"Нафтогаз" розцінює заяву "Газпрому" щодо можливості відключення газу європейським споживачам як підготовку Росією нової газової кризи. Про це повідомила прес-служба "Нафтогазу".
"НАК "Нафтогаз України" розцінює заяви ПАТ "Газпром" про можливість припинення постачання газу для споживачів у країнах ЄС як підготовку Російською Федерацією нової газової кризи у січні-лютому 2017 року з метою просування власних інтересів у відносинах з ЄС. Російська сторона намагатиметься звинуватити у кризі Україну, за аналогією з 2006 та 2009 роками. На це вказують як останні публічні заяви російської сторони, так і небажання "Газпрому" підписати стандартну додаткову угоду з "Нафтогазом", яку сторони підписували вже тричі", – йдеться в повідомленні.
"Нафтогаз" вважає обсяги газу, доступні Україні, достатніми для надійного забезпечення українських споживачів газом протягом усього опалювального сезону. Поряд з цим "дивною виглядає позиція "Газпрому", який, з одного боку, наполягає на закупівлі "Нафтогазом" додаткових обсягів газу з Росії, а з іншого – відмовляється підписати стандартну додаткову угоду, яка усуває ризики таких закупівель для української сторони. Зокрема, угода закріплює зобов'язання "Газпрому" постачати газ у повному обсязі, передплаченому "Нафтогазом".
"Українська сторона в повній мірі усвідомлює критичну важливість поставок газу з країн ЄС для енергетичної безпеки держави, а також важливість збереження підтримки України з боку західних партнерів. Підкреслюю, що "Нафтогаз" ніколи не порушував свої транзитні зобов'язання. Як відомо, "Газпром" не надав жодних доказів порушення нами контракту у 2006 та 2009 роках, але використав штучно створені кризові ситуації для просування своїх інтересів. Ми вкотре підтверджуємо готовність виконувати свої зобов'язання щодо транзиту у повній відповідності до контракту", – прокоментував ситуацію голова правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв.
Штучна криза, яку провокує "Газпром", може бути використана Росією як засіб тиску на ЄС з метою просування обхідних газопроводів або припинення антимонопольного розслідування, яке наразі веде Європейська Комісія.
З метою попередження можливої кризи українська сторона звернулася до Єврокомісії з пропозицією невідкладно направити моніторингову місію на пункти входу та виходу російського газу до ГТС України для незалежного контролю ситуації.