російська музика привселюдно та запорєбрічні гастролери – нарешті під забороною в Україні. Верховна Рада на 9-й рік війни ерефії проти України таки спромоглася заборонити російськомовний контент, концерти від їхніх зірок у медіа та громадському просторі. На черзі підпис президента. А що ж буде далі, після того, як закон набуде чинності, кого штрафуватимуть, кого впускатимуть до України та хто визначатиме, які ж із російських зірок шоубізу таки зможуть приїхати до нас за так званим "білим списком" – розбиралася журналістка "5 каналу" Олена Рибінська.
Любите поволати російські пісні в караоке, включити в маршрутці чи ресторані? Ну тоді готуйтеся, що невдовзі вам може прилетіти не лише по пиці, а й згідно із законом. Бо ж Верховна Рада таки заборонила російські пісні, кліпи та гастролі в Україні. Хоча будуть і певні виключення – такі собі "білі списки" артистів, хто таки проти війни росії в Україні.
"Виконали побажання, я думаю, 90% українців і сказали не буде тут російської музики, нам вона тут не потрібна", – каже нардеп "слуг" Микита Потураєв.
російське таки йде вслід за російським кораблем. Зокрема, законопроєкт передбачає заборону публічного виконання музики артистом, який є громадянином країни-агресорки росії, зокрема відтворення записів у караоке, закладах харчування, публічному просторі. У документі також прописана заборона проведення гастролей росіянами. Музику агресора також не можна відтворювати в громадському транспорті, як і інші звуки, окрім інформації про поїздку. Звучати в Україні зможуть лише ті росіяни, які увійдуть до так званого "білого списку" осіб, які засуджують агресію проти України.
"Забороняється московський музичний продукт, вироблений там і виконуваний представниками країни-агресора. Серйозний фундамент, щоби захистити від московського шлаку українські уми", – наголошує нардепка "Європейської Солідарності" Софія Федина.
"Вимагаємо чіткого засудження війни, дій російської федерації і чіткої підтримки української незалежності, суверенності і цілісності", – пояснює Потураєв.
"Білі списки" формуватимуть Служба безпеки України, РНБО, Міністерство інформаційної політики. Норму про окремих виконавців підтримували не всі нардепи-ініціатори, однак називають її компромісною.
"Дуже поодиноких, які збирають кошти на ЗСУ і зі 2014 року засудили агресію рф. Моя особиста позиція до завершення війни мало б бути заборонено все, але консенсус оці списки", – зауважила Софія Федина.
Є й такі українські артисти, які від 24 лютого кардинально змінили свою публічну позицію, привселюдно визнали росію агресоркою. Законотворці та музичні експерти розділилися у думках щодо цих персон.
"Якщо є такі, що визнали, можливо, були неправі, то нехай звертаються, ми зможемо їм допомогти відновити творчу діяльність в Україні", – переконує нардеп "Слуги народу".
"Я би не давав свій концертний майданчик Свєті Лободі, вона мене знає. З точки зору свідомості українців – вилікує час. Щоб не вийшло так, що приїхала в Ірпінь, а потім десь зафіксували на російській вечірці під Маямі", – пояснює телеведучий, музичний продюсер Ігор Кондратюк.
"Просто роби, і коли суспільство зрозуміє, що ти дійсно відпрацювала, тоді дійсно можна. Хочеш – повертайся, у тебе є паспорт українця/українки, але роби спочатку щось хороше, що не відбілить тебе в очах медіа, чи завдяки медіазв'язкам чи фінансовим заходам", – вважає Льоша Донцов, засновник порталу "Музвар".
Що ж до артистів, котрі з українським паспортом гарно виступали з 2014-го за російські гроші та досі не спромоглися називати росію агресором, до них також знайдуть підхід, кажуть нардепи.
"Що ж до тих, які не бажають бути громадянами України, дуже проста дилема – або ти громадянин, або ти не хочеш бути. Варто, можливо, теж внести корективи в законодавство для того, щоб ми могли попрощатися, ну ви не хочете підтримувати Батьківщину, коли їй загрожують знищенням. Живіть далі в тій країні, де хочете жити", – наголошує Потураєв.
Чорні та білі списки російських виконавців викликали суспільний резонанс – хто ж будуть ті люди, які визначатимуть музичну долю росіян в Україні. Нардепи кажуть: громадськість у тій чи іншій формі таки планують долучити.
"Дооформлюються дорадча рада з дерусифікації, деколонізації... Ткаченко і був налаштований, аби в неї увійшло якомога більше експертів, фахівців, представників громадських організацій", – запевняє нардеп.
Маркувати українською український простір. До цього звикають навіть ті регіони, які вважали проросійськи налаштованими.
Також однією з норм закону є й збільшення частки пісень українською мовою до 40% у радіопросторі. Що ж до телебачення – добовий обсяг ведення передач українською збільшиться до 75%.
"Українська музика стала більш популярною, її стало більше, через те і якісної музики стало більше. Навіть ті музиканти, які створювали якісну музику російською мовою, майже всі почали створювати музику українською", – переконує головний редактор першого міського радіо Вадим Шпаченко.
Що ж до порушників нових норм закону, то парламентарі закликають не вчиняти насильницьких дій щодо окремих осіб. А краще викликати на місце правоохоронців та повідомляти про порушення закону.
Олена Рибінська, Ольга Дунська та Ігор Костюк, "5 канал"
100 днів боротьби: президент показав звичайних українців, які відстоюють свою країну – ФОТО









