"А що другий праздник – Василя Святого...": ворожіння, традиції, вірування Читайте по-русски

Новий рік відкриті джерела
День 14 січня – Василеве свято (День святого Василя Великого). Цього дня українці споконвіку спостерігали за природою і намагалися вгадати свою долю. Звісно, у великій пошані був і є Святий Василь. 5.ua зібрав для вас усе найцікавіше про цей день
Святитель Василь - хто він?
 • Народився в інтелігентній християнській родині адвоката у 330 році в Кесарії.
 • Його батько та бабуся приділяли багато уваги освіті: Василь навчався під їхнім керівництвом, а вищу освіту здобував у Константинополі та Афінах. Там він досконало освоїв філософію, риторику, математику, астрономію, фізику і медицину.
 • Після закінчення навчання викладав риторику в рідному місті.
 • Мав церковний сан диякона, а згодом – пресвітера.

Святий Василь
Святий Васильвідкриті джерела

 • Є автором багатьох богословських праць, зокрема 16 бесід на різні псалми, 5 книг на захист православного вчення про Святу Трійцю, 7 аскетичних трактатів, а також чернечих правил, статуту подвижницького, 2 книг про Хрещення тощо.
 • Помер від хвороби у перший день Нового 379 року за ст. стилем (14 січня – за новим), тому саме 14 січня в православній традиції відзначається як День Василя Великого.
 • Є покровителем. 

Кесарія, батьківщина Святого Василя
Кесарія, батьківщина Святого ВасиляВікіпедія

Звичаї 
 • Рано вранці ґаздині варять щедру кутю, заправлену вершками та смальцем. Також у страву можна додавати родзинки, мед і горіхи. До вечора її необхідно з'їсти повністю, до останньої крихти, щоб сім'я весь рік жила у достатку.
 • На святковому столі, крім куті й узвару, серед 12 страв обов'язково мають бути пригощання зі свинини.

Різдвяна кутя
Різдвяна кутявідкриті джерела

 • На це свято в домі потрібно мати грошовий запас.
 • Не можна позичати гроші, аби не віддати нікому свій достаток.
 • Раніше вважалося, що яким буде Василів день, веселим чи не дуже, таким буде і весь рік.
 • Прийнято посівати та щедрувати. У давнину засівали лише хлопці. Адже, за повір'ям, першим у цей день має зайти в хату чоловік, аби принести з собою в родину добро та достаток. Спочатку йшли до родичів, а потім до всіх інших. Сіяли будь-яким зерном або горохом, за що господарі мали дати гроші, а посівальники їхню частку жертвували до храму.
 • Зерно, яким засівають хату, викидати забороняється: його треба зібрати та зберігати. У деяких регіонах посівальне зерно підмішують у корм домашнім тваринам.

Новий рік
Новий ріквідкриті джерела

Прикмети
 • Сніг або туман на Василів день – до багатого врожаю.
 • Вітряна погода або заметіль на Старий Новий рік – до врожаю горіхів.
 • Багато пухкого інею на гіллі дерев – багатим буде наступний рік на мед.
 • Зоряна ніч на Василя – багато ягід уродить.
 • Повна ополонка на Василів день – весною буде великий розлив.

Зимовий пейзаж
Зимовий пейзажperunica.ru

 • Якщо ніч проти Нового Року тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, а й для худоби.
 • Якщо сонце весело зійде, весь рік буде щасливий, а особливо добрий буде врожай садовини.
 • Якщо іній рясно вкриває всі дерева, буде врожай на збіжжя.
 • Якщо частина неба закрита на Новий рік хмарами, у тій стороні буде урожай збіжжя – звідти треба сподіватися щастя.

Зима
Зимавідкриті джерела

Ворожіння

На врожай

У перший день Нового року до всього уважно приглядаються, бо все має віщунське значення. Стоячи в церкві під час ранкової служби, селяни придивляються, як свічки горять: якщо ґніт свічки зігнувся гачком, буде врожай цього року; якщо ж ґніт стирчить на свічці, ніби порожній колос на стеблі, – чекай неврожаю.

Церква, свічки, прихожани
Церква, свічки, прихожаниDepositphotos

"Підблюдне" гадання

Найчастіше в День Василя проводили нескладні так звані "підблюдні" гадання, засновані на своєрідному жеребкуванні. У глибокий посуд складалися різні речі, а потім кожна дівчина, не дивлячись, витягала один предмет. За допомогою нього намагалися вгадати, що чекає на неї в новому році.

Глиняна миска
Глиняна мискаizi.ua

Ворожіння зі свічкою

Щоб поворожити на майбутнє, необхідно підготувати миску з водою, шкаралупу волоського горіха і свічки. Свічки поставити в шкарлупки, запалити, і пустити "човники" плавати в миску з водою. Тій із дівчат, чия свічка згасне першою, судилося вийти заміж раніше за всіх, а якщо шкаралупа потоне, то весілля взагалі може не відбутися.

Свічки на воді
Свічки на водіfrend.org.ua

Ворожіння на зернах

По колу розставляються тарілки з різною крупою: гречкою, пшоном, рисом, манкою, вівсянкою, перловкою, а в окреме блюдце наливається вода. Дівчата по черзі розкручують у центрі кола сире яйце і дивляться, у який бік воно покотиться. Якщо до гречки – наречений буде багатим, до пшона – буде блондином, до рису – буде одруженим, до манки – наречений буде з півночі, до перловки – наречений буде військовим. Вода означає, що на дівчину чекають подорожі. Якщо яйце крутиться на місці, значить, дівчина цього року заміж не вийде.

Новий рік
Новий ріквідкриті джерела

Ворожіння на віникові

У ніч на Василя слід покласти над тарілкою з водою гілочку з віника та сказати: "Суджений-ряджений, переведи через місток". Хто присниться – той і буде нареченим.

Віники
Віникиbazar.nikolaev.ua

Ворожіння по гребінцеві

Дівчина кладе під подушку гребінець зі словами: "Суджений-ряджений, прийди і розчеши мене", після чого лягає спати. Якщо уві сні вона побачить чоловіка, який розчісує її, це і є наречений і весілля не за горами.

Сон, холод, дівчина спить
Сон, холод, дівчина спитьDepositphotos

Ворожіння з чашками на долю

Чашок для ворожіння має бути рівно стільки, скільки дівчат беруть в обряді участь. У кожну чашку кладуть по одному з предметів: кільце, монету, шматочок хліба, шматочок цукру, цибулю, сіль. На дно останньої чашки наливають трохи води.

Потім, із зав'язаними очима кожен вибирає чашку наугад. Означають символи наступне: кільце – буде весілля, монета – до прибутку, хліб – рік буде щедрим і гостинним, цукор – до веселощів, цибулю – до сліз, сіль – до біди, вода – рік буде нейтральним.

Ворожіння на ім'я судженого

На Старий Новий рік дівчата шукають ім'я нареченого під подушкою. Для цього під подушку кладуть кілька аркушів паперу з написаними на них чоловічими іменами і лягають спати. Прокинувшись вранці, засовують руку під подушку, навмання витягують листок і читають ім'я судженого.

Ворожіння на характер майбутнього чоловіка

Щоб дізнатися, яким буде характер у майбутнього чоловіка в новорічну ніч кладуть під подушку 4 гральні карти із зображенням королів. Прокинувшись, витягують навмання карту. Якщо король піковий, чоловік буде ревнивим і дурним, трефовий – військовим, чирвовий – красивим і багатим, бубновий – бажаним.

Попередній матеріал
Катастрофа рейсу PS572 Тегеран – Київ: ким були загиблі та що не встигли зробити
Наступний матеріал
Паризька мирна конференція: як 100 років тому Україна "не вмістилася" на карті Європи
Loading...