5 канал

Хатія Деканоідзе: Поки жоден обласний начальник поліції не пройшов переатестацію

Голова Національної поліції України Хатія Деканоідзе у програмі "Рандеву" на "5 каналі" розповіла чому не можна реформувати все одразу та які є слабкі ланки у правоохоронній системі, чому затягується переатестація і які перші здобутки у боротьбі з криміналом

– Сьогодні в мене в гостях жінка, яка очолює Національну поліцію України і називає себе першим поліцейським технократом сучасної України. Рівень довіри до Національної поліції, за словами Авакова, нині складає 85%, за інформацією від інформаційної агенції УНІАН – 52. Кому варто вірити? Хатія Деканоідзе, голова Національної поліції України, сьогодні у "Рандеву".


Хатія Деканоідзе, 39 років. Перша голова Національної поліції. Призначена 4 листопада 2015 року. 7 листопада 2015-го в силу вступив закон про поліцію. 4 липня 2015 року – початок пробної роботи поліції в Києві. 2007-2012 рік – керівник Академії МВС у Грузії. Близько трьох місяців пробула міністром освіти і науки Грузії у 2012 році. Працює з Саакашвілі вже 15 років, з 24-річного віку. У грудні 2014 року відкрила у Києві школу підготовки лідерів-реформаторів за досвідом країн СНД — CAP (Civil and political School). Незаміжня, виховує 16-річного сина.


ЦІКАВО, ЧОМУ ГОЛОВНИЙ ВІЙСЬКОВИЙ ПРОКУРОР КОМЕНТУЄ ПИТАННЯ, ПОВ'ЯЗАНІ ЗІ ЗВИЧАЙНИМ ПАТРУЛЬНИМ ІНСПЕКТОРОМ

– 24 квітня буде півроку як ви на посаді. За цей час, українці говорять, що Національна поліція – це чи не єдина видима реформа сучасного уряду. І одночасно є ряд моментів, які дискредитують Національну поліцію. Ви не розчаровані?

– У мене немає права просто розчаровуватися, це дуже важливий момент. Так, я б сказала, що важко – іноді хочеться просто заплющити очі і ні про що не думати. Але такого права теж у мене немає.

– Я запитала вас, чи не розчарувалися ви, не маючи на увазі українців, вашу справу, а маючи на увазі систему. Ви можете зараз сказати, що в цій системі, в цій країні, з того моменту як ви прийшли, і зараз ви на посаді, нічого не змінилося?

– Треба боротися. Але ваша правда, коли ви говорите, що є система і є опір системи. Ви знаєте, у нас опір системи зсередини теж виходить, не лише інші правоохоронні органи, внутрішня система, яка чинить опір. Чому? Тому що кілька десятків років люди просто звикли працювати в іншій системі абсолютно. Люди просто звикли, що була якась каста людей, яких не карали, про яких не говорили, і люди все знали, все розуміли і просто ніякої інформації для простих, пересічних людей не доходило. Це по-перше. Друга моя позиція як голови Національної поліції і як людини, яка живе в цій країні і хоче, щоб ця країна була найщасливішою і люди щоб розвивалися в хорошому, правильному напрямку. Я так скажу – якщо правоохоронна система не працює на одному березі, то нічого не вийде. Тільки реформувати Національну поліцію України – звісно, це дуже важливий момент, але тільки її реформувати – цього недостатньо.

5 канал

– Випадок з офіцером Олійником.

– Це був, я б так сказала, випадок, який розкрив дуже багато для мене особисто.

– Що ви маєте на увазі?

– Це, в першу чергу, що є люди, яким не подобається, що до патрульної поліції є довіра. Друге, мені було дуже цікаво і зараз теж цікаво, просто я поки не отримала на це відповіді, чому головний прокурор, військовий прокурор коментує…

– …військовий, важливий аспект…

– …військовий прокурор коментує питання, пов'язані зі звичайним патрульним інспектором. Це теж дуже важливо. Але я думаю, що люди теж не розуміють цього. І третє, попри складнощі, попри те, що його посадили в СІЗО, потім побили в СІЗО, ви це пам'ятаєте, напевно, коли він...

– …уже прийшов на засідання побитим…

– Так, на засіданні в нього були очі червоні, там кров теж йшла... Тож був якийсь дисбаланс і дискомфорт, коли водій, який гнався на "скаженій BMW", і це загроза, ви теж це розумієте, як людина, яка живе в цьому місті. Його відпускають, Олійник сидить у СІЗО – був дискомфорт, був дисбаланс. Але найголовніше, те, що я хочу зараз підкреслити, що люди, про яких ви сказали, вийшли на площу підтримати ідею поліції. Це найважливіше.

– Але відкрийте таємницю, чи ви розбирали цей випадок всередині, взагалі які висновки ви зробили, якщо говорити про помилки в цій ситуації? Ось у чому була головна помилка в цій ситуації?

– Він застосував зброю і на це він мав право. Я процесуальні моменти зараз не буду коментувати, бо просто не закінчився суд, останнього судового рішення у нас поки немає на руках.

5 канал

СПРАВА "ДІАМАНТОВИХ ПРОКУРОРІВ" – ЦЕ СПРАВА ПРИНЦИПУ ДЛЯ ЦІЄЇ КРАЇНИ

– Ну якщо ми вже зачепили тему Генеральної прокуратури. Сакварелідзе, ваш земляк, заявив про те, що ті люди, які брали участь у розслідування справ так званих "діамантових прокурорів", отримали повідомлення про звільнення. Ви відчуваєте цю не конкуренцію, а прямий конфлікт між Генеральною прокуратурою та Міністерством внутрішніх справ зараз?

– Скажу як людина, яка знову ж таки живе в цій країні. Справа "діамантових прокурорів" – це справа принципу для цієї країни. Те, що вся правоохоронна система повинна реформуватися, те, що вся правоохоронна система поки не досягла тих стандартів, які важливі для вас, для них, для кожної людини, яка живе в Україні – то це вже факт.

– Хто є слабкою ланкою в цій системі? Це пан Шокін?

– Давайте так скажемо, я хочу зараз не тільки говорити про прокуратуру, давайте скажемо, що теж слабка ланка у нас судова система. Зараз після переатестації атестаційні комісії звільнили дуже багато людей, які не володіли достатньо професійними навичками, але найголовніше, були питання в людей, у членів атестаційної комісії, і вони себе представили ніби недостатньо чесними людьми. До комісій були включені представники Національної поліції України та представники суспільства. Ми від початку так зробили, бо в нас іншого права просто не було. А що б ви хотіли, як громадянка України і як журналіст, щоб ми одразу, як Путін зробив у Росії, перепризначили всіх міліціонерів у поліцейських, або просто пройшли б якийсь – так, важкий, але пройшли цей шлях, створили б атестаційні комісії, це було все прозоро, це було все відкрито. Тож зараз є дуже багато процесів. Вони пішли в суд доводити свою невинність…

5 канал

ПОКИ ЖОДЕН ОБЛАСНИЙ НАЧАЛЬНИК НЕ ПРОЙШОВ ПЕРЕАТЕСТАЦІЮ

– Якщо говорити про якісь гріхи, пов'язані з Національною поліцією, людьми, які у вас працюють, то незрозуміло, як взагалі можна було пропустити низку певних моментів у біографії людей. Я зараз маю на увазі, безумовно, і пана Шевцова і пана Ківу, про якого мені хочеться трохи пізніше сказати. Я нагадаю про Антона Шевцова, про його історію – це екс-голова Вінницької поліції, в лютому його призначили на посаду, але активісти знайшли на його сторінці фото з Валуєвим, триколором та георгіївською стрічкою. Місцеві жителі почали бити на сполох і просити його звільнення. Потім знайшли відео на каналі, на секундочку, "Росія-1", де він на параді у Криму 2014 року, ну і там довга історія, пов'язана з ним. Це ж неможливо було не помітити, правда, коли ви його брали?

– Звісно, я не тікаю від запитання в жодному разі, і я завжди на всі запитання готова відповісти. Перше. Шевцов не пройшов переатестацію – і Вінниця, і Чернігів – не пройшов переатестацію. Він був призначений, ну я зараз факти розповідаю. Тому що, знову-таки, я не хочу просто популізмом займатися, я хочу вам розповісти конкретні факти. Він був начальником у Чернігові, міліції міста. Він був переведений начальником обласної поліції вже у Вінницькій області, але до Вінниці у нас поки переатестація не дійшла. Понад те, я хочу сказати, що поки жоден обласний начальник не пройшов переатестацію.

– Зачекайте, я не зрозуміла, яким чином він став у Вінниці з Чернігова головою?

– Давайте скажемо так: як тільки громадськість порушила питання щодо Шевцова, як тільки це питання ми почули, я почула, у нас після цього була дуже тісна взаємодія із СБУ. Тому що такими питаннями більше займаються…

– …це їхня парафія…

– Так, більше займається Служба безпеки, це раз. Я не забуваю, що в нашій країні війна. Може хтось і забув про це, я ніколи не забуваю. Тож для мене як людини, яка виросла і народилася в країні, де 25% території окуповано, де російський чобіт був завжди як така величезна сила для нас, розумієте, воно як би пресувало дуже сильно і це дотепер... Але для мене особисто це було неприйнятно. Ми одразу його викликали, відсторонили, написав він рапорт, ми звільнили. Далі займається прокуратура, Служба безпеки.

5 канал

МІЙ ПРИНЦИП, ЩОБ НАЦІОНАЛЬНА ПОЛІЦІЯ УКРАЇНИ БУЛА АБСОЛЮТНО ОКРЕМО ВІД ПОЛІТИКИ

– Вибачте, я все ж таки не почула відповіді на запитання – як пан Шевцов опинився на цій посаді?

– А всі ті, які є обласними керівниками, всі вони заслуговують на цю посаду? Звісно, не заслуговують, не всі, але...

– Яким чином вони опиняються на цих посадах?

– Просто у нас є ще якийсь перехідний період, коли ми зобов'язані і підтримувати баланс, і робити реформу. Якщо зараз ви у мене питаєте, чи представляв пан Шевцов політичний інтерес якийсь – ну ви в мене зараз це питаєте, бо багато хто питає, люди пишуть про це – представляв інтерес якоїсь політичної групи, ви знаєте, я знову не хочу займатися популізмом, я знову не хочу робити ніяких політичних заяв, тому що в мене серйозна посада, я – голова поліції, я – перший офіцер. І мій принцип, щоб Національна поліція України була абсолютно окремо від політики. Це дуже важливо.

– Я з вами згодна, але я втретє вас запитую – чому пан Шевцов опинився на цій посаді?

– А я відповідаю, пан Шевцов не пройшов поки переатестацію, і відповідаю: як тільки у нас були нові докази, і як тільки громадськість порушила це питання, ми одразу зайнялися з'ясуванням цього питання і зайнялися питанням зі Службою безпеки.

– Добре, я запитаю по-іншому. Хто його призначив? Хто ці люди, які несуть за нього відповідальність?

– Ви знаєте, якщо ви зараз питаєте в мене технічні моменти...

– Так, ось вони нам цікаві! Ось мені як громадянці вони цікаві, так!

– Технічні моменти, як ми призначаємо, як ми звільняємо, – це все розписано в законі. На жаль, він поки не пройшов переатестацію.

– Чому?

– Є дуже багато моментів, коли люди, які не хочуть проходити переатестацію, і використовують ці моменти. Наприклад, вони йдуть на лікарняний.

– Але при цьому знімають програми на каналі NewsOne.

– Знову-таки, якби я хотіла займатися популізмом, я б сказала.

– Чому Ківа досі на цій посаді?

– Якщо ви зараз скажете, мені комфортно чи некомфортно – ви знаєте, це робота, це наше щоденне життя. Це дуже складна робота. Ви знаєте, найголовніше, що мене хвилює – це ми прагнемо високих стандартів дуже сильно, але як голову Національної поліції, як людину, яка відповідальна за них, мене хвилює те, що у слідчого 4 тисячі зарплата.

5 канал

З ПОЧАТКУ СІЧНЯ ГОЛОВНЕ СТОЛИЧНЕ УПРАВЛІННЯ ЗАТРИМАЛО БЛИЗЬКО 10 ГРУП ВИКРАДАЧІВ МАШИН

– До речі, яка у вас зарплата?

– У мене як голови поліції велика зарплата, навіть зарплата, якої вистачає…

– Ну яка, розкажіть?

– Це десь близько 80 з чимось тисяч гривень. Вистачає, щоб у Грузії у мене сім'я, і там ніхто не працює, у мене син, який закінчує школу скоро, вступає до університету, я оплачую квартиру тут, тож вистачає, все нормально. Всі чудово розуміють, які перед ними завдання, і люди, які працюють у цій системі, теж розуміють, що повинні бути результати. Ось, наприклад, місто Київ. Було у нас і дотепер існує, але я думаю, ми остаточно будемо долати цю проблему з угонами машин. З початку січня головне управління нашої столиці затримало десь близько 10 груп серйозних викрадачів машин. І якщо у нас було кілька, до 20, іноді 12-13 викрадень на добу, то зараз ми бачимо, що, буває іноді доба, коли у нас угонів взагалі немає. Ми затримали дуже серйозних груп, особливо в Києві, це квартирні крадіжки, майнові крадіжки. Це моя особиста думка, і ми про це розмовляємо з нашими представниками на місцях теж, ми повинні взяти і зорієнтуватися на кілька напрямків, які зараз хвилюють людей. Якщо ми зараз будемо хаотично все робити, то в нас нічого не вийде. Угони – добили угони, крадіжки – ми затримали кілька груп. Зараз дуже тісно і добре працює розшук і центральний апарат у Києві для того, щоб затримати членів організованої злочинності.

МЕНЕ ПОЛІТИКА НЕ ЦІКАВИТЬ

– 10 запитань. Ми зібрали їх з Facebook і те, що нас цікавить, те, що найбільше на поверхні. Назвіть три головні кримінальні загрози Україні, на вашу думку.

– Перше – організована злочинність, це кримінальні авторитети, які "кришують" ті чи інші напрямки, це реальна загроза. Друге – це зброя, якої дуже багато в нашій країні, пересування зброї, і третє – крадіжки, так, на цьому моменті, майнові крадіжки, і ми дуже цілеспрямовано працюємо в цьому напрямку.

– Як часто вам погрожують на посаді голови Національної поліції?

– Надходять погрози, але я не звертаю на це уваги. Надходять особисто, в пейнтбоксі, але я на це не звертаю уваги.

– У вас є охорона?

– Одна людина.

5 канал

– Хто ставиться до злочинності поблажливіше – українці чи грузини?

– Ніхто. Я думаю, що до злочинності ставитися ось так не можна.

– Ви б хотіли, щоб ваш син ріс в такій країні як Україна сьогодні? Акцентую, сьогодні.

– Він росте у Грузії, просто ми не перевели його, тому що він закінчує зараз школу, і було б для нього дискомфортно.

– Де він буде вчитися далі?

– Подивимося, або Тбілісі, або у Штатах, тому що це мрія кожних батьків, особливо для мене теж, щоб дочка або син були освіченими. І я хочу сказати, ми як батьки, я і його батько, дуже багато вкладаємо, інвестуємо в його освіту.

– Чому не знайшлося українця, на вашу думку, який зміг би очолити поліцію власної країни?

– Я впевнена, що дуже багато українців, гідних людей, які могли б працювати на моєму місці. Але давайте подивимося так, що зараз у нас є шанс – я не представляю ніякі політичні зацікавлені групи, у мене дуже мало друзів тут, я можу бути незалежною, я можу приймати такі болючі рішення, які можуть не сподобатися комусь, у мене немає бізнесу тут, чесно кажучи, і взагалі немає.

5 канал

РОСІЯ – ЦЕ ВОРОГ, ЯКИЙ ДУЖЕ БАГАТО ПРОБЛЕМ СТВОРЮЄ, ЯКИЙ ЗАРАЗ НЕ ТІЛЬКИ ВОРОГ ДЛЯ УКРАЇНИ АБО ГРУЗІЇ, ВОРОГ ДЛЯ ВСЬОГО СУСПІЛЬСТВА

– Якщо пан Саакашвілі буде створювати свою партію, чи будете ви в цій партії?

– Мене політика не цікавить.

– Не цікавить. А в якій країні ви б хотіли продовжувати свою кар'єру?

– Я не думала про це. Я зараз дуже сумую за Грузією, бо сім'я у мене там, я не бачила сина дуже-дуже довго. І я народилася у Грузії, виросла там...

– Хочете туди повернутися?

– Так, колись настане час, коли я повернуся туди. У мене там дім, у мене мама, тато, все там, і я дуже люблю цю країну, хоча у нас зараз більше завдань стоїть, тому що Україна стоїть на перехресті, це дуже важливо. У нас спільний ворог із Грузією, для обох держав. Для мене Росія – це ворог, який дуже багато проблем створює, і у нас ще війна. Ворог, який зараз не тільки ворог для нас, для України або Грузії, ворог для всього суспільства.

– Ну і є ще й внутрішній ворог, про якого я сьогодні говорила. Дякую.

– Вам дякую.

5 канал

– Ви знаєте, вчора перед інтерв'ю, ввечері забрала сина старшого з дитячого садка, їхала і зустріла пару патрулів, думаю, ось зупинюся, запитаю, у мене завтра Хатія в гостях, щоб вони хотіли вас запитати без імен і прізвищ. Як думаєте?

– Патрульні? Не знаю, я дуже часто з ними спілкуюся, напевно, вони запитали про проблеми, які у нас є на місцях, про логістичні проблеми, напевно, про зарплати, про базу і т.д., я так думаю.

– Ні.

– Ні?

– Вони ні про що не питали, просто просили, щоб я передала вам одне слово – дякую. Власне дякую вам, я рада була знайомству і розмові, і мені дуже хочеться, щоб наша поліція… Ось сьогодні ви мені не відповіли на ряд питань, прямо скажу, мені трохи шкода, що ви зберігаєте цю позицію нейтралітету. Я вас розумію, мені б хотілося, щоб ось така відкритість, яку ми нечасто бачимо в наших лідерів, які користуються підтримкою певною, приходять у цю студію, щоб вона була в Національній поліції – відкритість і результат. Дякую.

– Вам дякую, що запросили, і ми поговорили, і я дуже перепрошую, якщо увас залишилося таке відчуття, але я думаю, що час все покаже.

Яніна Соколова, "5 канал"

ПОВНИЙ ВІДЕОЗАПИС ІНТЕРВ’Ю ДИВІТЬСЯ ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ ⟩⟩⟩

Попередній матеріал
Встановлено ймовірну особу викрадача літака EgyptAir - ЗМІ
Наступний матеріал
Обама - Путіну про свободу слова: "На відміну від тебе, Володимире, я не редагую статті до публікації"
Теги:
Loading...

Деканоідзе проконтролює розслідування нападу на помешкання Войціцької

Деканоідзе звільнила начальника поліції у Вінницькій області

Хатія Деканоідзе: Система вже давно померла, бо реально зрослася з криміналом

Інквізиція поліції неприпустима – Деканоідзе

У Національній поліції кадровий голод – Деканоідзе

Деканоідзе: Троян зможе зруйнувати кланову систему в карному розшуку, яка формується в Україні протягом 25 років