Погодинні графіки відключення електроенергії можуть бути введені вже з наступного тижня, коли очікується суттєве зниження температури.
Таку думку висловив Володимир Величко, член наглядової ради "Центренерго", повідомляє "Інтерфакс-Україна".
"З наступного тижня синоптики прогнозують відчутне зниження температури. Для енергетиків це означає, що для балансування енергосистеми необхідно буде задіяти більш суттєві заходи – такі як аварійна допомога від операторів суміжних країн. Але до застосування аварійної допомоги необхідно максимально використати власні ресурси. У разі, якщо НЕК "Укренерго" не вдасться витримати баланс енергосистеми, буде застосування графіків відключень", – пояснив він.
За його словами, після зниження середньої добової температури в жовтні енергосистема вже зафіксувала значне зростання споживання, причому його пік перемістився з 20:00 на 19:10.
- Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Водночас Величко підкреслив, що через зниження температури споживання зросте і в європейських країнах, що, своєю чергою, призведе до підвищення цін на електроенергію, зокрема через зменшення частки відновлювальних джерел енергії.
На його думку, це вплине на можливості комерційного імпорту електроенергії через наявні обмеження цін на спотовому ринку України – прайс-кепи.
"Наразі енергорегулятор НКРЕКП почав процедуру перегляду прайс-кепів у бік збільшення, що підтримує основна маса учасників енергоринку, а дехто взагалі пропонує їх скасувати. Для споживачів це болюча тема, але необхідно розуміти, що без підвищення прайс-кепів комерційний імпорт електроенергії буде недоступний, особливо в періоди різкого похолодання. Аварійна допомога коштуватиме набагато дорожче", – зазначив член наглядової ради "Центренерго".
Що стосується підготовки самої компанії до зими, то, за його словами, ремонтно-відновлювальні роботи продовжуються, а в планах – приєднати до енергосистеми майже 1 ГВт генерувальної потужності.
Нагадаємо, "Укренерго" розробило три варіанти проходження зими 2024–2025 років. Найпесимістичніший сценарій передбачає, що росія продовжить масовані атаки на об'єкти генерації. У такій ситуації відключення електроенергії в холодні дні можуть тривати до восьми годин.
Читайте також: у Запоріжжі на даху будинку встановили сонячні панелі: як енергія сонця допомагає при відключеннях світла.
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій