5 канал

Президент Американської торговельної палати: Київ у сприйнятті закордонних інвесторів – танки на вулицях і все погано

Президент Американської торговельної палати в Україні Андрій Гундер у програмі "Час. Інтерв'ю" на "5 каналі" розповів, із чим доводиться боротись у сприйнятті України на Заході, як змінюються правила гри в економіці, у чому різниця нинішньої влади і попередньої, та чому українські справи розглядають в лондонських судах

ЧАСТО У ЗАКОРДОННИХ ІНВЕСТОРІВ У СПРИЙНЯТТІ, ЩО КИЇВ – ЦЕ ТАНКИ НА ВУЛИЦЯХ, ВСЕ ПОГАНО. А МИ КАЖЕМО: ОСЬ, ДИВІТЬСЯ, ЦЕ КИЇВ, ТУТ ПРАЦЮЮТЬ НАЙБІЛЬШІ ІНВЕСТОРИ, НАЙБІЛЬШІ КОМПАНІЇ

– Останнім часом ми робимо серію інтерв'ю про міжнародні організації в Україні, про їхню діяльність. Ми знайомимо з місією, з візією, з досягненнями. Власне, діяльність ACC (The American Chamber of Commerce in Ukraine Американська торгова палата в Україні – 5.ua), вашої палати в Україні для багатьох – це загадка. Сьогодні я хочу, щоб ми цю загадку трохи розкрили. Почнемо з того, яка головна місія ACC? Скільки років ви працюєте? Хто ваші ключові партнери?

– Я думаю, як будь-яка стратегія, будь-яка місія організації, мені здається, що дуже важливо в одному реченні розкласти. Коли ми приймали нашу стратегію, то могли її скласти у дев'яти знаках.

Перше – це B-to-G (Business to Government) – бізнес до влади. Ми доносимо консолідований голос бізнесу до влади, починаючи від Адміністрації Президента, Кабміну, Верховної Ради. І ми дійсно доносимо те, що хоче бізнес, і те, що важливо сьогодні для України – щоб бізнес розвивався, щоб бізнес створював нові робочі місця, щоб бізнес сплачував податки. Це є успіхи для бізнесу, і з цього держава має конкретні вигоди. У нас працює 12 постійних комітетів плюс 14 робочих груп. Комітети податковий, по митниці, банківський сектор, агропромисловий комплекс, фармацевтика, енергетика, інформаційні технології, мобільний зв'язок. Вся реальність, це найбільші інвестори, які тут працюють. І можу розказати більш конкретно, як ми працюємо з владою. Просто доносимо цей меседж, що найбільші компанії… А ми об'єднуємо найбільших інвесторів, які працюють сьогодні в Україні. Хоча ми Американська торговельна палата, 30% наших компаній – це американські компанії, а решта – це європейські плюс найбільші українські компанії, які тут працюють.

Другий – це B-to-B (Business to Business). Щоб наші члени могли розвивати свої послуги між іншим членами і також серед інших палат, де є Американські палати – у нас 42 такі торгівельні палати в 42 країнах Європи плюс всього світу.

Третя – те, що ми називаємо B-to-U (Business to Ukraine). Це саме промотування України як привабливий напрямок для інвестицій. І тут ми робимо різні заходи і реактивно, коли потенційні інвестори до нас звертаються. І дуже часто якщо компанія думає, чи інвестувати, вона шукає незалежну думку, щоб хтось розказав узагалі незалежну точку зору, як сьогодні працюється в Україні. І ми якраз це передаємо, те, що зустрічають наші інвестори – які є головні виклики, які є проблеми, а також і які є можливості. Якраз коли новий інвестор заходить, дуже часто вони до нас приїжджають і питають – ось ми показуємо цей вид на Київ. Ось, дивіться, Київ, бо дуже часто в них у сприйнятті, що Київ – це танки на вулицях, це все погано. А ми кажемо, ось, дивіться, це сьогодні Київ. Тут сьогодні їздять поїзди, тут народ. Так сьогодні виглядає Київ. Тут працюють найбільші інвестори, найбільші компанії, які дуже часто мають штаб-квартири тут, але працюють по всій Україні.

– Це дуже хороше пояснення того, чим сьогодні займається AСС. Фактично, розпочинаючи нашу другу частину з лобіювання бізнес-інтересів у владних колах, ми можемо розповісти, як взагалі ви перетинається із владою, на що схоже ваш перетин, і наскільки є вдалою така співпраця за роки роботи вашої компанії. До речі, скільки років працює ваша компанія?

– Буде скоро 25 років.

ЯКЩО РАНІШЕ ТРЕБА БУЛО ОФІЦІЙНІ ЗВЕРНЕННЯ, ТО ЗАРАЗ ІНКОЛИ МОЖНА БУДЬ-ЯКОМУ МІНІСТРУ НАПИСАТИ НА FACEBOOK І ПРОТЯГОМ ОДНІЄЇ ГОДИНИ ОТРИМАТИ ЯКУСЬ ВІДПОВІДЬ

– За 25 років ви мали звичайно, різні успіхи і падіння співпраці з government. Сьогодні вкрай важкий час для України економічно й політично, і ми хочемо всі вийти з цього непростого часу з так званою перемогою. І тут хочеться запитати, наскільки за останні два роки робота АСС змінилась з роботою нашої влади? Наскільки змінився контакт з урядом, і яка тепер оновлена влада?

– Я думаю, що стиль роботи кардинально помінявся. Чому? Тому що люди багато помінялися і технології помінялися. По-перше, по людях раніше в Кабміні, попередні два-три роки тому, якщо там було 2 міністри, які знали англійську мову, то зараз зі всього Кабміну два міністри, які не знають англійську мову. Тобто зараз англійська мова настільки розповсюджена, що з іноземними інвесторами набагато легше спілкуватись. Багато з цих людей, які сьогодні прийшли на ці посади в уряд – це люди, які донедавна були самі у великому бізнесі. І вони часто розуміють, що хоче великий бізнес. Нас слухають багато, інколи чують, і інколи дослуховуються. Технології помінялись. Якщо раніше треба було офіційні звернення, то зараз інколи можна будь-якому міністру написати на Facebook…

– …швидше значно…

– …і часом протягом однієї години можна отримати якусь відповідь. Багато чого помінялося. Я думаю, зараз є багато критики уряду, але якщо ми подивимось, що помінялось за ці два роки, є дуже конкретні речі, які помінялись, які стали краще, щоб легше вести бізнес в Україні. Наприклад, з 1 січня вступив в дію єдиний соціальний внесок. Це для роботодавців, які до 31 грудня платили 40-42% на кожного співробітника. Сьогодні це знизилось до 20%. Це вже конкретна зміна. І це був один із тих напрямків, які ми лобіювали, щоб знизити єдиний соціальний внесок. Це є ті компанії, які платять прозору білу, чесну зарплату. Не в конвертах, а реальну. І це для бізнесу великий… Ми бачимо конкретні зміни в адмініструванні податків, які відбуваються. По адмініструванню податків ще дуже багато треба зробити, але ми бачимо перші якісь зрушення. В секторах "Нафтогазу", наприклад, ми бачимо, прийшли реально команди професіоналів, які ставлять ціль реально збільшити доходи для компаній. Це і в "Нафтогазі", "Укргазвидобування", плюс багато компаній в цьому секторі. Бачимо, що зміни відбуваються. Дерегуляція, державні закупівлі, наприклад, ProZorro. Це дійсно можливість, щоб великі міжнародні компанії, які ніколи навіть раніше не думали брати участь у державному тендері, сьогодні чесно, прозоро можуть брати участь в цих тендерах. І це багато що міняє.

5 канал

ЗАРАЗ Є ПРОТИСТОЯННЯ СТАРОГО І НОВОГО. ЦІ Ж ОЛІГАРХИ НЕ ХОЧУТЬ ЗМІНЮВАТИСЬ, РОБЛЯТЬ УСЕ МОЖЛИВЕ, ЩОБ ЗАЛИШИТИ СТАРУ СИСТЕМУ

– Це ключові зміни за останні два роки, які відзначаєте. Чи є негативні моменти, які не змінились, і ви навіть не бачите потенційно певних зрушень?

– Однозначно. Ми вже два роки після того, як тут на Майдані віддали життя, найвищу ціну, люди, які хотіли поміняти цю країну. Вони хотіли б, щоб це значно швидше рухалось. Питання: чи можна було за два роки зробити більше? Однозначно можна було. Зараз є таке протистояння старого і нового. Навіть ці ж олігархи не хочуть змінюватись, вони зараз роблять усе можливе, щоб залишити стару систему. А тут зараз головне міняти, працювати на цінностях, коли працює конкуренція, коли працюють можливості дати бізнесу розвиватись. А не клептократія, олігархія і якийсь там протекціонізм. Тут треба давати компаніям можливість розвиватись, інвестувати.

– Андрію, а серед компаній-учасників АСС чи є компанії, до яких так чи інакше прив’язані українські олігархи ?

– Ми представляємо найбільших міжнародних інвесторів – американських європейських, українських компаній. У нас є дуже чіткі умови, хто може стати нашим членом. Кожен, хто подає заявку на членство… У нас є правління, яке складається з 16 гендиректорів найбільших компаній, які працюють тут. Це такі як Shell, Європейський банк реконструкції та розвитку, Сіті-банк, Procter&Gamble, Coca-Cola, Microsoft, IBM. І коли компанія хоче стати членом, то вона подає заявку. Ми не приймаємо державних компаній та компаній, які мають непрозору репутацію.

– А як ви цю непрозорість визначаєте репутаційну?

– Це є due diligence (процедура незалежної перевірки об'єкту інвестування – 5.ua). Є можливість довіритись, наскільки ця компанія яка в неї репутація. І тут головне – працювати з компаніями, які прозорі, "білі" і розвивають бізнес.

– Тобто у вашому списку компаній, які працюють з АСС, немає компаній, що пов’язані з олігархами. Тоді питання з іншої сторони. Чи компанії, які належать олігархам, або пов’язані з олігархами, заважають працювати вам або компаніям, що входять до членів списку АСС?

– Чи нам заважають, чи нашим членам заважають, ми бачимо по конкретних напрямках. Наприклад, візьмемо питання нафти й газу. Візьмемо приклад – конкретно заправні станції, де продають бензин. І дуже часто ми зустрічаємо, що є компанії, які сплачують акцизи, всі податки сплачують, а є компанії, щодо яких є підозри, що не сплачують акцизів і повних податків. І тоді ціна на пальне різна. І навіть компанії, які сплачують всі акцизи і податки, і вони не можуть конкурувати. А тоді ще гірше, наприклад, Антимонопольний комітет звертається до цих компаній "чому у вас такі високі ціни?", і починає штрафувати ці компанії, що вони сплатили ще акцизи, сплатили податки, і за це вони сплачують штрафи, за те, що в них такі високі ціни.

– Це звучить як політичний тиск більше.

– Є ще багато питань, над якими треба дійсно працювати. Якщо країна хоче, щоб компанія сплачували податки, акцизи, про це треба говорити і треба дивитись на тих, які дійсно працюють, а ці, які не працюють – прозорі закономірні штрафи.

5 канал

ЩО ЗАВАЖАЄ СЬОГОДНІ РОЗВИТКУ БІЗНЕСУ В УКРАЇНІ? НА ПЕРШОМУ МІСЦІ – КОРУПЦІЯ, НА ДРУГОМУ – ПИТАННЯ ВЕРХОВЕНСТВА ПРАВА, А ТРЕТЄ – ЦЕ БЮРОКРАТІЯ

– Ви відзначали – зарплати "білі", а не в конвертах. Я бачив одну з ваших презентацій, де ви пояснювали, наскільки змінився підхід компаній, які у вас у списку учасників торговельної палати існують, за 2014-2015 роки. Ви можете також нашим глядачам розказати, наскільки, умовно назвемо, відкритішими стали ці компанії. Наскільки більше почали виплачувати ще й білу зарплату. Взагалі, наскільки змінилась кон'юнктура тут?

– Це що ми бачимо по наших членах. Компанії працюють згідно чинного законодавства. Вони працюють по цих законах, які тут є. Чому? Навіть якщо ми почнемо антикорупційне законодавство… Кожна компанія, яка працює тут, і кожен менеджер, який працює тут, незалежно від громадянства – чи це американське, чи це європейське, чи українське – ця людина, працюючи для компанії, яка має зв'язок чи зі Сполученими Штатами чи з Великою Британією, вона особисто несе кримінальну відповідальність за законом Сполучених Штатів і перед законом Британії, якщо ця людина дає тут якийсь хабар чи займається корупційною діяльністю. Тобто ось наскільки сильне законодавство Сполучених Штатів і Великої Британії – тут ця людина відповідає, якщо вона тут займається корупційною діяльністю. Це конкретно, що робить бізнес, під яким тиском працює, щоб тут усе було відповідно чинного законодавства.

– Щодо тиску. Ваші представники, компанії, які хочуть долучитись чи можливо бізнеси, які цікавляться діяльність компанії АСС, але ще не є вашими членами. Вони приходять до вас і кажуть: "Пане Андрій, слухайте, ну ось корупційна складова надзвичайна, такі-то ще в нас проблеми". Які ще виклики, крім корупції, є для бізнесу на сьогодні в Україні, щоб працювати. Ми знаємо, що якщо середній бізнес запрацює в Україні, то значно простіше економіці буде рухатися вгору.

– Ми проводимо регулярне опитування наших членів, і одне з питань, які ми постійно задаємо, – "Що заважає сьогодні розвитку бізнесу в Україні?" На першому місці – корупція, на другому місці – це питання верховенства права, а третє – це бюрократія. Якщо про корупцію…

5 канал

КОЛИ НЕМА ДОВІРИ, ДУЖЕ ВАЖКО ПРОДОВЖУВАТИ ЗАЙМАТИСЬ БІЗНЕСОМ

– …незмінні речі…

– …Так. Верховенство права. Якщо є чи комерційний спір, чи якась судова справа, нема довіри до суддів. Тому дуже важливо провести судову реформу, повернути цю довіру. Чому деякі з найбільших судових справ сьогодні в Лондоні й українські? Тому що тут нема довіри до судів. Тому вирішують питання в судах…

– …або в Стокгольмі, або в Лондоні…

– …У Стокгольмі, в Лондоні. Чи суд, чи арбітраж. Тому зараз головне – повернути довіру, бо коли нема довіри, дуже важко продовжувати займатись бізнесом.

– І бюрократія.

– І бюрократія. Ми бачимо, що на посаду міністрів прийшли дійсно професійні люди. Професіонали у своїх справах з досвідом. Вони часто набирають заступників міністрів, які дійсно правильного рівня і з правильними намірами приходять. Намірами не красти, а дійсно робити щось правильне. А дуже часто державний апарат, який багато років не змінювався, дуже часто люди демотивовані. Правда, заробітна платня в них дуже невисока. І питання, як їх мотивувати, щоб вони почали працювати. Якщо треба дозвіл у будь-якій галузі, то державний чиновник має за 28 днів надати тобі відповідь. Вони приймають заяву, кладуть її у шухляду на 27 днів. На 28-й день розглядають і кажуть "ні", бракує такої заяви, такого документа. Ось, будь ласка, знову…

– Це знайома історія.

– Тобто якщо це поміняти, це буде якраз та бюрократія, коли державний апарат буде допомагати бізнесу, щоб бізнес розвивався. Тоді, я думаю, ми побачимо реальні зміни.

5 канал

ТІ ПОДІЇ, ЯКІ ВІДБУВАЮТЬСЯ СЬОГОДНІ, МАТИМУТЬ ВЕЛИЧЕЗНИЙ ВПЛИВ НА МАЙБУТНЄ ВСІЄЇ УКРАЇНИ

– Ми говорили з вами, що ваша основна діяльність – це лобізм інтересів бізнесу в українській владі. Тепер питання з іншої сторони. Наскільки влада часто-густо тисне на вас персонально чи на саму палату, аби ви не лобіювали певні законопроекти, певні зміни, певні ідеї, які б принесли зиск і бізнесам, і економіці, проте не були вигідні певній владі.

– Я думаю, тут багато що помінялося. Якщо два роки тому були такі випадки, то зараз якогось там тиску, я б не сказав, що... Якщо в минулому, наприклад, по бізнесу ми відчували однозначно, якщо там приходив хтось, чи це були приближені до колишнього режиму, прийшли, постукали і сказали: "Ось, я хочу половину вашого бізнесу". Зараз ми бачимо, що цього значно менше. Питання щодо рейдерських атак зараз значно зменшились, але випадки ще бувають, але значно менше. Це помінялось дуже. Зараз цей діалог є, багато що змінилось. Також медіа. Є видання, які не бояться, які реально можуть розказувати. Якщо б завтра до нас прийшли з такими вимогами, почали руки викручувати, то, по-перше, є українські медіа, міжнародні. До цього є конкретні засоби, які можуть цьому запобігати.

– Насамкінець, ви людина з британським паспортом, 20 років працюєте в Україні, власне, на благо України, що важливо, за що ми вам вдячні. Що вам найбільше подобається в Україні, в роботі вашій в Україні? Коротко.

– Я думаю, що Україна в Європі – це велика країна. Одна з книжок, які я зараз читаю, це професор Гарвардського університету Сергій Плохій "Ворота в Європу". Це понад тисячу років історії України. Якщо ми подивимось на тисячу років, то ці події, які відбуваються сьогодні, у 2016 році, вони однозначно увійдуть в наступне видання цієї книжки. І там про останні 25 років сторінок 30-40, якщо взяти на тисячу років. Сьогодні в Україні твориться історія, це однозначно. Ті події, які відбуваються сьогодні, це матиме величезний вплив не тільки на майбутнє всієї України, але і також як Україна буде в Європі. Я думаю, зараз бути тут, в центрі цих подій, коли все відбувається, в житті це рідко буває, в поколіннях рідко буває, коли в одному місці твориться історія. Томі ми стараємось, чим можемо, дійсно допомагати. Щоб наші діти, наші правнуки читали цю історію – як дійсно були переломні моменти, коли країна, яка колись, може, зійшла з правильного шляху, може повернулась на правильний шлях і сьогодні відбулись ці події, які можуть змінити колись історію.

Андрій Сусленко, "5 канал"

Попередній матеріал
В Білорусі підвищили пенсійний вік
Наступний матеріал
Міністр оборони представив нового командувача військ оперативного командування "Південь"
Теги:
Loading...

В Токіо Порошенко закликав бізнес інвестувати в Україну, "яка може стати для японських інвестицій новим вікном у Європу"

Європейський інвестиційний банк порадив керівництву України прискорити реформи

Американська компанія інвестує $100 млн у порт "Южний" - підписання угоди

Американські інвестори готові вкладати в Україну гроші, але чекають проведення реформ - Пайєтт

Саудівські підприємці інвестують в Україну понад $10 млрд

5 канал - трансляція наживо