5 канал

"Ми обійшли Росію в цьому типі зброї": Пашинський розповів про відновлення "ракетного щита" України

Народний депутат Сергій Пашинський у програмі "Погляд" на "5 каналі" розповів про методи посилення оборонного потенціалу України

УЖЕ НЕМАЄ НІ В КОГО СУМНІВІВ, ЩО МИ ВИСТОЯЛИ У ВІЙНІ З РОСІЙСЬКОЮ ІМПЕРІЄЮ. УЖЕ НЕМАЄ НІ В КОГО СУМНІВІВ, ЩО МИ ЯК ДЕРЖАВА ВІДБУЛИСЬ

– Давайте, напевне, для початку одним рядком. Яким був оборонний 2016-й для України?

–Я абсолютно переконаний, що не лише оборонний для нашої держави, враховуючи, що вже скоро три роки іде війна, цей рік був переломним. Уже немає ні в кого сумнівів, що ми вистояли у війні з Російською імперією. Уже немає ні в кого сумнівів, що ми як держава відбулись, не дивлячись на відсутність допомоги зброєю, не дивлячись на відсутність фінансової допомоги від будь-кого. Але в нас хватило мужності, хватило сили. І я вважаю, що цей рік – це точка, від якої ми відштовхнулися в тому числі й в оборонній сфері. Справа в тому, що ми зробили колосальний крок у цьому році. У цьому році ми по суті почали формувати професійну армію першої лінії. Дуже багато політиків про це говорили, це були такі, знаєте, піар-лозунги. Але завдячуючи і головнокомандуючому Петру Порошенку, і позиції Міноборони, Генштабу, і депутатів наших ми зробили цей крок. Ви знаєте, 68 тисяч чоловік підписали контракти. До речі, не хочу забирати лаври, буквально там через години, а, може, дні або години буде об’явлено про підняття матеріального забезпечення. Це не моя сенсація, я не буду її коментувати. Дуже багато зроблено. На жаль, звичайно, не все, що хотілося б зробити. Тому що ви були свідком, ваша передача в тому числі говорила, що корумповані народні депутати провалили закон "Про спецконфіскацію". А значна частина якраз йшла на виконання державного оборонного замовлення. І в цьому році ми не виконали державне оборонне замовлення.

Давайте про це обов’язково згодом і предметніше…

– Якщо в цілому, то завдяки все таки цим всім факторам, завдяки тому, що ми отримали коаліцію, ми сформували уряд, ми прийняли бюджет, ми не дали розхитати ситуацію зсередини. Пам’ятаєте, ну там дійсно було таке очікування чогось неприємного. Тому що Путін кидає свої війська і свої сили не тільки щоби вбивати наших хлопців. Путін кидає колосальні кошти в політиків в Україні, в засоби масової інформації, ну це не є таємницею. Всі розуміють, що оцей український засіб масової інформації має російське походження. Вони працюють проти нашої держави, вони брешуть, вони роблять інформаційні провокації. Люди втомилися. Це накладається на якусь таку зневіру. Але не дивлячись на це все, ми рухаємося далі і, я вважаю, ми пройшли той перевал.

ОСТАННІМ ЧАСОМ МИ ДІЙСНО ПОЧАЛИ ЗАБУВАТИ ПРО ВІЙНУ. ЦЕ ТАКА ВЛАСТИВІСТЬ ЛЮДИНИ – ВОНА НЕ ХОЧЕ ДУМАТИ ПРО ПОГАНЕ

Але черговим викликом зокрема на передовій стали події, бої на Світлодарській дузі. Вони почалися 18 грудня і власне з того часу не припиняються. І ми повернулися до тих часів, коли особливо тривожно відкривати новини і читати про втрати наших бійців на передовій. Як ви оцінюєте цю ситуацію на фронті зараз? Заради чого, з боку ворога, це загострення?

–Я хочу звернути увагу глядачів на два моменти. Останнім часом ми дійсно почали забувати про війну. Це така властивість людини – вона не хоче думати про погане. Якщо, наприклад, проаналізувати виступи голів фракцій на погоджувальній раді, то крім представників "Народного фронту", представника Президента питання війни ніхто не чіпає. Таке враження, що вона закінчилася. Але ці події нам нагадали, що війна як стояла в нашому домі, на порозі нашого дому, так і стоїть. Події на Світлодарській дузі показали, що ворог нікуди не дівся, що всі ці розмови про Захарченка і Плотницького, якщо вони втомлені від війни побратими, яких треба пригріти і пустити в український парламент – це не більш ніж фсбешні провокації. Але якщо говорити конкретно про Світлодарську дугу, то дуже жалко, звичайно кожного загиблого там, це великі втрати. Але це була та ситуація, коли наші Збройні сили дали не те що гідну відсіч, а ефективну відсіч нападникам. І покращили свої позиції, і отримали тактичну перевагу. Я скажу чесно, я не хотів би, щоб ми отримували тактичну перевагу такою ціною. Але з іншої сторони, ми показали ворогу, що ми розуміємо, що війна йде, і що наші Збройні сили готові... До речі, сьогодні, на жаль, теж був інцидент, наша група потрапила в засідку, у нас двоє загиблих. За інформацією з тієї сторони, там більше загиблих. Але мене та сторона не хвилює. Сьогодні теж загинуло двоє наших бійців. Це нам ще раз, нам з вами, всім, мені як депутату, кожному глядачу як громадянину України, нагадування про те, що нам треба укріплювати Збройні сили. Нам треба розбудовувати економіку держави, і нам треба бути готовими до будь-якої провокації. Путін про нас не забув.

В МЕНЕ НЕМАЄ СУМНІВІВ, ЩО ВІДВОЮЄМО ЦІ ТЕРИТОРІЇ, АЛЕ МИ ПОВИННІ РОЗУМІТИ, ЩО НА СЬОГОДНІ ЦЯ ВІЙНА ПОВИННА БУТИ БІЛЬШЕ ЧЕРЕЗ НАШУ ПОЛІТИЧНУ ПОЗИЦІЮ І ЧЕРЕЗ УКРІПЛЕННЯ НАШИХ ЗБРОЙНИХ СИЛ

– У дискусіях між представниками різних парламентських сил справді основні позиції в риториці "Народного фронту"– це саме оборонний аспект. І доволі часто доводиться чути саме те, що "ми не маємо сидіти, ми не маємо чекати від дипломатів вирішення проблеми, ми маємо відвойовувати свою землю". Тут з різною мірою гостроти звучать заяви від Народного фронту".Але от тоді ваша позиція і позиція комітету? Відвойовувати коли, як, і в який спосіб?

– Поки сухопутні сили Росії будуть налічувати 1 мільйон 200 тисяч чоловік, а наші менше 200 тисяч, розказувати, що "шашки наголо", "ми підемо шапками всіх закидаємо" – це безвідповідально, і це або провокатори, або просто блазні, які хочуть таким чином піаритися. До речі, вони ж хочуть відвойовувати не на передовій. Вони хочуть відвойовувати в оцій студії. Вони приходять сюди, вони ні разу не були на фронті, і починають розказувати, як вони будуть відвойовувати. Подобається це комусь чи не подобається, є отака історична ситуація, де наш північний сусід, всупереч своїм міжнародним зобов’язанням, два роки тому ввів регулярні війська на територію нашої держави і розпочав відкриту сухопутну війну. Ми повинні розуміти, що якщо ми почнемо відвойовувати, у нас є сили, звичайно, змести оту нечисть, яка там, на Донбасі, але ми повинні розуміти, що коли ми робили це в серпні 2014 року, що зробила Росія? Вона ввела регулярні частини, і ми понесли колосальні втрати. Дуже модно говорити про Іловайський котел, але ми повинні розуміти, що головне, хто винуватий в Іловайському котлі – це Путін, який дав команду своїм військам вдертися на територію України і ударити нашим військам у спину.

5 канал

В тому числі обстріли безпосередньо були і з російської території.

– Так війська були, ми в полон брали на нашій… Cлухайте, це не є вже не те що таємниця – це загальновідомий факт. "Буки", БТР – це все приїхало звідти, і це зараз базується. І всі командири – це російські війська, по суті. Просто частина цих російських військ укомплектована українськими громадянами. А так всі офіцери, починаючи від командира роти і вище – це ж кадрові російські офіцери. І створені два армійські корпуси, які де-юре, вдумайтеся, підпорядковуються Сєвєро-Кавказькому воєнному округу Російської Федерації. До чого я це все говорю? Якщо ми говоримо про "відвойовувати", ми повинні розуміти перший крок і другий крок. І в мене немає сумнівів, що відвоюємо ці території, але ми повинні розуміти, що на сьогодні ця війна повинна бути більше через нашу позицію політичну і через укріплення наших Збройних сил. Тому що тільки Збройні сили, які в стані відвойовувати – це серйозний аргумент. А відсутність таких сил, ну ви знаєте, з нами ніхто й рахуватися не буде.

БЮДЖЕТ МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ СКЛАДАЄ 66 МІЛЬЯРДІВ ГРИВЕНЬ – ЦЕ 2,5 МІЛЬЯРДІВ ДОЛАРІВ, В 20 РАЗІВ МЕНШЕ, ЧИМ БЮДЖЕТ НАШОГО РЕАЛЬНОГО ВОРОГА, ЯКИЙ СЬОГОДНІ ВБИВ НАШИХ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ

Тут якраз і підходимо до питання спецконфіскації, до питання бюджету. Насправді від ухвалення бюджету були такі тривожні очікування. В першу чергу через принципову позицію "Народного фронту" щодо закону "Про спецконфіскацію". Цей закон, точніше законопроект переноситься вже на 2017 рік. Бюджет зрештою був проголосований, і Андрій Тетерук, ваш колега і по комітету, і по політсилі, каже, що і без спецконфіскації на оборону закладено достатньо. Ви ж говорите про ризики недофінансування оборонного комплексу. То достатньо чи ризики?

– Все пізнається в порівнянні. Давайте про спецконфіскацію: ситуація, на жаль, ганебна, я вважаю, для українського парламенту. Є такий олігарх-втікач, він же Кадиров, який уже відкритим текстом сказав, що він корумпував мінімум 70 депутатів, це його пряма мова, так? І сам Кадиров, у нього при обшуку знайшли документи на власність на 180 мільйонів доларів оцих коштів, арештованих в "Ощадбанку". І оці депутати 70, вони там розказують по ефірах, що цей закон поганий, що по ньому можна квартири забирати, якісь нісенітниці. Ну зрозуміло, що це чиста корупція, це ниці люди, які свідомо брешуть за хабарі від онищенків, арбузових, клименків, інших. Закон не прийнятий. Через те, що він не прийнятий до цього року, він дійсно не профінансований в повному обсязі. В наступному році, чому Андрій таке сказав, у нас пропорція змінена, і в порівнянні з цим роком, звичайно, ситуація набагато краща. Але просто я хочу, щоб ми про цифри поговорили. Військовий бюджет Російської Федерації, я хочу, щоб всі це почули, 48 мільярдів доларів, от вдумайтесь. На зброю вони тратять 20% – це десь 9 мільярдів доларів. От почуйте – 9 мільярдів. У нас в цьому бюджеті закладено на програму озброєння і модернізацію збройних сил – 10 мільярдів гривень, це 400 мільйонів доларів, це в 25-23 рази менше, почуйте. У 23 рази менше ми можемо собі дозволити затратити на зброю – це 10 мільярдів гривень, це не така велика сума. Взагалі, щоб було зрозуміло: новітній винищувач коштує там 32, російський, я не говорю про американські, російські – 32 мільйони. Гвинтокрил – 16-20 мільйонів доларів. А у нас весь бюджет на все – це трошечки менше 400 мільйонів доларів. Саме тому, звичайно, це набагато більше, ніж у цьому році, це дасть нам можливість значно покращити нашу ситуацію. Порівняно з тими потребами, які є, це не дуже велика сума, на жаль. Але незважаючи на це, наші політики починають розказувати, що весь бюджет іде на Збройні сили, на мілітаризацію – це брехня. Тому що левова частина оборонного бюджету – це і Міністерство внутрішніх справ, це і поліція, це і СБУ, це і МЧС. Так що тут дуже багато перекручень. І коли ми говоримо про якраз бюджет Міністерства оборони, то він складає 66 мільярдів гривень – це 2,5 мільярдів доларів, в 20 разів менше, чим бюджет нашого реального ворога, який сьогодні вбив наших військовослужбовців.

ТІЛЬКИ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ АРЕШТОВАНО МІЛЬЯРД ЧОТИРИСТА ДОЛАРІВ – ЦЕ 40 МІЛЬЯРДІВ ГРИВЕНЬ. Я ВАМ РОЗКАЗУЮ: У НАС БЮДЖЕТ ОБОРОНИ НА ЗБРОЮ – 10 МІЛЬЯРДІВ

Говорячи про законопроект "Про спецконфіскацію", ви акцентували саме на корупційній складовій. Чи вона єдина, чи, все ж таки, в законі ще є речі, які будуть доопрацьовуватися і це додасть йому шансів на ухвалення?

– Міністерство юстиції України за дорученням прем’єр-міністра Гройсмана, написало цей закон разом з експертами Європейського Союзу. Про що була – я думаю, що "5 канал" це показував – підсумкова прес-конференція експертів Європейського Союзу і чиновників Міністерства юстиції. Це спільний закон, напрацьований. Але ще раз хочу сказати, що на ті кошти, які затратили для того, щоб його провалити, наймаються народні депутати, які ходять і розказують, що він неконституційний, що він суперечить європейським нормам. Все, що я вам розказую, це є у вільному доступі, є спільний висновок комісії ЄС по правочинам, що це проєвропейський закон, є абсолютно всі висновки. Ще раз: для того щоб прикрити свою корупцію, для того щоб прикрити своє блюзнірство, вони придумують якісь фейки. Ще раз хочу сказати: такий закон працює фактично у всіх країнах, за точно таким законом Латвія конфіскувала 50 мільйонів доларів Арбузова. До речі, в першій редакції, щоб ви знали, це не є таємниця, ми просто переписали латвійський закон, так от, щоб було зрозуміло: Латвія, член НАТО, член ЄС, наш стратегічний партнер, країна, яка, по-моєму, не викликає сумнівів, що там демократія, так? По цьому закону Латвія, наприклад, гроші вкрадені в Україні, вже записала до свого бюджету. Зараз наші представники прокуратури ведуть переговори з Латвією, щоб якимось чином ці гроші нам віддали. Люди добрі, це ми повинні були ці гроші... Вони готові нам віддавати, по цьому закону списати у свій бюджет. І таких коштів, я хочу, щоб почули, тільки на території України арештовано мільярд чотириста доларів – це 40 мільярдів гривень. Я вам розказую: у нас бюджет оборони там на зброю – 10 мільярдів. "Народний фронт", до речі, дійсно вніс законопроект, де пропонується 50% цих коштів направити на підняття обороноздатності, а 50% цих коштів на соціальні стандарти. Ми повинні ще піднімати вчителям, лікарям зарплати. Ми повинні збалансувати наші пенсії і направити частину коштів нашим пенсіонерам. Ці гроші Янукович вкрав у мене, у вас, у моїх батьків, у ваших батьків. І, чесно кажучи, ота нечисть, яка там воює проти закону навіть не те, що осуд, якесь омерзіння викликає.

Я так розумію, що з нової сесії, з новою силою "Народний фронт" наполягатиме на ухваленні…?

– Звичайно, вибачте мене, ми виходили на Майдан, і ви і я, для того, щоб в тому числі Янукович повернув вкрадені кошти. На сьогоднішній день, три роки вже майже пройшло, нічого до державного бюджету – там тільки з цього легендарного палива Курченка мільйонів 200-300 якогось акцизу, ПДВ, заплачено в бюджет – нічого не повернуто. Придумуються тисячі причин, щоби ці активи були в Януковича. А я вам поясню, чому. Тому що, наприклад, це ж проводки в західних банках були, в банках Люксембургу. По законам Європи первинна бухгалтерська документація банківська зберігається 5 років, от вони ще рік протянуть, розумієте, і потім вже щось доказати буде неможливо. Вони це знають, це знають ці депутати, які беруть від них хабарі і голосують "проти", або витягують свої карточки.

МИ ЗІШТОВХНУЛИСЯ З ТИМ, ЩО ОКРЕМІ ЧИНОВНИКИ НЕ ТЕ ЩО НАВІТЬ САБОТУВАЛИ, ВОНО ПРОСТО ЇМ НЕЦІКАВО. ВОНИ НЕ РОЗУМІЮТЬ, НАВІЩО ДЕРЖАВІ УКРАЇНА ТАНКИ, ГАРМАТИ, ВОНИ ПРОСТО НЕ РОЗУМІЮТЬ

Повернімося до ухвалення бюджету. Напередодні "Народний фронт" заявляв, що якщо в бюджеті будуть закладені 500 мільйонів гривень на обслуговування державних гарантій окремих заводів - те саме оборонне замовлення - для того, щоб завантажити їх роботою. Якщо вони не будуть закладені, то "Народний фронт" не голосуватиме за бюджет. Як голосував "Народний фронт" ми бачили. А от чи є там 500 мільйонів, розкажіть, в ухваленому документі?

– 450 – пораховані були більш детально, я вдячний прем’єр-міністру Гройсману, який виконав свої зобов’язання. Сьогодні міністром фінансів були підписані 7 державних гарантій. Я публічно звертаюсь до Житомирського бронетанкового, до Харківського бронетанкового – це мої улюбленці – до багатьох інших підприємств, Шепетівського ремонтного заводу – те, що я вам обіцяв, зроблено уже три години як. З нового року ці заводи будуть навантажені практично, ну мінімум на 80-90% своєї потужності. До слова хочу сказати: в цьому році вони стояли. Це питання ми вирішили, я ще раз хочу сказати: це була та командна робота, до речі, щоб ви розуміли, фракція "Народного фронту" не ставила якихось вимог, на якихось округах… Ми поставили, прем’єр-міністр був у нас на фракції, було одне тільки питання. Те, що ви підняли, враховано в бюджеті, гарантії підписані, кошти з 4 січня уже підуть. Але це погана історія, тому що по великому рахунку це повинні були кошти оці, про які ми говорили – спецконфіскація – а ми зараз змушені з доходів з майбутніх періодів фінансувати оці витрати. Ми будемо це фінансувати і питання вирішено, але воно вирішено з точки зору державної – не дуже правильно.

5 канал

– Чому так важко далося таке очевидне рішення щодо необхідності оборонного замовлення? Якщо ви кажете, що буквально от цими годинами, цими хвилинами воно нарешті вирішилось.

– Формат передачі не дозволяє. У нас зараз тільки формується нова якість державного управління, нова якість пріоритетів. І дійсно ви правильно підмітили, що це не треба було вирішувати в останній день. Так, ми зіштовхнулися з тим, що окремі чиновники не те що навіть саботували, воно просто їм нецікаво. Вони не розуміють, навіщо державі Україна танки, гармати, вони просто не розуміють. Вони розуміють профінансувати щось таке, від чого їм буде комфортніше, але, як би там не було, не дивлячись на цей бюрократичний спротив, ми пройшли ці всі круги пекла, і це питання вирішено. До речі, це величезна сума, там більше 3 мільярдів гривень, і це нам дасть… От я просто пишаюся, тому що коли приїжджаєш на оборонний завод, який стоїть, а там іде війна, не вистачає цього всього, ну чесно кажучи, був виклик особисто мені.

ПОЛЯКИ ЗА ОСТАННІ РОКИ, ПІСЛЯ АГРЕСІЇ РОСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ, НА СИСТЕМУ ППО ВИТРАТИЛИ 8 МІЛЬЯРДІВ ДОЛАРІВ. ЦЕ В РАЗИ БІЛЬШЕ НАШОГО БЮДЖЕТУ

Не тільки оборонне замовлення і конкретна техніка, конкретні боєприпаси і запчастини, але є і ще, так скажемо, сфери, в яких необхідне фінансування з точки зору оборонно-військового комплексу. Чого не вистачатиме нашій армії у 2017 році?

– На жаль, оцей оборонний бюджет – це як оте одіяло коротеньке. Якщо ти натягнеш його на голову, то будуть мерзнути ноги. А якщо ти натягнеш його на ноги, то замерзнуть вуха. У нас є цілі сегменти, і це, на жаль, не є якоюсь військовою таємницею, у нас у надзвичайно поганому стані система протиповітряної оборони. Тому що система ППО, оці всі комплекси надзвичайно багато коштують. І попередні міністри оборони розкрадали навіть не танки за ціною металолому, вони розкрадали ці системи. Один із міністрів, який, наприклад, називає себе великим борцем з корупцією, уявіть собі, комплекс С-300, який коштує мінімум 50-70 мільйонів доларів, він із Збройних сил з балансу списав його за 2,5 мільйони доларів. Потім було його продано за 25 мільйонів доларів – оце колосальна проблема. І просто, щоб було зрозуміло. От поляки, – ну вони, на відміну від нас, більш відповідально відносяться до агресії Російської Федерації, хоча в них нема спільного кордону – от поляки за останні роки, після агресії Росії проти України, на систему ППО витратили 8 мільярдів доларів. Це в рази більше нашого бюджету. Ми зараз спробуємо якісь копійки фінансувати, але це дуже складна проблема. Така складна проблема, ви знаєте, що, на жаль, на першому етапі війни ми втратили досить багато бойових літаків. Тому що росіяни ввели свої системи ППО і позбивали багато літаків. І ми зараз тільки підходимо до якихось там моделей, як це замістити, як це все підвищить обороноздатність. Але ще раз хочу звернути увагу. Авіаційна техніка, техніка ППО, ракети, системи радіолокаційного спостереження – це колосальні кошти. Оцей бюджет, по суті, буде тільки врегульовувати ситуацію на першій лінії зіткнення в тому вигляді, в якому вона є. А ситуації якоїсь стратегічної ще поки... Але я просто абсолютно впевнений… У нас же і в коаліційній угоді, і в рішеннях РНБО, в законі прописано відсотки від ВВП. Я переконаний, це не реклама економічній політиці, у нас буде рости валовий внутрішній продукт, відповідно сума, яку ми зможемо…

...5% будуть…

– На Міноборони 3% разом з бойовими підрозділами. 5% – це, знаєте, мені не подобається ця цифра, тому що це не на оборону. У ці 5% входить, ще раз підкреслюю, МНС, це і пожежні машини, це і грошове забезпечення 55 тисячам мнсників, це і патрульна поліція, якою ми так пишаємося, це і СБУ. Це, у принципі, 60% своїх зусиль тратить не на АТО, а на ситуацію всередині країни. Ми хочемо вийти на те, що ми прописали в коаліційній угоді з Блоком Петра Порошенка, – це 3% виключно оборона.

Це буде якесь оновлення коаліційної угоди чи в який спосіб?

– Ні. Це прописано в коаліційній угоді.

З ТАКИМ СУСІДОМ, ЯК ПУТІН І РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ, МИ НЕ ПОВИННІ ДИВУВАТИСЯ БУДЬ-ЯКІЙ ПРОВОКАЦІЇ

Тобто вийти на те, реалізувати.

– Я надіюся, що ці 3% будуть достатні, щоб позакривати ці питання. Не треба ще забувати про одне питання, про яке ми мало говоримо, але воно теж іде. Ми втратили базу нашого флоту в Севастополі. Ми втратили бойові кораблі, нам треба так чи інакше вибудовувати нову морську стратегію, стратегію берегової оборони. Тому що, вибачте мене, з таким сусідом, як Путін і Російська імперія, ми не повинні дивуватися будь-якій провокації. І я вам ще раз хочу сказати: от якщо подивитись на карту, то наша Бесарабія – це сотні кілометрів морського кордону, вони ж там "хитають" ситуацію. Вони ж там створюють, закидують своїх агентів, наймають якихось наших негідників.

Ну плюс історія з Молдовою, де змінився президент, і Придністров’я…

– Це воно ж все ж зав’язане. Це теж питання нашої безпеки і сьогодення.

Який ключовий майданчик для розробки цієї стратегії, на вашу думку? Це має бути комітет, це має бути Міноборони, це має бути Генштаб?

– На сьогодні, вважаю, ця комунікація між РНБО, міністерством оборони, Генштабом і нашим комітетом абсолютно відпрацьована. Немає практично законів, де ми спільно їх не розробляємо. Користуючись нагодою, хочу сказати, що цього року проголосовано і прийнято як закони біля 50 законопроектів. Це з урахуванням минулого року, там 80 законів, ми практично повністю модернізували систему нашої національної системи безпеки і оборони з точки зору законодавства. Дуже багато нових понять введено, дуже багато нових інструментів законодавчих введено. Цей процес продовжується... От уявіть собі, що навіть із точки зору таких зрозумілих геополітичних понять "імовірний супротивник" і таке інше, з точки зору базування наших військових частин до 2014 року, то не таке враження. А виходило, що в нас "імовірний супротивник" – це Польща і Румунія. Тому що всі більш-менш живі частини були на Західній Україні. З усього Сходу було демонтовано все, всі кордони відкриті. Це, до речі, є кримінальна справа до Януковича і його керівників Генштабу, міністрів оборони, які свідомо доводили, знижували боєздатність армії, щоби дати можливість Росії захопити половину нашої країни як мінімум.

Я АБСОЛЮТНО ВПЕВНЕНИЙ, ЩО В НАСТУПНИЙ РІК МИ НА ПОРЯДОК ЗБІЛЬШИМО НАШУ БОЄЗДАТНІСТЬ ЯК ДЕРЖАВА

Протиповітряна оборона, про яку ми почали говорити, і окрема історія її – це ядерний щит...

– ...ракетний щит, стоп…

...ракетний щит. До ядерного, я думаю, теж, у принципі, треба ще думати, а можливо, може, варто повертати. Ракетний щит. Знову ж таки, представники вашої політичної сили кажуть: "Україна його відновлює". Ми всі пам’ятаємо, що це та сама історія, яку ворог за часів ще Януковича, на різних рівнях агентури намагалися, в першу чергу, знешкодити, знищити і закрити це питання. Що таке "відновлюємо ракетний щит"? Чи є частиною цього відновлення ракетні стрільби, які відбувалися на початку грудня в Херсонській області? Чи були вони, в першу чергу, демонстрацією оборони нашої або більше політичним актом?

– Це не був політичний акт взагалі – перше. Друге – з радянських часів Україна успадкувала колосальний оборонний потенціал. Але за 25 років за копійки попередні міністри оборони, попередні президенти – це все було розкрадено, розбазарено. І фактично, коли напала Росія на нас, а Росія весь цей час розвивалася, у нас не було нічого новішого взірців кінця 80-х років, і то воно було в катастрофічному стані. Ми зіштовхнулись з тим, що ми не можемо ефективно протистояти цій російській армаді з новою зброєю, з новими взірцями. Враховуючи той потенціал, який у нас був, дуже мало країн, буквально 3-4, які розробляють всю лінійку зброї – це США, Росія і от зараз Китай виходить. Такі навіть країни як Франція, Німеччина, Англія, розробляють якісь сегменти. Ми пішли шляхом того, що от у нас є якийсь потенціал, є можливість зробити якісь заділи і нема грошей. Тому що, щоб ви розуміли, це можна подивитися у ЗМІ, розробка нового типу зброї – це сотні мільйонів, якщо не мільярдів доларів. І не факт, що з цього щось вийде. Ми взяли кілька точок росту, в тому числі те, що ви назвали "ракетний щит", ми почали нові програми. І я хочу поінформувати, що за рік ми зробили унікальні речі. Щось хтось бачив, щось показували, насправді я відповідально заявляю, ми обійшли Росію в цьому типі зброї і ми отримали, зараз закінчуються державні випробування, і в наступному році вже передбачена закупка частини, які будуть цим користуватися. Ми отримали зброю, якій Росія не змогла зробити такий аналог, які є, наприклад, у США. Але у США коштує колосальні гроші. Щоб було зрозуміло, там два десятки ракет, це весь наш оборонний бюджет. Паралельно ми розвиваємо цю тему, від неї є похідні, я не хочу, не можу розказувати, але ще раз хочу сказати: перший етап державних випробувань пройшов успішно. Я абсолютно впевнений, що в наступний рік ми на порядок збільшимо нашу боєздатність як держава.

5 канал

У НАС ДУЖЕ ВІДКРИТЕ СУСПІЛЬСТВО – ЯКИЙ-НЕБУДЬ ДЕБІЛ З ДЕПУТАТСЬКИМ МАНДАТОМ ДОЗВОЛЯЄ СОБІ В ПРЯМОМУ ЕФІРІ РОЗКАЗУВАТИ ДЕРЖАВНІ ТАЄМНИЦІ, ЯКИЙ-НЕБУДЬ ПСЕВДОЖУРНАЛІСТ ІЗ ФСБ ВИКИДУЄ ЩЕ ЯКУСЬ ІНФОРМАЦІЮ

Якщо згадати початок грудня, то реакція Москви на ці стрільби була більш ніж нервовою. Зрештою, понервували і перестали. Наскільки регулярними будуть такі навчання, стрільби, так, щоб у тонусі тримати, стримувати можливо психологічно?

– На жаль, Росія про нас знає більше, ніж треба, так що ми їх тримаємо в тонусі. У нас дуже відкрите суспільство, який-небудь дебіл з депутатським мандатом дозволяє собі в прямому ефірі розказувати державні таємниці, який-небудь псевдожурналіст із ФСБ викидує ще якусь інформацію. СБУ, ви бачите, за останній час багато чого зробила, але настільки інфільтровані агентами ФСБ наші правоохоронці, наші виробники, що це не є таємниця, що ми робимо, на жаль. Деталі якісь ми пробуємо зберегти. Так що ми тримаємо їх в тонусі, вони не даремно так агресивно реагують. Тому що вони розуміють, що це не фейки. Повірте мені, якби це були фейки, то вони б не реагували, навпаки, розказували, що це все їх не обходить. А так вони розуміють, що це їх обходить. Тут нема чим хвалитися: подобається це комусь, не подобається, підтримують нас, не підтримують. Повинні зрозуміти – це аксіома повинна бути для кожного. Тільки боєздатні Збройні сили, оснащені новітньою зброєю – гарантія того, що не буде Світлодарської дуги, що не буде Іловайська, що не буде "зєльоних человєчков" під Києвом. Оце гарантія нашого майбутнього – мене, вас, моїх дітей, і моїх, надіюсь, внуків.

У НАС Є ЦІЛА ПЛЕЯДА ПОЛІТИКІВ, ЯКА НЕ МАЄ БАЗОВИХ ЯКИХОСЬ ПОНЯТЬ – ЯК ФУНКЦІОНУЄ ДЕРЖАВА, ЯК ФУНКЦІОНУЄ ЕКОНОМІКА

До комітетських справ з вашого дозволу повернемося. Тут є інформація про те, що колеги з іншого парламентського комітету – з питань запобігання корупції, на своєму засіданні 8 грудня прийняли рішення створити робочу групу, щоб перевірити, як відбувається співпраця і підписання оборонних контрактів з ДК "Укроборонпром". До речі, на прохання самого "Укробопронпрому". Я так розумію, що там втомилися відбиватися від звинувачень у корупції, і от оця робоча група працює, і має прозвітувати 1 лютого. Працює в тому числі…

– Трошки ви там перекрутили. Справа в тому, що у нас є ціла плеяда політиків, яка не має базових якихось понять, як функціонує держава, як функціонує економіка. Зараз суспільство хоче найти винуватого в чомусь, і вони прийняли таке рішення – це корупція, так? От коли питаєш: у чому корупція, можна пояснити, так? Щось куплено дорожче чи щось там... Коли наш комітет займався боротьбою з корупцією, то ми як це робили? Це, до речі, у ЗМІ було: дизельне пальне коштує 17 тисяч, закупили по 21, ми вважаємо, що це корупція, міністр оборони приймає рішення, скасовуємо ці контракти і закупаємо по 16.

А ця робоча група хіба не так працює?

– Ні, не так.

А як?

– Наприклад, це ж було в прямому ефірі, ваш канал теж показував, один із депутатів – це було спільне, я запросив комітет по боротьбі з корупцією до нас на комітет, посадили керівництво "Укроборонпрому", пару таких ілюстрацій. Один із депутатів встає і говорить голові "Укроборонпрому": "А чого шиєте погану форму?" Він не шиє форми. Форму шиють приватні швейні підприємства. Або, наприклад, встає депутат і говорить: "А ось у 2014 році прокуратурою і МВС на Житомирському бронетанковому заводі було там виявлено, справа в суді. А чого вони ще не сидять?" Голова правління показує на голову тоді ще спостережної ради і говорить: "Так, у мене було доручення голови в 2014 році перевірити. Ми перевірили, ми встановили, що вкрали 20 двигунів, передали справу в прокуратуру. Є підозра, справа розслідувана і справа передана до суду". "Так це корупція". – "Так, це корупція, ми відреагували на це як на корупцію". Ще раз хочу сказати…

Ну це публічна частина, і очевидно, що вона з певною мірою популізму, не може вона без неї.

–Я як голова комітету можу навести десятки прикладів. Якщо є якийсь акт корупції, я викликав і НАБУ до себе на комітет. До речі, дуже цікава історія. НАБУ викликали, передали всі матеріали. А НАБУ нам потім повернуло ці всі документи, сказало, що вони неналежним чином оформлені. Це так до слова. Люди добрі, корупція – це збиток, нанесений, давайте його розглядати, давайте його аналізувати. І якщо ми проаналізували, вимагати від правоохоронних органів покарання – це кримінальний злочин. А ходити по ефірам, розказувати, що там корупція, яка корупція? Так, там корупція, і ми знову боремося, і будемо боротися. І позиція всіх – і голови СБУ, і Президента, і Генерального прокурора, і міністра внутрішніх справ – десятки кримінальних справ порушено. Вже є засуджені.

Після 1 лютого, коли прозвітує ця робоча група, більше буде? Як вважаєте?

–Я навіть не хочу це коментувати, щоб не ображати своїх колег.

КОЛИ БУЛИ ЗАЯВИ ПАНІ САВЧЕНКО ЩОДО ЗАХАРЧЕНКІВ, ПЛОТНІЦЬКИХ – ЦЕ ВЖЕ БУЛА ТАКА КАПЛЯ, ЯКА ПЕРЕПОВНИЛА ЧАШУ ТЕРПІННЯ

Ще одна комітетська історія, пов’язана вже з Надією Савченко. Ну достатньо був такий яскравий період спостережень того, як відбувалася її заява, на якому тлі, як вона їх пояснювала. І реакція, очевидно, колег у першу чергу по комітету з нацбезпеки і оборони. Зрештою комітет вирішив порекомендувати парламенту виключити Надію Савченко зі складу комітету. Парламент не встиг це зробити в 2016 році, це, напевно, буде зроблено в 2017, хоча теж ще не факт. Як вважаєте, зал проголосує?

– Це питання до залу, а члени комітету з оборони і безпеки дійсно після відомих всім заяв Савченко… Хоча це ж не були перші заяви, це був якийсь процес. Надія ще наприкінці літа заявила, наприклад, – що мене особисто вразило, вона ж таки була офіцером збройних сил, вертольотчиком – заявила, що нам не потрібна система протиповітряної оборони, тому що росіяни нас не бомблять.

5 канал

Під протокол заявила?

– Ну це її публічний виступ був, яка різниця? Можна в Інтернеті подивитися. Або вона заявила на Заході, що не треба летальної зброї. Це такі були перші її заяви, які йшли всупереч функції нашого комітету – це парламентський контроль та підняття обороноздатності нашої держави. Це наші посадові обов’язки, тобто не розвалювати ППО чи там заводи, а якраз піднімати, це наша робота. Нам за це, вибачте, зарплату платять. Народ нас обрав, парламент делегував у цей комітет. Коли були заяви пані Савченко щодо захарченків, плотніцких – це вже була, знаєте, така капля, яка переповнила чашу терпіння. І комбати добровольчих батальйонів у першу чергу, які, вибачте мене, втратили своїх побратимів від цих злочинців. Той же Юрій Береза, той же Андрій Тетерук, які з боями проривалися з Іловайського котла, вони не здались у полон, розумієте? Вони не здалися в полон, вони проривалися з боями. Вони підняли цю ініціативу, хлопці заявили, що в одному приміщенні з нею вони не бачать можливості працювати. Була зареєстрована відповідна постанова. Так як це все було стисло там, бюджетний процес був, не хотілося заважати цьому процесу. Думаю, що постанова зареєстрована, всі фракції фактично вимагають, щоб це питання зразу після нового року було розглянуто по суті. Я не бачу тут ніяких інтриг.

Є ОДНА ПРОБЛЕМА, ЦЕ І НАС СТОСУЄТЬСЯ ТЕЖ. ЩОБ У НАС ВСЕ ВИХОДИЛО, ТРЕБА, ЩОБ ХОЧА Б 90% ДЕПУТАТІВ ХОДИЛИ НА РОБОТУ

Щодо законопроектів, які стали законами, ви про них згадали, але комітет розробив ще низку законопроектів, які пов’язані з нашою обороною, нацбезпекою. І зокрема ви стверджуєте, що процес їх ухвалення на початку наступного року пришвидшиться. Що дає такі підстави стверджувати і що першочергове буде проголосоване? З того, що є доробком саме вашого комітету.

– Перш за все, є величезний блок, який ми не змогли провести, це комітет працював, але щоб провести закон, треба мати 226 голосів.Є закони, які мають протиріччя, тобто військова юстиція. Вже є цифри загальновідомі, у нас небойових втрат більше, ніж бойових. Я вже криком кричу, говорю: "Люди добрі, ну це ж питання дисципліни, так?" То ми повинні розуміти. Щоб ви розуміли, я це зараз скажу в ефірі, я не хотів цю цифру озвучувати, але вже немає виходу не озвучувати. Рівно рік тому, в січні у нас було бойових втрат 5 чоловік, а небойових - 25, от зрозуміло, так?

За підсумками цього року?

– За підсумками цього року вчора Міністерство оборони опублікувало дані – 248, по-моєму, не бойових, і 210 бойових. Але це, ще раз хочу сказати, це погана історія, коли у нас небойових втрат, а це перш за все, дисципліна, це перш за все, відсутність….У Радянському Союзі була... У всіх країнах світу єсть, до речі, спеціальна армійська юстиція: армійські дознавателі, армійські суди, армійські… А зараз ми тільки зробили ВСП, але у них нема права слідства, таке інше. ВСП – це загальна картинка, як би. Ми це не зробили, тому що деякі наші лідери депутатських фракцій заявили, що "ми цивільна держава, що ми європейська держава". То подивіться на американські закони.

А партнери по коаліції наскільки поділяють?

– Партнери поділяють. Але є одна проблема, це і нас стосується теж. Щоб у нас все виходило,треба, щоб хоча б 90% депутатів ходили на роботу.

Так, тут доводиться розводити руками. Ну що ж, можливо, ситуація зміниться.

– Будемо шукати партнерів у "Самопомочі", переконувати їх, дякувати тому ж Ляшку, який підтримує ці моменти. І будемо шукати 226 голосів. Є, наприклад, законопроекти, які не визивають ні в кого опору, які чомусь не проходять – електронний реєстр військовослужбовців. Ми живемо в 21 сторіччі, нам треба дуже гнучкі системи мобілізації. Зараз ми, до речі, дуже класні програми робимо, я дякую начальнику Генштабу. От щоб ви розуміли, в цьому році, минулому, 21 тисяча бійців першої лінії резерву, першої черги резерву пройшли дво-трьотижневі збори. От у нас, не буду називати військову таємницю, у нас більше 100 тисяч людей, які були в боях, які демобілізовані. Якщо ми цих більше 100 тисяч будемо тримати належним чином підготовленими – це колосально, в Путіна такого нема.

Це резерв?

– Це не просто резерв, це боєздатний резерв. Це люди, які за 48 годин можуть взяти зброю і не просто взяти зброю, а дати відсіч ворогові. І, до речі, – це колосальна стратегічна перевага, тому що у нас є такі люди, а у Путіна немає, він це теж розуміє. Коли вони пробували скопіювати нас, і проводили на Північному Кавказі навчання, вони хотіли залучити своїх резервістів – ті не прийшли. А наші приходять, і це правильна дуже річ. Я надіюся, що в цьому році ми розширимо ці всі програми. Ми зараз призиваємо призовників, вони демобілізовуються, але це теж уже резерв першої лінії. І такі речі дадуть нам можливість впевнено відчувати і дивитися в наше майбутнє.

МИ ПРИЙШЛИ В ПОЛІТИКУ ЩОБ ДАТИ НАШІЙ ДЕРЖАВІ ІСТОРИЧНИЙ ШЛЯХ, ЯКИЙ МИ ХОЧЕМО – ЦЕ ЄВРОСОЮЗ, ЧЛЕНСТВО В НАТО, ВПЕВНЕНІСТЬ У ЗАВТРАШНЬОМУ ДНІ І РОЗБУДОВА ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ДЕМОКРАТИЧНОЇ УКРАЇНИ

Ну і фінальне запитання: воно таке, знову ж таки, стосується парламенту: загалом те, наскільки дієздатною була коаліція в 2016 році? Коаліція або більшість, назвемо це так, тому що дуже часто ветували законопроект не учасники коаліції. І які перспективи на 2017 рік, як ви вважаєте?

–Я абсолютно впевнений, що Президент Петро Олексійович Порошенко, і керівництво “Народного фронту”, той же Арсеній Петрович Яценюк, Олександр Турчинов розуміють свою історичну відповідальність. Ми з вами були свідками розвалу коаліції "помаранчевої", так званої, у 2005 році. І це привело до реваншу Януковича, і це привело до війни, по суті. Щось комусь подобається, щось комусь ні. Мені теж не все подобається, але, вибачте мене, ми прийшли в політику не для того, щоб якісь забаганки задовольняти, а для того, щоб дати нашій державі отой історичний шлях, який ми хочемо – це Європейський Союз, членство в НАТО, це впевненість у завтрашньому дні і розбудова європейської демократичної України. І заради цього доведеться, звісно, і потерпіти партнерам одне одного, і шукати якісь компроміси. Але я вам хочу сказати, що та сама легендарна бюджетна ніч показала, що в нас досить великий запас є. І ми з запасом набрали голосів. Все, що було треба, навіть непопулярне, "проголосували". Хочу ще раз сказати. Я впевнений, що кожен із глядачів це відчує на собі уже по результатах першого кварталу наступного року, ви побачите, наскільки цей бюджет працює на державу, на кожного з нас.

Яна Конотоп, "5 канал"

Як повідомляв 5.ua, Україна розроблятиме нові зразки зенітної-ракетної техніки з країною-членом НАТО.

Попередній матеріал
Тука: Україна поверне Донбас наступного року, Кремль готовий його здати
Наступний матеріал
У Києві попрощалися із бійцем "Козаком", який ціною власного життя дав можливість врятуватися побратимам
Теги:
Loading...
Дружина пораненого чоловіка: Пашинський одразу підійшов з пістолетом і не робив попереджувального пострілу

Дружина пораненого чоловіка: Пашинський одразу підійшов з пістолетом і не робив попереджувального пострілу

Пашинський розповів про ситуацію щодо незадовільної якості українських мінометів "Молот"

Пашинський розповів про ситуацію щодо незадовільної якості українських мінометів "Молот"

Пашинський про боротьбу з корупцією: щоб ми не робили, виходить автомат Калашникова

Пашинський про боротьбу з корупцією: щоб ми не робили, виходить автомат Калашникова

Пашинський розповів, де брати гроші на оборонний сектор

Пашинський розповів, де брати гроші на оборонний сектор