Енергетика України
Енергетика України 5 канал / Час. Підсумки тижня

Підсумки 2021 року: важкий опалювальний сезон в Україні та енергетична криза в Європі – хто винен

Читайте по-русски
В опалювальний сезон Україна зайшла з майже порожніми складами. Вугілля подекуди було уп'ятеро менше від потреби

Готуй сани влітку. Не дарма ж кажуть цю фразу. І вона така доречна в наших реаліях, коли ми говоримо про українську енергетику.

За 30 років Незалежності ми стали свідками не однієї енергетичної кризи. Пам'ятаємо, як без світла сиділи і міста, і села. І цієї зими були всі загрози повтору такої історії. На щастя, цього не сталося, хоча віялових відключень ми не уникнули.

Тривожно було і нам, і світові. Європа у 2021 пережила безпрецедентну енергетичну кризу за останні 50 років. Газ подорожчав майже на 1000 доларів за тисячу кубів. І це лише за рік. Якщо минулої зими паливо продавали менш як 300 доларів за тисячу кубометрів, то до кінця року ціна перевалила за позначку 2000 доларів за тисячу кубів.

То що сталося? Росія влаштувала Європі справжній енергетичний шантаж. Блакитне паливо переважно сконцентроване в одних руках – у руках Путіна. І він цим зловживає. Звісно, це впливає і на ціну вугілля.

Але не можна все списати на ворога. Є об'єктивні причини, чому ми не розуміли, чи буде в нас тепло в оселях під час морозів. Нас заспокоювали, що не померзнемо, але реальність була геть іншою. Шалені ціни на газ, критично низькі запаси вугілля, приватники зі своїми правилами гри – все це вкупі змусило нас добряче понервувати. Сергія Барбу, журналіста "Підсумків тижня", ми впродовж року називали енергетичним експертом. Він вів цю тему і розкаже вам, чому ми опинилися за крок до енергетичної кризи. І невже ми досі в ній?

Енергетика любить спокій. І прогнозованість. Якщо порівнювати з морем, то штиль для неї – просто ідеальна погода. Корабель пливе без зайвої метушні. Але це не для українських реалій. 2021-й був справжнім випробуванням для енергетики. Так нас ще ніколи не гойдало.

Штормило всіх і всюди. Ринок газу почало лихоманити ще з весни. Замість знижуватися, ціни, навпаки, росли. Доходило вже до понад тисячі доларів за тисячу кубів. Україну ціновий стрибок не оминув.

Газ
Газ5 канал / Машина часу

Святослав Павлюк, голова асоціації "Енергоефективні міста України", говорить: "Ціна на ринку, яка пропонується для комерційних споживачів, є 17 тисяч гривень. Це така сама ціна, яка йде для бюджетних установ. Додамо до цієї ціни ще близько 2 тисяч за транспортування. Тобто ми виходимо на вартість газу для бюджетних установ десь 19 тисяч гривень. Це велике навантаження на місцеві бюджети, тому що ці цифри не закладалися у бюджети, вони орієнтувалися на 8-10 тисяч, ну нехай 11 тисяч гривень".

Чи то школи закривати на канікули, чи то переводити їх на опалення дровами. Місцева влада залишилася сам-на-сам із космічними газовими цінами.

Опалення дровами
Опалення дровами5 канал / Час. Підсумки тижня

Голова Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький говорить: "Визнати ситуацію, що склалася в Одеській області через відсутність постачання природного газу та подальшим виникненням небезпеки життю та здоров’ю населення області, надзвичайною ситуацією".

Восени вартість палива стрибнула вже до сорока гривень і більше.

Подорожчання газу більшість споживачів не зачепило, бо вони користуються річними газовими тарифами. Утім дороге блакитне паливо для теплопостачальних підприємств автоматично означало б і космічні тарифи за гарячі батареї. За кілька днів до початку опалювального сезону влада таки побачила проблему.

Президент України Володимир Зеленський заявив: "До кінця опалювального сезону тарифи на тепло, на гарячу воду для населення не будуть зростати. Але я б хотів, щоб ми мали меморандум не на один, а на три роки. Щоб для громадян не було сюрпризів".

Теплопостачальникам та бюджетникам держава запропонувала газ за пільговими цінами. Та чи вистачить його на всіх?

В.о. генерального директора АТ "Укртрансгаз" Сергій Перелома говорить: "В українських газосховищах буде близько 19 мільярдів кубометрів газу. Я впевнений, що цього має вистачати для сталого проходження опалювального сезону".

Але з'явилося одне але. Тепловим станціям, які виробляють світло, забракло вугілля. І на них держава також розписала мільйони кубометрів газу.

"Істотна частина цього разу належить приватним трейдерам, які зараз його експортують. Таким темпом на реальний початок опалювального сезону у підземці може виявитися набагато менше газу, ніж є зараз. І це може бути реальною проблемою", – пояснює Андрій Коболєв, голова правління "Нафтогазу" (2014–2021).

Запаси вугілля і державні, і приватні ТЕС могли робити ще з весни. Але щось пішло не так. В опалювальний сезон країна зайшла з майже порожніми складами. Вугілля подекуди було уп'ятеро менше від потреби.

Вугілля
ВугілляShutterstock

Координаторка житлово-комунальних програм мережі "Опора" Тетяна Бойко зауважує: "Якщо в нас будуть дуже сильні морози, то досить ймовірна криза. Коли будуть перебої і з опаленням, і перебої з електрикою. Ми бачимо, що вже і так відбуваються віялові відключення. Їх немає офіційно, але фактично вони вже є. От у мене кілька разів не було світла, кілька разів його не було у школі".

Без твердого палива у 2021 році зупинялися не те що блоки, а й цілі теплові станції.

А у Краматорську, наприклад, через економію вугілля, у власних оселях мерзли місцеві мешканці. Тамтешня теплоцентраль працює на антрациті. А шахти, де його видобувають, залишилися на окупованій Росією території.

Нацкомісія, що регулює ринок компослуг, заходилася перевіряти теплові станції. Ревізію розпочали, про результати так і не прозвітували.

"Можна покарати. Можна виписати штраф. Але ж питання не в цьому, хто кого покарає. Піднімати першоджерела, розуміти, чого це відбулося. Разом якось це питання вирішувати. Тому що дубинкою не керується енергетика. Ми звикли до перевірок", – заявив Максим Тимченко, генеральний директор ДТЕК.

А міністр енергетики України Герман Галущенко говорить: "Ми зараз контролюємо логістику. Це зараз дуже важливо, з точки зору можливостей портів, приймати і розвантажувати швидко. І дуже важлива залізниця, яка зараз дуже оперативно і швидко реагує. Важливо, щоб ритмічність постачання вугілля йшло так само і у приватних компаніях".

Приватники кивали на державу. А уряд – на бізнесменів. Та хай там як, а до опалювального сезону підготувалися не всі. З листопада Україна знову почала купувати світло у Білорусі. А вугілля екстрено закуповували за кордоном втридорога.

Електроенергія
ЕлектроенергіяShutterstock

"Щодо наявності вугілля. Наразі баланс позитивний: ми видобуваємо та імпортуємо в сумі 2 млн тонн в місяць при споживанні 1,7 млн тонн в місяць", – заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. 

Сполучені Штати, Південна Африка, Австралія та Колумбія. Вугілля до України пливло морями-океанами і долало тисячі кілометрів. А більше й купити ніде.

Росія не продає. Ба більше – агресорка заборонила це робити і Казахстану. Енергетичний шантаж Кремля у 2021-му відчула не лише Україна, а й уся Європа. Росія могла б вплинути, наприклад, на ціну все того ж газу в Європі. Але не робила цього. Українською трубою прокачувала дедалі менше палива.

"Дуже складно зрозуміти логіку. Комерційної логіки взагалі немає. Бо якщо ціни високі, то потрібно постачати, щоб отримати додатковий дохід. Ми бачимо, що додаткових обсягів нема. Це політика", – говорить про "тактику" РФ Сергій Макогон, генеральний директор Оператора газотранспортної системи України.

У Росії в енергетичному шантажі Європи інші ставки. "Північний потік-2". Нова труба в обхід України. Завадити її добудові Україна не змогла. Але ще не все втрачено. Євросоюз не сертифікував кремлівський газогін, тож він так і не запрацював.

Будівництво "Північного потоку-2" в Німеччині
Будівництво "Північного потоку-2" в Німеччині5 канал / Час. Підсумки тижня

Голова комітету Верховної Ради з питань енергетики Андрій Герус говорить: "Ми бачимо, що не буде там ніякої прискореної діяльності, не буде там ніякого турборежиму. Або так, щоб закриваючи очі на якісь правила, видати пошвидше якісь там дозволи. Там будуть звучати аргументи різних сторін, тому є надія, що буде прийняте об’єктивне рішення".

До процесу сертифікації, який проводить Німеччина, допустили дві українські державні компанії.

Юрій Вітренко, голова правління "Нафтогазу", говорить: "Північний потік" не може бути сертифікований. Панівне становище "Газпрому" при запуску "Північного потоку-2" всупереч вимогам європейського законодавства становить загрозу для конкуренції на ринках Словаччини, Угорщини, Чехії та інших європейських країн. І регулятор має врахувати цей вплив".

Бо це величезні ризики для України. Контракт із Кремлем на транзит газу до ЄС через Україну закінчується за два роки – у 2024 році. Чи буде новий документ – під великим питанням. Тому офіційний Київ щосили намагається принаймні загальмувати, або ж взагалі зупинити сертифікацію "Північного потоку". І аргументи в України є.

Ольга Бєлькова, директорка з питань взаємодії з державними органами та міжнародними організаціями ОГТСУ, каже: "Чи буде він відповідати за конкуренцію на ринку. Чи буде він надавати якісь переваги "Газпрому" чи ні. Чи є там достатньо механізмів, які убезпечать інших учасників не ринку Європи від зловживання монополією тієї особи, яка фактично придумала цей проєкт, а саме "Газпрому".

Україна не купує газ у Росії напряму. Але від його транзиту до ЄС ми залежимо. Так вдається тримати тиск у трубі. І з цим нічого не вкоїш. А от позбутися ще однієї залежності від Кремля можна.

Поки що купити світло Україна може лише у двох країн-сусідок – Білорусі та Росії. З країною-окупанткою та її сателітом нас поєднує спільна енергосистема. Це спадок Радянського Союзу. Старі зв'язки ми можемо розірвати і приєднатися до мереж Євросоюзу.

ТЕС
ТЕС5 канал

Президентка аналітичного центру Dixi group Олена Павленко каже: "Тепер завдання – добре пройти тестування у ізольованому режимі у лютому і у червні. Є ще декілька не технічних, а політичних моментів. Але якщо ми пройдемо добре, то теоретично великих перешкод для приєднання вже не мало би бути".

Але не так все просто, як видається. Працювати в ізольованому режимі означає не просити ні кіловата світла за кордоном. Тобто Україна зможе використовувати лише той струм, який виробила сама. А з дефіцитом вугілля зробити це непросто. Для уряду критично важливо пройти цей ізольований режим без проблем. Адже тоді Україна доведе ЄС, що ми надійний партнер. Успішно складений енергетичний іспит цього року означатиме, що вже наступного 2023 року ми станемо частиною мереж Євросоюзу.

Сергій Барбу, "Підсумки року"

Попередній матеріал
Навіщували ранню весну: посеред зими прокинулися львівські бабаки
Наступний матеріал
Стежками Майдану: у Казахстані набирають обертів "газові протести", відбуваються зіткнення
Loading...
Останнє засідання РНБО в 2021 – які теми розглядатимуть та чому його перенесли на сьогодні

Останнє засідання РНБО в 2021 – які теми розглядатимуть та чому його перенесли на сьогодні

Звинувачують у держзраді: нардепи з "ЄС" подали заяви проти Зеленського та його оточення до ОГПУ, ДБР і СБУ – подробиці

Звинувачують у держзраді: нардепи з "ЄС" подали заяви проти Зеленського та його оточення до ОГПУ, ДБР і СБУ – подробиці

Чекаємо на віялові відключення, сподіваюся, їх не буде – Костенко

Чекаємо на віялові відключення, сподіваюся, їх не буде – Костенко

Угорщина почне постачати Україні гарантовані обсяги газу

Угорщина почне постачати Україні гарантовані обсяги газу

СБУ попередила Кабмін про критично низькі запаси вугілля і можливі зупинки ТЕС – ЗМІ

СБУ попередила Кабмін про критично низькі запаси вугілля і можливі зупинки ТЕС – ЗМІ

"З кишені кожної громади влада витягає кошти, і 70% громад залишилися банкрутами" – Порошенко закликав захистити країну від енергетичної кризи

"З кишені кожної громади влада витягає кошти, і 70% громад залишилися банкрутами" – Порошенко закликав захистити країну від енергетичної кризи