Олександр Гриценко
Олександр Гриценко 5 канал

Застава в майже 3 млн грн: як обирали запобіжний захід чільнику "Укрексімбанку" Гриценку – сюжет

Читайте по-русски
Сплатити заставу можна протягом 5 днів

Особисте зобов'язання і застава майже 3 мільйони гривень. Такий запобіжний захід обрав Печерський райсуд Києва чільнику "Укрексімбанку" Олександру Гриценку. Сплатити заставу можна протягом 5 днів. Слідство вважає, що підозрюваний посприяв тому, що чиновники часів Януковича незаконно легалізували доходи. Журналіст "5 каналу" Євгенія Китаїва розповість про аргументи сторін на цьому засіданні.

У залі Печерського суду багато преси і народних депутатів. Тут обирають запобіжний захід голові правління "Укрексімбанку" Олександру Гриценку. Його звинувачують у сприянні легалізації доходів, отриманих незаконним шляхом чиновниками часів Януковича. Прокурори заявляють про збитки на загальну суму 100 мільярдів гривень.

Захисники Гриценка наполягають на незаконності його затримання та неправомірному оголошенні підозри. Суддя зазначає, арешт не є питанням цього засідання. Спір переходить у словесну перепалку.

Далі адвокати клопочуть, щоби їхній підзахисний сидів із ними поруч у залі. Суддя дає дозвіл.

Справу, у якій фігурує керівник "Укрексімбанку", порушили у 2013-му. Гриценко заявляє, за шість років йому жодного разу не повідомляли, що він є фігурантом. Тим часом прокурори зачитують вижимку з підозри. У ній фігурують прізвища Курченка, Арбузова і Януковича.

Прокурори вимагають тримання під вартою з альтернативою застави розміром 100 мільйонів гривень. Захист заперечує. Наголошує – жодних ризиків немає.

Прокурор Олександр Говорущак говорить: "Під час затримання підозрюваного було проведено особистий обшук. Був вилучений телефон його особистого користування. Серед великої кількості переписки є переписка, яка свідчить про намагання вжити заходів із метою тиску на слідство".

Своєю чергою адвокат Олександра Гриценка – Володимир Єфименко – сказав: "Жодної особи, яка перебуває у розшуку, а я так зрозумів, що з початку повідомлення про підозру організатори цієї злочинної організації – Янукович, Пшонка, Азаров, Клименко, Сорокін, – взагалі тут не фігурують".

Суддя надає слово й обвинувачуваному.

"У суботу о 10:30 вийшов із будинку з малолітнім сином, якому 11 років. Десь метрів за 100 від будинку до мене підбігли ззаду четверо осіб у балаклавах, у чорному і без розпізнавальних знаків, не представилися. Ось особа, прокурор, запитав мене, чи я його знаю, я сказав, що ні. Вони взяли мене під руки, повели в машину, сказали, що я затриманий. Дитина почала плакати".

Нардепи, які прийшли на засідання, зазначають: готові взяти Гриценка на поруки.

Ростислав Павленко, народний депутат від "Європейської солідарності", каже: "Прийшли люди, щоб заявити суду, що ми готові взяти на поруки, якщо суддя прийме рішення про обрання якогось запобіжного заходу проти Олександра Гриценка. Я вважаю, що тримання його під вартою буде шкідливим щодо інтересів країни. Тому що це "Укрексімбанк", один із основних банків".

Застава розміром 2 мільйони 988 тисяч гривень – такий запобіжний захід ухвалює слідчий суддя. Утім додає і зобов'язання – відвідувати слідчих за викликом і не залишати країну. Прокурори таким рішенням не задоволені і від коментарів відмовляються. Захист аплодує суддівському рішенню.

Упродовж п'яти днів застава має бути внесена. Олександра Гриценка відпустили із зали суду. Проте захист заявляє, очікує, що прокуратура оскаржить рішення в апеляційній інстанції.

Євгенія Китаїва, Анна Кудрявцева, "5 канал"

Попередній матеріал
"Ми усіх вас закриємо": як ДБР "клепає справи" проти військових і називає Героїв України "ушльопками" – Погребиський
Наступний матеріал
Спільний брифінг прем'єр-міністрів України та Чехії – відео