Олександр Крамаренко

"Вся влада – Національному банку": економічний експерт про новий закон "Про валюту"

Закон має досить довгий перехідний період, за який НБУ зможе видати постанови і встановити той режим, який вважає за потрібне

4 липня Президент України Петро Порошенко підписав ухвалений Верховною Радою закон про валюту, який лібералізує обіг валюти і вводить принцип "дозволено все, що не заборонено". В ефірі "Інформаційного дня" на "5 каналі" головний редактор журналу "Деньги.UA" Олександр Крамаренко пояснив, що це означає для країни, підприємців та регулятора.

"Це є дуже цікавий закон. Якщо його стисло описати, окреслити, то це "вся влада – Національному банку". Тепер Національний банк може на свій розсуд встановлювати режим валютного контролю, валютного регулювання", – каже Крамаренко.

Він пояснює: "Насправді, це не так уже й погано, оскільки у певні моменти – коли була криза – в Національного банку не вистачало або повноважень, або заліза в організмі, аби певні речі робити. Цей закон дає йому таку можливість. Там є досить довгий перехідний період – приблизно півроку. НБУ видаватиме постанови, якими змінюватиме і встановлюватиме той режим, який він вважає за потрібне. Якщо в нас в економіці ситуація буде спокійна – ми матимемо дуже ліберальний режим. А якщо відбуватиметься щось не дуже веселе і здорове, то, найімовірніше, вводитимуть обмеження. І в мене є запитання і побоювання, що буде продовжуватися та політика, яка була за попереднього голови, коли лібералізація випереджала темпи для великого бізнесу та міжнародного бізнесу, а для малого і середнього бізнесу та для фізичних осіб все дуже і дуже затискувалося".

При цьому, експерт розповів про те, як раніше регулювали питання, пов'язані з валютним контролем. 

"До цього дуже багато речей було регламентовано декретом про валютний контроль і валютне регулювання. Національний банк був не дуже спроможний "смикатися". А за новим законом багато чого віддається просто на розсуд Національного банку", – констатує співрозмовник.

Більше подробиць – у відео: 

Попередній матеріал
Третя річниця створення Нацполіції в Україні: урочисті заходи – відео
Наступний матеріал
Президент підписав законопроект про податок на виведений капітал