Роман Насіров
Роман Насіров Програма Рандеву / 5 канал

Голова ДФС Роман Насіров: Я відмовився від зарплати, бо не зможу жити на ці гроші

Очільник Державної фіскальної служби України у програмі "Рандеву" на "5 каналі" пояснив на які статки живе, розповів про запровадження реформ і прокоментував інформацію про кофлікт з Саакашвілі

ЯК ТАКОГО КОНФЛІКТУ МІЖ МНОЮ І МАРУШЕВСЬКОЮ І СААКАШВІЛІ НЕМАЄ

– Я рада вас бачити і рада, що ви знайшли для нас час. Повірте, це важливо і для наших глядачів в тому числі. Що будете пити?

– Якщо можна, капучіно.

– Капучіно? П’єте зазвичай вечорами капучіно?

– Ні, я зазвичай каву взагалі не п’ю, але така атмосфера, розмова з приємною жінкою…

– Коли побачили мене – зрозуміли, що треба пити капучіно. Чи буде приємною розмова зараз власне дізнаємося. Хотілося, щоб ви були максимально відвертими, і сподіваюся, це так і буде. Вчора ви повернулися з Одеси. Я знаю, що там була непроста у вас зустріч – Міхеіл Саакашвілі, Юлія Марушевська, і ви мали такий своєрідний "батл", який триває досить довго. Мені б хотілося від вас з перших вуст, не за чутками почути, в чому основний конфлікт між вами, Марушевською та Саакашвілі?

– По-перше, вчора в Одесі ми були з Володимиром Борисовичем Гройсманом – прем’єр-міністром України. Багато різних питань. З нами разом був і міністр інфраструктури, тобто питання по інфраструктурі і по дорогах, частину коштів минулого року і цього року спрямовує саме Державна фіскальна служба, бо проходить експеримент по декількох областях. І вже з вересня минулого року тільки ДФС направила на розбудову доріг більш ніж 1 мільярд 200 гривень.

– Вибачте, я буду іноді вас перебивати, коли не буду чути відповіді на мої запитання.

– Будь ласка.

– У чому конфлікт між вами, Саакашвілі і Марушевською?

– Знову ж таки, як такого конфлікту немає.

– Немає?

– Минулого року була пропозиція спробувати провести окремий експеримент в Одеському регіоні разом.

– Ваша пропозиція чи їхня?

– Це була не моя пропозиція. Я до експериментів відношуся дуже обережно, але для того, щоб може знайти якийсь кращий варіант для України, ми погодилися на цей експеримент. Я призначив Юлію Марушевську керівником митниці в Одесі. Для того щоб вона намагалася зробити якісь реформи, якісь зміни, щось поліпшити, щось покращити. Перші три місяці я не запитував, які результати. Як це і повинно бути – дати керівнику щось зробити, щось поміняти і т.д. Але протягом трьох місяців з’явилися деякі факти не дуже приємні, а потім нам довелося…

– Які ці неприємні факти? Давайте конкретно говорити.

– Дивіться, дуже багато. Найгіршим, наприклад, на зараз є те, що Одеську митницю Служба безпеки України позбавила, така штука, яка в народі називається доступ до державної таємниці або "секретки", тобто на сьогодні Одеська митниця не може повністю виконувати свої функції. Чому позбавили? Тому що керівник митниці не змогла подати всі необхідні документи.

ЯКАСЬ НЕЗРОЗУМІЛА ЛЮДИНА, ЯКА НЕ Є СПІВРОБІТНИКОМ, ЯКА НЕ ПРАЦЮЄ В ДЕРЖАВНІЙ ФІСКАЛЬНІЙ СЛУЖБІ, ФАКТИЧНО КЕРУЄ В ОДЕСЬКІЙ МИТНИЦІ І ДАЄ РОЗПОРЯДЖЕННЯ

– Ви вважаєте, це найголовніша на даний момент помилка Одеської митниці?

– Ви знаєте, це одна з невеличких проблем. Найбільша проблема – це, скажу відверто, популізм. Популізм полягає в тому…. Є закон, є Митний кодекс України – найголовніший закон для нас. Якщо робити реформи, то робити реформи треба в першу чергу в правовому полі – найголовніше. Деякі розпорядження керівника Одеської митниці зовсім не в правовому полі.

– Наприклад?

– Може ви чули, коли окремим країнам або товарам окремих країн було розпорядження керівника митниці дозволили проходити митне оформлення без перевірки. Теоретично – це гарна ініціатива, практично – це безпека держави, нерівні умови для всіх інших, а головне, що це не корелює з нашим податковим і митним законодавством.

– Слухайте, ну от зараз лукавите, в чомусь іншому є проблема. Адже ті аспекти, які ви зараз назвали, це дійсно якісь такі моменти, які можна обговорити і прийняти спільне рішення. Адже проблема в іншому?

– Проблема в тому, що ми до спільного рішення не доходимо.

– Так. А чому?

– Є якісь незрозумілі позиції, які найпроблемніші. От я сподівався, що Юля буде керівником або буде намагатися ним бути, а за її спиною працюють якісь дивні люди, керують.

– Дивні люди – це пан Саакашвілі?

– Ні, це не пан Саакашвілі навіть. Це кілька людей, зараз ми до кінця з’ясовуємо всі прізвища, імена і т.д., – одного з них зовуть Мамука, – і фактично якась незрозуміла людина, яка не є співробітником, яка не працює в Державній фіскальній службі, фактично керує і дає розпорядження. У нас було таких декілька фактів, на великий жаль. Це наша проблема взагалі в службі, що в момент відсутності Юлії Марушевської, коли вона їздила у відрядження, коли ми її відправляли в Америку вчитися у американських митників, з’являлися розпорядження за її підписом, підписані якимись іншими людьми.

–Я спитаю напряму, якщо ви вже дипломатично йдете від відповіді. Чи існує політичний аспект конфлікту? Адже на даний момент не секрет, що існує конфлікт між Президентом і Саакашвілі. Ви, як людина Президента, і раніше вас називали людиною Яценюка, зараз ми про це докладніше поговоримо, за якимись параметрами неугодні людині, яка є на даний момент опонентом Президента. Я маю на увазі Саакашвілі і Порошенка. Існує політичний аспект в цьому конфлікті чи ні?

– Ви так багато сьогодні разів згадали про Саакашвілі, з його боку він може і є. З мого боку найголовніше – робота. Найголовніше – показувати результати в тому, що ми робимо. Для того, щоб ситуація була керована, для того, щоб не було ніяких зловживань і всього іншого.

– Тобто політичного аспекту в цьому немає, я вас правильно розумію?

– Я думаю, що він є, але для когось.

– Для вас? Ви ж переді мною.

– Для мене як такого політичного аспекту немає.

З ВЕРЕСНЯ ТІЛЬКИ НА КЕРІВНИХ ПОСАДАХ МИТНОГО НАПРЯМКУ МИ ЗМІНИЛИ БІЛЬШЕ НІЖ 250 КЕРІВНИКІВ – ЦЕ І НАЧАЛЬНИКИ ОБЛАСНИХ МИТНИЦЬ, І НАЧАЛЬНИКИ ПОСТІВ, І ЗАСТУПНИКИ

– Давайте тоді про вашу діяльність. Мені здається, так буде правильніше. Ви згадали про те, що зробила і не зробила Одеська митниця. Мені б хотілося поговорити про те, що зробила і не зробила Фіскальна служба за вашим головуванням. Як тільки вас призначили на посаду, пан Яценюк дав вам три місяці, щоб виконати певний ряд завдань. Він це публічно озвучив. Три місяці давно пройшли. Вже більше ви на посаді, так? 5 травня, якщо я не помиляюся, ви прийшли на посаду.

– Абсолютно вірно.

– Що вдалося зробити за цей час?

– Вдалося зробити багато. Я зараз розкажу. Ви навіть нагадали мені, як це було. Дійсно, першим, що ми почули від прем’єр-міністра України, було: три місяці – виправити ситуацію, стабілізувати, підняти надходження, все-все-все інше. В дійсності, як будь-яке просте завдання можна розбити.

– А давайте розіб’ємо. Він розбив, а ви скажете, виконали чи ні? Перший пункт – забезпечити порядок у роботі фіскальних органів і зменшити корупцію в них. Виконано?

– Забезпечили.

– Другий пункт – змінити всю вертикаль керівництва ДФС на рівні областей і районів, забезпечити прихід на ці посади нових чистих кадрів, які зможуть поламати корупційні схеми.

– Забезпечили, проаналізували, деяких кадрів переназначили і знайшли нових ще раз, робили аналіз ще раз, і зробили це по третьому кругу. Вже з вересня місяця тільки на керівних посадах митного напрямку ми змінили більше ніж 250 керівників – це і начальники обласних митниць, і начальники постів, і заступники.

– За якими параметрами брали нових?

– Параметри зрозумілі: професійність, чесність і якісь лідерські або якості керівника, тобто людина, яка зможе організувати роботу – це найголовніше.

– У моїх руках наказ, 14 травня 2015 року, цитую його: "З метою надання консультаційної допомоги з питань діяльності ДФС, виконання завдань, покладених на органи ДФС, формування об’єктивної громадської думки про діяльність ДФС, наказую зарахувати радником голови Державної фіскальної служби України на громадських засадах Романенка Геннадія Васильовича". Ваш підпис. Я нагадаю нашим глядачам, можливо ви не знаєте, хто такий пан Романенко. Він відомий тим, що є кумом Калетника, екс-голови митниці. Як ця людина затесалася в лавах тих, кого ви називаєте тим, хто очищає нашу владу, створює ті кандидатури, які викликають довіру у мене як громадянки, наприклад? Звідки пан Романенко взявся там?

– По-перше, багато разів казали, я не знаю досі, доказано чи не доказано, чи він кум чи не кум.

– Ну він кум чи не кум?

– Я досі не знаю.

– Ну ви ж з ним спілкувалися і не раз. Якщо це в повітрі було, то напевно запитували.

– Я задавав йому це запитання.

– Що він сказав?

– Він сказав, що в нього стосунків таких родинних немає. Але дивіться, яке питання або яка проблема. Дійсно Калетник був достатньо довго керівником митної служби. І знаєте, більшість керівників, які були фахові, вони працювали в системі, багато з них працювало за часів Калетника. Митник – така дуже специфічна спеціальність. Люди приходять і працюють на митниці роками, роками і роками.

– І роками крадуть.

– Не завжди.

– Ну майже завжди.

– Є зловживання, є проблеми.

5.ua

ТРЕБА БУЛО ЗРОЗУМІТИ, ДЕ МОЖУТЬ БУТИ ЗЛОВЖИВАННЯ В СИСТЕМІ. ЦИМ МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ ЛЮДИ, ЯКІ ПРАЦЮВАЛИ В МИТНИЦІ, В ЯКИХ Є ДОСВІД, ЯКІ ЗНАЮТЬ, ЩО РОБИТИ

– За таку зарплату неможливо жити багатьом тим, хто бачить інші гроші.

– Так, але я вам нагадаю, що зарплата у минулі часи була більша, ніж вона є зараз.

– До речі, яка у вас зарплата?

– У мене десь мабуть 7-7,5 тисяч гривень, але я скажу більше, я відмовився від отримання зарплати, бо не зможу жити на ці гроші. Відверто кажу. Точно так же як не можуть нормально на ці гроші жити інші нормальні державні службовці. Я вважаю, що це як відверто обманювати і себе самого, і обманювати всіх інших, якщо казати, що це правда.

– За що ви живете?

– Я весь свій час або більшість свого професійного життя працював в інвестиційних банках або інвестиційних компаніях.

– Так, ви були інвестиційним банкіром?

– Отримував завжди білу чисту зарплату, не в конверті, а на рахунок, сплачував всі податки, податкова мене може навіть перевірити, всю мою історію.

– Отже, отакі люди як Романенко, ну це такий приклад одиничний, напевно, якщо зараз зайнятися, кожен із тих, кого перепризначили, ми чимало знайдемо там подібних людей, із подібною неоднозначною репутацією. Чому вони серед вас?

– Це хто і з якого боку дивиться на цю репутацію. В цьому випадку людина не працювала фактично на службі, людина не була керівником, вона не була державним службовцем і знаєте, що найвідвертіше, я нікого не ховаю. Якщо в мене є радники, то вони радники, і всі знають, що це радники. Треба було зрозуміти, де можуть бути зловживання в системі? Треба. Цим можуть допомогти люди, які працювали в митниці, в яких є досвід, які знають, що робити.

ДО КІНЦЯ 2015 РОКУ МИ ЗМОГЛИ ЗА РАХУНОК ДЕТІНІЗАЦІЇ ЗІБРАТИ БІЛЬШ НІЖ 50 МІЛЬЯРДІВ ГРИВЕНЬ ДОДАТКОВО ДО ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ

– Давайте з того, що ви зробили або не зробили, що власне вимагалося. Ми поговорили про два перші пункти. Третій пункт – збільшити надходження податків за рахунок детінізації економіки та боротьби з податковими ямами.

– А ось тут вже дуже й дуже цікаві результати. Почну з великих цифр. Вони дійсно великі і головне, що реальні, і в нашому випадку, що це все факти, які конкретно в бюджеті, які конкретно використовуються урядом. У минулому році, я можу відверто сказати, що за рахунок тієї роботи, яку ми розпочали в травні, до кінця року ми змогли за рахунок детінізації зібрати більш ніж 50 мільярдів гривень додатково до державного бюджету. Навіть частина з цих коштів у серпні місяці. Я тоді і міністру фінансів, і прем’єр-міністру сказав, що можете спокійно підвищувати дохідну частину бюджету, витрачати ці кошти на індексацію мінімальних зарплат і пенсій, що було зроблено, і ми ці гроші зможемо забрати за рахунок детінізації.

– Щодо ще одного конфлікту, ще одних, так би мовити, претензій до вас. Я згадала пана Москаля. Ми запланували з ним також інтерв’ю, воно мало бути перед вами, але не склалося через те, що пан Москаль від’їхав до Закарпаття. Він стверджує, що на даний момент те, що відбувається з контрабандою в Закарпатській області, пов’язано так само і з вашим іменем, з тими людьми, яких ви призначаєте, не маючи на те певних моральних підстав, за словами Москаля. Що скажете у своє виправдання? Чому так? Чи безпідставні претензії голови Закарпатської ОДА?

– Уявіть собі, якщо були б претензії, якщо б там були якісь підстави, я би навіть сказав цим людям або я можу навіть зараз їм сказати – будь ласка, передавайте все до правоохоронних органів.

– Ви зустрічалися з паном Москалем сам на сам?

– З паном Москалем зустрічалися разом із прем’єр-міністром десь тиждень тому.

– І що насправді, крім того, що в пресі говорили, що вдалося з’ясувати?

– Дивіться, яка ситуація. Минулого року, коли була там і стрілянина в Закарпатському регіоні і так далі, ми там звільняли і все керівництво Закарпатської митниці. В той момент я шукав керівника на Закарпатську митницю, і пан Москаль запропонував мені одну кандидатуру. І я погодився, бо з першого погляду – нормальна людина, може працювати, фахова і це давній знайомий пана Москаля. Ми призначили. Знаєте, ще в минулому році, починаючи з листопада-грудня, почали з’являтися питання – тут залишаються проблеми, тут залишаються проблеми. У нас працює департамент контрабанди так званий, по боротьбі з митними правопорушеннями. Раз спіймали людей, другий. Це завжди проблема керівника – чи він може організувати роботу, чи він не може організувати роботу.

– Ви ще не прокоментували щодо доган, які були пані Марушевській. Вчора Гройсман пожартував, що з огляду на те, що зараз він бачить досить-таки оптимістичну картину на Одеській митниці, то він зробить усе можливе, щоб догани ці були скасовані.

– Коли будуть закриті ті питання, за які були отримані догани.

ЯКЩО Б Я У СВОЇЙ РОЛІ РОБИВ ЩОСЬ НЕ ПО ЗАКОНУ, ТО НА МЕНЕ ВЖЕ Б ПРОВЕЛОСЯ 10 СЛУЖБОВИХ РОЗСЛІДУВАНЬ І БУЛО Б ДУЖЕ БАГАТО ГУЧНИХ ПРОМОВ, ЩОБ МЕНЕ ЗВІЛЬНИТИ ЗА НЕВИКОНАННЯ ЗАКОНУ

– Які власне питання? Хотілося б від вас, а не від Марушевської почути.

– Одне з питань – це було доступ до державної таємниці, бо за українським законодавством людина, яка не має доступу, на такій посаді не може там перебувати більше. Тобто, по-нормальному, нам треба чи перевести пані Юлю, чи просто звільнити. Друге, десь два тижні тому ми затримали велику групу митників на Одеській митниці, які брали хабарі. Третя догана була за те, – знову ж, якщо робити реформи, треба робити реформи в законному полі, не можемо йти шашкою рубати чи щось з людьми робити – третя була, щоб я не помилився, за спробу витрачання державних коштів на програмне забезпечення.

– Я вас зараз слухаю, мені як громадянці, чесно вам скажу, трохи це все виглядає не до кінця категорично і не заслуговує на догану.

– Я вам скажу так, це дуже категорично, бо якщо б, наприклад, я у своїй ролі робив щось не по закону, то на мене вже б провелося 10 службових розслідувань і було б дуже багато гучних промов, щоб мене звільнити за невиконання закону України.

– А ви знаєте, які мають бути докази для догани? Ну от якщо є догана людині, якими мають бути докази?

– Ви ж розумієте, догана не дається просто так.

– Безумовно. Я розумію.

– Це був би, знову ж таки, інший процес. У кожному випадку це службове розслідування, це ознайомлення людини з матеріалами службового розслідування.

– Письмові свідчення свідків, доповідні записки інших працівників, письмові пояснення самих правопорушників, висновки фахівців і повідомлення державних органів, що здійснюють контроль і нагляд за дотримання законодавства, зокрема у сфері невиконання найманої праці. Всі ці пункти дотримані?

– Абсолютно вірно. Обов’язково. По-іншому бути не може.

КОЛИ БУЛИ ВИБОРИ ВОСЕНИ 2014 РОКУ, Я ПЕРШИЙ РАЗ СЕРЙОЗНО ПОДУМАВ ПРО ПОЛІТИКУ І ВИРІШИВ, ЩО ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ЩОСЬ ЗМІНЮВАТИ – ТРЕБА ЙТИ І ЩОСЬ РОБИТИ

– Нам важливо від вас це почути. Давайте тепер про вас. У нас програма все ж таки, незважаючи на те, що ми обговорюємо в цілому ситуацію таких особистісних інтерв’ю, нам цікаво знати, хто ви є насправді як людина, яка робить історію в цій країні? Я дуже рідко зустрічаю інвестиційних банкірів і взагалі людей із "правильного", так би мовити, бізнесу, для розуміння "правильного" бізнесу – є бізнесмени, яких називають олігархами, а є бізнесмени, наприклад, як Наталія Яресько, – ну от поняття "правильного" і "неправильного" бізнесмена. Знову ж таки, це все суб’єктивно. Ви, з огляду на вашу біографію, з когорти "правильних" бізнесменів?

– Дякую.

– З огляду на біографію, я сильно не копала. Як для вас на даний момент мати абсолютну іншу за сферою впливу, за стосунками між людьми, за кулуарними підкилимними іграми – всі ці аспекти притаманні українській політиці і владі, це синонімічно, на жаль, – існувати в цьому просторі? Ви задоволені тим, що зараз маєте?

– Почну з початку і відповім на ваше останнє запитання. Дивіться, я точно не політик. Які в мене були відчуття в 2014 році? Тільки коли весна 2014-го, почалися якісь великі зміни. Ви знаєте, на перших людей, які йшли працювати в уряд, деяких з них я знав, або на якісь посади державні і так далі, мені було цікаво, що це, як воно буде. На той час у 2014 році, і це було під час всіх тих подій, я взагалі-то відкривав новий офіс компанії BTG Pactual Commodities, це великий інвестиційний банк, і я слідкував за тим, що відбувається і навіть трошки більше став придивлятися до політики, бо я не був ніколи в політиці до того.

– Навіщо?

– Не те що навіщо, цікаво.

– Це суто цікавість?

– Не просто цікавість. Цікавість для того, я навіть секрет вам скажу, я для себе декілька разів намагався зробити висновок, де я хочу жити з своєю сім’єю. Особливо в 2014 році я прийняв для себе рішення, що я хочу жити тут. І тому, коли були вибори восени 2014 року, я перший раз, ні не перший, – колись в 16 чи в 18 років я думав про політику, – це перший раз, коли я серйозно подумав про політику і вирішив, що для того, щоб щось змінювати – треба йти і щось робити. Бо коли ти дивишся, як це роблять чи не роблять інші, для мене висновок такий – хочеш зробити, йди і зроби.

– Тобто ви прийшли, щоб змінити цю країну на краще? Ось така світла мрія інвестиційного банкіра.

– Це невеличкий внесок у становлення цієї держави, який я можу робити. Взяти і зробити своїми руками.

– Я вас розумію.

– Я знав, що я можу зробити тільки в економічному або фінансовому блоці. Я на багатьох інших питаннях не розуміюся. Не розуміюся дійсно в політиці, я не розуміюсь в державному управлінні чи керуванні – це інші речі.

– Власне запитання, чому Президент обрав вас? Які у вас, до речі, стосунки із Петром Порошенком?

– З Петром Олексійовичем я трішки працював в реальному житті, тільки з фахового боку.

– Зараз нереальне?

– От я вважаю для себе, що в мене реальне життя було, коли я був, скажемо так, простою людиною, працював, займався бізнесом. Зараз у мене таке специфічне публічне життя, до якого я ще не звик і не думаю, що звикну. Але тоді так сталося, що я потрапив в український парламент. І, знову ж таки, я пішов тільки по своєму фаховому напрямку, по економічному, по податковому і митному. Це трішки, що я розумів, багато працював у приватній сфері з цими питаннями. Потім я був і головою комітету, і вже коли відбувалися зміни навесні 2015 року, після того як ми зробили всі необхідні зміни, великі зміни ми тоді зробили до Податкового кодексу, ставало і питання про заміну керівництва Державної фіскальної служби, чи прийняти участь у тому конкурсі на керівника служби. В мене розуміння було таке, що знову ж таки, ми зробили законодавчі зміни, а зараз їх треба імплементувати. Дуже важливо, чи імплементуються вони чи ні. Ми вже тоді багато почали працювати з Міжнародним валютним фондом, який нам багато допомагає зараз, і треба було це зробити фактично, бо закон це закон, а потім його треба імплементувати. Так, щоб це сталося. У нас довго тривав конкурс, вибір. Це, знову ж таки, був як вибір – піти з парламенту у виконавчу владу. Я дуже довго думав про цей крок, але я знав, що це важливий крок для мене, бо було дуже багато питань і навіть зараз питають, чи не шкодуєш, що пішов з парламенту, в парламенті краще, спокійніше. Я кажу, дивіться, я ж тоді йшов не заради парламенту, не заради того, щоб бути депутатом, не заради недоторканності, а для того, щоб щось робити.

"УКРНАФТА" НЕ МОЖЕ ПРОДАВАТИ НАФТУ, В НЕЇ ФАКТИЧНО НЕМАЄ КОШТІВ. ВОНИ ЗАРАЗ ЧЕКАЮТЬ, ЩО НОВИЙ МІНІСТР ЕКОНОМІКИ СТВОРИТЬ АУКЦІОННУ КОМІСІЮ, ВОНИ ПРОДАДУТЬ НАФТУ І ПОГАСЯТЬ БОРГ

5 канал

– Ми обожнюємо цю фразу "щось зробити". Насправді, мені здається, що це таке слово-паразит у всіх політиків, які до нас приходять. Але ми щойно почули, що вам вдалося зробити. Ваша думка зрозуміла. Я хочу про ще одне запитати. Тимошенко і Ляшко на цьому наголошували, і ряд інших політиків стверджували, – у травні минулого року це казала Тимошенко, зараз цю ідею вже підхопив лідер Радикальної партії, що ви – людина Коломойського. Це дотично підтверджується тим, що ДФС і досі дозволяє наприклад "Укрнафті" не платити за рахунками – вони винні державі близько 10 млрд, якщо не помиляюся. Спочатку їм дали відстрочку, тепер говорять про якісь санації. Обіцяли, що борг повернуть ще минулого року, і цього не сталося.

– Давайте я поясню вам фактичну ситуацію. Компанія "Укрнафта" ще задовго до мого приходу, ще з 2014 року, перестала платити податки. Так сталося чи так вирішило керівництво компанії. Коли я прийшов у травні, борг вже був десь приблизно 7 чи там трішки більше мільярдів гривень, і за останні два місяці компанія його ще наростила, бо там був великий платіж по ренті, який вони не заплатили і т.д. За два місяці ми, скажу вам відверто, "зажали" компанію, по-іншому це не назвати.

– "Зажали" "Укрнафту"?

– Якщо так можна висловитися. У серпні компанія запропонувала, що до кінця року вона намагатиметься заплатити – ми їм зробили розстрочку, розстрочка в нас під 36% річних, і в серпні, чого не було зроблено до того, ми арештували в податкову заставу всі активи компанії "Укрнафта".

– Тобто з Коломойським у вас ніяких стосунків щодо прикриття немає?

– Треба дивитися по конкретних речах, діях.

– Я вас питаю, для того вас і запросила.

– Багато було висловлювань. Мені навіть казали, що я літав до Коломойського в Женеву або навіть із ним літав.

– Не літали?

– Покажіть мені той день, коли я літав.

– До речі, у виправдання щодо літання скажемо, наш журналіст Ірина Герасимова нещодавно була в Лондоні і зробила фотографію, як пан Насіров летів поруч з нею практично в економ-класі, за що вам велике дякую.

– Так, поруч. Тому якщо б ці звинувачення були реальні, вони б усі випливли, а так це, знаєте, трошки політичні заяви. Нічого немає.

– Безумовно. Саме для того ми запрошуємо, аби ці заяви або спростувати, або зрозуміти, що є натяк на правду.

– Продовжу цю тему. З вересня місяця компанія "Укрнафта" сплачувала всі поточні платежі, податкові платежі. Кожного місяця – стабільно, без затримок, без нічого іншого. Тільки останні два місяці, так як у кінці терміну роботи того уряду Міністерство економіки розформувало комісію, якщо я не помиляюся, вона називається аукціонна комісія по продажу нафти, тому зараз "Укрнафта" не може продавати нафту, в неї фактично немає коштів платити. Це питання ми обговорюємо кожного тижня з керівництвом компанії. Вони зараз чекають, що новий міністр економіки створить цю комісію, вони продадуть нафту і погасять той борг, який існує.

ДЛЯ НАС ПРЕЗИДЕНТ – ЦЕ ПРЕЗИДЕНТ, АЛЕ З ІНШОГО БОКУ ПРЕЗИДЕНТ – ЦЕ ПЛАТНИК ПОДАТКІВ, ЯК І ВСІ ІНШІ

– Безумовно.

– Так, як і всі інші

– Зрозуміло. Ви робили заяву про офшори Президента і 5 квітня заявили, що доручили провести перевірку інформації. Наскільки на даний момент є повна картина перевірки?

– Для нас Президент – це Президент, але з іншого боку Президент – це платник податків.

– Безумовно.

– Так, як і всі інші. Що дуже важливо, я думаю, що всі вже це помітили, ми ніколи – чи це олігархи, чи не олігархи, чи це якісь несумлінні платники податків, – ми не можемо по законодавству розкривати податкову інформацію окремого платника податків, фізичної особи чи юридичної особи.

– Порошенко – олігарх?

– Ні. Порошенко – Президент.

– Це ясно.

– В якісь часи "олігарх" – це було добре. Зараз "олігарх" – це мабуть погане. Але я вважаю, що Порошенко був бізнесменом. Зараз він Президент України.

КВАРТИР У ЛОНДОНІ В МЕНЕ ДАВНО НЕМАЄ, Я ЇХ ПРОДАВ ЩЕ В 2013 РОЦІ

– Пане Романе, по-перше, розкажіть як там ваші лондонські квартири, про які багато говорили? Ви ж недавно були в Лондоні?

– Я недавно був у Лондоні на антикорупційному саміті.

– Так, усі знають про це, але кажуть, що гарно із працівником виконавчої влади Насіровим, що йому не треба орендувати житло, бо в Лондоні в нього квартири є. Наскільки це відповідає дійсності і чиї це квартири?

– На жаль, на мій вже превеликий жаль, в мене їх давно немає.

– Що з ними сталося?

– Я їх ще в 2013 році…

Продали?

– Абсолютно вірно.

– Тобто, зараз якщо приїжджаєте до Лондона, живете в готелях?

– У готелях.

– Зрозуміло. Дивіться, про декларацію. Є дивні для нас дві речі – ви поясніть, чому це так? Декларація про доходи є на сайті Верховної Ради – цифрова, і є на сайті ДФС – "від руки". Що цікаво, там і там абсолютно різні цифри.

– Це за різні роки?

– Ні. 2014 рік мається на увазі. Згідно із декларацією на сайті Верховної Ради…

– А давайте я поясню відразу ж.

Так, давайте.

– Одна декларація заповнювалася, коли я йшов у Верховну Раду, тобто це було десь у жовтні місяці, і друга декларація подавалася вже за повний 2014 рік.

– Тобто, оці 70 тисяч, яких не вистачає в одній декларації, а є в іншій – це різниця у часі заповнення декларації, правильно я вас розумію?

– Я так точно не пам’ятаю.

– Ну ми порахували – 70 тисяч гривень так би мовити "умовної брехні" між двома деклараціями, невідповідності.

– Різниця, яка оприлюднена на сайті ВР, бо я впевнений, що це та декларація, яка була, коли я йшов до Ради, це було, – а інша декларація, це коли я вже подавав за повний 2014 рік.

– Все правильно, згідно з декларацією на сайті Верховної Ради, сукупний дохід за 2014 рік пана Насірова – 4 мільйони 819 тисяч гривень 59 копійок. Так і є?

– Так і є.

– Зараз ви відмовилися від зарплати і живете на те, що ви заробили до того, працюючи інвестиційним банкіром? Дружина що до цього каже?

– Їй більше подобалося життя, яке в нас як у сім’ї було до того.

ПРОБЛЕМАТИЧНІ МИТНИЦІ – ВОЛИНСЬКА І ЗАКАРПАТСЬКА, ДЕ В НАС ПОСТІЙНА БОРОТЬБА З КОНТРАБАНДИСТАМИ. Є ПРОБЛЕМИ НА ОДЕСЬКІЙ

– Отже, бліц-запитання. Коротенькі. Перше запитання – назвіть найкращу та найгіршу митниці України.

– Важко сказати.

– За результатами роботи.

– Ну, за результатами роботи, дивіться, як оцінювати? По надходженнях? По роботі? За якими критеріями?

– Давайте, по надходженнях.

– По надходженнях, дві найбільші митниці – Київська міська і Київська обласна. Вони конкурують кожного місяця між собою, разом вони збирають десь третину всіх зборів від митного напрямку.

– А найгірша?

– Найгірша митниця… Знову ж таки, такого питання немає. Є проблематичні митниці. Які в нас є проблематичні митниці? Тут не треба нічого ховати – є Волинська митниця, де в нас постійна боротьба з контрабандистами, є Закарпатська митниця, де в нас постійна боротьба з контрабандистами, є проблеми на Одеській митниці. Не можу сказати, яка найгірша.

– Якби могли, ви б повернулися у приватну компанію працювати?

– Поки що в мене завдання зробити все, що було заплановано у Державній фіскальній службі.

– Після повернетеся у приватний бізнес?

– Після я планую повернутися у приватний бізнес.

– Ви могли б назвати себе романтиком?

– Так, я романтик, точно.

– Ваша улюблена пісня?

– Елтон Джон, "Sacrifice".

– О, у вас гарний смак. Який скандал за вашої участі завдав вам найбільшого удару, морального?

– Я не вважаю, що були такі реальні скандали, є багато популізму навколо нас.

– З паном Саакашвілі – це не скандал, а популізм?

– Я вважаю, що так.

– Ви могли б пробачити своєму працівникові одноразове хабарництво після щирого розкаяння?

– Не зміг би.

– Навіть після розкаяння?

– Навіть після розкаяння.

– Коли ви востаннє відвідували свої квартири в Лондоні?

– Десь в 2012-14 році.

– Ну зараз їх же нема, Ви сказали?

– Ну вони існують як будівлі, це інше.

– Назвіть ім’я вашого найкращого друга.

– Саша.

– Саша, а прізвище?

– Ви ж ім’я тільки попросили.

– Він відомий в Україні?

– Ні, він невідомий.

Я Б НЕ СКАЗАВ, ЩО В НАС БАГАТО НЕВДАЛИХ ПРИЗНАЧЕНЬ. У НАС БАГАТО ПРИЗНАЧЕНЬ, ТОМУ ЩО МИ ЗМІНЮЄМО СИСТЕМУ

– Кому ви віддані більше – Президентові чи Кабміну?

– Для мене влада – це як влада. І я точно включаю, як іноді кажуть, яка вертикаль, от в мене вертикаль – і Президент, і Кабінет міністрів.

– Хто винен в тому, що так багато призначень ДФС, за думкою суспільства, виявляються невдалими?

– А я б не сказав, що в нас багато невдалих призначень. У нас багато призначень, тому що ми змінюємо систему. В деяких випадках, якщо людина не може справитися з усіма поставленими завданнями, ми ставимо іншу людину, яка, ми вважаємо, матимемо кращі можливості з цим впоратися.

– Назвіть три найбільш прибуткові посади в українській політиці для нечистих на руку обранців. З тим, з чим ви стикалися.

– З чим ми стикалися. Проблемні компанії у нас є – компанія "Укрспирт". Минуле керівництво заборгувало дуже багато державі по несплаті податків, просто вкрали ці гроші, я вважаю. Це один приклад. Я думаю, якісь посади точно знайдете в Автодорі.

– Це видно кожному громадянину.

– У нас дуже багато проблем з кожним обласним автодором. Це друге. Третє, може це буде якесь одне з державних підприємств.

– Чому в цьому списку немає ані митниці, ані податкової? Адже це вже "нарицательное", як кажуть росіяни.

– На сьогодні, там півроку тому, точно можу вас завірити, це …

– Вийшло із розряду прибуткових?

– Так, абсолютно.

Я ЗАЛИШАЮСЯ НЕ ДУЖЕ ПОЛІТИЧНОЮ ОСОБОЮ

– Ви пішли в депутати, знаючи, що з часом вас підвищать?

– Ні, не знав.

– Яка ваша "сверхзадача", "надмета" в керівництві державою? Кінцева ваша мета у роботі у виконавчій владі в Україні?

– Я вам знову ж таки кажу, що якоїсь мети у роботі у виконавчій владі в Україні не ставлю. Була задача зробити щось в Державній фіскальній службі – це те, що я роблю зараз. Моя мета на майбутнє буде у приватному бізнесі, інвестиційному бізнесі.

– Тобто, якщо, ну раптом таке б сталося, що всі побачили, наскільки стала фіскальна служба дієвою і настали зміни, і вам би запропонували посаду в уряді або навіть прем’єр-міністра, ви б погодилися чи ні?

– Дивіться, зараз моя посада, я її вважаю посадою в уряді.

– Вона прирівнюється до рівня міністерського, правда?

– Це як хто вважає. Посада прем’єр-міністра – дуже політична.

– Ви поза політикою?

– Я залишаюся не дуже політичною особою.

– У вас є мрія?

– Багато мрій.

– Найбільша? Зізнавайтеся.

– Найбільша пов’язана з сім’єю, з дітьми.

– Не відкриєте таємницю?

– Виховати дітей, щоб вони були гарними людьми.

– Пане Насіров, ну мрія виховати дітей, щоб вони були гарними людьми, – це скоріше обов’язок, а не мрія.

– Це обов’язок точно, але ж ви питаєте, про що я мрію? Це важко зробити, і я мрію, щоб це вдалося.

– Чим українським ви найбільше пишаєтеся?

– Дівчатами.

– Цікаво. Я думала, ви скажете – митницею. У вас зараз із собою є щось, вироблене в Україні?

– Треба подумати.

– Нічого?

– Думаю-думаю, не впевнений.

НАМ ДІЙСНО НЕ ПОТРІБЕН ТАКИЙ СКЛАДНИЙ ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС. ПОДАТКОВЕ ЗАКОНОДАВСТВО МАЄ БУТИ ПРОСТИМ ДЛЯ РОЗУМІННЯ, АДМІНІСТРУВАННЯ І НЕ МАТИ "МАЛОГО ТЕКСТУ" – БАГАТО ПРИМІТОК, ПЕРЕХІДНИХ ПОЛОЖЕНЬ

– Хто з політиків найбільше сприяє вашій діяльності? Хто підтримує? Не секрет, що існують люди, завдяки яким або за підтримки яких…

– Коаліція підтримує. Я вважаю, що Кабінет міністрів підтримує, Президент підтримує.

– З ким комфортніше працювати – з Гройсманом чи Яценюком?

– Я вам скажу відверто, мені було дуже комфортно і з Арсенієм Петровичем і мені дуже комфортно з Володимиром Борисовичем.

– Питання з Фейсбуку, навіщо нам такий складний Податковий кодекс?

– Фіскальною політикою займається Міністерство фінансів України.

– Вам як людині, яка працює всередині цієї системи?

– Я вам можу сказати, нам дійсно не потрібен такий складний Податковий кодекс. Ми багато разів піднімали питання. Його треба спростити. Податкове законодавство має бути простим для розуміння, простим для адміністрування і не мати "малого тексту" – багато приміток, багато перехідних положень. Щоб неможливо було маніпулювати.

– Коли не буде ПДВ? Так само із Фейсбуку запитання.

– Це неправильне питання взагалі, бо наприклад є європейська система, ми рухаємося в Європу, і у європейській податкові системі ПДВ – це основний податок. В американській системі трохи інша ситуація – там є більше податків з обігу. Але ми залишаємося в Європі, і я вважаю, що нам важливо мати європейську систему.

НАЙБІЛЬШИЙ ВОРОГ ДЛЯ УКРАЇНИ – ПОПУЛІЗМ

– Що робить вас щасливим?

– Сім’я.

– Сім’я?

– Дружина, діти.

– Коли ви востаннє плакали?

– Десь два місяці тому.

– Ви можете назвати причину?

– Донька народилася.

– Плакали у зв’язку з народженням доньки? На даний момент кого або що ви вважаєте найбільшим ворогом для України?

– Популізм.

– Я дякую, що ви сьогодні до нас прийшли і я дякую за, мені здається, не на 100%, можливо на 70%, чесні відповіді.

– 98%, можу сказати.

– Дякую, що прийшли. Успіхів вам. Будемо спостерігати і критикувати якщо що або навпаки тішитися, якщо буде за що.

– Будь ласка.

Яніна Соколова, "Рандеву", 5 канал

Попередній матеріал
Нічне ДТП у центрі Львова: постраждали сім осіб
Наступний матеріал
Сьогодні український літак "Мрія" повернеться до України з Австралії
Теги:
Loading...
Гройсман закликав Насірова переглянути останні призначення на митницях

Гройсман закликав Насірова переглянути останні призначення на митницях

З ДФС звільнили понад 1,5 тис. керівників – Насіров

З ДФС звільнили понад 1,5 тис. керівників – Насіров

За люстрацією звільнено начальника ДФС у Києві - Насіров

За люстрацією звільнено начальника ДФС у Києві - Насіров

У ДФС назвали кількість мільйонерів у Києві

У ДФС назвали кількість мільйонерів у Києві