Зміни є колосальними, до 24 лютого 2022-го таке годі було й уявити. За два роки великої війни Україні вдалося повністю відмовитися від пального з Росії та Білорусі. Так, було нелегко – з чергами і дефіцитом. Але для розуміння: третину дизельного пального раніше ми купували у Росії, а половину бензину – у Білорусі. Автогаз й узагалі був тотально московитським. Тепер пальне веземо з ЄС. А ще – приєднали нашу енергомережу до європейської. І це нас неабияк рятувало – Євросоюз допомагав струмом, коли в Україні виникав дефіцит. Енергетика та економіка війни від Сергія Барбу.
Ніч на 24 лютого 2022 року. Українська енергомережа від'єднується від російської. Починає працювати самотужки. Це мав бути тестовий режим, але вже за кілька годин московитські війська прорвали кордон.
Після розвалу "совка" Україна отримала неприємний спадок. Наші мережі були поєднані з російськими і білоруськими. Коли бракувало світла – допомоги доводилося просити саме у них. Україна прагнула стати частиною мережі ЄС.
І велика війна цей процес значно прискорила. Кілька тижнів наша мережа працювала ізольовано. Тобто допомоги просити було ні в кого. І все це під російськими атаками. Вже 16 березня 2022-го Рада ЄС ухвалила історичне рішення: Україна приєдналася до європейської енергомережі.
"Відсьогодні ми більше не самі. І відсьогодні українська електроенергія тече в Європу, європейська – в Україну", – заявив 16 березня 2022-го року Володимир Зеленський.
Цю подію безумовно можна назвати енергетичним членством у ЄС. Приєднання до євромережі неодноразово рятувало Україну. У допомозі світлом країни ЄС нам не відмовляли.
"Ніхто ще не стикався з таким рівнем загрози", – пояснив голова "Укренерго" Володимир Кудрицький.
Два опалювальних сезони енергетика є пріоритетною ціллю для росіян. московитські енергетики допомагають своїм армійцям бомбити Україну – підказують, де вдарити найболючіше. Складною була осінь 2022-го. Українці без світла сиділи якщо не добами, то по кілька годин поспіль.
Сотні ракет бомбили теплові станції, трансформатори і лінії, пролітали на АЕС. У цьому опалювальному сезоні стало дещо спокійніше. Україна навчилася давати відсіч. Але росіяни змінюють тактику.
"Нещодавні напади на наш енергетичний сектор довели, що росіяни намагаються переслідувати іншу мету просто зараз. Якщо минулого року вони намагалися заморозити мільйони українців взимку, то цього разу вони намагаються зруйнувати нашу економіку. Вони намагаються відключити від енергосистеми наші ключові промислові регіони", – заявив міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.
За два роки повномасштабної війни Україна зуміла зробити ще одне, здавалося б диво. Держава повністю відмовилася від пального з росії та білорусі. До 24 лютого 2022-го ми мали катастрофічну залежність від цих країн-терористок. Більшість автогазу, бензину та солярки постачали саме звідти.
Перші місяці після вторгнення країні було сутужно. Нестача пального. Черги не заправках були кілометровими. Ціни сунули вгору. Зрештою пальне тепер Україна купує у ЄС. Найважче було з російським автомобільним газом. Ще до осені торік цей вид пального за різними схемами просочувався до України.
"Якби мені хтось у 2021 році сказав, що ми таке побачимо, то я б ніколи не повірив. Українські компанії, уряд зробили майже неможливе", – зазначає експерт ринку пального Сергій Куюн.
Блокада Чорного моря росією сильно вдарила по українській економіці. Збитки пішли на мільярди. Зрештою за участю Туреччини та ООН вдалося організувати коридор для вивезення українського зерна. Але торік влітку Московія вийшла з угоди і з новою силою почала бомбити українські порти, особливо – на берегах Дунаю.
"Ми продовжуємо вірити, що відновлення Чорноморської ініціативи дозволить збільшити обсяги значно стабільнішим і безпечнішим чином", – зазначив речник Генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік.
ООН висловлювала занепокоєння, росія сипала звинуваченнями, Туреччина шукала вигоди. А Україна діяла і змогла самостійно налаштувати нові торговельні маршрути.
Життєво важливим для країни став західний кордон. Саме через нього їде як військова допомога, так і продовольство. ЄС фактично дозволив Україні ввозити товари без мит. Спочатку супротиву це не зустріло.
"Я вважаю, що Європейський Союз несе особливу відповідальність", – наголосила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Але з торішньої осені кордон залихоманило. Фермери та аграрії країн-сусідок почали періодично блокувати державну межу з Україною.
З більшістю сусідів Україна домовилася. Невгамовною залишилася лише Польща. Тамтешні фермери і наше зерно розсипали, і кидалися антиукраїнськими гаслами.
Офіційний Київ шукає альтернативу: планує збільшувати потужність портів на Дунаї. Допомагає і Румунія, там у кілька змін будують багатосмугову магістраль до кордону з Україною.
Блокування кордону дуже шкодить Україні: доходи бюджету падають. А зерно – це чи не головний товар для нашої держави. Забезпечити себе фінансами повністю Україна не може. Половина державного бюджету – це іноземна допомога. І якщо Євросоюзу таки вдалося виділити кошти, то зі США ситуація зависла у повітрі.
Сергій Барбу, "5 канал"
Як повідомляв 5.UA, до Києва прибула делегація українських партнерів.
Читайте також: Фіналом цієї війни буде перемога: Зеленський з Гостомеля звернувся до українців у другу річницю повномасштабного вторгнення
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.