Газ в Угорщині
Газ в Угорщині 5 канал

Засліплені російським газом: Угорщина співпрацює з Росією в обхід України – подробиці скандалу

Читайте по-русски
Угорщина стане сьомою європейською державою, яка отримуватиме газ в обхід України

Під оплески і рукостискання директор угорської енергокомпанії та чільник російського "Газпром експорту" підписують новий газовий контракт. Усе під наглядом міністра закордонних справ Петера Сіярто. Європа готується до холодів, їй потрібен газ, а паливо є у Росії. Нічого нового, та от ця угода особлива. Вперше газ до них гнатимуть в обхід України. Київ застерігав від підписання цієї угоди. Та Сіярто переконує: самі розберуться.

"Це спроба втручання у внутрішні справи Угорщини. Забезпечити угорців опаленням взимку – це наша робота. І на це не може впливати будь-яка інша країна. Я не можу пригадати, щоб ми критикували контракти України з кимось. Це не наша справа, нам це не цікаво", – сказав міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто.

Українські дипломати обурені. На знак протесту скасували засідання міжурядової комісії з питань економічного співробітництва, яке мало відбутися в Будапешті. А ще звернуться до Європейської комісії, аби та оцінила відповідність газової угоди європейському законодавству.

"Ми розуміємо, що питання виключення України зі схеми транзиту було вимогою Російської Федерації. Угорщина на цю вимогу пристала, це не відповідає нашим інтересам, ми свої інтереси захищаємо. От і вся історія. Я закликаю угорських партнерів зараз не розкручувати емоції", – пояснив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Та емоції продовжували вирувати у фейсбуці угорського міністра закордонних справ. Дорікнув: мовляв, звернення до Єврокомісії - це недружній акт після підтримки медичним обладнанням, ШВЛами та військової допомоги для України. І викликав на розмову українського посла. У відповідь МЗС України запросило до себе угорського посла у Києві.

"Дійсно це не відповідає європейським принципам енергетичної політики, про які говорять у Брюсселі і звертаються до держав членів якщо вони порушуються. Європейські газотранспортні компанії мають отримувати доступ до газотранспортної системи ще на східному кордоні України", – зазначив заступник голови Офісу президента України Ігор Жовква.

Раніше Угорщина отримувала газ із Росії за угодою від 1996-го року. Та дія угоди завершилася ще 2015 року. Відтоді її щороку продовжували. Але от тепер вирішили підписати нову – уже з постачанням в обхід українських труб. Але це втрати і для Будапешта. Там теж отримують кошти за транзит газу, який іде спершу через Україну, а далі – через Угорщину до Хорватії та інших країн Балканського півострова.

"Які ж такі умови дав Газпром, що Угорщина задоволена, що вона втратить від транзиту і підписала такий довготерміновий контракт", - каже політолог, експерт з українсько-угорських відносин Дмитро Тужанський.

Підписали на 15 років. Переглядати обсяги закупівлі Угорщина зможе за десять років. Поки ж щороку Газпром продаватиме 4,5 мільярди кубометрів газу. Крок дивний, кажуть експерти, з огляду на кліматичну стратегію ЄС переходити на чистіші види палива, як-от водень. Більша частина газу йтиме через Сербію. Туди він піде трубопроводом "Турецький потік". Ще 1 мільярд кубометрів Угорщина отримуватиме через Австрію - "Північним потоком-1". А це втрати для української ГТС.

"Тільки за 2021 рік саме через Угорщину Україна імпортувала найбільшу кількість газу. Обмеження транспортування газу, використовуючи обидві системи, є в інтересах обох країн. Угоди, які підписуються з країнами, які не такі дружні, як Україна викликають у нас розчарування", – зауважила директорка з питань взаємодії з державними органами та міжнародними організаціями Оператора ГТС України Ольга Бєлькова.

Позиція України незмінна. Для нас транзит - це не лише економічна вигода і тепло, а гарантія безпеки. Європейські лідери цим нехтують. Бо їхній головний інтерес – зігріти своїх виборців. Бо вже навесні в Угорщині обиратимуть парламент. Тому чинний прем'єр Віктор Орбан набирає політичні бали.

"Поки Брюссель про вас не думає, ми про вас думаємо. Це дуже все лягає в патерналістську суверенну риторику Віктор Орбана дебатах з усіма, перш за все з Брюсселем", – переконує політолог.

Угорщина стане сьомою європейською державою, яка отримуватиме газ в обхід України.

"Для Росії газ – не тільки гроші. Це намір підірвати єдність західного світу. Питання, щоб не було ланцюгової реакції. Німеччина підписала Норд стрім-2, а Угорщина каже, чому ми тоді не можемо", – запевняє експерт з українсько-угорських відносин.

Водночас у Німеччині, де вибори щойно завершилися, ймовірний кандидат у канцлери Олаф Шольц запевняв: вони не проти Північного потоку-2, але все ж Росія не повинна відмовлятися від транзиту газу Україною.

"Важливо, щоб були враховані гарантії, пов'язані з його використанням. Щоб Україна залишалася транзитною державою і щоб ми подбали про те, що забезпечення деяких країн Східної Європи газом не було поставлено під загрозу з боку Росії", – заявив кандидат у канцлери від соціал-демократичної партії Німеччини.

Україні ж варто не звинувачувати Будапешт, а боротися політичними засобами, кажуть експерти. Угорщина дбає про діаспору у країнах-сусідах. Якщо транзит через Україну припинять, від того втратять і угорці в Україні та Словаччині. Обидві є транзитними державами. Цим контрактом Будапешт наражає себе і на протистояння з поляками. Польща - головний союзник Будапешта у спілкуванні з Брюсселем. Але принципово бореться з російською газовою експансією – зокрема і в європейських судах.

Марія Писаренко, Микола Довгий, "5 канал"

Попередній матеріал
Кличко розповів, чи готовий Київ до нової хвилі коронавірусу
Наступний матеріал
Сергій Притула заявив про створення власної партії
Loading...

Угорщина і Росія вирішили підписати договір на постачання газу в обхід України: реакція МЗС

В Угорщині внаслідок ДТП загинуло п'ятеро людей – серед них українець

Папа Римський Франциск у Будапешті зустрівся з Вселенським патріархом Варфоломієм

Весело та екологічно: в Угорщині відбулися змагання на саморобних човнах

В Угорщині перекинувся пасажирський автобус: є загиблі

Угорщина скасувала посилені правила перетину кордону для українців