Під час розробки нової української крилатої ракети "Трембіта" конструктори пішли інноваційним шляхом і вирішили використати імпульсний повітряно-реактивний двигун (ІПРД), що дало змогу зробити зброю дешевою і достатньо швидко.
Про це розповідає видання Forbes.
Наразі вартість озброєння від конструкторського бюро "Парс", яке "складається з українських волонтерів", оцінюється лише в $10 тис. Зокрема, завдяки використанню "простої та економічної" технології. Летить актуальна версія ракети на 140 км, проте планується створення модифікації для ураження цілей на 600 км.
Журналісти вказують, що ІПРД створює тягу за допомогою серії швидких імпульсів згоряння. Якщо опустити детальний опис процесу роботи – такі двигуни відрізняються від традиційних реактивних двигунів, у яких безперервно спалюється паливо, змішане із повітрям і стиснуте осьовим компресором. Це дає більшу ефективність та більш плавну тягу.
Проте імпульсні повітряно-реактивні двигуни простіше зібрати з меншої кількості деталей – вони легші та дешевші. Крім того, імпульсний повітряно-реактивний двигун працює на бензині – це ще один плюс такої системи. Попри обмеженість застосування, вони досі є привабливим варіантом, хоча більшість дозвукових ракет нині використовують реактивні двигуни через їхню більш плавну роботу.
"Неефективність імпульсного реактивного двигуна генерує значну кількість тепла, надаючи "Трембіті" підвищену теплову характеристику. У поєднанні з її суттєвою акустичною характеристикою ракету легко помітити більшістю сучасних систем протиповітряної оборони. Хоча це може сприйматися як недолік у її конструкції, українці можуть використати ці характеристики, включивши ракети "Трембіта" в ударні пакети поряд з іншими ракетами. Роблячи це, ракети "Трембіта" ефективно маскували б ознаки інших ракет", – припускають у Forbes.
І навіть при окремому використанні, вказують журналісти, така низька вартість дає змогу Україні запускати одночасно велику кількість крилатих ракет, перевантажуючи системи ППО рф. Більш як половина від вартості "Трембіти" у $10 тис. – це навігаційна система. Для розуміння, та ж американська ракета ATACMS коштує близько $1,5 млн.
Нагадаємо, за словами прем'єра Дениса Шмигаля, у 2025 році Україна планує виробити 30 тис. далекобійних дронів та 3 тис. далекобійних ракет.
Дивіться також відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.