Скріншот відео

Голос мовчазної Церкви: не бачені досі кадри з життя Йосифа Сліпого у стрічці "Блаженніший"

Щоби нині цей унікальний голос донести до сучасників, режисерка Олена Мошинська зняла дві документальні стрічки про життя Патріарха

Його називають голосом мовчазної Церкви, адже після вісімнадцяти років в'язниць та таборів Патріарх Йосиф Сліпий у еміграції взявся активно відновлювати Українську греко-католицьку церкву, яка зазнала утисків від радянської влади. Режисер Олена Мошинська зняла документальний фільм про те, як незламний у своїх переконаннях Йосиф сліпий жив та служив у Римі. "Блаженніший" – це стрічка із майже двох годин спогадів найближчих людей Патріарха та масив досі не бачених відео й зйомок із домашніх архівів.

9 лютого 1963-го однієї із найважливіших новин для світових медіа став приїзд до Риму глави УГКЦ Йосифа Сліпого. Після вісімнадцяти років в'язниць та заслань його депортували з Радянського Союзу на наполегливі прохання Папи Римського та президента США Джона Кеннеді.

"Нашу Церкву, яку радянська влада загнала в підпілля, часто називали мовчазною Церквою, яка не могла у своєму власному імені промовляти до світу. Патріарх Йосиф став голосом мовчазної Церкви", – розповідає глава УГКЦ Святослав Шевчук.

Щоби нині цей унікальний голос донести до сучасників, режисерка Олена Мошинська зняла дві документальні стрічки про життя Патріарха Йосифа Сліпого, над якими працювала чотири роки.

"У 2016 році ми представили перший фільм – "Справа "Рифи", а це продовження – "Блаженніший", назва фільму. Це вже римський період, так званий, – з 1963-го року до його смерті. Він для мене став іконою мужності", – ділиться режисерка стрічки.

Блаженніший – так можуть у розмові звертатися до предстоятеля Церкви лише найближчі. І вже в назві режисерка окреслила: коло тих людей, які розповідатимуть про Патріарха – це ті, хто його добре знав.

"Дуже багато очевидців. Ми залишили лише тих, які його знали особисто, і тривалий час були поряд із ним. Всі інші, на жаль, не помістилися. І ще дуже багато матеріалу в нас залишилося", – пояснює Олена Мошинська.

Із Франції на прем'єру "Блаженнішого" приїхав єпископ Борис Ґудзяк. Адже для нього – це дуже особиста історія. Семирічним владика вітав Патріарха в Америці, згодом три роки жив із ним під одним дахом у Римі, і, найголовніше, сповнив мрію Блаженнішого Йосифа – відродив Український католицький університет.

"Ця незламна віра нас формувала. Ми були молоді. І замолоді, щоби не вірити тому, що він нам заповідав. І це стало заповітом на ціле життя", – розповів Борис Ґудзяк.

Пані Ірина студенткою кілька років поспіль улітку приїжджала з Вашингтона до Рима, багато працювала з Патріархом Йосифом. І попри те, що він досі не канонізований, вважає його святим. Розповідає – якось у церкві Святої Софії випадково стала свідком молитви Блаженнішого.

"Раптом Блаженніший став на ноги і почав ходити перед іконостасом. Став перед тетраподом, взніс руки і каже: "Ну як же довго терпіти!" Почекав-почекав і каже: "Добре, розумію", і сів. Мені це нагадало ставрозавітнього Мойсея, коли Господь Бог говорив, так само до нашого Блаженнішого Бог говорив", – пригадує Ірина Ясінська Ґрейвз.

У Римі кардинал Йосиф Сліпий робив усе можливе для того, щоби Українську греко-католицьку церкву визнали патріархатом. І, як стверджують очевидці, навіть переконав Папу Римського. А от що стало на заваді – відповідь можна знайти в цьому фільмі.

Леся Головата, Валентин Стрельцов, "5 канал"

Попередній матеріал
Убивство Гандзюк: обрання запобіжного заходу голові Херсонської облради – завершено
Наступний матеріал
Поліцейський Мельник, який бив лежачого активіста ногами, вийшов під заставу

Премії BAFTA: Британська кіноакадемія назвала найкращі фільми

Коли любиш своє місто: школярі розробили аудіогід для Івано-Франківська

У Берліні 7 лютого розпочався 69-й Berlinale

Найдавніша пам'ятка Київської Русі: у Львові показали копії цінного історичного рукопису

Який вигляд матиме Бабин Яр: у Києві представили проект, над створенням якого працювали 15 істориків

"Ховаємо жінку-борця": Львів попрощався з учасницею ОУН Ярославою Мельничук