Київ у "помаранчевій" COVID-зоні. Досі столиця, попри значне збільшення кількості хворих на коронавірус, була у "жовтій" епідзоні. Нині ж у місті запроваджують нові обмеження. Правила стосуватимуться громадського транспорту, спортклубів, масових заходів та навіть лікарень. Які ж зміни очікують киян та як вони реагують, кореспондентка "5 каналу" Єва Ніколашвілі розповість.
"Досить швендяти" – повертається. Київ опинився в "помаранчевій" зоні карантину через збільшення кількості хворих на COVID-19, тож від понеділка у столиці нові правила і заборони. Зокрема, і найнеприємніші для людей обмеження громадського транспорту.
Під забороною проведення масових заходів за участі понад 220 людей, а також робота гостелів і мініготелів. Утім це не стосується звичайних готелів. Обмеження поширюються і на спортзали, якщо адміністрація не забезпечить тренування однієї людини на площі не менш як 10 метрів квадратних. Під забороною дитячі табори і санаторії, а в професійних навчальних закладах та вишах дозволено навчання лише групами до 20 людей. У лікарнях відкладуть планові операції, якщо це не загрожуватиме життю пацієнта. А у транспорті відтепер може бути заповнена лише половина сидячих місць.
У столичній підземці про застереження наче й не чули. Пасажири у засобах захисту, утім необхідної дистанції у вагоні метро дотримуватися неможливо, та й пересуватися вагоном важко.
Громадський транспорт поки що не працює за оновленими стандартами. Водії та кондуктори дозволяють пасажирам займати всі сидячі місця. А от як встигнуть перевезти всіх пасажирів, якщо кількість обмежать удвічі, не знають.
"50 – це дуже тяжко для людей і для нас. Ми уявлення не маємо, як це буде виглядати і як це буде", – говорить Раїса, кондукторка громадського транспорту.
Водії просять поставити разом із ними на маршрут поліцейських, бояться агресивних пасажирів.
"Ми при повному завантаженні всіх не вивозили, а при сидячих місцях із Троєщини і з центру вивезти неможливо. Треба щоб із поліцією, тому що двері почнуть виламувати, скло почнуть бити, кондуктори, водії не справляються", – скаржиться Вадим, водій автобуса.
Підтримують перевізників і пасажири.
"Я їду з передмістя, людей дуже багато, якщо транспорту не додасться, важко буде", – каже один із пасажирів.
До готелів – ласкаво просимо, а от до гостелів – зась. Від понеділка вони мають зачинитися. Щоправда, чи дотримуватимуться вони вимог?
Однак в одному з них журналістам кажуть, що працюють.
Поки жінка не побачила камеру, готова була спілкуватися. За хвилину все змінюється.
"Я працюю прибиральницею зараз, а основна людина, яка працює тут, вийшла і попросила мене тут замінити. Прибираю. Гостел сам не працює", – розповідає жінка.
Та поки ми були у приміщенні, до гостелу зайшла дівчина з багажем. Готуються до прийому відвідувачів і спортклуби. Для них умова: на 10 квадратних метрів – одна людина. Цих правил у клубах готові дотримуватися. Як і решти обмежень.
"Усі клієнти мають реєструватися та записуватися заздалегідь, тому що щоб ми гарантували їм місце. Також у нас по залу є антисептики. На жаль, зараз ми не можемо видавати нашим клієнтам рушники. У нас не працює бар і весь персонал, який надає фітнес-послуги, має працювати в масках", – каже Сергій Пуцов, головний тренер спортивного клубу.
Кияни та гості столиці традиційно в думках розділилися: одні перехід до суворішої епідзони підтримали, інші про це навіть не знають.
"Я не дивилася новини. Не знаю, чесно", – говорить перехожа.
Інші зазначають: "Нормально, ось маски є".
А дехто заявляє: "Я взагалі не вірю в цей коронавірус".
Єва Ніколашвілі, Олексій Іванченков, "5 канал"