Сімдесяти-літній ювілей Сердюка - друзі святкують без нього

  Його називають "останнім із могіканів" плеяди українських акторів-сімдесятників. Леся Сердюка любила і кінокамера, і театральна сцена, і глядачі. У творчому доробку знаного актора - понад сто стрічок. Але сам він - на пальцях міг порахувати ті фільми, якими пишався. Серед них - Вавилон 20, Солом`яні дзвони, Княгиня Ольга, "Хліб і сіль". Сімдесяти-літній ювілей Сердюка - друзі святкують без нього. У квітні цього року - метр українського кіно - пішов із життя...

  Ярослав Гаврилюк, актор: "Вавілон ХХ - для нього був якийсь, я не знаю як сказати, рубікон, поріг, із якого він вважав, що він актор".

  Перший дубль - і актор-початківець на плечах у самого Леся Сердюка. Ці кадри не мали увійти до фільму, - розповідає Ярослав Гаврилюк. Режисер лише знімав проби - чи осилить актор-дебютант зіграти молодшого брата Соколюка. Вердикт був однозначний - тандему цих акторів таки бути.

  Ярослав Гаврилюк, актор: "Мені спочатку було лячно. тому що я не знав - ну як старший брат - такий суворий, такий колючий, такий і як ми поріднимо наші душі? ... А коли ми вже почали зніматися, то добрішої людини серед акторського нашого братва великого, я і не бачив".

  Фактурність. Без цього слова не можуть обійтися колеги, коли говорять про Леся Сердюка. Саме вона робила його універсальним актором. 

  Його любила камера, йому вірили глядачі. Лесь із легкістю перевтілювався у вінценосного князя, гордого козака, недалекого міліціонера, простого селянина чи генетичного злочинця.

  Сергій Тримбач, голова Національної спілки кінематографістів України: "Він із курбасівського гнізда вилетів. у ньому жила та технічка, в тому числі й світоглядна. За кожним словом, за кожним жестом - там цілі шари одкривалися".

  Талант українця помітили і за кордоном. У Карлових варах Леся Сердюка визнали найкращим виконавцем чоловічої ролі у стрічці "Солом`яні дзвони".

  Акторка Світлана Князева розуміє чому. Вона з ним чотири рази грала у фільмах. Ні своїх, ні чужих сил Лесь Сердюк на знімальному майданчику не шкодував.

  Світлана Князева, акторка: "Он меня так бросал в эту карету. Один раз промахнулся и об карету меня так бросил. Я так запищала, чуть не заматюкалась - ну очень больно было. Тогда Осыка подошел к нему и говорит, что знаешь, вот Света ждет ребенка, и Сердюк после этого боялся ко мне прикоснуться. Брал меня, как вазу хрустальную".

  Свій прощальний автограф у кінемистецтві Лесь Сердюк залишив у фільмі "Тарас Бульба". Його колега по цеху - Богдан Ступка - допоміг акторові повернуся на театральну сцену. Два останні роки свого життя Сердюк  грав у театрі Франка.

  Богдан Ступка, керівник національного театру імені Івана Франка: "Я за ним ходив, як маленька дитина й просив, щоб він прийшов у театр. Він не згоджувався, бо він майже 37 років не працював у театрі. Він боявся театру. Сумнівався. Це була його чесність і принциповість, але я все-таки його вмовив".

  У моновиставі за твором Семюеля Беккета зовсім хворий актор зіграв уперше та востаннє. Нині в репертуарі цієї постановки театру абсурду немає. 

  Богдан Ступка: "Немає Леся Сердюка, і не йде.

  Леся Головата, Віктор Снєжко, "5 канал".

   

  Попередній матеріал
  Ассанж звинуватив владу США в тиранії
  Наступний матеріал
  Міліція за тиждень перейде на посилений режим роботи
  Теги: