5.ua

Як відрізнити небезпечний грип від ГРВІ та чи врятує вакцинація в період епідемії – імунолог

Головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій у програмі "Час: Online" на 5.ua розповів, які саме штами грипу лютують в Україні, а також про випадки, в яких протипоказана вакцинація

ВІРУС "ГОНКОНГ" УЖЕ ПОЧАВ СВОЮ ЦИРКУЛЯЦІЮ В УКРАЇНІ

–  Який саме вірус захоплює Україну, чи це декілька вірусів і як це можна зупинити?

– Прогноз робиться завжди на три віруси: це два віруси грипу А і один вірус грипу B. Коли ми отримуємо прогнози, як правило, у лютому 2016 року, ми вже маємо прогноз на сезон 2016-2017 років, для того, щоб виробник встиг виробити вакцину і завести її в країну, щоб вакцина пройшла відповідні процедури. На цей рік прогнозувалися три віруси, один з яких мав би бути головним. З цих двох вірусів грипу А - пандемічний вірус H1N1, так званий "свинячий", він у нас циркулює з 2009 року, і, скоріше за все, він нас буде залишати особливо. Минулі сезони він у нас дуже добре проімунізував, в тому розумінні, що багато людей хворіло і, на превеликий жаль, були смертельні випадки, які були пов’язані саме з вірусом H1N1. Другий вірус грипу А якраз зараз і циркулює: є підтверджені випадки смерті у Сумській області, його виявлено і в інших регіонах України ,  -  це вірус H3N2, так званий "Гонконг". Про нього йшла мова, коли ми говорили про склад вакцин, про те, які групи вірусу будуть циркулювати і, власне кажучи, цей "Гонконг" уже почав свою циркуляцію в Україні. Як довго він буде поширений, на це впливає декілька факторів. Потепління, яке ми зараз бачимо, буде сприяти тому, що вірус себе краще "почуватиме", а значить, і буде краще передаватися від людини до людини. Канікули, які почнуться десь 23-24 грудня, будуть сприяти зниженню захворюваності, бо діти розмежовуються і не перебувають у  дитячому колективі. А саме у дитячому колективі створюються хороші умови для того, щоб вірус передавався від дітей, і через них потрапляв у сім’ю. Канікули почнуться буквально через два тижні, це зумовить зниження захворюваності на грип H3N2, але коли канікули закінчаться, діти повернуться до школи, і як це відбувалося у попередні роки, через тиждень захворюваність на застуди, на ГРВІ, на грип почне зростати. І коли буде друга хвиля, чи вона буде у кінці січня, чи вона буде у лютому, чи вона буде на початку березня, наперед за такий тривалий час казати не можливо.

– А ці перепади температури, які зараз у нас є, це плюс чи мінус для вірусу?

– Для грипу - ніяк, єдине, що для грипу сприятливе, це температура близько 0, мряка на дворі, тумани, вологість, це для грипу краще, ніж мороз, ніж сонячна погода, сухе повітря. Тобто в цьому випадку ця погода краща для того, щоб вірус грипу передавався від людини до людини, а не перепади температури від -20 до +5.

–  Як розрізнити симптоматику ГРВІ та грипу??

– Є більш-менш характерні симптоми. Але ми повинні розуміти, що грип є також гострим респіраторним захворюванням, тобто це інфекція дихальних шляхів, вірусна інфекція. Грип – це вірус, як парагрип, як бокавірус, це є причина ГРВІ. Зазвичай, коли ми говоримо про застуду, а в англійській мові воно звучить як comoncould – загальна застуда, то частіше за застудою стоїть риновірус, коли у нас виникає нежить, незначна температура. Коли ми говоримо про аденовіруси, парагрип, так само, як грип, вони дають ГРВІ, але характерним для грипу є гострий початок. Першу добу від початку захворювання, як правило, температура підвищується до 38-39 градусів, ніс - сухий. На другу чи третю добу з’являється біль за грудиною і починається трахеальний кашель, спочатку він дере. І, як правило, на четверту добу він падає і кашель стає продуктивним, тобто мокротиння відходить. Це є характерним для грипу, коли ми кажемо про такий гострий початок, на відміну від інших вірусних інфекцій. Але чому ми говоримо грип та ГРВІ? Ми його відокремлюємо, бо він є дуже особливий у порівнянні з іншими збудниками так званих застудних захворювань, гострих респіраторних вірусних інфекцій. Бо жоден інший вірус не дає такої кількості ускладнень, коли за короткий період часу хворіє велика кількість людей, це призводить до госпіталізації, до розвитку як вірусних пневмоній, пов’язаних з вірусом грипу, так і ускладненим перебігом грипу, коли  бактерії приєднуються до грипу і викликають ту ж саму пневмонію, яка забирає життя, впливає на тяжкість захворювання. Ми грип все ж таки виокремлюємо, акцентуємо на ньому увагу як більш небезпечний.

–  Чи правильно я розумію, що летальні випадки, які, на жаль, сталися минулого року, були від ускладнень після грипу?

– Так, але це не всі випадки, які були зафіксовані, їх звичайно більше, але ми працюємо так само, як соціологи проводять опитування, екзит-поли, коли нам потрібно мати інформацію, що зараз циркулює, які віруси викликають захворювання. Який відсоток людей, які потрапляють у стаціонар, від чого помирають – це є система моніторингу і ця система говорить, що у нас циркулює вірус грипу, тобто ми говоримо про пік захворюваності, ми говоримо про тяжкі випадки, які госпіталізуються, і серед цих тяжких випадків ми виявляємо грип. Ми не можемо кожен випадок смерті дослідити, бо це є економічно тяжким. Але те, що ми виявляємо, дозволяє нам робити певні висновки і те, що науковою мовою називається "екстраполювати", тобто переносити ці висновки на ситуацію в країні, на ситуацію в інших країнах світу.

–  І за допомогою цього ви прогнозуєте?

Так. За допомогою того, що ми відбираємо зразки, в Україні є дві системи, які дозволяють відстежувати, які віруси у нас циркулюють, це конкретно стосується вірусу грипу, чи це є тяжкі випадки респіраторних захворювань, чи це є десять контрольних місць, з певними стаціонарами, де відбираються зразки. Ми не кожного обстежуємо, але з тих, кого ми відбираємо, подібно до системи екзит-полу, ми ці дані переносимо в цілому на країну.

БИТИ У ДЗВОНИ: ПРИ ПЕРШИХ СИМПТОМАХ НЕОБХІДНО ЗВЕРТАТИСЬ ДО ЛІКАРІВ

–  Чи є різниця у лікуванні грипу та ГРВІ?

–  Зазвичай, при стандартному перебігу, без ускладнень, різниці немає. Бо ми так само говоримо про контроль температури, ми говоримо про ситуацію, коли конче потрібно звертатись до лікарів, або знову ж таки -  самоконтроль, коли, зважаючи на симптоматику, ви повинні вже бити у дзвони. І так само ми говоримо лікарям, колитреба загострювати свою увагу щодо пацієнта. Але на відміну від інших ГРВІ, у нас для лікування грипу є противірусні препарати з доведеною ефективністю. На сьогоднішній день, це не дешеві препарати, вони мають побічні ефекти, вони мають певні обмеження за віком, але це два препарати з міжнародною назвою osaltimivir і zanimevir, які повинні призначатися при тяжкому перебігу грипу. Мова не йде про їх профілактичний прийом, мова не йде про їх призначення для того, щоб вони продавалися в аптеці і одразу їх приймати. Бо, якщо їх профілактично приймати, вони мають дуже низьку ефективність. Але тяжкі форми грипу, які ми можемо мати у групі ризику пацієнтів, з діабетом, з бронхіальною астмою, ці пацієнти потребують прийому таких препаратів у разі підтвердженого грипу. Або коли ми знаємо, що ваше оточення хворіє на грип, ви маєте клініку подібну до грипу. В останні роки віруси грипу, які виділяються в світі, зокрема в Україні, це вірус епідемічний H1N1 і вірус грипу H3N2, вони, на жаль, мають резистентність, тобто втратили чутливість і тому не рекомендовані ні у світі ВООЗ, ну і рекомендаціями МОЗ, коли підписані заступником в.о. Олександром Лінчевським, посилаючись на моніторинг, який проводиться в Україні, говорять, що ті віруси грипу, які виділялися попередні сезони також виявляли стійкість до дії цих препаратів,їх немає сенсу приймати.

5 канал

–  Я правильно розумію, що грип так само виробляє резистентність і потрібно весь час змінювати препарати?

–  Так, але не так просто придумувати, мати нові препарати. Чому ми якраз говоримо, що такі препарати, як osaltimivir, до них також розвивається резистентність, особливо, коли вони приймаються просто профілактично, так само пацієнти, які лікуються, від них виділялися віруси грипу, які вже набули цю резистентність, втратили чутливість до цих препаратів, і тому ми повинні дуже обережно використовувати, бо наразі нових препаратів грипу у нас немає. Якщо ми хочемо ці препарати дійсно використовувати раціонально, використовувати їх для тяжких пацієнтів, то ми повинні їх якимось чином обмежувати. Це не аптечна група препаратів. Бо я пам’ятаю, коли політики один поперед одного бігали по аптеках перед виборами, перед телекамерами шукали противірусні препарати. Вибачте за відвертість, але це дурниця, бо ці препарати не повинні бути в аптеках. Вони повинні бути там, де є тяжкі пацієнти, мова іде про госпіталізованих пацієнтів. Вони повинні використовуватися так само, як антибіотики, достатньо раціонально, щоб не продукувати резистентність, тобто не продукувати стійкість мікроорганізмів, які викликають наше захворювання.

–  Яку температуру не варто збивати?

– Не варто збивати температуру, якщо вона вам не заважає. Якщо вам температура 37,5 заважає, і ви не виконуєте свої функції в сім’ї як мама, як дружина. Дитина при цій температурі може себе також погано почувати, бо, крім температури, ми повинні розуміти, що ці препарати, які знижують температуру, це так звані безрецептурні, як парацитамол, як ібупрофен, мають знеболювальний ефект, вони знімають запалення. І якщо у вас є виражений біль у горлі, то чому його терпіти. Інша справа, якщо ви цю температуру переносите нормально, якщо у вас 38,5, ви непогано себе почуваєте, в тому розумінні, що ви п’єте рідину, у вас немає схильності до судом в результаті високої температури, як це буває у дітей, у вас немає інших симптомів, через які ви повинні приймати такі жарознижувальні препарати, які мають знеболювальний ефект, тоді ви можете і не приймати. Але якщо у вас 37,8, вам погано, у вас болить голова, то навіть для того, щоб зрозуміти, що у вас, треба її збити, подивитися на ваше самопочуття.  Але сама по собі температура є результатом вироблення інтерферонів у вашому організмі. Але мені важко пояснити звідки це взялося. Ще за радянських часів у нас існує міф, що температура сприяє виробленню інтерферонів. З теорії і практики, яка це підтверджує - саме інтерферони мають здатність підвищувати температуру. Це речовини, молекули, які сприяють запаленню, це і є природний механізм боротьби з інфекцією. Не сама температура повинна бути причиною прийому жарознижувальних препаратів, а загальне почуття, стан. Коли вам погано ви повинні їх приймати. У нас у дитячій практиці є діти, які можуть мати схильність до судом, а коли підвищується температура, і якщо у дітей такі епізоди вже були, то ми надаємо рекомендації ретельно контролювати температуру, примати ці препарати планово. Щоб не допускати підвищення температури, щоб уникнути зайвого епізоду, причини появи судом, і, відповідно, зайвої госпіталізації.

– Коротко перерахуйте показники, при яких обов'язково потрібно звертатися до лікаря.

– Коли вам важко дихати, у вас є задуха, коли у вас є блювота, коли ваші рідні помічають у вас порушення свідомості або втрату свідомості, температура, яка не піддається контролю, ви не можете її збити, коли у вас є болючий кашель. Коли температура зберігається більше трьох діб. Є група пацієнтів, у яких цукровий діабет, чи імуносупресивні, як онкопацієнти, онкогематологічні пацієнти, тут треба звертатися раніше, бо це особлива група, і, можливо, вам потрібна антибактеріальна терапія, не з точки зору лікування грипу, бо хвороби антибіотиками не лікуються, але якщо у вас є підозра на те, що є отит, як ускладнення грипу, тобто запалення середнього вуха, яке зумовлене бактерією, то тут  вже потрібно призначати антибактеріальні препарати і, звичайно, лікар повинен оглянути, оцінити скарги, подивитися, як ці скарги виглядають, як вони проходять. Звичайно, лікарі повинні проводити отоскопію, але, на превеликий жаль, більшість лікарів  першого контакту, сімейних лікарів, педіатрів, не мають отоскопу, не мають навичок оглядати середнє вухо і відправляють до лора-лікаря, що у світі є неприйнятним, бо це є процедура, яку має виконувати лікар, який оглядає дитину, дорослого, який хворіє, щоб оцінити, чи є чи немає отиту.

–  Якщо говорити про біль у горлі, як його швидко зупинити?

– На превеликий жаль, той перелік препаратів, який продається в аптечній мережі, якіі рекламуються, і вони є топі, бо є сезон, є попит вони, як правило, не впливають на перебіг захворювання, вони мають такий самий ефект, якщо ми говоримо про смоктальні лікарські засоби, як і будь-які цукерки, які продаються в мережі магазинів, як з м’ятою, з ментолом, з дюшесом, вони так само вам знеболюють, вони так само вам полегшують відчуття. Але не треба сподіватися, що препарати, які ви будете використовувати для горла, вони якимось чином зупинять захворювання. Протизапальні препарати приберуть запалення, ви будете себе комфортніше почувати. Так само, як ми говоримо, про сольові розчини для носу, вони не вбивають вірус. Але вони покращують комфортність хвороби, ви можете дихати носом, вони трохи можуть зменшувати ризик розвитку гейморитів, або отитів, як, наприклад, ускладнення грипу. Але найголовніше – ви краще будете вишмаркуватись, і ваш ніс буде краще дихати. Чи вони впливають на профілактику грипу? У достатній кількості наукових досліджень на сьогоднішній день немає, але вже через те, що вони впливають на комфорт, ми рекомендуємо їх використовувати. Зволоження носу є одним з основних способів терапії.

ВАКЦИНАЦІЯ ДУЖЕ ВАЖЛИВА: НЕ СПОДІВАЙТЕСЯ, ЩО ЦИБУЛЯ ТА ЧАСНИК ВРЯТУЮТЬ ВАС ВІД ГРИПУ

–  Яка профілактика грипу, чи взагалі для колективу, людей, які знаходяться в офісі, якщо хтось один захворів?

–  Поважати інших, якщо ти відчуваєш, що у тебе з’явилися якісь симптоми, не важливо – це грип, чи це інша вірусна інфекція, не треба бути героєм, не потрібно давати приклад іншим, що я хворий приповз на роботу, бо ви можете бути джерелом інфікування для вагітних, для ВІЛ-інфікованих, для людей, які отримують імуносупресивну терапію, ви повинні залишитися вдома і попередити про це інших. Якщо виникла виробнича необхідність, без вас не можна обійтися на роботі, в першу чергу маску повинен одягати хворий, для того, щоб стримувати аерозоль, де є вірус грипу, щоб цей аерозоль залишався на вашій масці, а не поширювався на колег. Маска, на превеликий жаль,  не захищає здорових. Здорових захищають спеціальні медичні респіратори, вони щільніше облягають, мають вищий ступінь захисту від проникнення вірусу, але вони не такі доступні, не такі популярні. Коли люди носять маски під носом, на вулиці вони ніякого ефекту не мають. Ми повинні розуміти, що дуже важливі чисті руки, бо коли ми кашляємо чи чхаємо, ми, зазвичай, прикриваємося. Коли ви користується громадською вбиральнею, не треба братися повторно за кран. Не сподівайтеся, що цибуля чи часник врятують вас від грипу. Їхній ефект зводиться лише до того, що люди, які приймають часник, вони мають запах, тому до них не наближаються інші люди, вони мають частіше відрижку. Але наука немає доказів, що так звані фітонциди, про які у нас часто говорять у сезон грипу, їжте бо там є природні фітонциди, наука цього не знає, немає доказів. Так само, як наука немає доказів, коли чорні коти перебігають вам дорогу, вони приносять нещастя. І, звичайно, дуже важливий спосіб профілактики грипу – це вакцинація. Для того, щоб познайомити вас з грипом, до того, як ви захворієте, можна отримати розчеплений вірус грипу, вірус грипу H3N2 "Гонкогн", який циркулює, зараз він входить до складу вакцинації. Ваша імунна система може за два тижні бути готова до зустрічі. Виробиться імунітет і за три тижні, ви ще краще будете захищені, за чотири тижні ви будете ще краще захищені. Коли у вас відбудеться ця зустріч, лише небесна канцелярія може чітко про це сказати. Я, мої колеги не скажуть, коли припинить циркулювати H3N2 "Гонгконг" через тиждень, через місяць, через два місяці, але ви можете пройти вакцинацію ,і таким чином вже набути імунітет без хвороби, для того, щоб не доводити всім грати у "гусарську" рулетку, з ускладненнями набутий імунітет чи без ускладнень.

5 канал

Чи правильно я розумію, чим раніше зробити щеплення, тим менше шансів захворіти на грип?

–  Так. І більша ефективність в оптимальний сезон для вакцинації, це вересень-жовтень, але це абсолютно не означає, що все вже пропало, зараз вакцинувати не можна. Але, на превеликий жаль, мої колеги цей міф підтримують і поширюють, дезінформують пацієнтів, що вже вірус грипу циркулює, вакцинуватися вже не можна – це є не правда, це є дезінформація. Це така сама дезінформація, що польоти на Марс не можливі, бо ракета повинна впертися в небесну оболонку і впасти на землю. Це така сама не правда, що Земля стоїть на трьох слонах. Вакцинуватися можна від грипу до моменту закінчення терміну придатності вакцини. Вам цей імунітет можливо знадобиться у наступному році, бо можливо той самий вірус буде циркулювати у наступному сезоні. Як, наприклад, вірус пандемічний H1N1, він у нас циркулює з 2009 року, і з 2010 року він у нас входить до складу вакцини так само, як і в цьому році. І він скоріше за все буде циркулювати, але не так інтенсивно, як попередні роки, бо вже багато хто набув імунітет через хвороби. На превеликий жаль, багато вже померло у результаті зустрічі з цим вірусом H1N1. Але це не означає, що вакцинуватися зараз пізно. Вакцинуватися можна і в січні, і в лютому. Звичайно, щоб це було ефективно, то це треба зробити до зустрічі з вірусом. Навіть, якщо ти вже перехворів на H3N2 "Гонгконг", який зараз циркулює, немає гарантії, що ви маєте імунітет до H1N1 пандемічного, немає гарантії, що ви маєте імунітет до вірусу грипу В, що він до вас не прийде через місяць. За один сезон ви можете двічі перехворіти різними вірусами і тому вакцина, яка захищає від трьох вірусів забезпечить вам захист від двох інших вірусів.

–  Якщо у нас циркулює три віруси – то це три різні вакцини чи одна?

–  Це одна вакцина, і завжди на сезон вірусу грипу вакцина іде для північної півкулі окремо, для південної півкулі окремо. Вакцина завжди виробляється на один сезон і вона завжди захищає принаймні від двох вірусів А, і від одного вірусу грипу В. Тобто вакцина захищає від трьох вірусів грипу, які один більше, один менше можуть циркулювати. Інколи у нас були роки, коли вірус грипу В прийшов у грудні, а вірус грипу А пройшов у лютому.

АЛЕРГІЯ НА КУРЯЧИЙ БІЛОК Є ПРОТИПОКАЗАННЯМ ДЛЯ ВАКЦИНАЦІЇ ПРОТИ ГРИПУ

–  У яких випадках щеплення категорично заборонено?

– Такі випадки є. Оскільки вірус грипу вирощується з використанням курячого яйця, то слідова кількість яєчним білком може потрапляти до складу вакцини і ті люди, які мають тяжку алергічну реакцію до яєчного білка, відповідно до рекомендації, які затверджені в Україні, не повинні вакцинуватися. Але це питання дискутується у світі, тому що ми говоримо про те, що у нас на сьогоднішній день затверджено. Це є нормою в Україні, коли ми говоримо про протипоказання при наявності тяжкої алергічної реакції. В той самий час, коли ми говоримо про рекомендації у США, у ЄС, в Ізраїлі. Оскільки вірус вирощується на фібробластах курячого ембріону, то наявність алергічної реакції до курячого білка на сьогоднішній день не є таким протипоказанням і проводиться вакцинація. Але лише раз наголошую, в Україні алергія до курячого білка є протипоказанням для вакцинації проти грипу. Є протипоказанням в Україні вакцинація, коли ви маєте прояви гострої хвороби – застуди. Якщо ми беремо практику, яка існує у Канаді, США,ЄС, Ізраїлі, Японії, Австралії, то застуда з температурою до 38,5 градусів або без температури, але це застуда достатньо легка не є протипоказанням для вакцинації. Але в Україні це є протипоказанням до одужання. Тобто у нас є певні перестраховки. І є ще таке протипоказання, якщо у вас раніше на вакцинацію проти грипу був зареєстрований синдром Гиєна Барре – це ураження нервової системи, не обов’язково пов’язане з грипом, або доведений зв'язок, але могло у часі збігтися, то тут треба бути дуже обережним і зважувати на ризики і переваги. Якщо ризики на вакцинацію вищі, то ми не маємо проводити вакцинацію. Вакцинувати тих, хто може бути для вас джерелом інфікування, бо ви можете дати такий синдром не у результаті вакцинації, а в результаті інфікування вірусом грипу.

–  А якщо казати про вагітних?

Вагітним не те, що є протипоказанням, а навпаки, вони є групою, яка першочергово потребує вакцинації проти грипу. У нас є декілька груп, які потребують вакцинації проти грипу, окрім, як ми кажемо, про пріоритетність. Перша група найбільш пріоритетна – медичні працівники. Незважаючи на те, що вони є у групі ризику, тому що вони мають більше шансів заразитися. Хоча, як правило, вони не належать до груп ризику за станом здоров’я, не через те, що вони мають хронічну патологію, медики повинні бути на роботі, коли грип циркулює. Ви ж хочете прийти до педіатра, коли він здоровий, коли він є на роботі, а не коли він на лікарняному. Коли починається захворюваність на грип, то люди звертаються, шукають лікаря, а лікар на лікарняному – це погано. Якщо це хірург, вузький спеціаліст, педіатр, сімейний лікар, то він повинен бути на роботі. Друга  група - це ті, які повинні забезпечувати наш спокій, наше благополуччя, це люди, які відповідають за різні термінові ситуації і сюди належать військові. Тим більше за тією ситуацією, яка є в Україні, коли ми говоримо, що армія повинна бути боєздатною, вона повинна відповідати за нашу безпеку. На превеликий жаль, ми маємо агресію і ми маємо війну, військові повинні бути вакциновані, бо вони повинні бути у бойовій готовності. Якщо військові хворіють, якщо у бліндажі хворіють на грип, вони повинні бути вакциновані, щоб вони не хворіли. Я не можу сказати скільки у нас на сьогоднішній день військових провакциновано, бо в іноземних арміях, арміях НАТО – це є нонсенс, щоби військові були не вакциновані проти грипу. Вони повинні бути на бойовому порядку, а не на лікарняному ліжку. Сюди ми відносимо і поліцейських, і пожежників, бо вони повинні забезпечувати спокій, виїжджати на ситуації, а знову ж таки не бути на лікарняному ліжку. Ми відносимо до групи ризику людей, які мають ті чи інші захворювання. Якщо вони хворіють, то ризик виникнення ускладнень вищий. Наприклад, другий летальний випадок, який вже зафіксований в Україні, з підтвердженим грипом якраз "Гонгконг" у цьому році, це був чоловік 52 років, який хворів на цукровий діабет. Це група ризику щодо ускладненого перебігу грипу і, коли ми говоримо не стільки про патологію, як про вагітних, вагітні так само, як люди з патологією, мають високі ризики щодо ускладненого перебігу грипу. У сезон 2009-2010 років, коли у нас у 2009 році з’явився пандемічний вірус грипу, більше у 100 вагітних підтверджені випадки смертельних наслідків щодо грипу. Вагітні в усьому світі є пріоритетною групою вакцинації – це не є протипоказанням, вакцина для них безпечна. Я можу привести статистику, що у США більше 60% вагітних щороку вакцинують проти грипу. Ви прекрасно розумієте, що це мільйони-мільйони жінок вакцинуються у стані проти грипу. Ми знаєм, що це безпечно, необхідно, бо вагітні у п’ять разів мають вищий ризик до негативних наслідків перебігу грипу. Чи маємо на увазі передчасні пологи, чи знову ж такий тяжкий перебіг грипу з ускладненням і смерть, у порівнянні з жінками, які не перебувають у вагітності.  Ці категорії повинні бути вакцинованими. Але, на превеликий жаль, в Україні є бар’єри, є ментальність, є перестороги, є страхи, чому у нас вагітні не вакцинуються.

5 канал

–  А на будь-якому терміні вагітності можна вакцинуватися?

Так. Ще раз наголошую, що деякі країни досягають вакцинації вагітних 90%, як Фінляндія,  США – 60% і більше. Це достатньо високий показник, щоб зменшити кількість тяжкохворих вагітних на грип і запобігти тим негативним наслідкам, які пов’язані з грипом.

–  А якщо порівняти з Україною, який процент у нас?

Я не зустрічав таких даних, але я сказав би, що, як правило, я знаю тих колег, що вакцинують вагітних, але більшість лікарів відмовляють або поширюють міфи.

–  Чому вони це роблять?

Недостатньо знань, недостатній рівень підготовки, мої колеги поширюють міфи про вакцинацію проти грипу, про те, що вакцинувати вже пізно, не можна. Ще раз наголошую, оптимальний сезон – це вересень-жовтень, але це не означає, що зараз вакцинувати пізно. Пізно вакцинувати, коли вже перехворіли трьома вірусами грипу. Так само колеги поширюють міф, що неможливо передбачити, який вірус грипу буде циркулювати. Я, мабуть, не буду сильно затягувати історію про те, яким чином робиться прогноз, але до складу вакцини входить вірус грипу А "Гонгконг", який був прогнозований в лютому 2016 року на сезон 2016-2017. Мої слова і ця ситуація в Україні підтверджують, що ми прогнозуємо, і вже за 50 років прогнозування помилок не було. Вірус грипу "Гонгконг", вірус грипу А циркулює H3N2 на сьогоднішній день в Україні, який входить до складу вакцини.

МИ ОПУСТИЛИСЯ ЗА РІВНЕМ ЩЕПЛЕННЯ ДО НАЙМЕНШ РОЗВИНУТИХ КРАЇН АФРИКАНСЬКОГО РЕГІОНУ

– У нас населення дійсно дещо боїться робити щеплення.

–  Ми опустилися за рівнем щеплення до найменш розвинутих країн африканського регіону. Моїм негативним прикладом для країн Євросоюзу і, на превеликий жаль, це один з факторів, який робить нам негативну картинку при розгляді євроінтеграційних процесів.

–  Чи бувають алергічні реакції?

Алергічні реакції саме на щеплення, якщо ви маєте алергічну реакцію на курячий білок, то вони бувають, але вони дуже і дуже рідко. Щоб ви розуміли, ризик отримати удар блискавкою набагато вищий, ніж отримати алергічну реакцію на вакцинацію.

–  Як дізнатися, що у тебе може бути така реакція?

–  Людина може не знати, але скажіть, будь ласка, якщо у вас спитають, чи вживаєте ви продукти, де є яєчний білок…Як правило, чи то дитина, чи доросла людина, як правило, вже володіє цією інформацією за своє життя. Були випадки, коли дитина доторкається до продукту, до білка яєчного і у неї вже починається набряк. Але ще раз наголошую, ми говоримо про алергію до яєчного білка. Якщо ми говоримо про ті знання, які ми маємо останнє десятиліття у світі, що сама по собі алергія до яєчного білка не є протипоказанням до вакцинації, як це вже затверджено у США і в інших країнах. Але ми нашу нормативну базу, щоб не змінили, не диктували, у нас є цифри і показання.

– Питання вакцинації армії, можливо, не тільки від грипу?

Болюче питання. Ви знаєте, я маю знайомство, він був колись головним інфекціоністом ЗСУ Володимир Іванович, і він часто звертався до мене як до експерта у галузі імунопрофілактики, бо у них щороку новоприйняті, які проходили в навчальні частини, мали одну і туж саму проблему: пневмонія, вітрянки, спалах свинки. І він свого часу, коли був головним інфекціоністом ЗСУ, порушував це питання перед командуванням, щоб закуповувати вакцини і вакцинувати новобранців від кору, краснухи, свинки, вакцинувати від пневмококових інфекцій, вакцинувати від вітрянки, якщо вони не хворіли на вітрянки, вакцинувати від грипу. І коли я питав у нього, чи він добився цього, як ефект, він каже – супер, тепер по півказарми не госпіталізуємо. Мені хотілося, щоб ця практика продовжувалась і вирішувалася на рівні РНБО, навіть не Міноборони. Тому що це є питання національної безпеки, бо у будь-якій армії світу, яка хоче бути боєздатною, військовослужбовці обов’язково проходять вакцинацію. Наші військовослужбовці вакцинуються, коли вони є миротворчим контингентом у країнах Африки, Сьєра-Леоне, Конго, Нігерії. Я це знаю, бо зі мною консультуються, я знаю що і без вакцинації туди не пускають. У них ще є обов’язковою вакцинація проти жовтої гарячки. Характерні для конкретного регіону, як протименінгококова інфекція, вони вакцинуються, але мені б дуже хотілося, щоб наші захисники на передовій передусім були захищені хоча б від грипу, бо мої друзі, які минулого року під час сезону грипу були на передовій, були в Авдіївці, були в Опитному і в інших гарячих точках. з якими я підтримував контакт, допомагаючи, чим можу, казали їх дуже сильно минулого року перетрясло, клінічно на грип, бліндажі були заповнені хворими на грип. І, вибачте, нісенітниця звучить з вуст медиків МОЗ про те, що вони закупили противірусні препарати або якісь профілактичні засоби. Жоден профілактичний засіб як оксолінова мазь, вибачте... але часник, цибуля не захищають від грипу, захищає вакцинація. Препарати, які лікують грип, мова йде про тяжкі форми грипу osaltimivir і zanimevir. Я не знаю, чи закупили і що закупили, чи вони закупили тоннами мед, чи вони закупили тонами ехінацею, але це не допомагає, це не лікує грип, це не запобігає йому. Ви можете загартовуватися, але це не захищає вас від грипу.

5 канал

Традиційно сезон застуди грипу починається з приходом холодів. Питання від нашої  читачки якраз по цій темі: "Мої діти хворіють на бронхіт, коли сезон холодів, хоча літом загартовуємося холодною водою. Що ще треба робити, щоб зміцнити імунітет дітей?"

–  Я повторю те, що я вже сказав, вакцинація – це специфічний захист. Вона захищає конкретно від грипу, але вакцинація, яка від грипу, не захищає від інших вірусів. Загартування – це дуже добре, я хочу босоніж по снігу, натираюся снігом, моя молодша дочка Катя ходить босоніж по снігу, я її не примушую, вона це робить сама. Але ми повинні розуміти, навіть якщо ви є самим Порфірієм Івановим, це не захищає вас від грипу, якщо ви зустрічаєтесь із самим вірусом. Загартування – дуже класно, але це не специфічний захист. Тому, коли починається сезон холодів, у нас діти починають вчитися, у нас  закриті приміщення, як правило, туди приходить хворий…Грип, як він виглядає? - Вранці ви почуваєте себе добре, ви відправляєте дитину у школу. Вже за добу до того з’являються симптоми, вірус грипу виділяється, ви інфікуєте інших. Ввечері ви прийшли, вже відчуваєте симптоми, наступного дня ви залишаєтесь вдома, але добу ви були у школі і за цю добу ви вже виділяєте вірус грипу, зараження вже пішло. І те, що недостатньо сонця. Знову ж таки ми говоримо про мряку, про температури близько 0, близький контакт, як це буває у дітей, діти ж, на відміну від дорослих, не завжди прикривають рукою кашель чи чхання. Діти хворіють на грип і на інші гострі респіраторні вірусні інфекції, коли починається навчання, а коли навчання припиняться, діти хворіють менше.

– Загартування організму, для чого воно корисне?

–  Коли ви переходите з теплого у холодне приміщення, або коли ви довгий час перебуваєте на вулиці, чекаєте транспорт, загартування тренує ваші судини для того, щоб у вас не було набряку. Бо ви заходити з холодного у тепле приміщення і у вас з’явився набряк. Ви виходите на вулицю у холодний простір для того, щоб ваші судини не спазмувалися, для економії тепла. Бо судини дуже важливі для нашого імунітету, для того, щоби підживляти нашу слизову, коли потрапляє багато мікроорганізмів – це важливий момент, щоб уникнути ускладнень, але це не запобігає вірусу грипу, якщо він потрапить до вас, загартування вам тут не допоможе.

–  Можливо, трошки легше мине захворювання, якщо організм загартований?

–  Коли ми говоримо про загартування низькими температурами, коли вони надмірні тривалий час, у нас є клітини, які мають віки-мукоциліарний кліренс, і коли до нас потрапляють різні мікроби, вони, як правило, стримуються. Якщо ви втомилися, якщо ви палите, або пасивна для дітей, якщо ви маєте дуже поважний вік, якщо ви маєте переохолодження, то ці віки перестають працювати. І тому ті бактерії, які проживають у носі, і якщо ви хворієте на грип, ГРВІ, то бактерії спричиняють отит, тяжкий перебіг бронхіту, бактерія потрапляє у легені, спричиняючи пневмонію, бактерія може потрапити у кров і спричинити інші більш тяжкі наслідки ГРВІ, але це так званий неспецифічний захист. Чому ми кажемо не палити, бо це шкодить здоров’ю, чому ми говоримо загартовуватись, бо якраз це тренує специфічні методи захисту, неспецифічні бар’єри на шляху збудників.

– Тобто це діє і влітку, коли люди заходять з гарячого повітря до кондиціонерів і виникає такий самий ефект?

– Так.

–  Моржування. Скоро свято Водохреща і традиційне пірнання в ополонку.

–  Ніколи я ще не пірнав в ополонку. Бігав по снігу, лягав на сніг, засипали мене снігом, але бар’єр ще не пройшов, щоб моржуватися.

– Я знаю, що є люди які роблять це на свято Водохреща, це взагалі шкідливо для організму?

–  Я не хочу богохульствувати, бо у цей день якась особлива вода, і тому, в принципі, люди скоріше за все більше під дією своїх релігійних міркувань це роблять. Але якщо ми говоримо про загартування як моржування, то, будь ласка, якщо вам це подобається робіть, але організм треба готувати холодними компотами, готувати морозивом, температурою у приміщені. Не думати, якщо ви вдягнули шапку, то у вас не буде менінгіту, якщо ви не вдягнули шкарпеток, то ви обов’язково захворієте на грип. Шкарпетки від грипу не захищають, бо вірус грипу не проникає через п’ятку, через шкарпетки.

5 канал

ТІ ДОЗИ ВІТАМІНУ С, ЯКІ ДІЙСНО МОЖУТЬ ВПЛИВАТИ НА САМ ВІРУС ГРИПУ, Є НЕБЕЗПЕЧНИМИ ДЛЯ ОРГАНІЗМУ

–  Щодо підтримки імунітету чи допомагають так звані вітаміни?

– Не дуже. Якщо мова іде про Північ або регіони, де є голод, то звичайно для підтримки імунітету. Для впливу на перебіг захворювань, наприклад, якщо у вас є дефіцит вітаміну А, у вас більший ризик виникнення ускладнень при такій хворобі як кір. Якщо ми говоримо про терени України, якщо немає штучного голоду, як у 1933 році , у нас достатньо продуктів, які у нас є на городах, які доступні для людей. Мова не йде про лимони, екзотичні продукти. Вітаміну С багато є смородині, вітаміну С є в добовій потребі у двох середніх картоплинах. У нас є капуста, олія, не обов’язково мати оливкову олію, у нас є соняшникова олія, у нас є сало, у нас є багато продуктів, які треба їсти для того, щоб відновлювати потреби нашого організму у вітамінах, у мікроелементах, і ці продукти треба споживати і не сидіти на якійсь одній дієті. Коли ми говоримо про вегетаріанство, педіатри його не схвалюють. Бо дитина повинна отримувати різні продукти, зокрема тваринного походження, коли мова йде про м'ясо. Але не думайте, якщо я буду їсти вітамін С, то це мені допоможе швидше одужати від грипу, бо ті дози вітаміну С, які дійсно можуть впливати сам вірус грипу, вони вже є небезпечними для організму. Звичайно, доза вітаміну С, ви повинні багато пити, це може бути відвар шипшини, якщо це буде узвар, компот, ми будемо лише раді.

– А чому відвар шипшини?

– Тому що там вітамін С, і смачно. Так само, як і груші, і яблука, сухофрукти. На сьогоднішній день українці мають можливість заморозити і заморожують дуже багато різних ягід, це можуть бути порічки, смородина, малина, з яких ви можете робити компот. Треба багато пити. Якщо є мікроелементи, якщо там є вітаміни – це чудово. На заміну солодким газованим напоям – напої як узвар, компот, це набагато корисніше, вживати навіть з метою харчування.

– Первинні імунодефіцити як лікуються?

– Лікуються по-різному, бо на сьогоднішній день за останні 10 років кількість імунодефіцитів як окремих захворювань, зросла більш як на 150 окремих захворювань. Ми говоримо, що це вже на сьогоднішній день більше 300 різних захворювань. Ці захворювання об’єднуються в групи, ми на сьогоднішній день кажемо, майже 10 груп є первинних імунодефіцитів. Є так звані мінорні імунодефіцити, є дуже тяжкі імунодефіцити, вродженні, генетичні. Це можуть бути поломки в імунній системі, які вперше виникають у плода, або можуть передаватися у спадок, коли жінка є носієм певної хвороби і, зустрічаючи певного чоловіка, народжує дитину, яка вже має цей імунний дефіцит, і вони лікують по-різному. В одних випадках ми говоримо треба додаткова вакцинація, в інших випадках, ми говоримо, вам потрібно просто спостереження і нічого з цим не робити, у третіх випадках ми говоримо, вам потрібно заміщувальна терапія препаратами крові, такі, як препарати імуноглуболіни, подібно до цукрового діабету, і вам вводять, як заміщувальну терапію інсулін, тобто ми вводимо готові антитіла від донорів і такі діти є в Україні, які отримують заміщувальну терапію. Є випадки достатньо складні, коли потрібно проводити трансплантацію кісткового мозку, що коштує понад 100 тисяч доларів.

НАРАЗІ В УКРАЇНІ ІСНУЄ ПРОБЛЕМА ПІДБОРУ ДОНОРІВ

– А в Україні це роблять?

– В Україні на сьогоднішній день, якщо від родичів підходить кістковий мозок, то вже в принципі є приклади, але є проблема підбору донорів, треба користуватися базою донорів. Нашим депутатам  потрібно врешті-решт прийняти закон, не страждати мракобіссям щодо торгувань чорною трансплантологією, а зайнятись тим, що потрібно їхнім виборцям. Ми користуємося переважно послугами наших колег з Білорусі, була допомога з Італії, Ізраїлю, були благодійні фонди, але, на превеликий жаль, батьки часом самі змушені збирати гроші. Міністерство має програму і вже більше дітей фінансуються коштом держави, коли отримують трансплантацію кісткового мозку за кордоном, це оплачується державою – це буквально останні роки.

– А чи великий процент хворих, яким потрібне заміщення?

– Насправді процент не великий, від 5 до 10 пацієнтів потребують трансплантації. Якби це можна було робити в Україні, так як це зараз роблять у Білорусі чи Італії чи інших країнах, які нам ідуть назустріч, з різних джерел збираються ці кошти, зокрема це і фінансування держави, в Україні це було би дешевше. Тому що ці гроші залишалися б в Україні. Бо, наприклад, для громадян Білорусі це одна ціна, для громадян України це інша ціна, як правило вона вища на 25%.

Як виникають вторинні і набуті?

– У нас є містифікація щодо вторинних імунодефіцитів, бо у нас дуже часто вторинний імунодефіцити ліплять там, де їх близько немає. Ви часто хворієте, у вас вторинний імунодефіцит, ви інфіковані вірусами герпесу – у вас вторинний імунодефіцит. У світі цього не розуміють і трошки відрізняються погляди. Вторинні імунодефіцити – цей дефіцит зумовлений вірусами інумодефіциту. У людини, коли вірус потрапив до вас в організм і починає руйнувати певні клітини імунітету, ви стаєте, по мірі зменшення цих клітин, схильними до так званих опортуністичних інфекцій. Подібно до депутатів, у нас є опортуністи, так само і тут, при певних ситуаціях вони починають викликати у нас захворювання. Є вторинні імунодефіцити, які пов’язані з прийомом певних препаратів. Тобто є захворювання, при яких треба подавляти роботу імунної системи, і є препарат, який супресує, тобто подавляє роботу імунної системи. Бо ми не хочемо мати ці симптоми, ми не хочемо мати наслідки цих захворювань, і вторинні імунодефіцити є в результаті трансплантації органів, для того, щоб не було відторгнення органу, кісткового мозку, нирки, пацієнт приймає препарати, які подавляють імунну систему, щоб не було відторгнення, це є також вторинний імунодефіцит. І коли у вас є більший ризик отримати ускладнений перебіг, або активація тих вірусів, які до нас потрапляють за життя, це може бути і вірус вітряної віспи, вірус простого герпесу, то це вже є вторинний імунодефіцит.

– Онкологічні захворювання, часто кажуть, що спадковість має вплив?

Спадковість дійсно має вплив, але я процитую своїх колег-онкологів, які говорять, немає людей, які без онкології, є люди, які до онкології не доживають. Через серцево-судинні захворювання, автокатастрофи чи ще якісь проблеми у житті. Чим довше ми живемо, а тривалість життя людини подовжується, тим більше шансів накопичуватися у нашому організмі тих чи інших мутацій. У нас постійно утворюються якісь мутації, мається на увазі в клітинах, ці мутації можуть і контролюватися. Але якщо вони накопичуватимуться з віком, то, звичайно, є ризик, доживши до 80 років, отримати ту чи іншу проблему, яку ми називаємо онкологія, зростає. Тому дорослішання населення – це одна з причин зростання онкологічних захворювань. Є певні спадковості. Якщо у вашій сім’ї були онкологічні захворювання, рак молочної залози, то ризик зростає. Але чи можна запобігти, медицина на це і працює, щоб зменшити ризики через профогляди, у жінок – це мова йде про гінекологів для того, щоби своєчасно виявити так звані дисплазії або цервікальні інтраепітеліальні неоплазії, тобто, щоб запобігти раку вульви, рак шийки матки. Якщо ми говоримо про меланоми, про рак шкіри, ми говоримо про огляди, про консультації спеціалістів, щоб своєчасно виявити, пролікувати. Ми говоримо про самообстеження жінок, якщо мова іде про рак грудей, виявити яке-небудь утворення. Ми говоримо про профілактичні щеплення. На сьогоднішній день у світі є дві вакцини, які ми маємо, які прямо і не прямо запобігають раку. Перша вакцина – це вакцина проти вірусу гепатиту В. Оскільки цей вірус має здатність –  у дітей частіше, у дорослих рідше – це 5%, призводити до хронічного перебігу, вірус залишається в організмі при інфікуванні, то вірус гепатиту В є однією з причин так званого раку печінки гепатоцелюлярної карциноми, захищаючи вас вірусу гепатиту В, тим самим ми запобігаємо і зменшуємо захворюваність на рак печінки. Але вакцина, яка має безпосередньо прямий ефект, бо кажуть, що немає 100% раку шийки матки без вірусу папілома людини, не завжди цей вірус призводить до раку, частіше за все інфікування вірусу папілома людини, зокрема так званими онкогенними, минає без наслідків, не призводить до онкологічних утворень, але коли ми говоримо, що жінка вже має рак шийки матки – 100% там є вірус папілома людини. Вакцина, яку ми маємо на сьогоднішній день в Україні, ця вакцина внесена до програми вакцинації у багатьох країнах Євросоюзу, включаючи програму вакцинації США, Канади, Австралії. Вона запобігає двом вірусам 16 і 18, які у 70% відповідають за рак шийки матки. Запобігаючи цим вірусам, ми запобігаємо перспективі раку шийки матки. Ті країни, які впровадили цю вакцинацію, через 10 років очікують зниження раку шийки матки у жінок на 70%. На превеликий жаль, не на 100%, але це достатньо високий показник, для того, щоб молоді жінки у віці 25-30 років не мали онкологічних захворювань і могли народжувати дітей. Розробляється вакцина для профілактики раку молочної залози, раку трахеї, раку легень, але це не близька перспектива, але такі розробки зараз є. Профілактика: обстеження, здоровий спосіб життя. Куріння збільшує виникнення раку. На кожній пачці сигарет написано: куріння вбиває, тому що це є ризик. Не лише для тих, хто курить, але і для тих, хто дихає тим повітрям.

5 канал

– Щодо вакцини, яка виготовляється в Індії, мене точно так само хвилює питання про вакцину АКДС Індії, побічні ефекти дуже жорсткі, чому не використовують вакцину, яка виготовляється, наприклад, у Харкові?

– Україна з 2015 року тимчасово до 2018 року перейшла на міжнародні закупівлі. Поки ми не змінимо своє законодавство, не створимо агентство із закупівлі лікарських засобів за національними програмами відповідно до практики закупівлі через міжнародні організації, наприклад, ЮНІСЕФ можуть закуповуватися вакцини лише, які мають перекваліфікацію ВООЗ, лише, які виготовляються у відповідності до критерій GMP. Харківське виробництво не може закуповуватися, через вакцини Харківського виробництва не можуть закуповуватися через міжнародні закупівлі. Така є юридична колізія. Вони не перекваліфіковані у ВООЗ, і їхнє виробництво, я не кажу, що воно погане, але воно не сертифіковане критеріями GMP, критеріями якісної практики виробництва. Але це не означає, що якби ми такі вакцини закуповували, у порівнянні з індійськими, реакція була би менша. Бо це характеристика вакцин, які містять так звані цільно-клітинні компоненти, які виготовляють так само харківські вакцини. Коли ми їх використовували років 10 тому, у нас 30% дітей так само давали реакції у вигляді підвищеної температури. Але тут є дуже важливий момент, коли ми використовували харківські вакцини, як планово для вакцинації, коли діти вакцинувалися у три місяці, а на сьогоднішній день у нас достатньо багато дітей старше року, які раніше не були вакциновані і характеристику вакцини АКДП є така, чим старший вік, тим вища реактогенність цієї вакцини. Тому,коли ми маємо багато дітей не вакцинованими старше року, коли приходять на вакцинацію у два, чотири роки, то звичайно ми можемо очікувати, що кількість реакцій у вигляді набряку, почервоніння майже на все стегно, або підвищення температури буде вище не тому, що це індійська вакцина, на харківську було би те саме, якби ми використовували при цій ситуації. Бо харківська вакцина має обмеження за віком до чотирьох років, індійська до семи років. Бо чим старше вік, тим вища реактогенність. Це абсолютно не пов’язано з виробником, а пов’язано з віковими особливостями, це пов’язано з особливостями коклюшного компонента. Але у нас на сьогоднішній день вибору немає. Бо є дефіцит  виробництва вакцин, ми або хворіємо на дифтерію, або ховаємо дітей від кашлюку, або знімаємо телесюжети щодо правця, бо невакциновані хворіють і помирають, або вакцинуємо тією вакциною, яка нам доступна на сьогоднішній день. Ця реакція минає за три дні і потрібно приймати знову ж таки жарознижувальні препарати.

– Де КПК - це вакцина від краснухи, кори і свинки?

– Ми отримали на початку літа 277 тисяч доз – мається на увазі Україна, бельгійської вакцини – це приблизно 25% від нашої річної потреби і на сьогоднішній день ми її використали, десь ще є залишки, але практично вже її використали. 12 грудня в Україну прибуде десь 700 тисяч доз, тобто вже рейс я бачив на сайті ЮНІСЕФ, який відповідає за закупку і поставку, що 12 грудня вже зарезервовано і підтверджено рейс доставки в Україну 700 тисяч доз бельгійської вакцини. До кінця грудня ще очікують 200 тисяч доз. Цей дефіцит, який ми маємо протягом цього місяця він буде повністю вичерпаний, і вакцина проти кору, краснухи і свинки буде доступна в державних поліклініках, державних закладах охорони здоров’я. Цієї вакцини нам вистачить приблизно на півроку, зважаючи скільки дітей не були вакциновані раніше. І що далі? А справа в тому, що ця вакцина закуплена з бюджету 2015 року. Державі треба розпочати процедуру закупівлі вакцин з бюджету 2016 року, і очікуємо, що вакцини з бюджету 2016 року надійдуть в Україну вже на початку 2017 року. А на початку 2017 року вже розпочнеться процедура закупівлі вакцин з бюджету 2017 року. Ми вийдемо на безперервне постачання вакцин для того, щоб вони завжди були у наявності не до квоти 75%, як раніше у нас фінансувалися з дефіцитом приблизно 25%, починаючи з 2010 року. А зараз вже 100% фінансування якби існує два роки, 100% потребує дофінансування. Але проблема ж не лише у фінансуванні, але й у виробництві вакцини. Це не є лікарський засіб, бо подібний до антибіотиків, ви захотіли їх сьогодні купити, у вас є гроші - завтра ви їх придбали. Процес виробництва вакцин займає два роки. Виробник потрібен мати інформацію від держави, що вже через два роки Україна закупить певну кількість доз вакцини. А це не передбачено нашим законодавством. Нам потрібно адаптувати наше законодавство, щоб подібно до країн Євросоюзу, інших країн ми могли замовляти вакцини на два, три роки вперед, проводити вже закупівлі і виробник буде знати, що для України через два роки треба доставити конкретну кількість доз вакцин.

– Я вам дякую за відповіді, нагадаю, що у нас сьогодні в гостях  був головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій.

 Нагадаємо, понад 156 тисяч українців захворіли на грип та ГРВІ за 44-й тиждень – це з кінця жовтня. Більша частина з них – діти, звітує Міністерство охорони здоров’я. Утім, там зазначають, хворіти люди стали менше, ніж минулого місяця. У більшості недужих домінують віруси парагрипу. Лікарі кажуть, що зробити щеплення ще не пізно, утім, зазначають, охочих зробити обмаль. Першою на щеплення до столичної поліклініки прийшла очільниця міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун, щоб власним прикладом спонукати українців до вакцинації.

Попередній матеріал
Президент: Я пишаюсь українським народом, який "не дає себе втягнути в багнюку"
Наступний матеріал
У Румунії на парламентських виборах перемагають соціал-демократи
Теги:
Loading...
"Час: Online" з імунологом Федором Лапієм на 5.ua

"Час: Online" з імунологом Федором Лапієм на 5.ua

Імунолог: більшість медпрепаратів, які рекламуються, не вивчались, їх ефективність не доведено

Імунолог: більшість медпрепаратів, які рекламуються, не вивчались, їх ефективність не доведено

Імунолог про вакцинацію: часто страхітливі міфи народжені самими ж лікарями

Імунолог про вакцинацію: часто страхітливі міфи народжені самими ж лікарями

Імунолог: чому не діють ліки проти грипу та ГРВІ

Імунолог: чому не діють ліки проти грипу та ГРВІ