Ложкін пояснив, чим продиктований вибір кандидатури Райніна на посаду керівника АП – інтерв'ю

Екс-глава Адміністрації Президента, секретар Національної інвестиційної ради Борис Ложкін у програмі "Погляд" на "5 каналі" розповів, скільки інвестицій потрібно Україні для сталого економічного зростання, як залучати інвестиції у країну, чи варто чекати змін в діяльності АП, а також кому запропонують увійти до складу інвестради

200 МІЛЬЯРДІВ ДОЛАРІВ ПОТРЕБУЄ УКРАЇНА ПРОТЯГОМ 20 РОКІВ ДЛЯ ТОГО, ЩОБ МАТИ ЗРОСТАННЯ ВВП 6% ПЛЮС ЩОРІЧНО В СЕРЕДНЬОМУ

Пане Борисе, по-перше звучало багато версій напередодні цієї ротації. Версії були напівофіційні, сьогодні від вас ми почули офіційну: "Не втомився, не йду, напрямок роботи – Національна інвестиційна рада". Питання: чому саме зараз? Чому не півроку, приміром, або не через півроку?

– Тому що саме зараз, як на мене, ми маємо ситуацію, коли треба більше уваги на економіку, на економічне зростання. І те, що ми маємо економічне зростання протягом першого півріччя – це добра новина, але воно невеличке. І для того щоб отримати велике зростання ВВП протягом року, і не протягом одного року, а протягом багатьох років – а це нам вкрай потрібно, щоб отримувати іншу якість української економіки – нам потрібно залучати величезний обсяг іноземних інвестицій. Ми зробили аналіз, і є кореляція між зростанням ВВП і розміром інвестицій у країну. Ми оцінюємо, що десь 200 мільярдів доларів потребує Україна протягом 20 років для того, щоб мати зростання ВВП 6% плюс щорічно в середньому. Лише за такого рівня зростання, як 6% і більше, ми можемо розраховувати на те, що ми отримаємо іншу якість української економіки. І люди, українці побачать, що українська влада реально здатна змінити державу і в економічному сенсі також. Це амбітна ціль, це велике завдання, але з іншого боку, я вважаю, що не менш амбітною була ціль втримати державу, втримати гідність в країні, втримати єдність українській владі у 2014 році – році дуже великих випробувань для нашої країни. Так що я сподіваюся, що і цей виклик я зможу взяти на себе і вирішити його.

– Останнім часом достатньо інтенсивними стали ваші візити, подорожі світом. Спілкування і зустрічі з бізнес-колами зокрема іноземних держав. Чи пов’язано це з новою вашою посадою і чи є якісь стартові напрацювання в цій новій якості?

– Я не можу сказати, що це пов’язано з цією посадою. Я в якості глави Адміністрації Президента теж брав участь у багатьох візитах глави держави, і окремі візити, і зустрічі в тому числі з інвесторами. Я як людина з бізнесу у минулі часи знаю багатьох з них. Так що це, я би так сказав, нормальна активність глави Адміністрації. Але зараз, я думаю, таких візитів, зустрічей буде набагато більше.

СПОДІВАЮСЯ, ЩО ІГОР РАЙНІН БУДЕ ПРОДОВЖУВАТИ ТАКІ ТРАДИЦІЇ, ЯКІ ВЖЕ Є В АДМІНІСТРАЦІЇ: ВІДКРИТІСТЬ, НОВИЙ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ПІДХІД

– Ігор Райнін – ваш наступник на посаді глави Адміністрації Президента, і були версії того, що це була саме ваша рекомендація. Чим продиктовано? Як ви можете охарактеризувати Ігоря Райніна як главу АП фактично вже? Як, можливо, зміниться Адміністрація Президента в частині структури, функцій, пріоритетів?

– Ігор Райнін вже працював тут. І я рекомендував його ще у 2014 році заступником, він керував апаратом Адміністрації Президента. Потім він, за моєю рекомендацією, став губернатором. І коли була дискусія по можливих кандидатах, він був одним із них. І коли Президент спитав, що я думаю про це, я йому сказав, що це підготовлений фахівець, який теж може керувати Адміністрацією Президента. Я сподіваюся, що Ігор буде продовжувати такі традиції, які вже є в Адміністрації: відкритість, новий європейський підхід. І думаю, що він буде ефективно співпрацювати з Віталієм Ковальчуком, якого я дуже ціную. І такий дует – Райнін-Ковальчук – думаю, буде дуже ефективним. Політичні менеджери такого рівня вдвох дуже багато можуть зробити.

– До речі, однією з важливих переваг вас як глави Адміністрації Президента називали саме ваші менеджерські якості, здатність бути тим самим комунікатором між фінансово-промисловими групами, між політичними силами, між гілками влади. Чи бачите ви себе далі в цій якості? І якщо не ви, то хто?

– Я повинен сказати, що пан Райнін дуже ефективно зміг побудувати такий баланс, елітний баланс в тому числі у Харкові, і зміг побудувати відносини з усіма основними гравцями, політичними гравцями Харківщини. І я дуже радий тому, як він це побудував. І його команда, я повинен сказати, думаю, що буде продовжувати ці традиції. Думаю, що Ігор буде теж активно брати участь у різних перемовинах, і теж він гарний комунікатор. Я хочу ще раз сказати про роль Віталія Ковальчука, який теж ефективно зможе багато таких цікавих конструкцій модерувати. Але якщо я буду потрібен в якихось питаннях, із задоволенням буду поруч із Ігорем Райніним, з Президентом. Так що, якщо треба бути комунікатором, я готовий ним бути.

АДМІНІСТРАЦІЯ ПРЕЗИДЕНТА ПРАЦЮЄ У ШТАТНОМУ РЕЖИМІ. Я НЕ ОЧІКУЮ ЯКИХОСЬ ТАКИХ РЕВОЛЮЦІЙНИХ ЗМІН

– Адміністрація Президента – це, очевидно, команда Президента і команда Ложкіна в тому числі. Серед вашої команди в команді Президента – це Дмитро Шимків, це Віталій Ковальчук, якого ви згадали, це Андрій Таранов, це Олексій Філатов. Як вони будуть в Адміністрації Президента при Ігорі Райніні? Чи залишаться?

– Ігор з усіма цими людьми працював, коли він теж був заступником в Адміністрації. Тобто він їх знає, і я сподіваюся, що ніяких таких змін не відбудеться. І взагалі Адміністрація Президента працює у штатному режимі. Я не очікую якихось таких революційних змін.

– Ну у нас просто звикли, що якщо щось змінюється в Адміністрації, то треба чекати якоїсь турбулентності, якихось тектонічних змін. В цьому разі ви передбачаєте, що обійдеться без цього?

– Я думаю, так. Ігор – ефективний менеджер, і я сподіваюся, що він розуміє цінність тих людей, про яких ви зараз згадали. Думаю, що він буде продовжувати з ними співпрацювати.

– Як щодо вашого можливого подальшого впливу на кадрову політику? Відомо, що цей вплив був, приміром, у Кабінеті міністрів, реформатори і технократи там були присутні. Якщо говорити про майбутнє: чи бачите ви цей вплив? І як зможете його реалізувати, наскільки ви взагалі будете на цьому зосереджені?

– Я думаю, що якщо Президент буде запитувати по якихось кандидатурах, по якихось людях, то я буду рекомендувати йому справжніх реформаторів, справжніх технократів. Такі люди є, якщо це буде потрібно, то я готовий.

В НАС Є БАГАТО ІНДУСТРІЙ, КУДИ ІНВЕСТОРИ МОЖУТЬ ЕФЕКТИВНО ІНВЕСТУВАТИ ГРОШІ. ЦЕ ЕНЕРГЕТИКА, ІНФРАСТРУКТУРА, СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО, А ТАКОЖ ВПК І КОСМОС, ДЕ В УКРАЇНІ Є ДУЖЕ БАГАТО РОЗРОБОК І ВЕЛИКА КУЛЬТУРА В ЦИХ ІНДУСТРІЯХ

– Повернемося до нової вашої посади – секретар Національної інвестиційної ради. Де буде місце роботи, що воно являтиме собою, де буде новий кабінет?

– Думаю, що поки буде в Адміністрації Президента. Головне – не де буде кабінет, а що буде з інвестиціями. І я вважаю, що це такий виклик, на який треба відповісти. Ми будемо готувати зараз структуру Інвестиційної ради, офіс, який буде працювати з Інвестиційною радою, залучати експертів, аналітиків, представників бізнес-кіл, щоб це був такий ефективний робочий орган, який буде працювати кожного дня. Співпрацювати з урядом – це дуже важливо. І ми з Гройсманом проговорювали заздалегідь, що Національна інвестиційна рада – це одна з структур, яка буде опікуватися інвестиціями, в першу чергу великими. Але агенція, яку створює прем’єр-міністр в уряді, теж буде займатися інвестиціями, але вона взагалі буде супроводжувати інвесторів і вирішувати їх проблеми, тобто велика робота. Сподіваюся, що через два-три місяці ми вже побачимо і структуру Інвестиційної ради, і перше рішення, і, сподіваюся, що перші проекти, які ми зможемо підтримати, будуть вже наступного року.

– Якого характеру ці проекти, те, на що можна орієнтуватися? Тобто що стане ознакою того, що ця структура ефективна?

– По-перше, це розмір цих проектів. Я вважаю, що це повинно бути більше 250-300 мільйонів кожний. Нам взагалі потрібно десь 10 мільярдів доларів інвестицій щорічно для того, щоб ми йшли по зростанню ВВП більше 6%. Так що це розмір проекту. І в нас є багато індустрій, куди інвестори можуть ефективно інвестувати гроші. Це, по-перше, – енергетика, це інфраструктура, це сільське господарство, це також ВПК і космос, де в Україні є дуже багато розробок і велика культура в цих індустріях. Так що багато місць, куди інвестори можуть інвестувати. І, я думаю, що ще однією ознакою того, що Інвестиційна рада працює ефективно, буде коли з’являться проекти більш ніж на один мільярд доларів чи, може, два. Такі проекти можуть бути реалізовані в нашій країні.

– Ви сказали "амбітна мета". Якщо амбітна, то які строки, який дедлайн ви собі виділяєте для перших результатів?

– Для перших результатів – це наступний рік. Я не можу сказати, що ми можемо бути впевненими про мільярд і більше наступного року, але я сподіваюся, що перші проекти більше 200 мільйонів повинні з’явитися, почати реалізовуватися вже у 2017 році.

– Чи будуть залучені іноземні фахівці в роботу цього нового органу? І в якій якості?

– Обов’язково. По-перше, в якості експертів. Може хтось буде працювати на постійній основі, але це буде залежати від того, який фахівець.

– Якщо говорити про гучні імена, такі є, про які вже можна говорити, як про потенційних партнерів?

– Ми говорили з кількома великими по участі безпосередньо в раді. Рада буде збиратися, думаю, раз чи два рази на рік. Ми говорили з Джорджем Соросом, ми говорили з SOCAR – це найпотужніша державна компанія Азербайджану. Ми говорили з Unilever і з багатьма іншими інвесторами. Зараз ще зарано говорити про склад інвестиційної ради, але, я думаю, ви там побачите дуже такі відомі в тому числі імена.

– Презентацію коли очікувати?

– Думаю, два-три місяці.

– Ну і повертаючись, все ж таки, до тієї посади, яка значну роль відіграла у вашому житті, житті країни. Якщо говорити про ті 812 днів, – ви порахували – чим вони стали особисто для вас і ваших близьких? Тому що зрештою непростий час, період війни, дуже тривожне суспільство, яке дуже активно реагує і іноді швидке на висновки і емоції. В цих умовах довелося працювати. Для вас це стало корисним досвідом чи, все ж таки, вимушеним і болісним?

– Ви знаєте, я не жалкую про цей досвід. Я вважаю, що це дуже і дуже корисний досвід у моєму житті. Я хочу подякувати Президентові України Петру Порошенку, що він тоді запропонував мені таку дуже відповідальну роботу. І це були дуже непрості дні і ночі для мене, для моєї родини, але я не жалкую. Я впевнений, що ці знання, які я отримав протягом цих 812 днів, я зможу дуже ефективно реалізувати, відповідаючи на виклик по залученню інвестицій в нашу країну.

– Як родина сприйняла зміну посади?

– Вони очікують, що я буду трішки більше часу проводити дома.

Яна Конотоп, "5 канал" 

Попередній матеріал
Батальйонні групи бойовиків приведені у вищу бойову готовність та очікують наказу вийти на передову – "ІС"
Наступний матеріал
Штайнмаєр виступив за повернення Росії у "велику вісімку"

Ложкін запросив в Націнвестраду одного із найбільших інвесторів у світі Джорджа Сороса

Щоб відчути зміни, ВВП України повинен зростати мінімум по 6% на рік – Ложкін

Ложкін: За роки незалежності в Україну надійшло понад $43 млрд інвестицій

Ложкін: Що стало причиною відставки з поста глави Адміністрації Президента