"Повстання в ефірі"
"Повстання в ефірі" 5 канал

Прем'єра на "5 каналі": документальний фільм "Повстання в ефірі"

Читайте по-русски
Дивіться о 22:00 прем'єру від авторів історичного проєкту "Машина часу"

До Дня захисника України 14 жовтня о 22:00 до уваги глядачів – в ефірі "5 каналу" прем'єра документального фільму "Повстання в ефірі" від авторів історичного проєкту "Машина часу".

Неймовірна історія українського підпільного радіо "Самостійна Україна", з кодовою назвою "Афродита" та його диктора – бельгійця Альберта Газенбрукса.

Колишній вояк бельгійської армії, неодноразово потрапляв до німецького полону, тікав, щоб повернутися на батьківщину, згодом опинився на Волині на примусових роботах.
У січні 1943 року під час чергової спроби втечі потрапив до вояків УПА. Кілька тижнів УПівці перевіряли Газенбрукса, поки остаточно не переконалися, що він – бельгієць.
Йому були близькі ідеї українського руху опору, саме тому він склав присягу, отримав псевдо "Західний" і був зачислений до сотні азейбарджанців.
У листопаді 1943-го на конференції поневолених народів на Рівненщині Роман Шухевич – головний командир УПА – знайомиться з Газенбруксом та пропонує стати диктором повстанської радіостанції. Вже наступного дня вони вирушають в Карпати, саме там розташована "Афродита".

Редакцію очолив Ярослав Старух, який раніше був керівником першої української радіостанції імені Коновальця у Львові.
У радіоефірі "Афродити" – інформаційні програми про боротьбу українців за свою незалежність. Голос Газенбрукса чути у всій Європі.
7-го квітня 1945 року в село Ямельниця зайшов великий підрозділ НКВС.
Під час облави криївку, в якій була розташована радіостанція, закидали гранатами. Частина працівників загинула, а пораненого Альберта Газенбрукса захопили.

Так закінчилась неймовірна історія повстанського радіо "Афродита". Історія, яка стала дуже відомою. Так само, як і історія диктора Альберта Газенбрукса. Він опинився за гратами, на нього завели справу про злочинну діяльність. У 1947 році Газенбрукса засудили до 10 років за участь в УПА. Свій термін він відбував у таборах ГУЛАГу.

Після смерті Сталіна було оголошено масову амністію. В жовтні 1953 року на батьківщину відправляють 12 бельгійців, звільнених з ГУЛАГу, серед яких був і Альберт Газенбрукс.
Він намагається повернутись до мирного життя. Дописує в місцевих газетах, де багато розповідає про визвольну боротьбу українського народу та жахіття ГУЛАГу.
У вересні 1979 року Альберт Газенбрукс помирає у місті Брюгге.

Альберт Газенбрукс був нагороджений двома українськими нагородами - Золотим Хрестом 25-річчя УПА та орденом "За заслуги І ступеня" за участь у національно-визвольній боротьбі – посмертно.

Дивіться цієї середи, 14 жовтня, о 22:00 документальний фільм "Повстання в ефірі" на "5 каналі"

Попередній матеріал
Росія гальмує процес підготовки до саміту лідерів Нормандської четвірки – Кулеба
Наступний матеріал
Пішов з життя легендарний мовознавець Олександр Пономарів – чим запам’ятався
Loading...