5 канал

Неможливе – у дії: як школа в Києві піднімає на ноги особливих діток

По Україні на виконання закону у звичайних загальноосвітніх школах запрацювали інклюзивні класи. Нині там більше 4 тисяч особливих учнів, тоді як потребують освіти в рази більше таких дітей

В одній зі столичних шкіл, де інклюзію як експеримент впровадили понад 17 років тому, побувала знімальна група "5 каналу".

На традиційній вересневій лінійці школярі готуються до нового навчального року і першого уроку. Другокласник Арсен із нетерпінням чекав початку занять.

"Прокинувся, поїв, потім зібрався, і ми поїхали до школи. Я посидів трошки на лінійці. Цього року пішов до другого класу. Мені подобається більше ходити, гратися з друзями своїми. Мені дуже тут подобається займатися справами, уроками", – запевняє Арсен.

Хлопчик має особливі навчальні потреби, але тут цього не відчуває. За рік він суттєво змінився, зазначає мати.

"Він став більш активно спілкуватися, став менше боятися. Взагалі у нас була проблема – він боявся різких звуків. Тепер він більш спокійно реагує. Він навчається спілкуватися і бути в колі людей. Ми себе не відчуваємо ізгоями, як буває", – каже мати Наталія Осташевська.

Останній перший дзвоник пролунав для випускниці Наталі. З перших днів осені вона заклопотана підготовкою до ЗНО та думками про майбутню професію – у сфері менеджменту.

"Все моє шкільне життя я провела тут – з восьми років. Якщо кожен буде окремо, то дитина яка піде в дорослий світ - не звикне. Буде набагато важче, якщо вона одразу піде, а так діти вчаться допомагати одне одному, співчувати і бути завжди поруч", - зазначає Наталія.

5 канал

У цій школі кожен п'ятий учень особливий. Навчальний заклад став одним із перших у країні, де 17 років тому запровадили інклюзивне навчання. Тут безбар’єрне середовище – є ліфти, пандуси та поручні, а ще працюють асистенти вчителів.

"В основному діти, навчаюсь у школі, проходячи реабілітацію – всі піднімаються з візків. З кожним роком десь на 40% збільшується кількість таких дітей, не менше. І на сьогодні дуже складна ситуація складається з тими дітками, які мають діагноз аутизм. Це набагато складніше, ніж наші дітки з ДЦП, тому що школа не готова, вчителі не готові", – коментує директор загальноосвітньої школи №168 Наталія Кравчук.

У цій школі – 16 дітей з аутизмом, із них восьмеро – першокласники. Як правильно їх розвивати, викладачі навчатимуться самотужки. А от як минуло свято "Першого дзвоника" – дивіться у сюжеті:

Ксенія Дворнікова, Василь Дмитрієв, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою

"Мам, я вже доросла": як минуло святкування 1 вересня – фоторепортаж

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Будь-які пошуки домовленості з Москвою для Трампа є токсичними – експерт
Наступний матеріал
"Час. Підсумки дня": ексклюзивне інтерв'ю Уляни Супрун