Таких, як вони, – в Україні лише зо пів сотні. Бу та Люся – дипломовані лікарняні клоунеси, які щодня допомагають хворим дітям відволікатися від хвороби. Разом із ними граються, говорять та усіляко підтримують малечу. За роботою клоунес прямісінько у відділені онкології – спостерігала журналістка "5 каналу" Каріна Шевченко.
Лікарняні клоунеси Бу та Люся, тішать півторарічного Миколу.
"У нього дуже складний діагноз – тератома обличчя. Потім йому діагностували саркому м'яких тканин, ну і лікуємося з народження в "Охмадиті", – каже мама Миколи Наталя.
Бу та Люся, а насправді - Ольга та Марина, комічній професії навчилися в Італії. І вже чотири роки допомагають українським дітям.
"Мені це дає величезний ресурс, це робить мене щасливою, робить щасливішими тих, з ким я працюю, – дітей. І мені захотілося розвиватися в цьому не просто як волонтер, а дійсно поглибитися у вивчення професії і вивести професію лікарняної клоунади на державний рівень. Щоб у кожній дитячій лікарні були такі спеціалісти, як відбувається в Європі", – каже лікарняна клоунеса Ольга Булкіна.
Працюють тільки парами.
"Навіть якщо один може випасти, інший це підхопить. Бо без пари це важко, можна вигоріти і взагалі це буде неефективно з дітками. Тому що діткам прикольно дивитися, як ми між собою граємо", – розповідає лікарняна клоунеса Марина Бердар.
Вони одягають костюми, натягають комічні носи. Але перук не носять
У відділенні онкології потрібно бути у масці та бахілах за правилами санітарії. Лікарняні клоунеси працюють із кожним пацієнтом індивідуально, нині вони граються із трирічним Давидом.
Давид із грудня 2022-го – в "Охматдиті", вже пройшов курс хіміотерапії. Батько тішиться, завдяки лікарняним клоунесам син сповнений енергії. У Давида вийшло показати свою силу і нашій знімальній групі.
"Кожен контакт з дитиною індивідуальний, ексклюзивний, тому що в кожної дитини є свої потреби. Комусь там можна надути одну мильну бульбашку і це вже буде просто вау-ефект. З кимось треба посидіти поговорити там. Хвилин 20 поділитись або вислухати", – зазначає лікарняна клоунеса Ольга Булкіна.
Саме так із семирічною Тетянкою. Вона сором'язлива, однак із нами легко пішла на контакт. І пошепки поділилися враженнями від клоунес. А ще розповіла про мрію – піти до школи.
Наша знімальна група теж доєдналася до роботи лікарняних клоунес. Навіть без спеціальних костюмів.
Годину попрацювали з дітьми, а далі – відпочинок. Золоте правило клоунес – щоб емоції залишалися винятково на роботу.
"Найважче, напевно, не привязуватися до дітей, бо коли довготривалі стосунки вибудовуються, діти, які місяцями лежать, роками – це вже така дружба. Важко коли дитина йде з життя, це важко, але це частина цієї роботи", – зазначає лікарняна клоунеса Ольга Булкіна.
А найприємніше – це коли вже здорових діток виписують додому. І нам пощастило потрапити на цей момент. Трирічний Михайлик – чемпіон. Після восьми місяців лікування – поборов рак.
"Наразі ми пройшли курс лікування, пройшли його, можна сказати, успішно. Сьогодні в нас був контроль МРТ, який показав, що в нас усе чудово, дякуємо лікарям, все нормально, їдемо додому", – каже батько Михайлика.
Тепер Михайлик каже "до побачення" лікарняним клоунесам та глядачам "5 каналу".
Каріна Шевченко, Микола Чеботарьов, "5 канал"
Читайте також: Звірі на волі: фантастичний світ Примаченко прикрасив лікарню "Охматдит".
Дивіться також відео: 6-річна дівчинка втратила ногу через обстріл рашистів: в "Охматдиті" вперше протезували дитину.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.