Внутрішня кухня "Великої політики" на "5 каналі": як створюють щотижневе політичне шоу

"Велика політика" на "5 каналі" 5 канал
Щосереди у вечірньому праймі "5 каналу" виходить ток-шоу "Велика політика" з Анною Мірошниченко. Шоу стартувало у вересні 2020 року. Програма виходить в оновленому павільйоні та у прямому ефірі. Формат передбачає дві частини. У першій – інтерв'ю тет-а-тет. У другій – дискусії на політичні теми з депутатами і експертами. Півторагодинне шоу робить професійна команда "5 каналу"

"Велика політика" на "5 каналі"
"Велика політика" на "5 каналі"5 канал

Анна Мірошниченко, ведуча "Великої політики"

"Велика політика" в новому форматі, у форматі ток-шоу. Що ви пропонуєте глядачеві щосереди у вечірньому прайм?

Коли ми задумували нашу "Велику політику", розуміли, що вразити нинішнього глядача дуже складно. Медіаринок перенасичений ток-шоу і обличчями політиків. Зацікавити на 100% зараз можна хіба що нестандартним шоу, в якому, приміром, депутати били б у пику один одного, а українці по той бік екрану вболівали за свого політичного героя. Але наша команда не ставила перед собою такої мети. Це несмак, який знецінює журналістику. А ми надто поважаємо нашого глядача, щоб продавати йому "собачі бої". Шоу "Велика політика" – для дорослої, а головне – свідомої та думаючої аудиторії. Я б сказала, що ми доросле телебачення для дорослої людини. Це майданчик, на якому кожен має право конструктивно висловитися. І головна наша мета – щоб кожен глядач, незалежно від своїх політичних вподобань, зробив для себе висновок після дискусії.

"Велика політика" на "5 каналі"
"Велика політика" на "5 каналі"5 канал

Чи складно модерувати політиків, які звикли хайпувати в ефірах і сваритися зі своїми політичними опонентами?

Знаєте, інколи хочеться навіть вилаятися нецензурно, коли політики починають кричати і звинувачувати один одного у всіх смертних гріхах. Я розумію, що в таких випадках страждає насамперед наш глядач, бо він точно не має бачити беззмістовні чвари народних депутатів, яких вони обирали. Але політики досить часто втрачають контроль над собою, коли вступають у перепалку зі своїми опонентами. Така в них природа. Тому інколи доводиться підвищувати голос. А інколи навіть ставати між ними, щоб отямилися на кілька секунд і згадали, що вони не на базарі.

"Велика політика" на "5 каналі"
"Велика політика" на "5 каналі"5 канал

Як ви обираєте теми до обговорення?

Це суцільний нон-стоп. Бо до нового випуску програми ми готуємось відразу після закінчення попереднього шоу, у середу о 21:00. Принаймні, ми з гостьовим редактором Анастасією завжди проговорюємо те, що плануємо зробити наступної середи. Але зазвичай теми для обговорення ми готуємо остаточно у вівторок, за добу до виходу в ефір. Збираємось на велику летівку, підхоплюємо тему тижня і погнали. Намагаємося не обирати теми для дискусій, які не стосуються кожного українця. І в цьому сезоні ми акцентуємось на тому, що болить глядачеві. Ми шукаємо політику навіть у соціальному. Бо відомо, що гасла про підняття пенсій – це ж політика, а точніше – політтехнологія. Це політична обіцянка, за яку влада має відповісти. Щонайменше, сказати українцям, звідки гроші візьмуть. А от чи повірить глядач владі? Це питання інше. Бо дуже часто українці зачаровуються політиками і вірять їм без обґрунтувань. Ми ж на нашому майданчику хочемо завжди чути чітке пояснення – кому, коли і скільки.

Чи вписався ваш проєкт в оновлений формат "5 каналу"?

У 2020 році "5 канал" змінив формат, програмну концепцію, провів ребрендинг і запустив лінійку нових ток-шоу. Серед них і "Велика політика". Особисто я цих змін страшенно чекала. Весь колектив "5-го" їх чекав. І наші глядачі, думаю, теж. Бо інформаційний світ змінюється швидко, і ми не мали морального права не оновитися для нашої аудиторії. А її нинішнє збільшення говорить про те, що їм наш ребрендинг таки "зайшов". Що цікаво, до нас повернулися ті, хто свого часу пішов з "5-го" і обрав собі інші інформ-ресурси. А значить ми рухаємося у правильному напрямі і даємо глядачеві гарний продукт. Звісно, я вважаю "Велику політику" досить вагомим проєктом для "5 каналу", який додав йому якісного політичного присмаку і драйву.

"Велика політика" на "5 каналі"
"Велика політика" на "5 каналі"5 канал

Олексій Шевченко, заступник шеф-редактора "5 каналу", керівник проєктів

Чи складно тримати в ток-шоу баланс думок?

Баланс думок і гарантована можливість кожному відповісти на закиди в його бік – це запорука того, що глядач віритиме цій програмі. Адже несправедливість, непаритетність, підігрування комусь із учасників шоу з боку ведучої – такі речі глядач помічає відразу. Адже телеглядач дуже чутливий до несправедливості. Тому ми завжди надзвичайно ретельно ставимося до підбору гостей та експертів, намагаємося репрезентувати ними якнайширший спектр політичної думки. А наша ведуча – Анна Мірошніченко – уважно працює над тим, щоб кожен із гостей отримав більш-менш однаковий ефірний час і встиг висловити все, що йому наболіло. Ну а висновки із почутого і побаченого – робить сам глядач.

"Велика політика" на "5 каналі"
"Велика політика" на "5 каналі"5 канал

Чим "Велика політика" відрізняється від інших телешоу?

Ми сподіваємося відрізнятися якістю дискусії. У нас немає завдання висвітлити ту чи іншу тему в конкретному ключі, у нас немає на меті влаштовувати в прямому ефірі "собачі бої" – із криками чи обливанням водою зі склянок, ми не надаємо трибуну для самопіару тому чи іншому політику. Ми просто намагаємося зібрати авторитетні думки про ті чи інші питання політичного або соціального порядку денного. Стежимо за тим, щоб ці думки представляли максимально широкий політичний спектр. І надаємо глядачеві можливість самому вибрати, яка саме з позицій відповідає його світогляду.

"Велика політика" на "5 каналі"
"Велика політика" на "5 каналі"5 канал

Юрій Жупанов, редактор ток-шоу "Велика політика"

Інколи політики не стримують своїх емоцій в ефірі. Доводилось комусь вимикати мікрофон?

Так. Доводилось. Коли політики сперечаються в ефірі, це викликає інтерес в аудиторії. Глядачі люблять такі моменти. Але часом гості в студії входять у раж, не чують нікого навколо, намагаються перекричати одне одного і не чують ведучу. Тоді доводиться вимикати мікрофони. До речі, бували моменти, коли і це не допомагало. Пам'ятаю, як на одному з ефірів народний депутат з ОПЗЖ Олександр Качний почав заперечувати Революцію Гідності, знецінювати її здобутки. І йому опонував інший гість, журналіст Юрій Бутусов, який брав активну участь у подіях на Майдані. Тоді навіть вимкнені мікрофони не допомогли. Здавалося ще мить і почнеться кулачний бій. Але наша ведуча майстерно врятувала ситуацію.

Ви особисто нервуєте під час ток-шоу? Бо політики у прямому ефірі можуть наговорити зайвого.

Щодо нервів, так. Прямий ефір – це драйвово і… нервово. Бо складно передбачити усе на світі. Щось може піти не за сценарієм. Приміром, коли головний гість, який мав спілкуватись з ведучою віч-на-віч у першій частині програми, скасовує прихід за півтори години до початку. І потрібно просити інших гостей з другої частини програми, щоб вони встигли приїхати раніше. Та терміново міняти сценарний план. А ось щодо політиків, які можуть наговорити зайвого, тут можна не нервуватись. Журналістський досвід допомагає зрозуміти, чого очікувати у промовах політиків.

"Велика політика" на "5 каналі"
"Велика політика" на "5 каналі"5 канал

Анастасія Федорова, гостьовий редактор ток-шоу "Велика політика"

Чи є у вас список заборонених гостей?

Ми запрошуємо гостей відповідно до теми програми. У "Великій політиці" є ключовий принцип – ми даємо слово як провладним, так і опозиційним силам. Тому, приміром, на сесійних тижнях ми запрошуємо до студії представників усіх парламентських фракцій. Я тут інакше скажу. Можливо, все навпаки, у декого з них є список – на які канали ходити, а на які ні.

Часто політики відмовляються від ефіру? З яких причин найчастіше?

Такі ситуації трапляються не часто. Якщо хтось і відмовляється, то, зазвичай, через зайнятість або раптові незаплановані обставини, як от виклик у Кабмін чи на нараду до ОПУ. Я ж працюю гостьовим редактором "5 каналу" вже 15 років. Багатьох політиків знаю особисто вже не перший рік. З деякими навіть товаришуємо. Тому в нас немає складнощів зі списком гостей. Можуть бути форс-мажори, звісно. Але це життя. Ось нещодавно я подзвонила одній експертці, щоб запросити на ефір, а вона саме в пологовому народжувала. Тому не прийшла:)

"Велика політика" на "5 каналі"
"Велика політика" на "5 каналі"5 канал

Попередній матеріал
Прокляття Ірода, царя Юдейського: за що власні піддані розбили його труну
Наступний матеріал
Як Москва сфальшувала документи 1654-го – і вкрала козацьку незалежність
Loading...