Зрадників, які перейшли на бік окупанта, позбавлять державних нагород. Про це повідомив Володимир Зеленський. Відповідний законопроєкт уже зареєстрували. Як відбуватиметься процедура та кого вже давно потрібно залишити без державних почестей, розбиралися наша Каріна Шевченко.
Що об'єднує Таїсію Повалій, Ані Лорак, Миколу Баскова та Філіпа Кіркорова? Любов до росії та громадянство федерації, підтримка війни, а ще звання Народних артистів України.
"Вони заслуговують тільки на одне звання – зрадники", – саме так назвав президент Зеленський тих, хто перейшов на бік росії. І щоб їх більше нічого не пов'язувало з Україною, на третій рік повномасштабної війни запропонував забрати державні нагороди.
"Я ініціював законопроєкт, який здатен відновити справедливість саме в питаннях про те, кого ми шануємо, а хто через свої дії втратив право на будь-яку повагу від українців. Це законопроєкт про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо позбавлення державних нагород за популяризацію або пропаганду держави-агресорки чи вчинення інших протиправних дій проти України", – наголосив президент.
Питання щодо позбавлення державних нагород любителів "руского міра" порушували ще до початку повномасштабного вторгнення. Вже у 2023-му схожий законопроєкт ухвалила Верховна Рада у першому читанні. Проте далі справа не просунулась. Документ заблокували депутати проросійської ОПЗЖ. Тож нині позбавити державних нагород можуть лише за тяжкі злочини. А ті, хто працює на Кремль під цю норму не підпадають. Забрати присвоєне державою може РНБО. Наклавши санкції. Так зробили, наприклад, з Басковим та Кіркоровим, які тривалий час були народними артистами України і відкрито підтримували російську війну. Проте позбавити державних нагород цілої низки колись українських артистів поки що не вдалося.
"Ті зрадники, які колись думали, що їхні імена будуть записані золотими літерами, що вони безсмертні і їх будуть завжди любити і вони поза політичними процесами. А насправді, просто є зрадниками. Воно знецінює практично ті звання, які носять інші наші актори, які ризикують своїм життям, їздять в прифронтову зону, у військові частини, реабілітаційні центри зараз. Які збирають кошти на військо. Тобто, якщо це звання продовжують носити і ті, і ті, то тоді виходить, що яка різниця? А різниця велика", – зауважив голова Шевченківського комітету, художній керівник Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка Євген Нищук.
За 10 років війни державні нагороди досі має російський диктатор путін, його посіпака мєдвєдєв і навіть очільник москви собянін. Іменну вогнепальну зброю їм вручив у 2010 році втікач Янукович. Значно раніше кавалером ордена "За заслуги" став колишній очільник уряду Микола Азаров. Його заслуг вуха українців не забудуть ніколи.
"Це все треба скасовувати, бо все це треба для репутації України. І, особливо, для пошани, для тих, хто зараз отримує нагороди. Бо державні нагороди повинні мати і ідеологічну, і емоційну вартість. Тому абсолютно не прийнято, щоб люди які скомпрометували Україну або відверто стали на бік російської агресії, мали будь-які офіційні відзнаки з боку країни", – сказав нардеп від "Голосу" Андрій Осадчук.
Збирають державні нагороди від України однією рукою. Іншою – вітають росію. Таких у забороненій ОПЗЖ чимало. Це і підозрюваний у держзраді Нестор Шуфрич. І досі Герой України Юрій Бойко. Звання з легкістю отримав з рук президента Леоніда Кучми. А от забрати найвищу нагороду держави виявилося непросто. Активісти реєстрували петиції, зверталися до Кабміну. Проте підстав відібрати у Бойка звання так і не знайшли. Навряд чи ситуацію змінить і запропонований президентом законопроєкт.
"Юрій Бойко, Нестор Шуфрич, Суркіс – вони, скоріш за все, під дію цього закону не потраплять, бо формально станом на сьогодні, наскільки я знаю, ми не чули жодних зауважень від держави. Нестор Шуфрич під підозрою, а всі інші – ні. Тобто формально звинувачувати їх, що вони працюють на ворога, дуже важко. Для цього треба вирішувати це питання стосовно них – політичною люстрацією, позбавлення їх мандатів народних депутатів, позбавлення їх прав обиратися", – заявив нардеп від "Слуги народу" Олег Дунда.
Проблема, зокрема, в застарілій системі присвоєння державних нагород, яка в Україні залишилася ще з радянських часів. Це нонсенс, коли ті самі відзнаки отримують військовослужбовці, які боронять країну від агресора і ті, хто грає на боці окупантів. Юрій Гудименко переконаний: для військовослужбовців варто розробити окремі нагороди.
"У нас саме через тих покидьків, які нагороджені державою, найбільш чітко і огидно простежується те, що 30 років – ми не могли зрозуміти, хто ми такі, і куди ми йдемо. У якийсь момент після Майдану зрозуміли, все-ж-таки. Коли у нас героями України є військові льотчики і одночасно Богуслаєв, то це не просто огидно, це нонсенс. Так не може бути. Держава не зробила поки що, на жаль, найголовнішого: вона не пояснила людям, своїм громадянам, за що нагороджує, що держава підтримує, що держава вважає достойним нагороди, кого держава достойним нагороди і якої нагороди саме", – сказав ветеран російсько-української війни Юрій Гудименко.
Ініціатива президента передбачає два механізми позбавлення почестей. Рішення може ухвалити суд. Або ж РНБО може накласти санкції та забрати звання. Нині в Україні можливий лише останній механізм.
"Саме Рада Національної безпеки та оборони сьогодні опікується питаннями санкційної політики. І прийняті нею рішення лежать в основі подальшої їх реалізації конкретними міністерствами, зокрема і нашим. Ми сьогодні є адміністраторами так званого чорного списку, тобто тих осіб, які становлять загрозу національній безпеці. Зокрема, це й представники кінематографії та не тільки. Туди потрапляють люди після вивчення їх громадянської позиції, після вивчення них компетентними органами України", – пояснив тимчасовий виконувач обов'язків міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.
Із позбавленням почестей автоматично скасовуються всі права та пільги, передбачені для нагороджених осіб. Проте нині цей законопроєкт лише на розгляді профільного комітету. Коли саме потрапить до сесійної зали – невідомо. Проте і експерти, і народні обранці переконані: у парламенті такий документ підтримають.
Карина Шевченко, "5 канал"
Читайте також: українські артисти, які "перевзулися": наскільки щиро вони відреклися від росії – сюжет.
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.