У Кропивницькому презентували виставку українських княгинь
У Кропивницькому презентували виставку українських княгинь 5.ua

Містить понад 80 ляльок-прототипів: у Кропивницькому презентували виставку українських княгинь – сюжет

Читайте по-русски
Виготовляли ляльки 40 майстринь із різних областей України

У Кропивницькому презентували виставку українських княгинь. Експозиція містить понад 80 ляльок-прототипів славнозвісних правительок доби Київської Русі та Середньовіччя. Ініціювала все це етнічна українська лялькарка з Норвегії Ніна Гаґен, аби популяризувати лялькарство і зацікавити молодь вивчати історію. Більше у сюжеті журналістка "5 каналу"  Володимир Іванченко.

"На голові в неї корона, що підкреслює її статус як королеви Франції. Ну і дійсно, вишукане червоне вбрання як теж символ того, що вона була одна з найвпливовіших, найзначніших людей Франції", – кураторка показала ляльку Анни Ярославівни.

Це – лялькова копія князівни Анни Ярославни – однієї з найвидатніших українок в історії. Дочка Ярослава Мудрого успадкувала від батька гострий розум і досконало знала 5 мов. Крім того, вирізнялася неймовірною вродою, яка полонила серце самого короля Франції Генріха I.

"Коли вона переїхала до Франції, вийшла заміж за Генріха I, вона разом з собою привезла Реймське Євангеліє, на якому потім присягали французькі королі. Вона займалася зовнішньою, внутрішньою політикою Франції. І навіть мала разом з сином право підпису державних актів", – розповіла кураторка виставки Алла Забабуріна.

Ляльки – княгині часів Київської Русі представлені на виставці у Кропивницькому. Експозиція складається з 80 зразків. Виготовляли їх 40 майстринь із різних областей України. Тут можна побачити фігурки, що відтворюють жінок, які походили з Київської Русі і змінювали долю всієї середньовічної Європи. Наприклад, Княгиня Ольга – перша в Київській Русі княгиня-воїтелька. З нею історики також пов'язують укріплення християнства в Київській Русі.    

"Вона була жінкою, яка першою прийняла християнство, повернулася сюди і починала навіть будувати деякі такі дерев'яні прототипи церков, хрестів і в цьому була її величезна заслуга", – пояснила Забабуріна.

А це лялька Євпраксії – дочки київського князя Всеволода, яка зійшла на престол Римської імперії. У дружини її взяв хтивий король Генріх IV. Шлюб із ним для князівни перетворився на 17 років рабства. Імператор кинув Євпраксію до в'язниці, звідки вона згодом втекла.

"Її чоловік, імператор був дуже жорстоким, дуже деспотичним. Також вона побачила ці процеси оргії, які там відбувалися. Певною жорстокістю особисто до неї як до жінки. Але вона проявила неабияку стійкість характеру і тримала дуже високо планку, несла це звання імператриці Німеччини. Але була дуже таки волелюбна, дуже така з характером жінка", – розповіла кураторка виставки. 

Представлені на виставці ляльки – вузлові. Це старовинна техніка, яку українці передавали з покоління в покоління, розповідають працівники музею. У давнину їх задля забави виготовляли діти.

"З рушника вив'язується звичайнісінький вузол, розправляється вузол – і ось вам уже голова. Дівчинка могла намалювати очі, носик, ротик. У сам рушничок просувалася паличка, гілочка. Ось така лялька. Лялька вузликова", – зауважила старша наукова співробітниця краєзнавчого музею Світлана Проскурова.

У відвідувачів ляльки та їхнє вбрання викликають неабияку зацікавленість. Роздивляються кожну деталь і залюбки фотографуються на згадку.

"Мені сподобалися декілька ляльок. Зокрема, це і княгині Ольги, і Анни княгині, тому що вони такі вже вишукані. Дуже цікаві деталі, дуже цікаво, що майстрині всі по-різному бачать. Навіть ось образ княгині Ольги, він в декількох ляльках, але вони всі кардинально різні. І воно відчувається, що це майстриня додає свій погляд на це", – поділилася відвідувачка виставки Тетяна Пташник.

Після завершення виставки експозиція продовжить подорож Україною.

Володимир Іванченко, Олександр Гаєвський, Кропивницький, "5 канал"

Читайте також: у Києві відкрили виставку військових журналістів, вони документують правду, а їх убивають. Серед експозицій є роботи журналістів "5 каналу", які працюють під постійними обстрілами.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Сили оборони повернули контроль над островом Нестрига – чому це важливо
Наступний матеріал
На Сумщині СБУ викрила подружжя, яке намагалося виявити місця базування ЗСУ
Loading...
Розлука – нестерпна: у Кропивницькому за участю дружин військових ЗСУ відкрили фотовиставку – сюжет

Розлука – нестерпна: у Кропивницькому за участю дружин військових ЗСУ відкрили фотовиставку – сюжет

Poligon Project представляє BEREZEN – непокора сучасного мистецтва

Poligon Project представляє BEREZEN – непокора сучасного мистецтва

Від Одеси – до Берліна: картини з українського музею представлять на виставці в Німеччині

Від Одеси – до Берліна: картини з українського музею представлять на виставці в Німеччині

40 історій студентів, чиї життя забрала росія: у Києво-Могилянській академії презентували проєкт "Невидані дипломи"

40 історій студентів, чиї життя забрала росія: у Києво-Могилянській академії презентували проєкт "Невидані дипломи"

Війна ближче, ніж здається: у Черкасах 118-та бригада ТрО ЗСУ влаштувала виставку речей з фронту – сюжет

Війна ближче, ніж здається: у Черкасах 118-та бригада ТрО ЗСУ влаштувала виставку речей з фронту – сюжет

У Києві відкрили фотовиставку загиблого героя Максима Кривцова – включення

У Києві відкрили фотовиставку загиблого героя Максима Кривцова – включення