Замість київських семінаристів - швейцарські студенти. Блукають не хуторами Центральної України, а дрімучими карпатськими лісами. Це нова інтерпретація гоголівського "Вія"- у виконанні українського театру "Дах" та швейцарської трупи Віді Лозана.
Вистава йде двома мовами - одночасно французькою та українською. Останньою говорить друг Хоми Брута. Бо за сценарієм має українське коріння. В карпатських горах приїхав шукати сліди своїх родичів, зниклих в часи Великого голоду 33-го. Українського швейцарця на сцені грає поляк за походженням. Тож і солов`їну йому опанувати було доволі легко.
Бартек Сазанскі, актор: "Я вчився місяць і половину. Я розмовляю з хлопцами з села і все".
А от роль самого Хоми Брута, який над панночкою молитви читає, виконав справжній швейцарець - П`єр-Антуан Дюбеї. Щоби якомога краще вжитися у роль та зрозуміти українськи звичаї - провів у гуцульському селі майже тиждень. Гуляв на карпатських весіллях та вивчав похоронні обряди.
П`єр-Антуан Дюбеї, актор: "Мене неймовірно вразили ці люди - гуцули. Найбільше здивувало, як вони живуть в г орах без електрики, елементарно не мають навіть душу у хаті. А понад усе мене здивувало, наскількі ці люди набожні. Їхня віра, їхні традиції - це щось".
Режисер спектаклю - Владислав Троїцький - називає свою виставу туром містичною Україною. Він знайомить глядача не лише з місцевими віруваннями, а й з українським фольклором. Протягом усього спектаклю лунає автентична музика у виконанні гурту "ДахаБраха" та акторів театру "ДАХ". Грають на віолончелях, акордеоні, барабанах - і все це наживо.
Поставити "Вія" на новий лад Троїцький схотів, каже - щоби якомога ближче познайомити Європу із маловідомим на заході Гоголем.
Владислав Троїцький, режисер: "Не всего Гоголя знают... "Мертвые души", "Ревизор", "Женитьбу"...Но малороссийский цикл абсолютно неизвестен".
Фінансували ж постановку винятково швейцарці. Від українського Міністерства культури митці не отримали ані копійки.
Владислав Троїцький, режисер: "Украинская сторона в нем никаким образом не участвовала. Более того, в Париже, когда было приглашение украинского посольства хотя бы посетить наш спектакль, никто с нашего посольства не появился".
А от поза увагою українських театралів "Вій" не лишився. Усі квитки на єдиний у Києві спектакль розкупили за кілька тижнів до вистави.
Марія Коренюк, Іван Вірченко, "5 канал".