В охоронній зоні заповідника Бабин Яр почали монтувати інсталяцію до роковин масових розстрілів євреїв 29-30 вересня в 1941 році. Ініціатори проєкту – центр Голокосту "Бабин Яр", заснований російськими підприємцями. Щоправда, монтаж проєкції не минувся без скандалу – його розкритикували єврейські організації. А в Мінкульті заявили, що дозволів на роботи не давали. Із цим розбиралися журналісти "5 каналу".
"Яскраве біле світло. Воно динамічно працюватиме, даватиме ефект спалахів, вибухів таких. І це нагадуватиме про те, що тут відбулось", – розповідає технік-освітлювач інсталяції Петро.
Це буде аудіовізуальний проєкт, розповів керівник меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" Макс Яковер. З динаміків на території заповідника лунатимуть імена тих, кого розстріляли нацисти. Вражатимуть відвідувачів і світлинами.
"Дуже відомі фотографії німецького пропагандиста Йоганнеса Хеле. І наші науковці знайшли точки, на яких були зроблені ці фотографії. Ми встановимо невеликий монумент з монокуляром, на якому ви зможете побачити, який вигляд мав Бабин Яр", – пояснює Макс Яковер.
А от єврейські організації кажуть – це будівництво почали на кістках. Адже це територія старого єврейського кладовища.
Центр Голокосту "Бабин Яр" – приватна ініціатива російських бізнесменів. Ще торік її представники заявили про наміри збудувати меморіал в урочищі, де розстрілювали євреїв. Днями понад три сотні українських євреїв – відомі громадські діячі, написали відкритого листа. У ньому заявляють: меморіал за гроші агресора – зброя російської пропаганди.
"Я вважаю, що цей російський проект є "Троянським конем", який Путін підкладає за допомогою цих бізнесменів під Україну", – каже співпрезидент Асоціації єврейських громадських організацій та общин (ВААД) України Йозеф Зісельс.
Дисидент і співпрезидент Асоціації єврейських організацій наголошує: інсталяцію зводять без жодних дозволів. До того ж на кістках розстріляних.
"Вона повністю розташована на колишньому єврейському цвинтарі. Ця ділянка підпадає в охоронну зону. Це означає, що ті, хто замовляв це будівництво, мали отримати погодження в заповідника та Міністерства культури", – сказав Зісельс.
Натомість директор Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" переконує, що будувати на території кладовища не будуть, а всі необхідні документи в них є.
А от у Мінкульті кажуть – монтаж інсталяції з ними ніхто не погоджував.
"У даному випадку спостерігається проведення робіт із зведення малої архітектурної форми без погодження міністерства. Жодних проектів чи ескізів на ознайомлення та погодження міністерству не надавалось", – сказано у відповіді Мінкульта на запит "5 канала".
Меморіал у Бабиному Яру можуть збудувати вже за два роки, днями розповів на Єврейському форумі міський голова Києва Віталій Кличко.
"У місті, де загинули понад 100 тисяч євреїв, немає Меморіалу! Наша місія в тому, щоб імплементувати власне бачення в Бабиному Яру. Гадаю, в наступні кілька років я матиму нагоду бути на презентації Меморіалу Бабиного Яру", – сказав Віталій Кличко.
Підтримав Кличко й ідею скандального режисера та арт-директора Центру "Бабин Яр" Іллі Хржановського. Навесні в ЗМІ оприлюднили так звані чорновики майбутнього меморіалу. За ними – кожен відвідувач зможе побувати в ролі жертви, військовополоненого чи нациста.
"Ми маємо знайти спосіб розповісти історію, де люди зможуть відчути і змінити життя тих, хто живе нині. Лише факти, лише цифри не дають емоційної участі, яка може змінити нас", – пояснював свою ідею Хржановський.
Концепцію меморіалу оприлюднять у грудні. А от інсталяцію кияни побачать 29 вересня на 79-ті роковини розстрілів у Бабиному Яру.
Ганна Рибалка, Іван Лємєхов, 5 канал