Винайдення вакцини
Винайдення вакцини 5 канал

Історія вакцинування: коли зробили перше щеплення та чим прославився український науковець Володимир Хавкін

Читайте по-русски
Перші спроби винайти вакцину від віспи почалися ще у XVIII столітті

Не етична та ризикована. Саме так можна охарактеризувати першу вакцину, адже була випробувана на... дитині! Завдяки цим винаходам людство вже не боїться певних хвороб, проте світ врятує не сама вакцина, а систематичні щеплення. Про це мовиться в матеріалі у програмі "Небайдужа" на "5 каналі".

У XVIII столітті, коли світ потерпав від віспи, в Англії селяни помітили: ті, хто заражався від корів і відносно легко перехворів, мають імунітет. Бенджамін Джесті був одним із перших, хто спробував це використати. Він втер у шкіру своєї дружини та сина трохи гною від хворої корови, і ніхто з них не захворів на віспу.

Проте експеримент Джесті не зафіксував, і слава винайдення так званої вакцини дісталася Едварду Дженнеру, який провів такий експеримент на 20 років пізніше, тобто 1796 року.

Відкриття надихнуло й інших науковців. Так, француз Луї Пастер у 1870-х роках досліджував курячу холеру. Він намагався "імунізувати" збудником хвороби птахів, але ті постійно помирали. Допоміг випадок: асистент забув вчасно зробити ін'єкції і використав старі зразки патогену. Коли Пастер інфікував курей свіжою культурою, жодна не захворіла, виявилося, що тривала взаємодія з киснем ослабила патоген.

Пізніше Пастер за схожим принципом створив вакцини від сибірської виразки та сказу. Перше щеплення від сказу отримав у 1885 році дев'ятирічний Джозеф Мейстер. Пастер зазначав: до дитини випробував вакцину на пів сотні собаках, проте після його смерті зі щоденників стало відомо, що тестувань було лише декілька.

На відміну від попередніх учених, український винахідник Володимир Хавкін тестував розробки на собі. Емігрувавши до Швейцарії, Хавкін у 1892 році винайшов вакцину від холери. А коли світ охопила третя пандемія чуми, саме його метод виявився найбільш дієвим.

Володимир Хавкін
Володимир Хавкін5 канал

Бацили змішували з м'ясним бульйоном і додавали краплю жиру. За нього "чіплялися" мікроби і, коли застигали, виділяли токсин. Потім вміст нагрівали до 60 градусів, знищуючи бактерії. Перші випробування Хавкін проводив на собі. А згодом його вакцину використовували в усьому світі.

Як повідомляв 5.UA, стало відомо, скільки триватиме ефект від вакцини проти COVID-19. 

Попередній матеріал
Через закриття шахт гірники з окупованого сходу їдуть працювати до Росії
Наступний матеріал
"Був сильний, активний, дієвий": у Києві попрощалися з відомим волонтером та добровольцем
Loading...