар нафти, який потрапляє на воду, навіть якщо він невеликий, не проходить кисень. Якщо нафта щільна, густа, так би мовити, не проходить сонячне світло – гине флора і фауна", – розповідає Микола.
Аби прибрати з поверхні води нафтопродукти, українець пропонує розсипати спецільний адсорбент. У своєму запатентованому способі науковець використовує за основу перліт – вулканічне скло, дешеве і доступне в Україні, який використовують і в будівництві, і навіть у садівництві. Однак для очищення води молодий науковець його модифікує. Як саме – тримає в таємниці.
"Він пористий, потрапляє в середовище вода-нафта. В його пори заходить і вода, і нафта. Але мій адсорбент гарний тим, що він гідрофобізований, тобто на його поверхню нанесений гідрофобізатор, який відштовхує воду. Нафта заходить в пори і там залишається", – пояснює переможець міжнародного конкурсу.
За розрахунками вченого, один грам видозміненого перліту поглинає сім грамів нафтопродукту. Після цього утворюються нафтові грудочки, які можна забрати з водойм.
Наукова робота Миколи Іванченка вразила всіх членів журі у Мексиці з–поміж 120 міжнародних проектів, розповідає голова української делегації. До того ж, нафтове забруднення води вже неодноразово спричиняло катастрофу саме у Мексиканській затоці.
"Їх немовірно зацікавило, тому що є прикладний характер, є науковий підхід, тому що відповідає цілям розвитку тисячоліття, тобто все було в рамках трендів. Відповідність теоретичної бази і практичного результату дала можливість це показати, бо треба ще захиститися, треба донести думку до журі", – розповідає завідувач відділу міжнародних звязків Малої академії наук Євген Кудрявець.
Це був третій міжнародний конкурс для юного науковця. Микола Іванченко вже веде перемовини з потенційними інвесторами, щоб поширити своє ноу–хау, але подробиць поки не розголошує.
"Створюємо команди, зокрема зі студентів, учнів, при конструкторських бюро, які в нас є або при тій же політехніці, і підтягуємо бізнес сюди. У світі статистика така, що з запропонованих робіт десь до 1% "пробиває". Це в кращому випадку", – каже президент МАН Станіслав Довгий.
Вже у вересні 2019–го Микола Іванченко поїде на всесвітню наукову виставку в Абу–Дабі. Його запросили презентувати свій винахід.
Анна Брикова, Сергій Новіков, "5 канал"
Дивіться також фотогалерею: