5.ua

Турецький політолог: Анексія Криму – це агресивна політика РФ у Причорномор’ї і Туреччина відповість

Професор політології Стамбульського університету Ківанш Улусой у програмі "Час. Інтерв’ю" розповів, які причини спалаху тероризму в Туреччині, чи можливе захоплення частини Сирії турецькими військами та чому не перекрито Босфор

РОБІТНИЧА ПАРТІЯ КУРДИСТАНУ СЬОГОДНІ – ЦЕ НЕ РПК, ЩО БУЛА ВЧОРА. ТЕПЕР РПК, ШВИДШЕ ЗА ВСЕ, В РУКАХ ІНШОЇ, ІНОЗЕМНОЇ СИЛИ, ЯКА ХОЧЕ ДЕСТАБІЛІЗУВАТИ ТУРЕЧЧИНУ

– Ківанш Улусой, професор політології Стамбульського університету сьогодні у нас у гостях, у програмі "Час. Інтерв’ю". Професоре, вітаю і дякую, що ви стали частиною нашої програми. Ми б хотіли розглянути події, які тільки-но відбулися у Туреччині – вибух в Анкарі та подальша відповідь Туреччини у вигляді бомбардування військових баз курдів. Отже, моє питання в тому, як зараз розвиваються курдсько-турецькі стосунки та чи буде відбуватися подальша ескалація конфлікту?

– Перш за все, до цього часу ніхто не взяв на себе відповідальність за вибух, втім, є дуже вагомі докази того, що РПК (Робітнича партія Курдистану) або афілійована до неї організація може бути відповідальна за нього. Якщо ви пам’ятаєте, це вже третій вибух за останні 5 місяців в Анкарі – нашій столиці. Попередній був націлений на армію, це було очевидно, і підготувала теракт пов’язана з РПК організація. Вони повідомили, що причиною цього теракту було вторгнення Туреччини до Сирії, особливо в частину, що контролюється курдами на півночі країни, і по-друге, турецькі військові сили в південно-східних містах знайшли докази до підготовки великого повстання в Туреччині. Я думаю, що сьогодні вони розпочали операцію на південному сході країни, в той же час курдські партизани готуються до наступних терактів.

А ви вважаєте їх терористами?

– Так, звісно, я розглядаю їх як терористів. Остання їхня атака була спрямована на мирних жителів, що ще казати?

За що вони виступають?

– Вони кажуть, що виборюють незалежність. Але ми знаємо, що вони не репрезентують більшість курдів. Багато з них живе у західній частині країни, і багато з них, хто живе на сході – лояльні до турецької держави. Ця партизанська організація виборює незалежність я не знаю для кого. Або вони роблять лише для дестабілізації Туреччини. І ми знаємо, що РПК спонсорується з-за кордону, і РПК сьогодні – це не РПК, що була вчора, з моменту захоплення Оджалана, лідера організації. Тепер РПК змінила руки, в яких знаходилась, і тепер вона, швидше за все, в руках іншої, іноземної сили, яка хоче дестабілізувати Туреччину.

РОСІЙСЬКА ІНТЕРВЕНЦІЯ В СИРІЮ СЕРЙОЗНО ЗАЧЕПИЛА НАЦІОНАЛЬНІ ТУРЕЦЬКІ ІНТЕРЕСИ, І РОСІЯНИ ВИКАЗАЛИ НЕПОВАГУ

Можливість дестабілізації країни – це причина, за якої Ердоган залишається таким могутнім і продовжує використовувати політику сили? Чи погоджуєтесь ви з тим, що Ердоган, як кажуть експерти, узурпує на сьогодні владу?

– Дивіться, турецька зовнішня політика донедавна виступала за стабільність. Туреччина підтримує баланс сил на Середньому сході, на Кавказі, на Сході та у Чорному морі, але ця політика змінилася, особливо після "Арабської весни" у 2010 році. Радикально змінила свій напрямок і амбіції. Турецьку політику можна назвати прозахідною, проєвропейською, і доповіді Європейської комісії підтверджують це. До 2010-го. Ви можете подивитися ті звіти і там буде про те, що турецька політика – це політика європейського добросусідства, але з того часу вже не так. І взагалі вже немає політики європейського добросусідства, Європа мовчить стосовно багатьох проблем. По-друге, Ердоган – сильний лідер, і за його поглядами, в зовнішній політиці Туреччина повинна отримувати дедалі більше впливу. Звісно, це не внутрішня політика – зовнішня. Якщо ти зробиш сильний крок, то ти зустрінешся з протидією. Отже Туреччина увійшла до Сирії, втрутилася у внутрішні справи Іраку – країна має найбільшу армію у близькосхідному регіоні, і ми в конфронтації з Росією – регіональною суперсилою.

Регіональною на Близькому Сході чи взагалі?

– І на Близькому Сході, і в Чорному морі. Я бачу досить чітку зону впливу сили, стратегії.

І протистояння продовжується, ви кажете?

– Так, конфлікт не згасає. Бо ви знаєте, Туреччина до цих подій хотіла мати міцні зв’язки з Росією, і Туреччина не хотіла якимось чином конфліктувати з нею, тому що, ви знаєте, у нас були сильні економічні зв’язки у сфері енергетики, багато спільних інфраструктурних проектів з Росією. І турецька влада знала, що російська інтервенція у Сирію не в інтересах Туреччини, але вони мовчали і не хотіли розривати ці стосунки. Але коли російська інтервенція в Сирію серйозно зачепила національні турецькі інтереси, і росіяни, я б сказав, виказали неповагу, Росія могла б бути набагато дружньою і поважати національні турецькі інтереси. Але Росія цього не зробила. Вони вважають, що Туреччина – це залежна країна.

Залежна від кого?

– Від Росії. Енергетично.

Але ви б могли подолати цю залежність, ви багато газу імпортуєте, наприклад, з Азербайджану.

– Це можливості. Турки та росіяни мають дуже міцні зв’язки. Багато змішаних сімей, росіяни живуть на півдні Туреччини, багато турків живуть у Росії, багато турецьких компаній там працюють, сильні зв’язки між країнами. Туреччина не хоче розривати ці зв’язки. Але Росію вони не хвилюють. Їм важливіша стратегічна присутність у східному Середземномор’ї.

5.ua

НЕ МОЖУ СКАЗАТИ, ЩО ТУРЕЧЧИНА РОЗПОЧНЕ ВТОРГНЕННЯ ДО СИРІЇ, АЛЕ ЦЕ Й НЕ ЗОВСІМ НЕМОЖЛИВИЙ ВАРІАНТ, ОСКІЛЬКИ СТАВКИ НАДЗВИЧАЙНО ВИСОКІ

Чи вважаєте ви, що Росія зробила помилку, виказавши зневагу до Туреччини і розпочавши робити те, що зараз робить?

– Я думаю, це все – неправильна політика, неправильна зовнішня політика. Занепокоєння Туреччини можна вилікувати. Ви повинні зрозуміти турецьку точку зору. Всі проводять свої інтервенції до Сирії, з різних частин світу – з Росії, Сполучених Штатів, Європи, – і ви хочете, щоб Туреччина мовчала?

Ви повинні показати силу в регіоні.

– Якщо буде інша влада в Туреччині, вона може мовчати. Ця влада відрізняється. Туреччина залишалася мовчазною з багатьох питань, не бажаючи використовувати військові сили або інші форми впливу. Але ця влада хоче більшої присутності в регіоні, хоче більше сили. Наступне питання буде простим – чи можливо, щоб турецькі війська захопили Сирію або якусь її частину? Я думаю, що Сирія сьогодні – де-факто розчленована країна. Значна частина півночі країни окупована курдськими силами, Асад контролює якусь частину, є ще центральна Сирія, що поділена між організаціями, дотичними до "Аль-Каїди" та ІДІЛ, ще є сунітські/шиїтські племена. І російські бомбардування досягли цих регіонів, тому у країну увійшли війська Саудівської Аравії, тому Туреччина вже не могла мовчати. Отже, Росія не тільки змінила баланс сил на користь Асада, але й зачепила сунітські/шиїтські племена в Сирії, тому Туреччина разом із союзниками вирішила, що це неприйнятно. Я не можу сказати, що Туреччина розпочне вторгнення до Сирії, але це й не зовсім неможливий варіант, оскільки ставки надзвичайно високі.

АНЕКСІЯ КРИМУ – ЦЕ АГРЕСИВНА ПОЛІТИКА РОСІЇ ПО НАРОЩУВАННЮ ВПЛИВУ В ЧОРНОМУ МОРІ, І ТУРЕЧЧИНА ВІДПОВІСТЬ

Туреччина – велика регіональна сила, ваша армія – одна з найбільших у світі, друга за розмірами у НАТО, у вас великий флот і ви керуєте у Чорному морі. І моє наступне питання буде саме про нього та про Крим. Чи бачите ви якусь напругу між турецьким та російським флотами у Чорному морі на сьогодні?

– В Чорному морі я не бачу значного напруження, тому що, якщо не дивитися на контроль за частинами морської акваторії, не так багато чогось, що могло б там зашкодити національним інтересам Туреччини. Але є проблема у східному Середземномор’ї. Росія хоче військову базу на Кіпрі. І вона в цілому залучена до кіпрського конфлікту, вона спонсорує партії, що протистоять вирішенню проблеми, і Росія надіслала флот до східної частини Середземного моря, хоча, звісно, інші країни також надіслали свої флоти. От у цьому регіоні напруга є. Я думаю, що в Середземномор’ї проблем буде більше, ніж у Чорному морі.

А чому ж ви не закриваєте Босфорську протоку?

– Ми не можемо. Це міжнародні договори. Конвенція Монтре контролює правила, як та коли закривати Босфор, але це залежить і від того, як Росія використає Крим, анексію Криму. Взагалі, це – неприпустимо і Туреччина цього не приймає. Анексія Криму – це агресивна політика Росії по нарощуванню впливу в Чорному морі, і Туреччина відповість.

Після анексії Криму в Туреччині збільшилась кількість кримських татар, і ви прийняли їх гідно. Наскільки нам відомо, вони можуть йти куди хочуть, робити абсолютно те, що вони хочуть, вони - вільні, чого не відчувають зараз у Криму. Чи плануєте ви якимось чином допомагати тим кримським татарам, які залишилися на Кримському півострові?

– Кримські татари, що проживають у Туреччині, це діаспора. Як і будь-яка діаспора, вони мають підтримувати свої зв’язки з батьківщиною. І Росія повинна поважати це. Звісно, кримські татари – наші брати, і вони живуть в країні з турками, але ви не можете сподіватися, що вони забудуть своє кримське походження.

На них тисне російська влада, ФСБ протягом багатьох місяців і з самого початку анексії. Ми зараз говоримо про верховенство права, яке зараз не працює в Криму або ж навіть на сході України. Що ви плануєте зробити з тим, аби там поважали міжнародні закони? Особливо у випадку з дискримінацією кримських татар?

– Я думаю, вся справа в активності громадянського суспільства.

РОСІЯНИ ЗМОГЛИ ПОСТАВИТИ НАШІ ЗВ’ЯЗКИ ПІД ЗАГРОЗУ ЛИШЕ ЗА КІЛЬКА ДНІВ. І ЦЕ ШОКУЄ, ЦЕ ПРИЗВЕДЕ ДО ЗМІНИ ОБРАЗУ РОСІЇ В ГОЛОВАХ ТУРКІВ

У Криму?

– І в Туреччині також. Я вчора приїхав із Туреччини, і до вчора я слідкував за цим питанням, я не бачив якоїсь значної активності у питанні кримських татар. Були круглі столи та дискусії, але громадянське суспільство, кримські татари в Туреччині, діаспора повинні бути активнішими. Це те, що я планую організувати. Дві конференції протягом цього року – одну в Анкарі і одну в Києві. Я б сказав, що ми пам’ятаємо події ХІХ століття з російськими війнами, але образ Росії в Туреччині значно покращився за останні два десятиліття після холодної війни. Навіть два мої брати зустрічаються з російським дівчатами, що живуть у Туреччині, і в них немає жодних проблем. В мене є друг, який одружений з українкою, вони щасливі разом. Ситуація дуже складна, щоб її пояснити, навіть для моїх студентів, тому що більшість із них мають родичів та друзів в Україні та Росії, для них це складно зрозуміти чи створити образ ворога з Росії. Але мене дуже непокоїть позиція росіян з цього питання. Вони змогли поставити наші зв’язки під загрозу в таке незручне становище лише за кілька днів. І це шокує, це призведе до зміни образу Росії в головах турків.

Андрій Сусленко, 5 канал

Попередній матеріал
Росія не дала Радбезу ООН засудити убивство цивільних у Сирії
Наступний матеріал
Вугілля з окупованих районів офіційно постачається на вільну територію України – міністр
Теги:
Loading...
Туреччина не змінить антитерористичне законодавство в обмін на безвізовий режим з ЄС – Ердоган

Туреччина не змінить антитерористичне законодавство в обмін на безвізовий режим з ЄС – Ердоган

Україна, Румунія та Туреччина разом патрулюватимуть Чорне море

Україна, Румунія та Туреччина разом патрулюватимуть Чорне море

Туреччина та Литва посилюють захист власних кордонів

Туреччина та Литва посилюють захист власних кордонів

Туреччина стягує на кордон із Сирією бронетехніку

Туреччина стягує на кордон із Сирією бронетехніку