Відсутність системності відновлення знищує історичний Львів (СПЕЦРЕПОРТАЖ)

  Ні гроші, ні слава, ані підтримка Міжнародних структур не допомагають унікальному українському музею вижити і зберегти частину історичної спадщини. Цього разу йдеться про частину міста - історичний центр Львова. "5 канал" продовжує серію спецрепортіжів, присвячених стану українських музеїв. Уже десять років ансамбль історичної частини Львова у списку світової спадщини ЮНЕСКО. За цей час місто-музей втратило три будівлі, ще декілька опинилися на межі знищення. Реставраційні роботи на площі Ринок, які провели за кошти, виділені до 750-річчя обласного центру, і досі обурюють громадськість.
  Олександр Ваврищук, 5 канал: "Львів унікальний тим, що до історичної спадщини ЮНЕСКО внесено не окремі будівлі, а цілий центр міста, але для того щоб його утримувати у належному стані бракує і фахових реставраторів і коштів".

  Десять років тому львів`ян переконували, що внесення середмістя до світової спадщини ЮНЕСКО врятує унікальну архітектуру від тотального знищення. Однак це нічого, окрім додаткових зобов`язань не дало, кажуть представники громадських організацій. Коштів для реставрації будівель ЮНЕСКО не виділяє. Організація лише повинна контролювати процес реставрації та відновлення. Хоча і цього не відбувається, твердить Олег Мацех. Львів реставрує історичні кам`яниці, як заманеться, а деколи навіть пошкоджує їх.

  Олег Мацех, координатор громадського форуму Львова: "Оце затягування цементною крошкою призводить до осипання каменю бачите от, і ми маємо вся площа Ринок от так зроблено, бачите вже камінь пішов, в деяких місцях камень на півтора –два сантиметри бо його раз перекриють, він знов потім сипеться, потім падає. Це не є реставрація, це є знищення".

  У мерії кажуть: для якісної реставрації місто не має належних коштів, та й реставраторів, які могли б якісно відновити історичні фасади, бракує.

  Таїса Бушнель, радник міського голови з питань збереження культурної спадщини: "Більше треба виділити фінансування державного і позабюджетного для консервації будівель. Ми в міській раді зараз намагаємося залучити міжнародні фонди і фундації для вирішення цих проблем і також самі зорганізували школи для консерваторів-реставраторів".

  Сьогодні важко сказати, скільки потрібно грошей для реставрації пам`яток. Але 2002 року на відновлення історичних будівель просили 2 мільярди доларів. Щоправда за 10 років будинків на території, яка входить до світової спадщини ЮНЕСКО, поменшало. Три будівлі розібрали повністю, ще декілька стоять у руїнах. Дослідники кажуть, їх ще можна було врятувати, але на їхньому місці з часом зведуть сучасні будівлі. Скажімо, у сусідній Польщі такого навіть уявити було б неможливо.

  Андрій Салюк, президент благодійного фонду "Збереження історико-архітектурної спадщини Львова": "Польське законодавство прописане більш детальніше і більш конкретніше, тоді як наш Закон "Про охорону культурної спадщини" є більш декларативний. Ця деталізація Закону ставить дуже чіткі вимоги перед органами влади, перед інвесторами і перед власниками. В нас ці речі більш так розмито. І це відбивається на самих пам`ятках. Немає крайнього, немає відповідального за ті чи інші речі".

  Уже найближчим часом держава запропонує внести до списку світової спадщини ЮНЕСКО ще декілька об`єктів з п`яти міст України. Чи врятує їх такий захід від знищення, покаже час.

  Олександр Ваврищук, Євген Радіон, Львів, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (9.89Мб)
  Попередній матеріал
  Медійники Франції протестують проти заборони реклами в ефірі
  Наступний матеріал
  НБУ знизив вартість гривні до історичного мінімуму
  Теги:
  Loading...