5 канал

Екс-"коп" Олександр Харченко: Якщо найближчі місяці стануть гарячими – це буде тестом для нової поліції

Олександр Харченко, екс-працівник нової української поліції, один із перших випускників поліцейської академії, у ексклюзивному інтерв'ю "5 каналу" розповів, що потрібно в змінити в реформі правоохоронних структур

КЛЮЧОВІ ПЕРЕПОНИ – НЕЕФЕКТИВНІСТЬ ВНУТРІШНІХ ПРОЦЕСІВ І ВІДСУТНІСТЬ У КЕРІВНИЦТВА ЯКОЇСЬ СТРАТЕГІЧНОЇ МЕТИ ЦЮ ЕФЕКТИВНІСТЬ НАЛАГОДЖУВАТИ

– Ви останнім часом часто з’являєтеся в ефірах різних телепередач, різних телеканалів, Ви є героєм багатьох статей у журналах, люди запитують у вас, що потрібно змінити в поліцейській реформі, що не спрацювало, що змусило вас піти? Ви працювали натхненно, ми стежили за вами через Facebook, це було пристойно, це було красиво, нам подобалося, що ви так щиро і відверто робили свою роботу, а потім в якийсь момент ви просто сказали: "Все, я більше так не можу". Ви пояснили свій вибір, ми можемо зараз трошки коротко також пояснити, у чому були ключові перепони продовження вашої роботи? Після чого поговоримо про моральну сторону роботи в новій поліції в Україні.

– Так, ну ключові перепони – це, як я вже згадував, неефективність внутрішніх процесів і, на мою думку, відсутність у керівництва якоїсь стратегічної мети цю ефективність налагоджувати. Тобто альфа-версія продукту запущена, а для того, щоб з неї робити вже щось більш таке працездатне, системної роботи не ведеться.

– Тобто, ми не можемо розраховувати на версію 1.0? На повноцінну поліцію ми на сьогодні не можемо розраховувати?

– Ми можемо, але для цього треба змінювати певні речі вже зараз і на вчора.

– Я так розумію, що є велика кількість людей можливо чи особливостей нашої держави, нашої країни на сьогодні, які не готові ось поліцію 1.0 справді запускати.

– Так, я думаю, що для цього наше суспільство має дозріти.

– Суспільство – це звичайні люди чи це все-таки той політикум, який допомагає такій поліції з’явитися?

– Це і звичайні люди, це і політикум, це люди, які безпосередньо працюють у поліції як на найнижчих посадах, так і в менеджменті.

– Я правильно розумію, що немає достатньої критичної маси людей, от у всіх цих сферах, які ви зараз зазначили, і поки не буде цієї критичної маси – не буде справжньої поліції?

– Так, саме так. Але нам треба для того, щоб ця критична маса з’явилася, говорити, власне, про ефективність як самоціль, певною мірою.

– Ви знаєте людей, які говорять про ефективність як про самоціль, наприклад так, як ви? З поліції?

– Є люди, які принаймні прийшли з бізнесу до поліції, і з ними у нас є, скажімо, розуміння в термінах.

5 канал

"КОПИ" ПОКИ ЩО ПРАЦЮЮТЬ ПО-НОВОМУ. АЛЕ КОЛИ ВСЕ ЦЕ МЕЖУЄ ЗІ СТАРОЮ, НА ОРГАНІЗАЦІЙНОМУ РІВНІ БІЛЬШ ПРОСУНУТОЮ, ОРГАНІЗАЦІЄЮ, ТО ЦЯ ОРГАНІЗАЦІЯ НОВЕ ПОКОЛІННЯ ТАКИ ПОГЛИНЕ

– Скільки місяців ви пропрацювали?

– Загалом я присвятив поліції майже рік, ну спочатку це було 3 місяці навчання, потім 4 місяці я працював на вулиці в патрулі, а потім ще 3 місяці у відділі моніторингу.

– А за весь цей час і за ці різні етапи, тобто три етапи, роботи, люди, які вам зустрічалися, які також були вашими колегами на той час, спочатку ви разом вчилися, потім працювали на вулиці в патрулі, а потім, можливо, в офісі також, це ж люди з нового набору всі, я так розумію, правильно?

– Переважно.

– А які ключові характеристики ви могли би у цих людей виділити і які з їх характеристик співпадають з вашими? Наприклад, щирість, відповідальність або там впевненість чи впертість?

– Я би сказав, що безперечно ті, хто проходили навчання і відбір минулої весни, це люди нової генерації і, скажімо, вони принесли до нової патрульної поліції багато цікавого. Але попри те, що системно не ведеться роботи на побудову нової саме інституції, яка би діяла за новими правилами, яка би не просто була збіговиськом нових людей, а діяла би за новими правилами. Це все може залишитися гарною ініціативою, тому що люди, так як, підкреслюю, в нас спрацювала інвестиція в людський капітал, є покоління підготовлених "копів" по-новому, і вони поки що працюють по-новому. Але коли все це межує зі старою організацією, яка на організаційному рівні є насправді більш просунутою, то ця більш просунута організація його таки поглине.

– Більш просунута, це міліція стара, ви це маєте на увазі?

– Я маю на увазі, що ця організація при всіх її вадах трималася, ну власне, тримається, це традиція, скажімо. Вона тримається на страху і на, дуже часто, неврегульованості внутрішніх механізмів прийняття рішень, але для своєї епохи, для свого середовища совєтського союзу, ця організація була ефективною.

5 канал

ПРОЗОРІСТЬ, ВІДКРИТІСТЬ ДО СУСПІЛЬСТВА – ЦЕ НЕ ПРОСТО ХОРОШІ СЛОВА, А ЦЕ ДУЖЕ ПРАКТИЧНІ РЕЧІ, ЯКІ НАСПРАВДІ ПРОЯВЛЯЮТЬСЯ В ЩОДЕННІЙ РОБОТІ

– В нас же інші часи. Як нам зробити так, щоб нова організація, нова інституція як поліція, змогла не бути поглинутою старою радянською міліцейською системою?

– Для цього треба розуміти, що коли ми говоримо про цінності, такі як, наприклад, прозорість, відкритість до суспільства – це не просто хороші слова, а це дуже практичні речі, які насправді проявляються в щоденній роботі, і які при правильній постановці справи допомагають робити роботу і насправді не обтяжують, власне, роблять комунікацію більш простою, більш ефективною.

– Ви не рідко відмічали те, що кількість відкриттів нових офісів по всій Україні часто навіть випереджає саму якість людей, які там з’являються. Можемо тут трошки зупинитися на цьому? Ви вважаєте, що не встигають підготувати вдало і якісно регіональні, назвемо це офіси поліцейських, в різних містах умовно Тернопіль, Луцьк чи Дніпропетровськ (о’кей, велике місто), і ці люди, які виходять на вулицю, вони не володіють достатньою кількістю знань, наприклад? Принциповості, або там чесності чи щирості? Я правильно вас розумію?

– Я би тут застеріг, що в мене все-таки нема повної картини по підготовці по всій країні, але я добре бачив ситуацію в Києві з іншої сторони, і я точно знаю, що цей потяг поїхав дуже сильно вперед, в той час як останні вагони десь залишилися без жодної підтримки і роботи над якістю в тилу насправді бракує. Є гарний фасад, але за цим фасадом мало системної роботи. І так, через півроку роботи, цей фасад уже добре навчився працювати з типовими ситуаціями, там з вуличними грабежами і наприклад з порушенням правил паркування, але робота ж поліції цим не обмежується. Також я наприклад буквально вчора за збігом був у Тернополі. І я в Тернополі побачив на вулиці торгівлю пролісками. Я знаю, що в Києві були проблеми, багато нарікань на те, що поліція на це не реагує, і я от вчора випадково мав змогу поспілкуватися з тернопільськими патрульними, які там працюють два тижні.

– Професійно виконали свої обов’язки?

– Хлопці не знали, що робити. Ну тобто, вони пояснили мені речі, які не мали стосунку до того, як це мало виглядати відповідно до закону.

– А є у вас ідея, в чому власне проблема? Просто в тому, що вони прийшли не навчені ще? Треба було дуже швидко відкрити офіс у Тернополі, тому, кого встигли набрати – добре, що встигли вивчити – окей, все – на вулицю, працювати.

– В тому числі треба зважати на те, що коло грузинських реформаторів і просто толкових менеджерів у цій реформі досить маленьке.

– Обмежене.

– І людей, толкових менеджерів бракує на те, щоб одночасно запускати усе якісно в усіх містах, ставить питання про пріоритет, який був поставлений, про те, що треба якомога швидше запустити 29 міст.

5 канал

ВАЖЛИВО НАЛАГОДИТИ НОРМАЛЬНИЙ ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК, ЩОБ ОЧІКУВАННЯ ВІД ПАТРУЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ І ВЗАГАЛІ ВІД РЕФОРМИ БУЛИ РЕАЛІСТИЧНИМИ

– А ви жалкуєте, що ви пішли? Вже певний час пройшов, з вами багато про це говорять, чи з’явилося відчуття таке?

– Ні. В жодному разі. Я йду вперед

– А яким є ваш "вперед"? Ваш персональний.

– Мій "вперед" у тому, що в певний момент я бачив свій професіональний ККД у тому, щоби служити суспільству безпосередньо на вулиці, і в мене це була теж непроста історія, чому я там облишив свою попередню кар’єру, пішов бути вуличним копом. А зараз я, насправді, уже вичерпав ті можливості всередині системи, коли я ходив до керівництва і говорив, що хлопці, ми робимо зараз не ті речі, ми їх робимо неправильно фундаментально, ми не є відкриті і це шкодить нам же, у нас всередині все затиснено, і ми не можемо ефективно все організувати. Тоді я побачив для себе ефективнішу точку прикладання зусиль в тому, щоби…

— …стати критиком…

— …стати лояльним критиком. Просто насправді суспільство не дуже розуміє, як ця вся "махіна" працює всередині, і мені здається, що зараз важливо налагодити нормальний взаємозв’язок, щоб суспільство позбулося не те щоб рожевих окулярів, а просто щоб очікування від патрульної поліції і взагалі від реформи були реалістичними.

– А які мають бути очікування від патрульної поліції сьогодні? Це дуже-дуже тонкий момент, мені здається.

– Очікування зокрема про те, що патрульна поліція повинна якось реагувати на торгівлю пролісками – це нормальні очікування в цивілізованій країні, і треба розуміти, що насправді ми живемо в сумні часи. Зараз, скажімо, правоохоронні органи інституційно неспроможні на це реагувати. І в цьому треба чесно розписатися – вони інституційно неспроможні, і з цієї точки будувати заново.

5 канал

У НАС КРАЇНА ЗАРАЗ У ТАКОМУ СТАНІ, ЩО В НАЙБЛИЖЧІ КІЛЬКА МІСЯЦІВ НАВІТЬ МОЖУТЬ СТАТИ РАПТОМ ДУЖЕ ГАРЯЧИМИ

– Ви юрист за освітою? Якщо не помиляюся.

– Так.

– Тобто ви чітко розумієте, що говорите і, я впевнений, зайвого не говорите. І тут питання таке. Ви нерідко пояснюєте у своїх інтерв’ю або в себе на персональній сторінці у Фейсбуці певні нюанси і проблеми, які, на вашу думку, треба вирішити інституціонально зараз у поліції чи просто у реформуванні. І чи тиснуть на вас працівники поліції, які залишилися власне працівниками, мовляв, Алекс, не робіть цього, ви шкодите нашому іміджу, або погрожують навіть, не робіть цього, бо ви заважаєте реформі працювати?

– Ну, мене кілька разів назвали слабаком. Я про це подумав, що люди просто не розуміють шлях, який я пройшов, не хочуть цього розуміти, відповідно, я не буду перед ними ні про що звітувати. Я просто зауважу, що ті, хто були такі відірвані від життя ідеалісти, вони відсіювалися ще минулої весни під час навчань, коли проходили власне спочатку відбір, який, нагадаю, був доволі жорсткий, а потім було три місяці навчання. Ідеалісти відсіювалися ще тоді. Зараз же я бачу, скажімо, місію тих, хто розуміє, що коїться з українськими правоохоронними органами, у тому, щоб українські правоохоронні органи зараз були готові до викликів епохи. А виклики епохи зараз – це не грабежі на вулицях.

– Не паркування.

– І не паркування, і не торгівля пролісками. У нас країна зараз у такому стані, що в найближчі кілька місяців навіть можуть стати раптом дуже гарячими і якщо щось таке почне ворушитися, то власне це буде тестом для реформи поліції і для нової патрульної в тому числі.

– А ви вірите в те, що якщо, не дай Боже, щось таке стається, ваші колишні колеги здатні на те, щоб відреагувати?

– Ви в мене питаєте про віру. Віра – це таке щось більш ірраціональне.

– Ну ви ж раціональна людина, я це добре розумію, на скільки готовність ви можете оцінити?

– Річ у тім, що конкретно ті дівчата та хлопці, з якими я працював, повторюю, і я реально тішуся, що вони продовжують робити там добру справу і там є багато АТОшників в тому числі, але якщо ми говоримо про рівень комунікації всередині організації, якщо ми говоримо про інституційну спроможність, про запас міцності цієї організації, то тут вже виникають питання.

5 канал

МОРАЛЬНОЇ, НЕМАТЕРІАЛЬНОЇ ВІДДАЧІ БРАКУЄ, ДЛЯ ТОГО ЩОБ ДАЛІ ПРОДОВЖУВАТИ ІДЕАЛІСТИЧНО РЯТУВАТИ КРАЇНУ

– Чи очікуєте ви, що зараз після вас з’являться такі люди, які будуть йти в поліцію і ставати умовно на ваш бік умовно отакої лояльної критики?

– Приватно декілька людей, які поки що в поліції озвучували свої наміри теж піти, я їх до цього не заохочую, не говорю, що давай-давай, бо це насправді приватний вибір мусить бути кожного, відповідальний вибір.

– А причини, чому вони хочуть залишити ряди поліцейських, схожі з вашими причинами?

– Чимало людей дійсно кидали свої якісь більш успішні кар’єри і йшли до поліції, патрулювати на вулиці за зарплату вісім тисяч гривень, вірячи, що це початок чогось великого, нового, грандіозного. І зрозуміло, що через рік ми констатуємо, що так, реформа відбулася, але от наскільки вона стовідсотково відбулася чи половинчасто відбулася, тут вже у багатьох починають шкребти кішки. І багато людей говорять, вибачайте, це все добре, але…

– Я піду заробляти гроші.

– Так, я піду заробляти гроші, тому що тут такої уже моральної, нематеріальної віддачі бракує, для того щоб далі продовжувати ідеалістично рятувати країну.

– А вам вчасно платили, до речі, за всі ці місяці, поки ви навчались, працювали?

– Були затримки пару разів там.

– І вісім тисяч гривень, ця кількість грошей надходила щомісяця чи це якась була абсолютно різна кількість грошей щоразу?

– Знаєте, грошове забезпечення – це дуже складна тема. Починаючи з того, що ставка – це в районі десь тисячі гривень, а все інше – це премія, і з премією можуть бути різні варіації.

– Тобто ви не отримували вісім тисяч постійно, у вас бувало і менше і більше?

– Конкретно мене ця історія зачепила меншою мірою, але були прецеденти, коли особистим рішенням командира роти з певних патрульних "зрізали" по дві тисячі, а то і чотири тисячі гривень, якщо я не помиляюся, був такий випадок. Тут питання в тому, що це несе функцію свого роду дисциплінарної відповідальності, і не те щоб ця дисциплінарна відповідальність не повинна була бути, навпаки, але вона не врегульована ні контрактом, адже, нагадаю, з патрульними контрактів не уклали, вона дуже слабко врегульована внутрішньою нормативкою, фактично все тримається на такому собі "міжсобойчику" командирів рот, комбатів і керівництва…

5 канал

– А це ж має впливати якимось чином, мені здається, на глобальну мотивацію працівників поліції, якщо командир роти має свій порядок денний, то люди, які працюють ланкою нижче, все це бачать, напевне відчувають все це, і це змінює їхню мотивацію. Ви можете відмітити, як змінилася взагалі мораль, настрій у людей от з моменту півроку тому і сьогодні наприклад?

– Тут якби чистоти експерименту немає, тому що люди все ж таки прийшли з цивілки в парамілітарну структуру, і це нормально, що їхні очікування не змогли трохи збігатися з їхньою реальністю. І звичайно у поліції, як у парамілітарній структурі, мусить бути дисципліна і чітке виконання наказів, але тут питання в тому, на чому ґрунтується ця дисципліна. Тобто коли вона ґрунтується на тому, що нічого незрозуміло, на тому, що наказ є наказ, і немає нормальної комунікації, немає зворотного зв’язку, немає толкових пояснень – це інший порядок, ніж коли все є чітко описано, зрозуміло і прогнозовано. Це стосується як матеріального забезпечення, так і загалом психологічного клімату. Дуже багато насправді залежить від командирів, тобто якщо командир роти, комбат "притомні", то і психологічний клімат всередині буде гаразд. Але знову ж таки, ми тоді говоримо про якусь "отаманщину".

– Ну залежність від однієї людини.

– Так, а не про інституційні стандарти.

– Насамкінець, про ваше майбутнє. Коли ви пішли, ви що вибрали для себе? Залишатися навколо ідеї реформування поліції, але що робити? Чим займатися?

– Я продовжую займатися суспільнокорисною діяльністю.

– Детальніше трошки, може. Мені здається, глядач буде зацікавлений. Ви зробили такий важливий складний крок – ви пішли з нової структури, про яку так багато і добре говорять.

– У нас насправді зараз країна, як я вже згадав, стоїть перед численними історичними викликами, і я зараз думаю, що вже не повернуся до приватної юридичної практики, якою я займався кілька років до поліції, і буду шукати своє місце в цих історичних викликах.

– Я дуже дякую за ваш час, Олександре, успіхів вам у цих історичних викликах, я думаю, що успіхів ми побажаємо і поліції у процесі реформування.

Андрій Сусленко, "5 канал"

ПОВНИЙ ВІДЕОЗАПИС ІНТЕРВ’Ю ДИВІТЬСЯ ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ ⟩⟩⟩

Попередній матеріал
У закарпатському селі відмовилися перейменувати вулицю Леніна на честь Леннона
Наступний матеріал
Сакварелідзе: Шокін сам мені казав, що буде захищати своїх до кінця
Теги:
Loading...

У Рівненській області під час сутичок із старателями бурштину поранено сімох поліцейських

Поліція вилучила у підозрюваного в розбійному нападі арсенал зброї в орендованій квартирі

Хатія Деканоідзе: Поки жоден обласний начальник поліції не пройшов переатестацію

Керівника поліції Черкаської області спіймали на спробі дати хабара - ГПУ

342 патрульних поліцейських вийшли на вулиці Чернівців

У Чернівцях запрацювала патрульна поліція